Jak zinterpretować wyniki parametrów?

Qstig
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 7 listopada 20, 14:44

Jak zinterpretować wyniki parametrów?

Postautor: Qstig » 1 grudnia 20, 14:25

Witam. 4 dni temu robiłem restart zbiornika 54l. Można tu mówić wręcz o założeniu zbiornika na nowo bo wymianie podlegało całe wnętrze akwarium. Gąbki wyparzone we wrzątku nowa ceramika nowe podłoże nowa woda odstana bez żadnych uzdatniaczy. Nie pytajcie czemu takie kroki za dużo by opowiadać. Po 24h od startu dolane dwie ampułki prodibio biodigest i łyżeczka karmy dla pożywki. Dziś po 4 dniach postanowiłem zmierzyć parametry wody (testy kropelkowe) i tak

NH4 - < 0.05
NO2 - 0,5
NO3 - 10

I tu mam pytanie. Skąd takie wyniki? Czy testy zrobiłem za szybko czy wrzątek nie zabił może bakterii na gąbce i stąd cykl azotanowy jakby dobiegał końca w takim krótkim czasie? Nie wiem jak to interpretować

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Jak zinterpretować wyniki parametrów?

Postautor: Arturrro » 1 grudnia 20, 20:08

Cześć,

Muszę Cię zmartwić. Wyparzając gąbkę zrobiłeś sepuku dla bakterii :( Następnym razem pamiętaj, że jeśli chcesz zachować bakterie z poprzedniego akwarium w medium filtracyjnym to najlepiej nic z tym nie rób albo w najgorszym przypadku przepłucz w wodzie z akwarium usuwając tylko grubsze zanieczyszczenia.

NH4 i NO2 muszą być na 0. Wtedy będziesz wiedział, że cykl dobiegł końca. NO3 prawdopodobnie masz z resztek pokarmu, które gdzieś Ci zalegają+woda z kranu może coś tam zawierać.

Qstig
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 7 listopada 20, 14:44

Re: Jak zinterpretować wyniki parametrów?

Postautor: Qstig » 1 grudnia 20, 21:42

Wyparzyłem gąbkę świadomie, miałem plagę glonów i ospy więc się nie patyczkowałem. Woda podłoże nowe więc może tam być tylko szczypta resztek pokarmu bo tyle sypnąłem dla pożywki bakteriom prodibio

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości