Surowe RO na podmiane?

Islan
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 4 listopada 17, 12:24

Surowe RO na podmiane?

Postautor: Islan » 8 listopada 17, 23:43

Witam, czytalem gdzies że mozna zrobic podmiane 10% i dolac nowej RO bez mineralow.
Ponoc woda sama uzyska skladniki z reszty a sytuacja sie ustabilizuje czy to prawda?

Aktualnie dolalem w przeciagu tygodnia okolo 8l bo mi odparowalo. Mam odkryte 112l a w nim 50 neonek, 4 otosy i red cherry
Odkryte 112 l
50 Neony Innesa
4 Otosy
kilka Red Cherry

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Surowe RO na podmiane?

Postautor: wespazjan » 9 listopada 17, 08:31

Z tego co wiem można robić podmiany czystą RO. Sama kilka robiłam. Musisz tylko kontrolować parametry, żeby nie wyjałowić wody. W końcu przyjdzie moment, że będzie trzeba mieszać z kranówką albo dodawać mineralizator.

Tylko raczej właśnie małe podmiany, żeby za gwałtownie nie zjeżdżać z parametrami.

Jak zawsze: zwyzywać jak prawię herezje :p
Obrazek

Islan
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 4 listopada 17, 12:24

Re: Surowe RO na podmiane?

Postautor: Islan » 10 listopada 17, 10:42

Dzieki za info ale teraz pytanie niestety ukegnie zmianie. Najprawdopobniej padlem ofiara krasnorostow... po prostu super pierwsze akwarium i cos takiego.

Czy przy codziennych podmianach tez lac czyste ro czy np w jeden dzien kranowke w. Drugi ro
Odkryte 112 l
50 Neony Innesa
4 Otosy
kilka Red Cherry

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Surowe RO na podmiane?

Postautor: wespazjan » 10 listopada 17, 11:22

też mam krasnorosty. Też pierwsze akwarium. Ale nie przyszło mi do głowy, żeby robić z tego powodu codzienne podmiany.

Jesteś pewien, że to krasnalki? Bo z tego co pamiętam masz w akwarium korzeń. Może to ten charakterystyczny "glut" - pleśniopodobne coś, co na korzeniu się pojawia na początku i po jakimś czasie samo znika?
Obrazek

Islan
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 4 listopada 17, 12:24

Re: Surowe RO na podmiane?

Postautor: Islan » 10 listopada 17, 12:07

To taki charakterystyczny prawie czarny jakby mech. Ten korzen byl wczesniej w tym akwarium jak bylo szwagra. W dodatku to tez siadlo na ta roslinke po prawej od korzenia.

Co do walki z krasnalami czytalem ze czeste podmiany.

Teraz nie wien czy ta roslinke wywalic bo i tak nie rosnie, no i planuje zakup 2-3 kosiarek ale nie wien czy utrzymaja sie red cherry.

A dzis padl kolejny otos :(
Odkryte 112 l
50 Neony Innesa
4 Otosy
kilka Red Cherry

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Surowe RO na podmiane?

Postautor: Hunter » 10 listopada 17, 12:47

Islan pisze:To taki charakterystyczny prawie czarny jakby mech.

Może po prostu porównaj ze zdjęciami w sieci? https://www.google.pl/search?biw=1527&b ... ST6amwJdf8
albo dla pewności wstaw zdjęcia na forum.

Islan pisze:Co do walki z krasnalami czytalem ze czeste podmiany.

Częste - oznacza co tydzień, góra dwa razy w tygodniu.
Jest wielu takich, którzy podmieniają wodę raz na miesiąc bo jak twierdzą przecież nic się nie dzieje - stwierdzenie "częste podmiany" dotyczą własnie takich osób.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Surowe RO na podmiane?

Postautor: barttsw » 10 listopada 17, 12:53

krasne to naprawde fajny glon osobiscie bym sie go nie pozbywal :P

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Surowe RO na podmiane?

Postautor: wespazjan » 10 listopada 17, 13:22

co do kosiarek, to fajne rybki "użytkowe" jak są młode (o ile nie kupisz "podróbek"), ale z góry ostrzegam, że będziesz je musiał oddać jak tylko zaczną podrastać, bo to za mały baniak dla nich.

U mnie krasnorosty wyskoczyły jak raz nie podmieniłam wody przez ponad 3 tygodnie. W związku z tym też myślę, że "częste" w tym wypadku oznacza cotygodniowe.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Surowe RO na podmiane?

Postautor: barttsw » 10 listopada 17, 13:31

Islan pisze:no i planuje zakup 2-3 kosiarek ale nie wien czy utrzymaja sie red cherry.
ze tak zapytam masz akwarium 150 cm +? te ryby to klocki i dosc aktywne ja bym tych ryb ponizej 200 cm nie wpuscil bo wydzilem wyrosniete krowska
po za tym ryby na cos tam to nie jest recepta

Islan
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 4 listopada 17, 12:24

Re: Surowe RO na podmiane?

Postautor: Islan » 10 listopada 17, 20:47

Tak wiec zastosuje podmiany i zaczekam az mi sie red cherry namnoza. A slimaki moga pomoc? I czy w tej sytuacji wlac czyste ro i ile % podmienic?

Zdjecia sa nieco podobne jutro wrzuce to co jest u mnie
Odkryte 112 l
50 Neony Innesa
4 Otosy
kilka Red Cherry

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Surowe RO na podmiane?

Postautor: Hunter » 11 listopada 17, 10:03

Tak wiec zastosuje podmiany i zaczekam az mi sie red cherry namnoza. A slimaki moga pomoc? I czy w tej sytuacji wlac czyste ro i ile % podmienic?

To czy wlewać RO i ile należy ustalić za pomocą testów na twardość wody (GH). Sprawdzasz twardość kranówki i porównujesz ją z wymaganiami swoich ryb. Jeśli kranówka jest zbyt twarda dla Twoich ryb to mieszać ją z RO (które ma twardości bliskie zeru; czyt. jest pozbawiona minerałów).
Nie znamy twardości Twojej wody. Nikt nic sensownego nie napisze.

Nie traktuj zmiękczania wody jako zabiegu walki z krasnorostami, bo te występują w skrajnie różnych warunkach. W wodach miękkich i kwaśnych jak i w wodach wysoko zasadowych i twardych. Walcząc z krasnymi za pomocą podmian wody na RO nie wróżę 100% sukcesu. Najczęściej sukces walki tą metodą wynika tylko ze zwiększonych częstotliwości podmian. Krasnorosty doskonale rozwijają się w tak zwanej "starej wodzie" (zbyt rzadkie, lub małe małe podmiany, lub długo nie czyszczony filtr kubełkowy).

Mieszaniem kranexu i RO dobierz odpowiednie parametry dla zwierząt, a do walki z krasnorostami polecam skuteczniejszą metodą:
1. Szczoteczka do zębów i mechaniczne usuwanie krasnali z korzeni, szyb, ozdób w akwarium
2. Chemia na krasnoludki w postaci nawozów dla roślin, opis i szczegóły w tym temacie: viewtopic.php?f=40&t=36233&start=15#p307971
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości