Dystrybucja CO2

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Dystrybucja CO2

Postautor: Mattija2 » 29 sierpnia 17, 20:58

Hej,
Kieruję do Was pytanie - czy w Waszych zbiornikach z podpiętym CO2 (butla) również wszędzie latają bąbelki CO2?
W mojej 112l dosłownie są wszędzie, gazować trzeba dość dużo żeby osiągnać pH 6.8 przy KH równym 4.
Sądzę, że po prostu słabo się rozpuszcza, a nie mam jak zrobić reaktora (filtr HMF). Może to moje subiektywne odczucie, ale to trochę denerwujące :D. Dyfuzor z kostki lipowej.
Spróbuję potem zrobić film i zarzucę do tematu.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dystrybucja CO2

Postautor: Hunter » 29 sierpnia 17, 21:24

Tak, jeśli podajemy CO2 przez dyfuzor to tak właśnie jest. Bąbelki CO2 pływają po całym baniaku. Jeśli ciężko Ci zejść z pH na 6,8 przy tak niskim KH to najprawdopodobniej Twój dyfuzor nie zdaje egzaminu. Widzę dwa rozwiązania:
1. Zbyt małe dyfuzory (lipa/spiek) puszczają duże bombelki, które nie nadarzają się rozpuścić. Często się zdarza gdy np założymy mały spiek o niewielkiej średnicy do dużego akwarium, które potrzebuje dużo gazu. Chcąc podać więcej CO2 odkręcamy dławik przez co ciśnienie w dyfuzorze wzrasta i puszcza zbyt duże bąble - w efekcie mimo zwiększenia podaży CO2 słabiej się rozpuszcza. Zalecana wymiana dyfuzora na większy, lub dołożenie drugiego małego na trójniku. Dyfuzor należy dobrać tak, aby uzyskać drobną mgiełkę. Bombelki w toni wodnej nie będą zauważane i zaoszczędzisz na CO2 dzięki lepszej rozpuszczalności gazu.
2. Zbyt słaba cyrkulacja wody. Bąbelki prędko uciekają ku górze.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Dystrybucja CO2

Postautor: Mattija2 » 30 sierpnia 17, 09:31

Na pewnej aukcji znalazłem takie cudo:
https://www.youtube.com/watch?v=UNhqPhAqfGs
Średnica to 30mm, także w stosunku zwykłej strzykawki (12mm) to ponad 6x większa powierzchnia dyfuzora.
W stosunku do szklanych, to cena bije na głowę i myślę, że się sprawdzi. Jakieś opinie?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dystrybucja CO2

Postautor: Hunter » 30 sierpnia 17, 11:33

Zrezygnowałem z dyfuzorów opartych o lipę bo ciągle drewno zachodziło mi śluzowatą mazią, w efekcie bąble były zbyt duże. Z dyfuzorami z lipy to loteria. Trafi się kiepski kawałek drewna z dużymi kanalikami i efektywność znacząco spada. Niemniej jednak jeśli efekt jak na filmie miałby się stale utrzymywać to całkiem fajnie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Dystrybucja CO2

Postautor: Mattija2 » 30 sierpnia 17, 15:12

Jakiego dyfuzora używasz osobiście Rafał? (lub używałeś, jak używasz reaktora) 8) 8)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dystrybucja CO2

Postautor: Hunter » 30 sierpnia 17, 15:42

Mam zaledwie 45l. Spiek ceramiczny, średnica 2cm ;)
Do 240l reaktor.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości