Torf do obniżenia pH

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 31 sierpnia 17, 20:33

No to pierwsza podmiana woda torfową za mną.

Takich wyników w zbijaniu parametrów się nie spodziewałem:
- kH z 8 do 1
- gH z 16 do 6
- pH z 8 do 4.5

Dziś podmiana 20l w niedziele drugie 20li zobaczymy jak się będą zachowywać parametry, w szczególności pH po kilku dniach.
Jak na razie torf jest tańszym i bardziej efektywnym wyjściem od mieszania kranówy z RO.

Przy okazji mieszkając w mieszkaniu dwupokojowym bez lokalu piwnicy i bez garażu problematyczne jest tworzenie armatek raz w tygodniu. Czy można zrobić tą wodę "na zapas" i przetrzymać 20l na podmianę tydzień w zamkniętych butelkach?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: barttsw » 31 sierpnia 17, 20:38

paskami ?
i kranowa to nie tylko kh gh ph ale cala masa potrzebnych i niepotrzebnych mineralow

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 31 sierpnia 17, 20:46

Jeżeli już, to otwartych butelkach. Ale czemu chcesz co tydzień "tworzyć" armatę? Przecież raz się zrobi i jest na kilka tygodni, jak się dużo nie przepuszcza wody. Taka gwałtowna zmiana parametrów zaszkodzi rybom.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 31 sierpnia 17, 21:00

barttsw
Nie paskami tylko kropelkowymi Zooleka

mimo12
niestety, ale nie mam gdzie trzymać tej armaty w domu i po prostu muszę wyrzucić wszystko po przygotowaniu wody.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 31 sierpnia 17, 21:51

To jak ją przygotowujesz? Chyba nie będzie co jakiś czas rury kupować? O.o

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 31 sierpnia 17, 22:08

Butelka 5l z odciętym dnem. Na szyjkę butelki przywiązana gaza, bandaż lub rajstopa. Butelka odwrócona do góry dnem, napełniona torfem i podwieszona na czymkolwiek. Pod butlą podstawione wiadro, ot cała "armatka".

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Hunter » 1 września 17, 05:04

Malina107 pisze:Takich wyników w zbijaniu parametrów się nie spodziewałem:
- kH z 8 do 1
- gH z 16 do 6
- pH z 8 do 4.5

Oh, wyjaśnij nam jakim cudem torf o pH 3,5-4,5 zbij pH do 1? :D

Te wyniki masz do bani :) Nie sprawdzisz brązowej torfianki testem, który działa na zasadzie porównywania skali barw. Wynik zawsze będzie absurdalny.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 1 września 17, 05:39

Hunter pisze:Oh, wyjaśnij nam jakim cudem torf o pH 3,5-4,5 zbij pH do 1? :D


Nie pH ale kH zbił do 1 może 1.5. Po Wpuszczeniu pierwszej kropli Zooleka roztwór jest słabo niebieski w taki sposób, ze nie wiele trzeba, żeby zrobił się zółty. Druga kropla, a w zasadzie nawet "pół" kropli (wiem, że zoolek jest przez to mało dokładny) i następuje zmiana barwy. gH na tej samej zasadzie.

pH sprawdzałem, wychodziło barwą około 4.5.

Potem sprawdziłem dla wszystkiego papierkiem i w zasadzie wyniki się potwierdziły.

Sprawdziłem też zmianę parametrów po dolaniu 20l wody do 112l akwa (taka woda już nie miała tak mocnego koloru) i zauważyłem sapdek pH z około 8 do 7, więc chyba jednak test jest ok.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: barttsw » 1 września 17, 06:59

zainwestuj w phometr bo testy w herbarcie robione kroplami to mija sie z celem
i nie rob tak drastycznych skoków paametrow bo zaraz bedzie placz ze ryby padaja albo choruja

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Hunter » 1 września 17, 07:05

Nie było tematu :D zwracam honor ;) Czytałem i pisałem post o 5 rano :P

Jeśli chcesz uzyskać dokładniejsze wyniki GH i KH to możesz wlać 10ml wody do probówki, wtedy 1 kropla preparatu to 0,5*n ;) Jednak taka dokładność nie jest nam potrzebna.
Torf z KH radzi sobie doskonale.
Pamiętaj, żeby nie wlewać torfianki "na pałę" do akwarium. Grozi to gwałtownym zjazdem pH, a to z kolei grozi poparzeniem, a nawet śmiercią ryb. Rośliny też mogą negatywnie zareagować.
Nagły skok o 1 stopień pH to bardzo dużo :cry:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 1 września 17, 19:47

Nie mam już siły do pH w moim akwarium....

Wczoraj wlałem 20l torfowianki i pH spadło do 7. Dziś, po 24h postanowiłem sprawdzić jak to wygląda i ku mojemu zdziwieniu test Zooleka w zakresie 6-8 pokazał znowu 8... Powtórzyłem test i znowu to samo. Postanowiłem sprawdzić testem w zakresie 4-9 i pokazało wzrost pH, co prawda nie do 8, ale około 7.5. Dla spokojnego sumienia sprawdziłem jeszcze testem paskowym i tutaj też wzrost w stosunku do wczorajszego pomiaru - dziś około 7 wczoraj było 6.5 na tym teście.

Wczoraj zrobiłem tez kolejne wiadro 20l torfowianki, które stoi otwarte cały czas w pokoju - wszystkie trzy testy pokazały taki sam wynik jak wczoraj.

Teraz pytanie co w akwarium może podnosić mi aż tak drastycznie pH?
Jest możliwość, że mam spieprzony test kropelkowy, który zamiast skalować wynik, to powyżej pH 7 od razu pokazuje około 8?

Walczę z problemem pH od kiedy założyłem akwarium (jakieś 4 miesiące) i nie potrafię sobie z tym poradzić... totalnie nie wiem co robić. Zastanawiam się nawet nad resetem i postawieniu wszystkiego na ziemi ogrodowej ale nie mam na tą na chwilę obecną totalnie czasu...

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 2 września 17, 12:41

Jakie masz podłoże, wkład filtracyjny, kamulce?

I cierpliwości. Masz twardą wodę w akwa i od razu pH nie zejdzie.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 2 września 17, 21:39

Podłoże bazalt + piach. W podłożu ułożone kulki gliniano-torfowe i pałeczki akwarystyczne z zelazem przy roślinach.

W filtrze gąbka plus ceramika z zestawu Aquael TurboFilter 1000

Kamienie pozbierane z pola i sprawdzone pod względem gH - brak wpływu na ten parametr.

W takim razie do jakich parametrów powinienem doprowadzić wodę do wlanie do baniaka. kh - 1; gH - 6; ph - 4.5 są złe?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 3 września 17, 09:53

Malina107 pisze: bazalt
( Przy Ramirezkach? :/)
Malina107 pisze:ceramika


Jedno i drugie może zatwardzać wodę, jak również piach, jeżeli zawierają domieszki.

Malina107 pisze:W takim razie do jakich parametrów powinienem doprowadzić wodę do wlanie do baniaka. kh - 1; gH - 6; ph - 4.5 są złe?


Po prostu po jednej podmiance nie otrzymasz docelowych parametrów. Trzeba będzie kilka razy podmienić. Bufor( kH), który jest w zbiorniku przyjął na klatę kwas organiczny, który wlałaś i stąd parametry nie spadły długoterminowo o dużo. Po kolejnej podmiance będzie lepiej. ;)

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 3 września 17, 09:53

Athena Torf ogrodniczy kwaśny 20l z OBI.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości