[31L] Kostka z bojownikiem

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

[31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Alina_33 » 26 maja 22, 13:58

Nowa kostka 31L, 30x30x35. Stoi od wtorku, przeniosłam bojownika następnego dnia po zalaniu, ponieważ leję bakterie Saechem według instrukcji. Akwa będzie dopieszczane, chcę jakieś roślinki i korzonek, może z mchem doklejonym na super glue.

Akwa 30x30x35 31L
Lampka Aquael Day&Night (świecę 6h w pierwszym tygodniu potem będzie 7 i 8, ale jednak chę dążyć do 10h)
Filtracja Aquael Fan 1 +deszczownia
Grzałka Aquael Ultra heater 50W (27 stopni)
Nie daję Co2
Woda 1:1 Kran/RO
Nawożenie: Linia BlueLine od Huntera. Kulki GT i płynne nawozy. Ale nawozy dopiero wejdą, bo na razie wlałam tylko kliknięcie potasu, jedno. Nie wiem co dalej, nie chcę glonów ani sinic więc leję ostrożnie. Jestem otwarta na porady jak i co lać. Mam Macro, Micro, Carbo, Potas i Azot.

Tło dałam czarne, choć chciałam niebieskie, ale przyszło takie dwustronne, i ten niebieski to bardziej fioler niż niebieski, taki trochę fiolet, trochę granat, brzydko. Tyle, że to tło nie ma kleju, przykleiłam "na wodę" i jest brzydko. Na początku OK, ale woda wysycha i miejscami tło się odlepia. Słyszeliście na pewno o przyklejaniu na olej, może ktoś by się wypowiedział jak to zrobić i czy w końcu śmierdzi czy nie śmierdzi?


Nie wiem jakie mam rośliny, nazw nie znam. Zapomniałam po prostu. W przypadku roślin to wolę je kupować w sklepach stacjonarnych niż wysyłowo, bo widzę co kupuję. Nie idą mi za bardzo te roślinki, nurzańca miałam pięknego... rozpuścił się, w poprzednim akwa. Przycięłam go przy samym dnie i wsadziłam, może odbije.


Bojownik już ma płetwy podarte, jeszcze w tej 19-stce sobie podarł o coś, ale w tamtym baniaku się głupiej zachowywał, bo pływał koło deszczowni i może mu strumienie wody uszkodziły płetwy, w ogóle lubi się kręcić koło sprzętu, co nie jest dla niego bezpieczne. W 30 - stce ma więcej miejsca i trzyma się raczej środka i przodu, dał deszczowni spokój :) Karmię go granulkami dla bojków ze sklepu flower fish, dla białych bojków, więc mu nie wyjdą czerwone plamy nigdzie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakub-Kuba
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 22 maja 22, 16:44

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Jakub-Kuba » 28 maja 22, 12:38

Cześć!
Fajnie dbasz o swoje akwarium.
Tylko ja bym dodał dużo więcej roślin, żeby bojek mógł się skryć. Bojowniki muszą mieć akwarium bardzo gęsto obsadzone roślinami.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Alina_33 » 28 maja 22, 19:46

Nowy baniak, a już mam na przedniej szybie dwie małe ryski... Takie rzeczy na początku potrafią wyprowadzić z równowagi. Potem już się nie zwraca tak na to uwagi, dopóki nie ma tych rys jakoś mega dużo. Pewnie porysowałam czyszcząc szybę od zewnątrz papierem.

Rośliny i korzeń są w drodze, to początki. Miałam za mało roślin w poprzednim też, do tego kupiłam nurzańca i się rozpuścił (w poprzednim się rozpuścił) . Mam tu kilka tematów, w tym o łatwych roślinach i dziwnym składzie wody. Mam twardość ogólną mniejszą niż węglanową, co jest conajmniej dziwne. Zastanawiam się, czy to możliwe, czy mam byle jaki test (kropelkowy zoolek). No i przede wszystkim czy to szkodliwe dla ryb i roślin. Jak nie, to nawet z tym nie walczę. Niech sobie będzie jak chce, byle zwierzakom i roślinom nic nie było.

Mam sporo pytań, ale tak mało jest odpowiedzi, ostatnio chyba mniej ludzi tu przychodzi.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: osama » 30 maja 22, 06:26

Polecam czyszczenie, szczególnie tak małego zbiornika, za pomocą szczoteczki do zębów.
Ja używam szczoteczki we wszystkich swoich baniakach, nawet tych 3 metrowych :D
Problem jest tylko z glonami punktowymi, reszta schodzi bez problemu z szyb, kamieni czy nawet twardych roślin.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: jurkin » 30 maja 22, 11:45

Do szyb używam starej karty bankomatowej, gąbką też, niestety, porysowalem szybę.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Alina_33 » 30 maja 22, 13:43

Przyszedł korzeń, 2x gotowany, raz ze solą, a potem bez. Nadal nie tonie, więc poleży we wiadrze, a jutro znów go pogotuję. Ładny nawet. Ale raczej stanie na jednym bo mały baniak jest.

Ja w 19stce używałam tylko karty od bankomatu, a porysowane jest jak diabli. Nie wiem, no obchodzę się z tymi akwariami jak z jajkiem, a i tak są porysowane. Jutro mają dojść roślinki, może do jutra da się utopić korzeń, bo bym chciała do niego przyczepić anubiasy nana.

EDIT:

Jutro by przypadała pierwsza podmianka wody, ale chyba zrobię jakąś symboliczną tą podmianę, bo woda czysty kryształ. Ale tak, wlewam bakterie Seachem Stability, i świecę 6h.Od jutra 7. Druga rzecz, to traktuję baniak jak low tech i nie przesadzam z chemią, nawet Carbo nie leję. Wlałam tylko jedno klilnięcie potasu przy zalaniu, bo kiedyś wyczytałam, że rośliny się lepiej przyjmują. Zbadam zaraz azoty oba, fosfor i amoniak. W zależności od wyników poatanowię ile tej wody zmienić. No i kwestia taka, że wypada przepłukać gąbkę filtra, a tam po tygodniu to jest raczej czysto. Ponoć zawsze jak filtr wyłączamy to trzeba gąbkę płukać.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Alina_33 » 31 maja 22, 18:31

Jestem w pozytywnym szoku, ale dziś korzeń tonie. Wczoraj go gotowałam ponad 3h. Był taki trochę już tonący, wisiał tuż pod powierzchnią. Przycisnęłam go do dna wiaderka i rano już tonął
Roślinki przyszły, anubias nana, jakaś ludwigia i jakaś bacopa. Bacopa z in vitro. Małe sadzonki i poszły na tył, nie widać ich na zdjęciach, ale jak dobrze pójdzie to będą wysokie. Anubiasy jakoś wcisnęłam w korzeń. Ludwigia bez korzeni, same łodygi. Mam nadzieję, że korzenie puści. A oto foty:

https://youtu.be/9Z12DyAaNCc

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Alina_33 » 6 czerwca 22, 11:52

Dziś zmieniłam oświetlenie, oto efekt:

Obrazek

Stare oświetlenie to Aquael Leddy Smart Day&Night Sunny 4,7W, albo 4,8, już nie pamiętam. W 19L nie było źle, rośliny te prostsze, jak sagitaria np, rosły OK, a w tych 30L to trochę za słabe było jednak.

Nowe oświetlenie to Aquael Leddy Smart 2 Plant 6W. Różnicę widać gołym okiem i bez patrzenia w wykres barw. Światło jest czerwonawe. Nie wiem co na to rośliny, ale mam nadzieję, że zmianę docenią.

Jeśli o mnie chodzi, to podobają mi się obie wersje oświetlenia, stare sprawiało wrażenie jaśniejszego, to wydaje się ciemniejsze i takie bardziej... nie wiem... nastrojowe..? W sumie to nie wiem które ładniejsze.

Poza światłem to jest nowy korzeń, oblazły go śluzowce. Jak już akwarium sobie z nimi poradzi, to kupię jakiś mech i przywiążę go do korzenia, tylko niech te śluzowce znikną. Nowy korzeń nie wpływa na kolor wody, ale stary mocno ją barwi. Był gotowany w soli ponad 3h,z wymianą wody 2x, więc w teorii nie powinien już szkodzić, ale po tygodniu w tej mojej szklance 31L, mam praktycznie czarną wodę.

miauczyciel
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 16 sierpnia 22, 13:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: miauczyciel » 16 sierpnia 22, 13:50

Ale pięknie się to prezentuje :P rzeczywiście zmiana światła sporo dała i przynajmniej wg mnie teraz jest lepiej, ciekawiej

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Alina_33 » 12 października 22, 12:33

Baniak po dużych przejściach, w zasadzie w trakcie. Miałam sinice, teraz są glony. To światło które kupiłam nie jest za dobrem. Ma dobre widmo, więc tu jest OK, ale ma słabą moc. Dlatego tych lumenów jest mało, rośliny mi nie rosły, za to jak miałam przez jakiś czas dwie lampki, starą i nową razem, to rosły jak głupie, ale przegapiłam nawozy i wyszły sinice, bo brakło azotu. Potem zniszczyłam sinice, to teraz są glony... Takie długie, zielone nitki. Mam fotę jak to teraz wygląda, ale to po sprzątaniu, więc nie jest aż tak źle jak w przeddzień sprzątania.

Obrazek

Jedna roślina się mi rozsypała, dosłownie. Ogarnę to, ale jest ciężko. Byłoby miło jakbyście mi jeszcze jakieś rośliny szybko rosnące poradzili. Jest to światło Aquael plant i jest butla Co2. Temperaturka 27 stopni. Dziś fosforu mam Mniej niż 0,25, a azotu około 20, bo mi się za dużo nalało. Baniak mimo wszystko mi się podoba. Z daleka tak tych glonów nie widać. Ale żeby nawet rogatek przestał rosnąć i się taki cienki zrobił... Masakra jakaś.


No i tamten bojek mi padł, teraz jest inny. Już z miesiąc. Oczywiście już zdążył podrzeć płetwy.

Renya88
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 12 września 22, 08:19

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Renya88 » 19 października 22, 14:44

Mój bojek jest w mniejszym akwarium, bo ma 20L, ale ma się dobrze ;) Jest sam póki co ;)

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Alina_33 » 2 listopada 22, 17:25

W 20L powinien być sam, taki mały baniak nadaje się tylko dla bojownika i/lub krewetek. Ja mam 31,5 L, i już mogę niby jakieś nano rybki tam trzymać, np 4-6 gupików Endlera, najlepiej same samce. Oczywiście ZAMIAST bojownika. W teorii, bojownik może mieć nawet 10L, byle woda była ciepła (najbardziej optymalnie to 27 stopni), no i ruch wody niewielki (lub bez filtra). Ja sobie nie wyobrażam akwarium bez filtra, ale wielu hodowców bojowników ma takie akwaria bez filtra. Wymaga to więcej pracy i uwagi, bo trzeba codziennie odsysać cienkim wężykiem brud z dna, dlatego poleca się do takich baniaków wyłącznie rośliny, które żyją na dekoracjach, lub wręcz nie mają systemu korzeniowego. Wtedy po prostu nie ma podłoża. Ale jak nie ma podłoża, to nie ma też miejsca dla bakterii, co się przekłada na to co napisałam wcześniej, "nie wyobrażam sobie akwarium bez filtra".

Ale się rozpisałam, teorię to ja mam w małym paluszku, gorzej z praktyką. Mam teraz glony, jak nie ogarnę, to zrobię restart, ale nie śpieszy mi się do restartu, bo restart wiązałby się z wymianą podłoża, a raz, że cienko u mnie z kasą, dwa, nie wiem co kupić. W grę wchodzi w zasadzie tylko jakiś inny ciemny (najlepiej czarny) żwirek. Podłoża aktywnego, czy inszego substratu, się boję, ziemii ogrodowej pod żwirek nie chcę. Na innym forum mi gadają, że żwirek bazaltowy to bardzo zły pomysł, bo lubi gromadzić detrytus. Alternatywą jest żwirek czarny, ale barwiony na czarno. Lubię e-sklep trudniący się sprzedażą bojowników dobrej jakości i akcesoriów, zwie się Flower Fish, mają taki żwirek barwiony w kilku kolorkach:

https://www.flowerfish.pl/sklep/podloze ... nika-1-kg/

Tanie to nie jest, ale o wielu żwirkach barwionych czytałam, że z czasem kolor schodzi, a to znaczy, że podtruwają wodę.

Renya88
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 12 września 22, 08:19

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Renya88 » 14 listopada 22, 15:35

I jak się ma Twój bojek ? Bardzo podobny do mojego ylko, ze Twój ma biały pyszczek. Mój ma cały ciemny. ogon ma granatowo czerwony ;)

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Alina_33 » 2 grudnia 22, 14:31

Bojek żyje. Mam go już kilka miesięcy, i zrobiła mu się jakaś narośl na boku. To nie jest pleśniawka, ani puchnina, w obu przypadkach już by nie żył. Bardziej to przypomina guza, który rośnie pod skórą. W tym miejscu łuski mocno odstają, ale tylko tam. On tak ma już 2-3 miesiące. Oczywiście prócz tego zachowuje się normalnie. Je, pływa, gania kiryski pigmejki. No i jak każdy mój bojownik, ma już od dawna zniszczone płetwy. Gdybym mogła kupić w moim mieście bojownika krótkopłetwego... No ale nie sprowadzają ich, bo im nie schodzą. No a że wciąż, pomimo ogólnodostępnej wiedzy, bojowniki trafiają do kul, to tam nie mają o co drzeć płetw.... Ja jestem w szoku, naprawdę. Koleżanka mojej mamy ma bojownika w kuli i nie da się starej babie za nic przemówić do rozsądku. Skoro żyje w kuli, to widać może tak żyć.... Ręce opadają.


No a tak poza tym, to był restart.

Obrazek

Ja nie wiem już co mam robić, wciąż mam glony. Może z czasem się to ustabilizuje.

Mam podłoże aktywne YOKUCHI Jiban Soil, używam teraz samej wody z filtra i mineralizatora Salty Shrimp mineral gh/KH+. Idę według instrukcji, codzienne podmiany w pierwszym tygodniu. W drugim i trzecim dwie podmiany tygodniowo. Na roślinach i korzeniach przetrwało trochę glonów. Trochę się rozwijają. Teraz nie wiem czy je usunąć, czy olać, bo prawdę mówiąc glony i tak będą, jeśli będą miały warunki.

Skallar1875
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 23 stycznia 23, 22:28

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Postautor: Skallar1875 » 23 stycznia 23, 22:35

Cześć
Fajnie dbasz o swoje akwarium
Ładne akwarium
Sprzęt OK
Pozdwiam
Subskrybuj. Kanał o akwarystyce skallar1875

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości