[60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 2 grudnia 16, 01:08

(Faktycznie część wypowiedzi, które tu się pojawiły do tej pory wydaje się bardzo, bardzo stanowcza i niekiedy odnoszę wrażenie że nieprzyjazna. napisałem że akwarium jest ogólne - to znaczy że nie zależy mi na odwzorowaniu konkretnego biotopu, ani też na zapewnieniu roślinom idealnych warunków. możliwie optymalnych? tak! idealnych i perfekcyjnych w skali mikroskopijnej? nie. nie planuję zbiorników gatunkowych - ma ładnie wyglądać, rosnąć, a być zdrowe i jestem przekonany że jest to możliwe bez kupowania od razu butli, lub zmiany podłoża na brzydki w moim odczuciu piasek, lub ade z kosmiczną ceną. oczywiście nie zamierzam wkładać roślin tylko po to żeby zgniły, ale mają one jednak pewien zakres tolerancji - także spokojnie.bo widuję i wpisy ludzi którym eleocharis sie trzyma przy 0.35W/l, także wiele jest tu możliwe. proszę o przyjacielskie sugestie, porady, konstruktywna krytykę, nie proszę o pyskówki, albo wmawianie mi, że zakładam zbiornik dla roślin a nie dla siebie, kiedyś nie było tych wszyskich wymysłów i ludzie też hodowali rybki i roślinki, także naprawdę nie widzę sensu się spinać. Zakładam dla siebie i przede wszystkim ma mi się podobać - i żyjące w nim rośliny mają się czuć o tyle dobrze o ile mogą w niewoli. przypominam też że rośliny nie mają układu nerwowego także nic ich tam nie będzie boleć, a jak z kogoś taki wielki ekolog to w ogole po co trzymać akwarium zamiast jechać zbierać śmieci lub walczyć z wycinką drzew w dorzeczu amazonii? :P o zwierzętach na razie nie mówię, chociaż oczywiste że nie zamierzam ich męczyć, i zastanowię się 5 razy zanim cokolwiek wpuszczę. widać chyba że podchodzę do tego akwarium z głową więc jak mówiłem - proszę o porady, a nie łajanki i zmianę koncepcji zbiornika. i w sumie takie jest moje zdanie, nie zapraszam do odpowiedzi na tę wypowiedź, a jak ktoś chce tylko epatować wyższością, zamiast porozmawiać ze mną o tym jakie akwa planuję i odpowiedzieć na moje konkretne pytania (podkresliłem je w tym poscie, zeby łatwiej było je odnaleźć - to również nie zapraszam do tego tematu :/ sam staram się wypowiadać raczej z szacunkiem i po koleżeńsku, i tego też oczekuję.)

Teraz skoro ekolodzy już jadą do Amazonii, do rzeczy:

Jeśli trawnik nie wyjdzie to będzie leżał mech albo wgłębka na płaskim korzeniu lub lignicie. w przyszłym tygodniu przyjdzie kolejna partia roślin, ktorej jeszcze nie zamówiłem, bo czytam i wybieram zbliżone wymaganiami - biorę pod uwage dosadzenie jeszcze dwóch rodzajow trawnika i zobaczenie co przyjmie się najlepiej, rozważam tez propozycje złożone przez Ciebie, abiba, dzięki. inne sugestie na roślinę trawnikową przy takim lub nieco rozbudowanym świetle i nawożeniu jak podane?

Bazalt zostaje - ponieważ inne podłoża nie podobają mi się.

Na ten moment sytuacja wygląda tak że planuję te kryptokoryny i anubiasa prznieść do mniejszego, ciemniejszego akwa (dla jakiegoś bojka docelowo), będzie tam bardzo skromny i dość ciemny typowy mały LT.

co do tego, głównego akwarium, będzie to raczej eksperymentalny medium-high tech. o co2 już pisałem - na razie jest aldehyd glutarowy, butla co2 prawdopodobnie w przyszłości. co do nawożenia myślę że aldehyd plus to w podłożu co wymieniłem plus vimi micro (to jest dość bogate w potas, mysle zeby za pare dni zaczac to dawkowac od 1/4 dawki pozniej zwiekszajac) mysle ze to powinno dac rade. planuje raczej rozne rosliny, i może nie te najtrudniejsze, ale zalezy mi na tym zeby byly zdrowe. Szkoda że w atlasach i na stronach sklepów bywają myslne informacje.

Jak rozdzielić te rośliny które mam? co zanieść do ciemniejszergo akwarium, a co zostawić w jaśniejszym? co dokupić gdzie? czy uważacie że taki podział ma sens? rosliny które już mam wolę przenieść niż wyrzucić.

moje kolejne konkretne pytanie dotyczy oświetlenia. na razie jest świetłówka 15W t8 6500 + 6W Aquael Leddy Tube, czy to wystarczy??? co, jesli, dodać?? czytałem że zasada 0.5W/l niekoniecznie znajduje odbicie w pracy z LEDami

jakie kompendia wiedzy, strony ionternetowe na temat roslin polecacie co do ich opisów i opisów ich wymagań? które mają najlepsze informacje? z reguły sprawdzam i porównuję dane z kilku zrodeł. polskie lub angielskojęzyczne, (angielski nie jest mi straszny łącznie z dość technicznym, mieszkałem w anglii wiele lat i w sumie studiowałem to). proszę o sugestie :) dzięki z góry!
Pozdrowionka :D

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Dhuz » 2 grudnia 16, 06:58

"Rozmawiajcie ze mną po koleżeńsku"
.
.
.
"Bazalt zostaje i już"

Zrozumiesz, czemu to najgorsze podłoże za kilka miesięcy. Szkoda, że wtedy już będzie obsada.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: barttsw » 2 grudnia 16, 07:06

powiem krótko chchcesz trawnik to swiatło 2x24 T5 lub diody DIY
do tego co2
oraz nawozenie do słupa wody :
firma blue-line
azot
potas
fosfor
zelazo
micro

Vexatus
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 31 grudnia 15, 12:58
Lokalizacja: Inowrocław

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Vexatus » 2 grudnia 16, 15:22

Bardzo fajnie zapowiadający się baniaczek. Szkoda tylko, że podłoże to w 100% bazalt, ale to już chyba wiesz. :) Zastanów się nad umieszczeniem tego anubiasa w jakimś innym miejscu na korzeniu, gdzie nie dochodzi tyle światła. Anubiasy są cieniolubne, a ten u Ciebie jest w bardzo mocno oświetlonym miejscu.
Mój skromny blog akwarystyczny.

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 2 grudnia 16, 21:58

Dhuz - jeżeli cytujesz, proszę rób to dokładnie, a jeśli nie pomagasz - to nie przeszkadzaj. Dzięki.

barttsw - rozumiem w takim razie że proponujesz dołożenie światła? czy uważasz że świetlówki są lepsze niż LEDy? i dlaczego tak lub nie? gdyby wybór miał się między 6w a 10W LED, co byś polecał? jak przeliczasz i porównujesz moc led i świetlówek? Dzięki :) co do nawozów - już zakupiłem. gdy skończą się te co mam, poczytam więcej o tych z Blue Line.

Vaxatus - dzięki. No anubias pójdzie sobie mieszkać gdzie indziej za jakiś tydzień, góra dwa :)

myślę, że dużo napisałem tu na temat tego akwa i moich planów, no i dziesiątki pytań, zadałem dziesiątki pytań które jak na razie przeszły bez odpowiedzi. - gdyby ktoś w międzyczasie odpowiedział na jakieś z nich, byłbym bardzo wdzięczny :) :ok:
Pozdrowionka :D

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: barttsw » 2 grudnia 16, 22:08

na twoj zbiornik 6 czy 10w w ledach to jest za mało
ty potrzebujesz około 40w

nie musisz czytac o nawozach one sa rewelacyjne

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 2 grudnia 16, 22:15

barttsw - DADATKOWO 40?! jest już przecież 6W LED i 15W t8...

te nawozy Blue Line byly chyba opracowane przez użytkowników któregoś forum, prawda? którego?
Pozdrowionka :D

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: barttsw » 2 grudnia 16, 22:17

nie
wsumie 40w nie łącz swietlowek z ledami inne widma

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 2 grudnia 16, 22:26

barttsw pisze:nie
wsumie 40w nie łącz swietlowek z ledami inne widma


ale 40W swietlówek, czy 40W ledów?

możesz proszę rozwinąć swoją wypowiedź na temat łączenia diod ze świetlówkkami lub podać żródła? pierwszy raz spotykam się z opinią że łączenie żródłeł światła o różnych widmach może mieć negatywne skutki. jakie? dzięki.
Pozdrowionka :D

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: barttsw » 2 grudnia 16, 22:28

40 w w ledach
zrob to zobaczysz jaki bedzie efekt czytaj glony

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Dhuz » 2 grudnia 16, 22:33

Stan4747 pisze:Dhuz - jeżeli cytujesz, proszę rób to dokładnie, a jeśli nie pomagasz - to nie przeszkadzaj. Dzięki.

Parafrazuję fragmenty, które wydają mi się o tyle zabawne, co powtarzalne z tuzina innych tematów, w których ktoś też sam sobie dołek kopał. ;) Cytatu używam tuż powyżej.

Wiem, że Tobie to nie odpowiada, jednak gdy widzę upór na bazalt, to zastanawiam się, czemu ludzie to sobie robią w pełni świadomości. W dodatku sam wyżej sobie przeszkadzasz w efektywnej komunikacji jakimiś wywodami o ekologach - zastanawia mnie nawet, czy piszesz o ekologach, czy po prostu szukasz jakiegoś słowa, którym można by w Twojej sytuacji się posłużyć.

Jest taka stronka, połączona ze sklepem, o roślinach akwariowych, gdzie możesz poczytać. A nawet dwie. Reklamy im nie będę robił - bo jedni nie zasługują (a mają już spory rozgłos), a drudzy nie potrzebują. Wpisując w google polską nazwę którejkolwiek z interesujących Cię roślin dość szybko znajdziesz odnośniki do polskich sklepów/stron internetowych. Stamtąd możesz zacząć jakiekolwiek planowanie.

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 2 grudnia 16, 22:35

barttsw - proszę o rozwinięcie wypowiedzi, koemantarze innych, i źródła :) dzięki

Dhuz - ok.

a w ogóle ciekawa sprawa... mam dwa identyczne termometry JBL powieszone w jednym miejscu a rozbieżność jest ponad pół *C...
Ostatnio zmieniony 2 grudnia 16, 22:38 przez Stan4747, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrowionka :D

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: barttsw » 2 grudnia 16, 22:35

gotowca chcesz to zmien adres

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 2 grudnia 16, 22:40

barttsw pisze:gotowca chcesz to zmien adres


warto jest mieć możliwość popracia swojej opinii żródłami lub chociażby solidnym tokiem logicznym albo chociaż dowodem anegdotycznym.. :/ jeśli nie możesz - ok rozumiem i dzięki za ostrzeżenie, a w międzyczasie poczekam na odpowiedzi innych i poszukam sam informacji na ten temat.
Pozdrowionka :D

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: barttsw » 2 grudnia 16, 22:55

chcesz to prosze doswiadczenie wystarczy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości