Woda butelkowana

ZnnQ
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 20:22

Woda butelkowana

Postautor: ZnnQ » 15 kwietnia 17, 20:52

Zakupiłem używane akwarium, które jest moim pierwszym. Dowiedziałem się od poprzedniego właściciela, że woda musi odleżeć minimum 1 dzień. Nie chciało mi się tego robić i kupiłem pare 5 litrowych butli wody źródlanej. Teraz sobie zdałem sprawe, że mogło być to bardzo głupie. Coś się stanie? Na taki chłopski rozum w skepie ta woda się odleżała , ale czy w butelkowanej wodzie będą kolonie bakterii? Rybki są w wodzie już dzień i póki co bardzo dobrze się czują, cechuje je aktywność. Nawet samczyk molinezji kopulował z samiczką. Póki co zmarła mi jedna ryba (no może poza jedną neonówką, która wyskoczyła z akwa zanim je zamknąłem) ale ona była od początku jakaś dziwna. Nie ruszała się zbytnio z miejsca i nie chciała jeść. Myślę, że była chora.

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Woda butelkowana

Postautor: Peter007 » 15 kwietnia 17, 21:54

Wodę mogłeś nalać prosto z kranu, bo i tak nie wolno wpuszczać od razu ryb! Do cotygodniowych podmian nalewasz do wiader czy innych pojemnikow wodę i na drugi dzień podmieniasz 20-30% wody. Ten Twój chłopski rozum słabo funkcjonuje, woda ma być otwarta jak stoi i chodzi ru o kranówkę. A czy dobra w tych butlach to wynika z jej parametrów pH, twardość. Te kolonie bakterii to się mnożą w filtrze i podłożu przez kilka pierwszych tygodni i dlatego nie wolno wtedy ryb wpuszczać. Poczytaj o cyklu azotowym to może Ci się trochę pojaśni.
Molinezje i neony? Słabo to widzę.
W drodze ku Tanganice

Początkująca
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 20:31

Re: Woda butelkowana

Postautor: Początkująca » 15 kwietnia 17, 22:24

Mój znajomy leje do akwarium z gupikami wodę z takich baniaków które są w dystrybutorach z wodą tych co są dla klientów w sklepach, bankach itp. I gupiki mają się dobrze. Ale sama chyba bym się nie odważyła...

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Woda butelkowana

Postautor: wespazjan » 16 kwietnia 17, 07:39

W postach obojga z was pojawia sie coś w stylu stwierdzenia, że "tylko kilka ryb padło, więc jest ok"
To wcale nie jest tak, ze śnięcie kilku ryb w nowym akwa jest standardem i trzeba się tylko cieszyć, że nie wszystkie. O ile nie są na starcie chore, to większość gatunków powinna mieć życie liczone w latach.

Teraz do rzeczy: koniecznie przeczytaj jakiś poradnik "Jak zakładać akwarium" (chociaż lepiej byłoby zrobić to przed zalaniem go), żebyś się nie zdziwił jak ci czasem reszta ryb popada. Jeśli tak się stanie to wtedy może zaczniesz od nowa porządnie. najlepiej czytaj na forach a nie na stronach- sklepach.
Może rybom uda się przetrwać ale z racji niedojrzałości akwarium przewiduję serię zgonów za jakies dwa-trzy tygodnie

Edit: chociaż skoro nie nie chciało ci się czekać doby aż woda odstoi to nie wyobrażam sobie żeby chciało ci się zajmować akwarystyką, która wymaga dużo cierpliwości
Obrazek

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Woda butelkowana

Postautor: slawekj » 16 kwietnia 17, 09:06

Woda w butelkach jest o wiele czystsza od najlepszej kranówki.
Kupując trzeba sprawdzić jej skład minerałów, który jest wydrukowany.
Przed nalaniem koniecznie trzeba sprawdzić parametry wody w akwarium.
Można lać bez obaw np. Żywiec Zdrój.
Ca = 41.7, Mg 9.7, K = 1.59, Na = 9,65, SO4 = 16.6 KH (twardość węglanowa) HCO3 = 131,06/21.8 = 6
Korekta potasu jeżeli w akwarium jest go za mało.
Wystarczy porównać dwa parametry. Sód i siarczany. Każda kranówka ma wyższe parametry, kilka razy większe od dopuszczalnych w akwarium.

ZnnQ
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 20:22

Re: Woda butelkowana

Postautor: ZnnQ » 16 kwietnia 17, 09:13

Poczytać już poczytałem o tym. No nic należy czekać i mieć nadzieje, że ryby nie padną. Zapomniałem dodać, że ze znajomym, który miał rzekomo akwarium kupowałem akwa, ryby i wlewałem tą wodę, ale widzę, że na niczym się nie znał... Cierpliwości teraz będę miał więcej tak samo jak doświadczenia.

ZnnQ
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 20:22

Re: Woda butelkowana

Postautor: ZnnQ » 16 kwietnia 17, 09:21

Kupiłem wodę "źródło Primavera". Zawartość minerałów w mg/l:
- Ca2+ = 48,10
- Mg2+ = 6,68
- Na+ = 2,10
- K+ = 1,20
- HCO3 = 166,30
- SO2-4 = 10,29
- Cl- = 5,60
- F- = 0,06

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Woda butelkowana

Postautor: slawekj » 16 kwietnia 17, 09:23

Bardzo dobra woda.

ZnnQ
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 20:22

Re: Woda butelkowana

Postautor: ZnnQ » 16 kwietnia 17, 09:26

Peter007 pisze:Molinezje i neony? Słabo to widzę.


Neon był jeden bo dostałem go wraz z akwarium, więc żadnych neonów już nie mam.

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Woda butelkowana

Postautor: Peter007 » 16 kwietnia 17, 10:00

A co w ogóle tam pływa/ma pływać?
W drodze ku Tanganice

ZnnQ
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 20:22

Re: Woda butelkowana

Postautor: ZnnQ » 16 kwietnia 17, 10:44

Peter007 pisze:A co w ogóle tam pływa/ma pływać?

Mam gdzieś ok 10 gupików pawie oczko, 5 molinezji, 2 gurami, 2 mieczyki.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Woda butelkowana

Postautor: barttsw » 16 kwietnia 17, 10:53

nie pasuja do siebie jakie to akwarium ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Woda butelkowana

Postautor: Hunter » 16 kwietnia 17, 11:27

To czy woda butelkowana jest "lepsza", czy "gorsza" od kranówki i czy "można" lub "nie można" jej użyć zależy od jej składu chemicznego i wymagać obsady akwarium.
Na tema wody butelkowej wiele było napisane tutaj: viewtopic.php?f=38&t=29699&start=15&hilit=%C5%BAr%C3%B3dlana Zachęcam do używania forumowej wyszukiwarki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Początkująca
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 20:31

Re: Woda butelkowana

Postautor: Początkująca » 16 kwietnia 17, 11:40

wespazjan pisze:W postach obojga z was pojawia sie coś w stylu stwierdzenia, że "tylko kilka ryb padło, więc jest ok"
To wcale nie jest tak, ze śnięcie kilku ryb w nowym akwa jest standardem i trzeba się tylko cieszyć, że nie wszystkie. O ile nie są na starcie chore, to większość gatunków powinna mieć życie liczone w latach.

Teraz do rzeczy: koniecznie przeczytaj jakiś poradnik "Jak zakładać akwarium" (chociaż lepiej byłoby zrobić to przed zalaniem go), żebyś się nie zdziwił jak ci czasem reszta ryb popada. Jeśli tak się stanie to wtedy może zaczniesz od nowa porządnie. najlepiej czytaj na forach a nie na stronach- sklepach.
Może rybom uda się przetrwać ale z racji niedojrzałości akwarium przewiduję serię zgonów za jakies dwa-trzy tygodnie

Edit: chociaż skoro nie nie chciało ci się czekać doby aż woda odstoi to nie wyobrażam sobie żeby chciało ci się zajmować akwarystyką, która wymaga dużo cierpliwości


No właśnie teraz już wiem że nie warto słuchać ludzi w sklepach. Ja jak zakładałam swoje akwarium to niestety nie miałam pojęci o akwarystyce i nie miałam też żadnego znajomego do pomocy.
Zamówiłam akwarium (zestaw z filtrem, grzałką itd) na allegro i razem z tym dostałam mini poradnik jak założyć swoje pierwsze akwarium z JBL. Po przeczytani poradnika i wypytaniu o szczegoły Pana w zoologicznym zrobiłam tak jak mi kazali i byłam pewna że będzie wszystko ok.
A tu dopiero teraz się dowiaduje że to co piszą w firmowych poradnikach i co mówi obsługa sklepów to totalne brednie. Ale cóż jak ktoś się nie zna to facet w zoologicznym wygląda na profesjonalistę.
Człowiek uczy się na błędach....tylko strasznie szkoda rybek kóre teraz albo zdychają albo się męczą

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Woda butelkowana

Postautor: barttsw » 16 kwietnia 17, 11:45

Początkująca pisze:tylko strasznie szkoda rybek kóre teraz albo zdychają albo się męczą

zaczynasz wyciagac wnioski to dobrze
pocztaj sobie o cyklu azotowym najpierw viewtopic.php?p=289913#289913

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości