Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Qstig
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 7 listopada 20, 14:44

Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Postautor: Qstig » 7 listopada 20, 14:56

Witam. Minął tydzień od założenia pierwszego mojego akwarium 54l. Filtr wewnętrzny Aquael 300. Woda dalej mętna bez żadnych zmian po dodawaniu zdrowych bakterii i krystalizera. Ryb jeszcze nie ma. Niektóre roślinki obumarły i je usunąłem. Podłoże czarny jakiś żwir nie pamiętam nazwy i piasek. Do tego kamień korzeń i porcelanowy stateczek. Woda zmętniała po dobie od założenia i tak się utrzymuje do teraz. Po dwukrotnym przełukaniu filtra w odlanej wodzie z akwarium woda prawie czarna, podłoże płukane było. Oślizgła maź na korzeniu i szybach. Woda brązowawa przy małej podmianie ok 10% Czy to czas na restart?

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Postautor: Arturrro » 7 listopada 20, 19:08

Cześć,

Rośliny Ci padły bo nie miały co jeść (jeszcze pytanie jakie tam rośliny wsadziłeś bo to jest istotne). Jeżeli decydujesz się na sam żwir z piaskiem to nic z tego nie będzie bez nawożenia. Pod żwir ziemie ogrodową proponuję lub jeśli jej nie chcesz to kulki GT + pałeczki/tabletki nawozowe. Możesz zastosować obie opcje w jednym. Bakterie lejesz nawet w dwukrotnych dawkach. Pierwsza podmiana wody po 3-4 dniach, około 50% wody. Mierzysz parametry NH4 i NO2 aby wiedzieć czy proces dojrzewania zmierza w dobrą stronę. Woda jest brązowa od garbników z korzenia (przejdzie samo z czasem). Śluz na korzeniu też minie. Co do stateczku to się ugryzę w język bo nie powinno go tam być. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością między 60-80% powierzchni dna.

Z jakich powodów przepłukałeś filtr ? To właśnie tam rozwijają się bakterie. Tym bardziej, że posiada on tylko gąbkę, więc takiego filtra raczej nigdy nie dotykaj bo problemy się namnożą. Do tak małego akwarium lepszym rozwiązaniem będzie filtr kaskadowy z dwoma komorami. W jednej wrzucasz gąbkę (od strony zasysania wody) a w drugą komorę wrzucasz matrix albo ceramikę. Na ceramice tworzy Ci się biologia i tego nie ruszasz a natomiast gąbkę czyścisz jak się już zmniejszy znacznie przepływ wody w filtrze.

Nie chcę być niemiły ale wszystko zrobiłeś źle oprócz jednej rzeczy :) Nie wpuściłeś jeszcze ryb :P

Qstig
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 7 listopada 20, 14:44

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Postautor: Qstig » 7 listopada 20, 20:21

To mój początek przygody z akwarystyką. Sądziłem, że "największy i najlepszy sklep w mieście" doradzi dobrze. Jak widać grubo się myliłem stąd rośliny w samym żwirze i piachu. Bakterie lałem według zaleceń z firmy Seachem. Czyli za mało.. Wodę podmieniłem około 10% po 3 4 dniach bo naczytałem się w internecie że więcej nie można... Podczas wymiany tej wody zobaczyłem że jest niemiłosiernie brudna stąd pomysł by sprawdzić czy filtr cokolwiek działa. Więc w tej odlanej wodzie lekko przepłukałem filtr i woda zrobiła się czarna. Jakby od podłoża mimo że go płukałem dopóki był czysty. Co do ryb kusiło ale przynajmniej są ciut bardziej szczęśłiwe dalej w sklepie niż martwe u mnie. W tej sytuacji zastanawiam się czy nie zmienić podłoża (tylko na jakie?) byle nie czarne i przy okazji filtr (jak zaproponowałeś) i zacząć jeszcze raz wedle zasad nauki akwarystycznej.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Postautor: Arturrro » 7 listopada 20, 21:38

Bardzo popularne są tzw. "ziemniaki" czyli akwaria na ziemi ogrodowej. Sypiesz 1-2cm ziemi na to 3-5cm żwiru lub piasku. W odległości od siebie około 5-6cm wkładasz kulki GT i łatwe w uprawie rośliny mają zapewnioną pożywkę. Kluczowym elementem jest również światło jakie posiadasz. Tylko przy założeniu ziemniora zastanów się pięć razy gdzie i jakie rośliny chciałbyś mieć, ponieważ nie chcesz aby to co się kryje w podłożu wpadło Ci do słupa wody ;)

Qstig
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 7 listopada 20, 14:44

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Postautor: Qstig » 7 listopada 20, 23:20

Jasne. Poczekam jeszcze z 2 doby i zobaczę co się będzie działo. Jak nic to zrobię restart chyba bo czekać dwa tygodnie na ustanie zmętnienia to chyba trochę długo. Nigdzie nie znalazłem informacji po jakim czasie średnio znika.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Postautor: Arturrro » 8 listopada 20, 09:02

Akwarystyka jest dla cierpliwych. Uczy pokory. Pamiętaj, że tutaj NIC nie dzieje się szybko i na większość procesów trzeba cierpliwie czekać :)

Qstig
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 7 listopada 20, 14:44

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Postautor: Qstig » 10 listopada 20, 14:21

Dziś zrobiłem testy kropelkowe. NH4 na zerowym poziomie, NO2 na zerowym poziomie, NO3 praktycznie również na zerowym poziomie. Czyli problem z NO3 rozumiem co oznacza niezakończony cykl azotowy? Wpuszczenie rybek pomaga na jego start jeśli on nie chce? :) przedwczoraj podmieniłem jeszcze odrobine wody bo sugerowano mi pierwszą podmianę 50% ja zmieniłem wpierw 10% i przed wczoraj około 15%. Woda po tym jakby nieco bardziej przejrzysta. Do tego zakupiłem filtr kaskadowy: gąbka + ceramika jeszcze go nie zainstalowałem w zbiorniku. Mam tez bakterie prodibio biodigest ale nie wiem czy w obecnej sytuacji je dodać czy jest to zbędne. Zakupiłem tez na wszelki wypadek cloudy treatment z azoo wedle rad i doradźcie czy dolać czy nie. Zmętniała woda od startu od 31.10.2020 Testy zrobiłem dziś pierwsze po 10 dniach od startu. Nie wiem jaki parametry były wcześniej. Nie wiem więc czy cykl azotowy nie może się ukończyć czy wręcz nie wystartował

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Postautor: Arturrro » 10 listopada 20, 18:25

NH4 i NO2 na poziomie 0 oznacza, że cykl dobiegł końca. NO3 to efekt końcowy niezbędny do rozwoju roślin. Pytanie jeszcze jakich testów użyłeś aby zbadać w/w pierwiastki, ponieważ ma to spore znaczenie. Przyjmując, że użyłeś kropelkowych to można wpuszczać ryby (paskowym bym nie ufał). W 3 tygodniu po zakończonym cyklu można robić normalne podmiany wody raz w tygodniu. Z drugiej strony po 10 dniach zakończony cykl z wypłukanym filtrem wydaje się podejrzaną sprawą.

Nowy filtr czym prędzej do akwarium. Stary jeszcze zostaw przez około 2 tygodnie aby w tym nowym Ci się utworzyła biologia. Z każdą podmianą wody wlewaj bakterie w normalnych zalecanych przez producenta proporcjach. Możesz wlać cloudy treatment ale nie widzę takiej potrzeby.
Ostatnio zmieniony 11 listopada 20, 06:07 przez Arturrro, łącznie zmieniany 1 raz.

Qstig
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 7 listopada 20, 14:44

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Postautor: Qstig » 10 listopada 20, 18:51

Filtr kaskadowy już zamontowany wraz z ceramiką. Testy kropelkowe oczywiście używane były. Dodałem bakterii prodibio i odrobine karmy dla rybek dla pożywki. Filtr lekko wcześniej płukałem to może nie zaszokdziłem aż tak. Cloudy treatmen też wlałem 5 ml na cały zbiornik bo to zmętnienie wciąż występuje. Co jeśli w przeciągu kilku dni NO3 nie podskoczy? Dziękuję za porady Arturrro :) poczekać aż zmętnienie zejdzie o ile w ogóle i dopiero wpuścić rybki czy już odrazu obsadzić zbiornik nowymi mieszkańcami? Co myślisz?

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

Postautor: Arturrro » 11 listopada 20, 06:13

Jeśli cykl azotowy ruszył to wpuszczać ryby :) Po wpuszczeniu ryb NO3 podskoczy w jakimś stopniu. Wartość zależy od tego jakie rybki wpuszczasz i ile masz roślin, ponieważ zacznie się popyt/podaż na ten pierwiastek. Przy żyworódkach będzie tego więcej. Zmętnienie możesz mieć np. od źle przepłukanego piasku. Z czasem przejdzie, nie martwiłbym się tym za bardzo.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości