Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Guayaseal » 30 lipca 17, 15:12

Z powodów licznych zdecydowałem się porzucić kranówę na rzecz RO. Mam żyworódki, więc potrzebuję dość wysokiej twardości. Na początek zdecydowałem się na mineralizator niskobudżetowy. Niestety: fatalnie się nie sprawdził (robi gęste mleko utrzymujące się do 3 dni, zostawia na wszystkim brzydki osad-pył a la starta kreda, ogólnie: bardzo marnie się rozpuszcza). Szukam czegoś, co może zawiera nieco świństw wspierających rozpuszczanie, ale za to daje klarowną wodę bez osadów relatywnie szybko (na poziomie max kilku godzin). W sieci znalazłem sugestie dotyczące dwóch produktów podanych w tytule. Jeśli ktoś używał - rad poznam opinie. Jeśli ktoś używał obu - rad dowiem się, który poleca.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Mattija2 » 30 lipca 17, 19:05

Odezwij się do kolegi Huntera,
mineralizator od niego klaruje się po 2-3h.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Hunter » 31 lipca 17, 14:17

Długość zmętnienia wody po dodaniu mineralizatora zależy głównie od ilości rozpuszczonego CO2 w wodzie i wydajności cyrkulacji wody. Zapewne w swoim akwarium nie dozujesz CO2, dlatego zmętnienie utrzymuje się dłużej.
Tak samo będzie z Seachem. Zresztą producent jasno zaznacza, że mineralizator jest przeznaczenia dla akwariów roślinnych, gdzie z reguły CO2 jest podawane 8)

Odnośnie drugiego preparatu - ciężko stwierdzić po tak skąpych opisach dostępnych w sieci.
Zastanawiający jest jednak opis dawkowania. Dla roślin jest to 15ml preparatu na 100L wody RO, co daje 4*n GH, natomiast dla ryb żyworodnych należy dawkę zwiększyć o kolejne 10ml, a więc GH ustabilizuje się jedyne na 6,6*n.
Przy okazji zauważyć należy, że produkt jest oferowany na kg a dozowanie na ml :) stąd ciężko będzie określić jego wydajność (nie wiemy ile ml sproszkowanego produktu przypada na 1kg masy).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Guayaseal » 31 lipca 17, 14:27

Mattija2 pisze:Odezwij się do kolegi Huntera,
mineralizator od niego klaruje się po 2-3h.


Nie dziękuję.
Dziś kupiłem na próbę niewielkie ilości Diskus (Preis), Equilibrium (Seachem) i Aquadur (JBL). Na razie testuję na wodzie RO dawki podnoszące GH do ok. 11 na trzech baniaczkach 5l. Wstępne wnioski:

  • Diskus: 2ml, od razu kryształowa woda, relatywnie niskie KH (2-3),
  • Equilibrium: 3g, woda najmniej klarowna, lekko "brudnożółta", KH jak w Diskusie, ale na dnie nierozpuszczone kryształki, więc może pod wpływem CO2 nieco wzrośnie,
  • Aquadur 3.5g: woda prawie tak klarowna, jak w przypadku Diskusa, jasna, bardzo wysokie KH (~8); wg ulotki preparat utrzymuje proporcję KH/GH na poziomie ok. 0.8

Moje wnioski na tę chwilę (do skorygowania przez Was):
1. Optymalnie wyjdzie mineralizacja przy użyciu odpowiednio zmieszanych Diskus i Aquadur - w zależności od pożądanych proporcji KH/GH.
2. Prawdopodobnie będę miał tanio na sprzedaż prawie pełne pudełko Equilibriuma w okazyjnej cenie ;-)
Ostatnio zmieniony 31 lipca 17, 14:43 przez Guayaseal, łącznie zmieniany 1 raz.

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Guayaseal » 31 lipca 17, 14:37

Hunter pisze:Długość zmętnienia wody po dodaniu mineralizatora zależy głównie od ilości rozpuszczonego CO2 w wodzie i wydajności cyrkulacji wody. Zapewne w swoim akwarium nie dozujesz CO2, dlatego zmętnienie utrzymuje się dłużej.
Tak samo będzie z Seachem. Zresztą producent jasno zaznacza, że mineralizator jest przeznaczenia dla akwariów roślinnych, gdzie z reguły CO2 jest podawane 8)


Hunter: nie bierz tego osobiście, ale na zdjęciu są 4 baniaczki RO 2 godziny po dodaniu mineralizatorów. Od lewej:
Equilibrium, Aquadur, Diskus, Twój...

Obrazek

Nie bardzo: tak samo... :-(

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Hunter » 31 lipca 17, 14:41

A jakie te mineralizatory dały Ci parametry? 8)
Wiesz, zawsze możesz wsypać odpowiednią ilość łyżek z sodą oczyszczoną do baniaka aby utrzymać odpowiednie twardości. Woda też będzie klarowna, ale gwarantuję, że rybom i roślinom to się nie spodoba ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Guayaseal » 31 lipca 17, 14:48

We wszystkich przypadkach GH 11, KH - różne, podałem. PH około 7.5 (niestety mam dość nieprecyzyjny test).

JBL i Seachem podają skład pierwiastków w procentowym udziale:
http://www.seachem.com/equilibrium.php
https://www.jbl.de/pl/produkty/detail/5103/jbl-aquadur -> instrukcja obsługi.
Tylko Preis nie podaje.

Skądinąd skłąd mikro w kranówie tez jest hm... powiedzmy zmienny, więc lepiej polegać na nawozach.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Hunter » 31 lipca 17, 15:09

GH, KH i pH to nie wszystko :roll:
Różne KH czyli jakie? :D
Test na pH musisz mieć naprawdę bardzo mało precyzyjny, jeśli wszystkie mineralizatory dają Ci to samo pH. Jak zapewne wiesz pH można określić w łatwy sposób za pomocą tabeli CO2. Skoro KH jest różne to pH również ;)
Istotne jest Mg i Ca i ich proporcja. Nie odsyłaj mnie w tej sprawie do opisów w internetach, bo jak Ci seachem złapie wilgoć z powietrza, to zbryli się a parametry będzie miał rozjechane (minus stosowania sproszkowanych mineralizatorów).

Aquadur testowałem (świeży). Rośliny skręca, a skład % podany na opakowaniu to fikcja.

Jak widzisz niestety nie jest tak kolorowo jak podają producenci, stąd w mojej głowie urodził się pomysł aby robić własne mineralizatory :) Warunek konieczny - CO2 - im więcej tym szybciej woda się klaruje.

Trochę nie rozumiem po co założyłeś temat. Napisałeś, że szukasz czegoś co wyklaruje wodę max w klika godzin, i przetestowałeś 4 mineralizatory, wyniki masz na zdjęciu. Czego jeszcze nie wiesz? :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Guayaseal » 31 lipca 17, 15:41

Hunter pisze:Jak widzisz niestety nie jest tak kolorowo jak podają producenci, stąd w mojej głowie urodził się pomysł aby robić własne mineralizatory :) Warunek konieczny - CO2 - im więcej tym szybciej woda się klaruje.

Trochę nie rozumiem po co założyłeś temat. Napisałeś, że szukasz czegoś co wyklaruje wodę max w klika godzin, i przetestowałeś 4 mineralizatory, wyniki masz na zdjęciu. Czego jeszcze nie wiesz? :D


1. Można mieć akwarium roślinne na easycarbo zamiast dawkowania CO2 z butli - i wtedy..? Rozwiązaniem jest dodatek, który np. w wodzie wytwarza CO2 i od razu absorbuje Ca. Albo związek który w jakiś sposób reaguje z wodą i wytwarza stabilne związki Ca. Albo inna postać związków Ca. Albo... Masz pole do eksperymentów.

2. Nie traktuj tego osobiście. Np. bardzo poważam firmę JBL i wiele ich produktów uznaje za bardzo dobre. Ale np. testy paskowe im nie wyszły. SilikatEx też nieszczególnie. Każdy ma kiksy. Stosuję wiele Twoich preparatów i jestem zadowolony. Ale mineralizator na wysokie GH wybitnie Ci nie wyszedł. Jeśli chcesz - kombinuj jak udoskonalić formułe, a nie od razu zjeżdżaj że "JBLe oszukujo, a Preis to nieznana firma".

3. Próbkę preisa i pudełka pozostałych kupiłem dlatego, że nie miałem odzewu w wątku. Zaczynam testowanie. Może ktoś już dokładnie przetestował, wyciągnął (odmienne) wnioski i chce się podzielić?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Hunter » 31 lipca 17, 16:51

Guayaseal pisze:1. Można mieć akwarium roślinne na easycarbo zamiast dawkowania CO2 z butli - i wtedy..?

Wtedy czekamy dłużej aż CO2 samoczynnie rozpuści się w wodzie, jednak nie dzieje się to w zamkniętej butelce. Istotny jest kontakt z atmosferą.
Zmierz pH świeżej wody RO, a potem odstaw ją w otwartym naczyniu na kilka godzin. Woda odgazuje, pH skoczy w okolice 7. Podobnie w drugą stronę. Prócz bezpośredniego kontaktu z wodą pomogą też ryby i rośliny (te drugie głównie nocą).

Guayaseal pisze:Rozwiązaniem jest dodatek, który np. w wodzie wytwarza CO2 i od razu absorbuje Ca.

Minusem takich rozwiązań jest niepotrzebny balans - "zawsze coś zostaje". Wlej praktycznie każdy kwas. By nie szukać daleko, wlej octu zareaguje z węglanem wapnia jednak dodatkowo zakwasi wodę. Na identycznej zasadzie działa chemia akwarystyczne typu pH-, lub zmiękczające wodę, jednak te oparte są o kwas ortofosforowy, albo borowy.

Guayaseal pisze:2. Nie traktuj tego osobiście. Np. bardzo poważam firmę JBL i wiele ich produktów uznaje za bardzo dobre. Ale np. testy paskowe im nie wyszły. SilikatEx też nieszczególnie. Każdy ma kiksy. Stosuję wiele Twoich preparatów i jestem zadowolony. Ale mineralizator na wysokie GH wybitnie Ci nie wyszedł. Jeśli chcesz - kombinuj jak udoskonalić formułe, a nie od razu zjeżdżaj że "JBLe oszukujo, a Preis to nieznana firma".

Myśl co chcesz, ale taka jest prawda, że akwarium na podłożach JBL ProScape udało nam się ustabilizować tylko i wyłącznie na czystych mineralizatorach uzdatniających wodę o Ca, Mg, K, Cl i SO4 i nic więcej 8) Aquadur poległ, nie uzdatnia wg info na etykiecie.
JBL ma naprawdę fajne produkty, stosuję i polecam wszystkim np testy kropelkowe. Nie mam nic do firmy, po prostu ostrzegam przed bublami. Nie twierdzę przecież, że mineralizator z czwartej butelki jest najlepszy, wiem natomiast że jest pewny. Wymaga jednak dwutlenku węgla.

Guayaseal pisze:3. Próbkę preisa i pudełka pozostałych kupiłem dlatego, że nie miałem odzewu w wątku. Zaczynam testowanie. Może ktoś już dokładnie przetestował, wyciągnął (odmienne) wnioski i chce się podzielić?

Wczoraj w niedzielę o 15 założyłeś temat, dziś po 14 miałeś już wyniki testów ze zdjęciami. Zdążyłeś zamówić, kupić, przefiltrować 20L RO, rozrobić mineralizatory, odczekać 2h i to wszystko dziś od rana w poniedziałek, bo podejrzewam że w niedzielę sklepy były zamknięte. Facet podziwiam Cię :D
Testuj w baniaku. Masz jakieś rośliny, czy tylko ryby? Daj szersze info o baniaku i wyciągnij wnioski za jakiś czas jak rośliny rosną. Będzie dla potomnych.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Guayaseal » 31 lipca 17, 17:20

Hunter pisze:Nie twierdzę przecież, że mineralizator z czwartej butelki jest najlepszy, wiem natomiast że jest pewny. Wymaga jednak dwutlenku węgla.


Nie twierdzę, że nie jest "najczystszy". Problem w tym, że w moim bardzo roślinnym (dżungla!) utrzymuje się dość silne zmętnienie do 3-4 dni. Co przy cotygodniowych podmianach jest nieakceptowalne.

Hunter pisze:Zdążyłeś zamówić, kupić, przefiltrować 20L RO, rozrobić mineralizatory, odczekać 2h i to wszystko dziś od rana w poniedziałek, bo podejrzewam że w niedzielę sklepy były zamknięte. Facet podziwiam Cię :D


Podjechałem z samego rana do Clariasu po preparaty a potem do Akwarysty po RO i próbkę Preisa (oba sklepy w Warszawie). Sprawa pilna, bo wróciłem wczoraj po blisko 20 dniach z urlopu, a osoba opiekująca się nie do końca stanęła na wysokości zadania. Tak więc czas jest krytyczny.

Hunter pisze:Testuj w baniaku. Masz jakieś rośliny, czy tylko ryby? Daj szersze info o baniaku i wyciągnij wnioski za jakiś czas jak rośliny rosną. Będzie dla potomnych.


Mam dżunglę, głównie różne zwartki (głównie takie oliwkowe, aponogatenowate, beżowe i "marszczone"), nurzańce (plaga!), ale też różne alternathery (mini, zwykłe i ludwigiopodobne) oraz limnophila rugosa. I tak niedługo czeka mnie reset, bo przez ostatni miesiąc zarosło tak, że już nie bardzo uda się przepielić. Korzeń 60cm długości, 45 wysoki i go prawie nie widać... :-(

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Mineralizacja: Seachem Equqlibrium, Diskus Mineral, ...?

Postautor: Guayaseal » 4 sierpnia 17, 15:56

Na razie, po niecałym tygodniu nie widzę żadnych niekorzystnych procesów w roślinności. Tak wiem, tydzień to mało, choć podmieniłem 30% a zwartki zazwyczaj reagują dość szybko na zmiany parametrów (gubią liście) lub niedobory (nowe liście są inne). Zresztą podobnie zachowują się moje nurzańce (natychmiast zmieniają kolor). Kupiłem czuły test pH, zmierzyłem w akwarium mam pH 7.4 (co mnie zadowala), przy kolejnej mineralizacji będę sprawdzał na mineralizowanej RO.

(aha, nawożę profito 1ml/100l, easycarbo 4ml/100l, mam dość stabilnie NO3: 7-8, PO4: 0.4-0.6; w razie potrzeby lekko koryguję azot, fosfor lub potas - tu akurat z BlueLine i nie mam żadnych zastrzeżeń)

Przeszukałem tez nieco sieć. Generalnie zauważyłem, że JBL Aquadur częściej wspominany jest w kontekście tanganik a Preis Diskus - miękkich roślinnych. Cóż, trudno mi się wypowiadać. Wiem natomiast, że dają bardzo odmienne proporcje KH:GH - Aquadur: 0.7-0.8, Diskus: 0.2-0.3. U siebie mieszałem pół na pół chcąc podtrzymać dotychczasowy stosunek ok. 0.5, co zresztą osiągnąłem. Na pewno z testowanych przeze mnie minaralizatorów dają najlepszą klarowność (w dodatku niemal "od ręki"). Jeśli nic złego nie zadzieje się w najbliższym tygodniu, zapewne tak pozostanie. Sprzedam wówczas Equilibruma (zużyłem ilość potrzebną do mineralizacji 5l wody RO do 10GH) za 80% ceny Clariasu.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości