Filtr Ro3

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr Ro3

Postautor: Hunter » 20 marca 21, 20:11

GrzeSuk2021 pisze:Trochę się boję że podusze ryby w nocy,

Zadbaj o mocne falowanie tafli wody i żadnej przyduchy nie będzie. W nocy stężenie dwutlenku węgla nie wzrasta jakoś gwałtownie...
GrzeSuk2021 pisze:mam ustawione ok 4 bąble na sekundę inaczej nie osiągnę odpowiedniego poziomu co2,

:shock: Jaki masz litraż akwarium?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

GrzeSuk2021
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 10 marca 21, 16:19

Re: Filtr Ro3

Postautor: GrzeSuk2021 » 20 marca 21, 20:40

Akwarium o pojemności 450l. Testowałem kilka dni od 1 bąbla aż do tych 4 I dopiero przy tym podawaniu pojawił się po 2 h zielony kolor na indykatorze. Zrobiłem również test ph I kh według wyników z tych testów co2 jest na poziomie 15 czyli na takiej dolnej granicy normy.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Filtr Ro3

Postautor: jurkin » 20 marca 21, 21:14

U mnie w 450 leci ciurkiem 24h, i indykator ciemno zielony.

GrzeSuk2021
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 10 marca 21, 16:19

Re: Filtr Ro3

Postautor: GrzeSuk2021 » 21 marca 21, 17:12

jurkin pisze:U mnie w 450 leci ciurkiem 24h, i indykator ciemno zielony.



A jakie ryby masz w obsadzie?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Filtr Ro3

Postautor: jurkin » 21 marca 21, 18:44

GrzeSuk2021 pisze:
jurkin pisze:U mnie w 450 leci ciurkiem 24h, i indykator ciemno zielony.



A jakie ryby masz w obsadzie?

garra flavatra panda x6, gurami x5, kosiarki x4, brzanki pięciopregie x20, docje karlowate x6, otoski x10 chyba.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr Ro3

Postautor: Hunter » 21 marca 21, 19:31

GrzeSuk2021 pisze:Akwarium o pojemności 450l. Testowałem kilka dni od 1 bąbla aż do tych 4 I dopiero przy tym podawaniu pojawił się po 2 h zielony kolor na indykatorze. Zrobiłem również test ph I kh według wyników z tych testów co2 jest na poziomie 15 czyli na takiej dolnej granicy normy.

Zmień dyfuzor. Do takiego litrażu nadaje się jedynie reaktor CO2 oparty np o filtr narurowy. Zapewnia 100% rozpuszczalności gazu.
Podejrzewam, że 4b/s na dyfuzorze nawet nie zdążą się rozpuścić, w efekcie większość gazu ucieka do atmosfery. To straty gazu i problemy z rozpuszczalnością.
Przy 240l na filtrze narurowym podawałem ledwo 1b/s a stężenie CO2 jakie osiągałem oscylowało w okolicach 25-30 mg/l. Zero strat w CO2, 100% rozpuszczalność. Butla 2,5kg wystarczała na kilka tygodni.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

GrzeSuk2021
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 10 marca 21, 16:19

Re: Filtr Ro3

Postautor: GrzeSuk2021 » 21 marca 21, 20:25

Zmień dyfuzor. Do takiego litrażu nadaje się jedynie reaktor CO2 oparty np o filtr narurowy. Zapewnia 100% rozpuszczalności gazu.
Podejrzewam, że 4b/s na dyfuzorze nawet nie zdążą się rozpuścić, w efekcie większość gazu ucieka do atmosfery. To straty gazu i problemy z rozpuszczalnością.
Przy 240l na filtrze narurowym podawałem ledwo 1b/s a stężenie CO2 jakie osiągałem oscylowało w okolicach 25-30 mg/l. Zero strat w CO2, 100% rozpuszczalność. Butla 2,5kg wystarczała na kilka tygodni.


W moim przypadku reaktor oparty o filtr narurowy odpada... mam kubełek unimax 700 czy do takiego filtra też znajdzie się jakieś dobre rozwiązanie ?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Filtr Ro3

Postautor: jurkin » 21 marca 21, 21:18

W moim przypadku reaktor oparty o filtr narurowy odpada...

A czemu? Wszystkie reaktory czy to z narurowca czy kupny albo inny wynalazek DIY najprosciej jest podpiąć do kubelka.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr Ro3

Postautor: Hunter » 22 marca 21, 10:34

GrzeSuk2021 jaki masz dyfuzor? Kostka lipowa, czy spiek ceramiczny?
Reaktory CO2 podpina się na węzach wylotowych z kubełka, producent i model filtra nie ma tutaj żadnego znaczenia.
Możesz dalej męczyć się z dyfuzorami, ale ja nie dostrzegam w tym sensu... Litraż jest ogromny, ciężko będzie dogazować taką masę wody i utrzymywać stałe stężenie.
Jeśli chcesz zostać przy dyfuzorach to przynajmniej zwiększ powierzchnię dyfuzji, poprzez wymianę dyfuzora na większy, bądź zainstalowanie 2 lub 3 dyfuzorów na trójnikach w różnych miejscach akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

GrzeSuk2021
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 10 marca 21, 16:19

Re: Filtr Ro3

Postautor: GrzeSuk2021 » 23 marca 21, 22:20

Mam jeden spiek ceramiczny.

Już wiem o co kaman z tym reaktorem co2, zrobię go samemu, oglądałem filmiki na Youtube i nic skomplikowanego w tym nie ma. Zastanawiam się tylko czy dac coś do środka tego reaktora.... jedni nie dawaja nic A inni znów wypełniają go np.biobalami żeby lepiej rozpuścić co2.... co myślicie?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Filtr Ro3

Postautor: jurkin » 24 marca 21, 00:22

Moim zdaniem nic tam nie trzeba wkładać, gaz i tak dobrze się rozpuszcza, a wkłady tylko z powolnią przepływ.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr Ro3

Postautor: Hunter » 24 marca 21, 12:22

Dokładnie. Przy odpowiednio mocnym przepływie wody przez filtr gaz bezproblemowo się rozpuszcza i nie potrzeba nic pchać do środka. Działaj z DIY bo naprawdę warto.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

GrzeSuk2021
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 10 marca 21, 16:19

Re: Filtr Ro3

Postautor: GrzeSuk2021 » 26 marca 21, 19:32

Panowie udało mi się zdzialac wkoncu z Tym reaktorem, powiedzcie mi czy przed wejsciem I wyjsciem do filtra zrobić zawory kulowe czy to zbędny wydatek ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr Ro3

Postautor: Hunter » 28 marca 21, 09:41

Miałem, ale używałem jedynie podczas montażu. IMO wg mnie warto mieć, bo jeśli zajdzie potrzeba zdemontowania korpusu, wtedy zakręcasz zawory, odkręcasz korpus i woda grawitacyjnie nie spływa z akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

GrzeSuk2021
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 10 marca 21, 16:19

Re: Filtr Ro3

Postautor: GrzeSuk2021 » 2 kwietnia 21, 18:56

Panowie chciałem Wam podziękować za wszystkie porady i wskazówki :) wszystko zamontowałem śmiga to jak trzeba, butla steruje ph bot, dwutlenek bardzo dobrze się rozpuszcza jest tak jak tego oczekiwalem. Ph na poziomie 6.4, dyski w końcu pływają po całym akwarium A nie jak wcześniej chowają się pod roślinami. Jedyne czego mi do pełni szczęścia potrzeba to dołożyć więcej oświetlenia lub zrobić sobie własnej roboty belke led :) ale to już temat do głębszej dyskusji, tak więc Panowie....


ZDROWYCH, POGODNYCH I SPOKOJNYCH SWIAT WIELKANOCNYCH.!!! :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości