wynik KH

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

wynik KH

Postautor: Arturrro » 17 listopada 20, 10:52

Kupiłem wczoraj test na KH (JBL) i nie jestem pewien wyniku. Woda w ogóle nie zabarwia się na niebieski kolor tylko przechodzi po 3 kropli w delikatną ledwo widoczną żółć, z każdą kolejną kroplą stopniowo lecz nadal słabo nabiera żółtego koloru. Woda w akwarium RO. Wcześniej póki nie skończył mi się test wynik był dobrze widoczny: niebieski->żółty. Wadliwy test ?

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: wynik KH

Postautor: Arturrro » 17 listopada 20, 11:44

Problem rozwiązany. Dla zainteresowanych odpowiedź na powyższe wrzucam poniżej (zaczerpnięte od użytkownika z innego forum):

"Odczuwanie barw zależy od oświetlenia. Stąd te pierwsze krople mogą się wydawać, że nic nie zabarwiają, ale zabarwiają. Przy bardzo niskich twardościach trzeba dostosować światło do pomiarów. Wskazana druga próbka z wodą dla porównania. Niestety jak woda nie jest idealnie bezbarwna (ma odcień żółtawy) to pomiarów przy niskiej twardości nie da się praktycznie zrobić.
Być może masz nawet twardość praktycznie zerową i pierwsza kropla daje Ci barwę żółtą (której jednak nie widzisz). Tym niemniej delikatna barwa niebieska daje odczucie bieli (ultramaryna jest tzw. wybielaczem optycznym do pościeli) więc najprędzej jest tak jak wspomina kolega - masz twardość 3 bo niebieski był zbyt subtelny."

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości