Jak zbijać wysokie pH

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Jak zbijać wysokie pH

Postautor: tomekb3 » 30 kwietnia 17, 19:58

Cześć
Mam bardzo wysokie pH= 8 w młodym roślinnym Nano Akwarium (25L) które wystartowało 5 tygodni temu. Przeżyłem już atak sinic gdzie musiałem zaciemnić akwarium na 6 dni i od tego czasu zacząłem nawozić rośliny preparatem Seachem Flourish w ilości 0,6ml przy każdej 40% podmianie wody (raz na tydzień)
Na obecna chwile walczę z okrzemkami.
parametry wody są następujące:
pH= 8
Kh= 4
NO3= pomiędzy 5-10 ml/l
NO2= 0,025 ml/l

Do podmian, używam wody filtrowanej prze Brita gdzie Ph= 6.8
Zrobiłem test gdzie w szklanym naczyniu umieściłem żwirek z akwarium i przefiltrowana wodę Brita. Po 24h zmierzyłem pH owej mieszanki które wynosiło pH= 7. Wnioskując żwirek podbija pH o 0.2 [jednostki]
Co jest przyczyną tak wysokiego pH? czym mogę je zbić.
Chcę przygotować wodę do wpuszczenia trzech Otosek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Jak zbijać wysokie pH

Postautor: wespazjan » 30 kwietnia 17, 22:08

Nie wiem, co jest przyczyną podwyższenia PH, ale dwie uwagi:
- otoski to ryby stadne, musi być ich chociaż z 6, przy czym niestety nie na takim podłożu i w tym litrażu
- sama używałam Brity. Bardzo drogo wychodzi. Lepiej kupować w sklepie demineralke i mieszać, przy takim litrażu jest to opłacalne
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jak zbijać wysokie pH

Postautor: Hunter » 30 kwietnia 17, 22:54

tomekb3 pisze:Zrobiłem test gdzie w szklanym naczyniu umieściłem żwirek z akwarium i przefiltrowana wodę Brita. Po 24h zmierzyłem pH owej mieszanki które wynosiło pH= 7. Wnioskując żwirek podbija pH o 0.2 [jednostki]

Piasek jest winny.
Zrób porządnie test to sam się przekonasz.
Żadne filtry Brita nie pomogą. Producent zapewnia, że jonowymienny wkład adsorbuje wyłącznie związki ołowiu i miedzi - pod warunkiem, że w ogóle znajdują się w wodzie - oraz w niewielkim stopniu zmniejsza twardość węglanową.
Te dzbanki to "pic na wodę" jeśli chodzi o użytek na potrzeby akwarystyczne - filtruj wodę do picia, bo mają też wkłady z węgla aktywnego, który usuwa chlor, metale ciężkie i pochłania zapach - herbata i kawa są smaczniejsze; to ma sens.

Robiąc ponownie test żwirku, tym razem na wodzie demineralizowanej nie sugeruj się sprawdzaniem odczynu pH wody, bo na odczyn wody wpływa nawet ilość rozpuszczonych gazów przenikających z atmosfery, więc stwierdzenie, że żwirek podnosi pH tylko o 0,2 jest błędem. W czasie tych 24h na badaną próbkę oddziaływał nie tylko żwirek, ale i przede wszystkim nasza atmosfera. Robiąc test należy sprawdzać parametr KH, bo on jest w stanie powiedzieć czy i o ile żwirek jest w stanie ruszyć pH (odsyłam do podstawowej zależności KH i pH).

Ponadto w akwarium nie wymieniasz 100% wody co 24h, więc zbyt pochopnie podjąłeś decyzję o zakończeniu testu przed czasem.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Jak zbijać wysokie pH

Postautor: Dhuz » 1 maja 17, 05:55

Żwirek podbija pH.
KH trzyma Ci to pH.
Otosek ryba stadna-ławicowa, aktywna, potrzebująca stabilnego biologicznie zbiornika - 25-litrówka tego nie oferuje. Nie w takiej formie, jaka jest u Ciebie, w każdym razie.Chyba, że ryby mają występować w roli pociesznych kawałków mięsa do regularnej wymiany na nowe, jak stare przestaną 'dawać radę'. To wtedy róbta co chceta, Twoje pieniądze.

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Jak zbijać wysokie pH

Postautor: Peter007 » 1 maja 17, 08:53

Tu chyba otoski mają tylko pomóc ogarnąć okrzemki i wypad. :roll:
W drodze ku Tanganice

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: Jak zbijać wysokie pH

Postautor: tomekb3 » 1 maja 17, 11:10

Hunter pisze:Żadne filtry Brita nie pomogą. Producent zapewnia, że jonowymienny wkład adsorbuje wyłącznie związki ołowiu i miedzi - pod warunkiem, że w ogóle znajdują się w wodzie - oraz w niewielkim stopniu zmniejsza twardość węglanową.
Te dzbanki to "pic na wodę" jeśli chodzi o użytek na potrzeby akwarystyczne - filtruj wodę do picia, bo mają też wkłady z węgla aktywnego, który usuwa chlor, metale ciężkie i pochłania zapach - herbata i kawa są smaczniejsze; to ma sens.


Ten dzbanek z filtrem mam od lat i w nim filtruję wodę do picia.
Zacząłem lać do akwarium wodę z Brity dlatego że kranówka ma Ph=8 a brita zbija Ph do wartości które są idealne do akwarium.

Ale wygląda na to że muszę zainwestować w fitr odwróconej osmozy


Hunter pisze:Robiąc ponownie test żwirku, tym razem na wodzie demineralizowanej nie sugeruj się sprawdzaniem odczynu pH wody.
Robiąc test należy sprawdzać parametr KH, bo on jest w stanie powiedzieć czy i o ile żwirek jest w stanie ruszyć pH (odsyłam do podstawowej zależności KH i pH).


Powtarzam test.
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jak zbijać wysokie pH

Postautor: Hunter » 1 maja 17, 14:50

Zacząłem lać do akwarium wodę z Brity dlatego że kranówka ma Ph=8 a brita zbija Ph do wartości które są idealne do akwarium.

A no widzisz ;) kranówka ma pH 8 i na tym samym poziomie stabilizuje się pH w akwarium po kilku dniach. Jeśli chcesz trwale zejść z pH to potrzebujesz podmian na wodę o zerowych KH (wspomniana demineralizowana).
Chcąc obniżyć pH w akwarium należy patrzeć głównie na KH. Zbijasz KH, a wraz z KH z automatu pH leci w dół.
tomekb3 pisze:Ale wygląda na to że muszę zainwestować w fitr odwróconej osmozy

Zachęcam.
Niemniej jednak przy niewielkim litrażu czasami bardziej ekonomicznie wychodzi zakup wody demineralizowanej w 5l baniakach z marketu. Popytaj, poszukaj. Zrób rozeznanie. Może uda się dostać w jakimś sklepie zoologicznym wodę RO. Może znajdziesz kogoś z okolicy co przefiltruje Ci kilka litrów tygodniowo za przysłowiowe piwo ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: Jak zbijać wysokie pH

Postautor: tomekb3 » 10 maja 17, 19:21

Dhuz pisze:Żwirek podbija pH.
KH trzyma Ci to pH.

Piszę tylko tak żeby przyklepać twoje stwierdzenie.
Zrobiłem ponownie test z wodą RO:

- Butelka testowa z wodą RO
Dzień 0. KH= 0 pH= 6.2
Dzień 2. KH= 0 pH= 6.2
Dzień 4. KH= 0 pH= 6.6
Dzień 16. KH= 0 pH= 6.6

- Butelka ze żwirkiem + woda RO
Dzień 0. KH= 0 pH= 6.2
Dzień 2. KH= 2 pH= 6.4
Dzień 4. KH= 3 pH= 7.6
Dzień 16. KH= 5 pH= 7.4



Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 maja 17, 13:23 przez tomekb3, łącznie zmieniany 2 razy.
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jak zbijać wysokie pH

Postautor: Hunter » 10 maja 17, 22:21

Nie Ty jeden dałeś się naciąć na te "chemicznie obojętne" żwirki :P
Wymiana podłoża i sytuacja powinna się poprawić.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: Jak zbijać wysokie pH

Postautor: tomekb3 » 14 maja 17, 17:19

Postanowiłem że założę drugie akwarium (wieksze 50L) z podłożem dla roślin jako że chcę typowo roślinne. A do tego czasu kiedy zbiorę osprzęt i akwarium dojrzeje wodę będę zakwaszać Seachem Acid Buffer.
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości