[54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Awatar użytkownika
Sardyna
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 556
Rejestracja: 13 stycznia 09, 18:47
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

[54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: Sardyna » 1 sierpnia 09, 16:21

Wymiary zbiornika: 60x30x30
Oświetlenie: 2x15W T8 (Philips Aquarelle i Sylvania Luxline 865) + (to w ciągu najbliższych dni się pojawi) 8W T5
Filtracja: Aquael FZN-2 (ceramika + gąbka)
Ogrzewanie: ELITE 50W
Podłoże: ADA Amazonia (9L), Bacter 100
Roślinność: Hemianthus callitrichoides, Heteranthera zosterifolia, Cryptocoryne wendtii, Cryptocoryne spiralis (taką kupiłem w zoologu, ale jak w rzeczywistości się nazywa, to nie wiem), Anubias barteri ‘nana’, Lysimachia nummularia; dojdzie: Rotala sp. ‘Green’, Rotala waliichii, Vallisneria, Microsorum windelov, Weeping moss
Obsada (planowana): 1+2 Colisa lalia, 4x Otocinclus vestitus, 5x Corydoras panda, 10x Hyphessobrycon Amanda, 1x Atyopsis moluccensis
Nawożenie: ADA Brighty K, Easy-Life Ferro, Colour Fe+ (miało być mikro, ale zamawiałem przez neta i wcisnęli mi to :? ), K2SO4, TPN+ (jeśli zajdzie potrzeba, dokupię mikro i makro); w tym tygodniu ruszy bimbrownia
Data zalania akwarium: 31.07.2009 r.
Dekoracje: dwa korzonki, z czego jeden dociążony łupkami filtowymi

Korzystając z okazji chciałbym podziękować kilku osobom z aquaforum (nie będę wymieniał, bo sporo jest tych osób ;) (mam nadzieję, że wiedzą, że o nich mowa)). Gdyby nie wasze porady, pomysły, rośliny itp. pewnie nie zdecydowałbym się na założenie akwarium roślinnego. Dzięki wielkie ludziska, jesteście wielcy ;)

A teraz czas na fotorelację (którą obiecałem ;) ) i dziennik z prowadzenia baniaka.

Dzień 1 (30.07.2009 r.)

Pierwsze prace przy baniaku (pomijam wyszorowanie całego zbiornika i przyklejenie czarnego brystolu na tył, bo to żadna robota ;) ). Na samym spodzie wylądowały cztery łyżeczki Bacter 100, na to trafiła kilkucentymetrowa warstwa ADA Amazonii. W baniaku znalazły się również korzenie (większy dociążony dwoma łupkami filtowymi). Skompletowane prawie wszystkie rośliny, brakuje jednej cryptocorynki, nurzańca, microsorum i dwóch gatunków rotalii (no i moczarki, która będzie w baniaku tylko na okres dojrzewania). Ponadto na swoje miejsce trafiła już grzałka i termometr.

Pusty baniak z czarnym tłem (nie czepiać się, że na dole jest nierówno, i tak to zakryje podłoże i nic nie będzie widać ;) ):
Obrazek

9L Amazonii, aż żal było otwierać, no ale ostatecznie nie kupiłem tego po to, żeby stało oparte o szafkę):
Obrazek

Korzeń i łupki filitowe, czekają spokojnie aż je ponownie zwiążę:
Obrazek

Akwarium z Bacter 100:
Obrazek

Tutaj już widać korzonek (znowu przywiązany do łupków), czekający na zasypanie Amazonią:
Obrazek

No i się doczekał :D :
Obrazek

Dzień 2 (31.07.2009 r.)

Dzisiaj wszystko ostro ruszyło do przodu. Zalałem baniak, filtr zasypałem nową ceramiką, wsadziłem go razem z grzałką do akwarium, posadziłem rośliny, ale jestem strasznie niezadowolony z uzyskanego efektu :? Mam nadzieję, że z czasem się całość rozrośnie (zależy mi przede wszystkim na małym heniu). Niestety weeping moss od osamy nie nadawał się do użytku, więc większy korzeń wygląda dość łyso. Docelowo oba korzonki planuję obsadzić microsorami, na większy może też trafi mech (ale to dopiero za jakiś czas pomyślę o tej opcji).

No to zaczynamy zalewanie:
Obrazek

I tak to wyglądało wieczorem, jak skończyłem robotę i zapaliłem w końcu obie świetlówki (jak już wcześniej pisałem, wygląda to mocno poniżej przeciętnej, jestem bardzo zawiedziony, ale mam nadzieję, że to się rozrośnie i jakoś zacznie wyglądać):
Obrazek

Lewa strona akwarium:
Obrazek

I zdjęcie z boku:
Obrazek

Nie pisać ludzie, że brzydko i pusto, bo doskonale sobie zdaję z tego sprawę. Nie podoba mi się tutaj absolutnie nic :? Heteranthera strasznie marnie wygląda (taką dostałem już ze sklepu), henio jakoś tak chaotycznie posadzony, cryptocoryna rosnąca po lewej stronie też nieciekawie wygląda :? Do tego widok psuje (na zdjęciach tego nie uwieczniłem) pełno gałązek moczarki, którą wrzuciłem luzem na czas dojrzewania. Niech coś wciąga NO, a skoro nie dostałem w sklepie pistii, to chociaż Egeria densa będzie. Poza tym, miałem baniak zaprezentować dopiero za jakiś czas, jak mi się rozrosną rośliny i uznam, że baniak nadaje się do pokazania, ale uświadomiłem sobie, że to może być i za miesiąc/dwa, bo planuję w nim jeszcze sporo zmian. Póki co to wersja 1.0, testowa, bez rotalki, nurzańca itd.

Ponadto nie będę zbyt często aktualizował dziennika, bo to IMO bez sensu. Po co pisać, że trzeciego, czwartego czy piątego dnia nic się nie zmieniło? Prawdopodobnie pierwsze zmiany będą za ok. 5-10 dni, kiedy dołożę oświetlenie, ruszy bimbrownia i przyjdą do mnie zamówione rośliny.

Pozdrawiam serdecznie!

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: deXter » 1 sierpnia 09, 16:33

Sardyna pisze:(znowu przywiązany do łupków),


Mama pomogła ;P

Sardyna pisze:Nie pisać ludzie, że brzydko i pusto, bo doskonale sobie zdaję z tego sprawę.

A co TY taki we wrzątku kompany ;> Rośliny maksymalnie mają przyrost do 6 cm na dzień z tego co pamiętam, jak chciałeś henia dużo i w ogóle to trzeba było stosować suchy start co tez pozwala na uniknięcie 50% podmian ;)
Dodatkowo akwarium ma kilkanaście godzin a TY spodziewasz się cudów.

To nie tak miało wyglądać ;P
Wyluzuj.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

sekibun
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 879
Rejestracja: 25 stycznia 09, 12:54

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: sekibun » 1 sierpnia 09, 20:10

Ja ci ładniejszą heterantherę wysłałem :P Ale z tą bym zrobił następujący myk - pociąłbym ją na krótsze kawałki bo i tak szybko się ukorzenia i szybko rośnie ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Sardyna
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 556
Rejestracja: 13 stycznia 09, 18:47
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: Sardyna » 1 sierpnia 09, 20:45

sekibun pisze:Ja ci ładniejszą heterantherę wysłałem :P
O wiele ładniejszą. I za ten badziew, który mam w akwarium, zapłaciłem dużo więcej :? Daj znać, jak będziesz przycinał, przynajmniej będę miał pewność, że ładna i porządna heteranthera wyląduje u mnie w baniaku.

Awatar użytkownika
Pac
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 9 listopada 08, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: Pac » 1 sierpnia 09, 23:00

Każde akwarium na wstępie nie wygląda świetnie ;) Jednak wszystko jest na dobrej drodze do ładnego roślinniaczka.

Podmieniałeś już wodę w baniaku? Według niektórych to podłoże "uruchamia się" przez duże podmiany przez pierwsze 5 dni.
25l krewetkarium: RC
112l LT

216l: Channa gachua

Awatar użytkownika
aqua_line
Narybek
Narybek
Posty: 95
Rejestracja: 20 lutego 09, 13:22

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: aqua_line » 2 sierpnia 09, 06:51

Częste podmiany służą zbiciu NH4 o ile dobrze pamiętam, ponieważ to podłoże jest "bogate" na starcie w związki azotu

Awatar użytkownika
Sardyna
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 556
Rejestracja: 13 stycznia 09, 18:47
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: Sardyna » 2 sierpnia 09, 07:36

aqua_line pisze:Częste podmiany służą zbiciu NH4 o ile dobrze pamiętam, ponieważ to podłoże jest "bogate" na starcie w związki azotu
Z tego co się dowiedziałem, to zaleca się 50% co 2-3 dni. M.in dlatego wrzuciłem do baniaka sporo moczarki ;)

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: lukasz » 2 sierpnia 09, 09:23

Dominiku,a ja Ci powiem żebyś przestawił korzenie, konarami rozgałęzionymi do środka z 2 stron. Będzie o wiele naturalniej się prezentować cała przyszła aranżacja. Ten haos wprowadza ustawienie korzeni. Po prostu je przestaw :).
Znasz moje zdanie co do roślin. Osobiście posadziłbym Eleocharis parvula przy przedniej szybie, trawniczek z ponikła nada dzikości baniaczkowi i ciekawego uroku. Valisnerię bym przerzedził i posadził na ''dwie '' tury może troszkę na tyłach baniaczka.

Podłoże ADA wygląda bardzo ciekawie przy roślinach.
Czekamy na kolejne aktualizacje :).
As águas de Ámérica do Sul s&atilde;o bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Awatar użytkownika
Sardyna
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 556
Rejestracja: 13 stycznia 09, 18:47
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: Sardyna » 3 sierpnia 09, 15:57

Dzień 5 (03.08.2009 r.)

Dzisiaj pierwsza podmiana była, wywaliłem również heteranthere (wyglądała fatalnie, ale już mam zamówioną od sekibuna, więc niebawem roślinka wróci na swoje miejsce ;) . Posadziłem również Cabomba caroliniana w prawym rogu, tam gdzie docelowo miał być nurzaniec. Stwierdziłem jednak, że będzie się tam lepiej prezentowała no i faktycznie, wygląda wspaniale (poza tym kupiłem ją w znakomitej kondycji) - teraz tylko czekać, aż się rozrośnie.

Postaram się załatwić aparat i jak dojdą nowe rośliny, wstawię zdjęcia na forum.

lukasz pisze:Dominiku,a ja Ci powiem żebyś przestawił korzenie, konarami rozgałęzionymi do środka z 2 stron.
Łukasz, a obejrzyj sobie zdjęcia, które dałem; zobaczysz, że do korzenia przywiązane są łupki filitowe; jeśli go teraz wyciągnę, to zrobi mi się ogólny syf w baniaku, woda strasznie zmętnieje itp; a poza tym, takie ułożenie korzonka mi najbardziej odpowiada ;)

[ Dodano: 16 Sierpień 09, 16:58 ]
EDIT (16.08.09r.):

Mała aktualizacja:

prętniki niestety nie znajdą się w 54L, obie samiczki padły jeszcze w tymczasowym 25L, samiec wyglądał fatalnie (pleśniawka pod okiem, przyspieszony oddech, stracił barwy; najprawdopodobniej za długo przebywał w 25L, warunków cudownych nie miał i przez moją głupotę zachorował :? ), więc go niestety musiałem dobić :( W ich miejsce trafił samiec bojownika (będzie sam, bez samic), wpuściłem również 4 otoski. Niebawem wpuszczę kiryski panda i bystrzyki karliki. Dostałem pistię od Agaty (dzięki wielkie jeszcze raz :) ), heterantherę od sekibuna. Roślinki rosną jak szalone, pistia zaczęła puszczać korzonki (chociaż jak do baniaka trafi reszta planowanych roślin, trafi do baniaka mojego kolegi - tak czy inaczej, nie zmarnuje się ;) ); pierwsza fala okrzemek za mną, część sama ustąpiła, część zniknęła po wpuszczeniu otosków ;) pojawiły się również krasnorosty na mniejszym korzonku, ale ku mojemu zdziwieniu, same ustąpiły. No i na większy korzeń trafiło moje upragnione microsorum (które zdobyłem w dość niespodziewany sposób, bo dostałem je w prezencie od pracownicy zoologicznego, w którym się zaopatruję; stwierdziła, że szefowej nie ma i nic nie powie, a w koszyczkach chwilowo nie posiadają, więc urwała mi kawałek z kokosa).

Ogólny widok baniaka, widać też bojka i otoski:
Obrazek

Cryptocoryna rozrasta się jak szalona, z tyłu widać piękną heteranthere, na zdjęcie załapały się też otoski (wszędzie ich pełno :) ):
Obrazek

Tutaj próbowałem złapać bojka, ale w ostatniej chwili się skubaniec odwrócił i wyszło co wyszło:
Obrazek

Ale tutaj już dał się ładnie sfotografować, tuż pod wylotem filtra:
Obrazek

Otoski:
Obrazek

Znowu otoski, no i bojek ;) :
Obrazek

I na koniec bojek w swoim ulubionym miejscu:
Obrazek

Tak to wygląda na chwilę obecną, w baniaku jeszcze zajdzie sporo zmian, więc będę co jakiś czas aktualizował temat ;)

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: sajki » 16 sierpnia 09, 18:04

No cóż, tylko czekać aż się rozrośnie i jakaś kompozycja powstanie. Ale sądzę, że będzie ładny zbiornik. Powtorzę się, że ta cryptocoryna zarąbista. ;-)
Aha, bojek też bardzo, ładny, rzadko spotykany.
Fajnie wyglada akwa....bez glonów. :twisted:

Awatar użytkownika
Swordfish
Ryba
Ryba
Posty: 394
Rejestracja: 2 listopada 08, 20:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: Swordfish » 16 sierpnia 09, 18:05

No i bardzo fajnie to wygląda :ok: , coś jednak na trawnik by się przydało. Fajnie, że udaję Ci się z glonami.
200 litrów zalane 7.V.2010

Awatar użytkownika
Sardyna
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 556
Rejestracja: 13 stycznia 09, 18:47
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: Sardyna » 16 sierpnia 09, 18:09

Swordfish pisze:coś jednak na trawnik by się przydało.
Będzie będzie, tylko nie wiem co. Mój błąd, że posadziłem henia na start baniaka, po dwóch/trzech dniach zostały z niego same strzępy, może spróbuję jeszcze raz z nim, albo dam ponikło i tyle.

Swordfish pisze:Fajnie, że udaję Ci się z glonami.
Z okrzemkami i krasnorostami tak, ale zapomniałem dodać, że zaczęły pojawiać się na szybie zielenice ;)

Ale dzięki panowie za miłe słowa :mrgreen:

Awatar użytkownika
pluvieuse
Ryba
Ryba
Posty: 480
Rejestracja: 4 października 08, 15:08
Lokalizacja: Wrocław/Legnica

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: pluvieuse » 16 sierpnia 09, 19:15

Noo, nie wiem jak ja ten temat przeoczyłam, chyba akurat byłam na urlopie, musisz mi to jakoś wybaczyć ;) To teraz opinia ;) Baniak juz mi się podoba, jest w nim potencjał, ale nadal trzeba czekać, aż się wszystko rozrośnie :) Komponuje się to wszystko, faktycznie przydałby się jakiś trawniczek, ale może jednak nie eleocharis? Ja bym tam wrzuciła heńka małego raz jeszcze albo glosię, ponikło jest wysokie i wydaje mi się, że trochę pomniejszy zbiornik.

I uważaj na te kryptokoryny, bo Ci pół akwarium zarosną, widać, że im dobrze ;)
Chcesz pomóc zwierzętom? http://www.stacyjkamaltusia.ovh.org

zielnik fotograficzny:http://zielarka.wordpress.com/ :)

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: ciosek » 16 sierpnia 09, 20:23

Mam jedną małą sugestię, spróbuj korzeń po lewej postawić bardziej na ukos, tak aby jego lewa strona była bliżej przedniej szyby. Po prostu przekręć go o kilka stopni.
Wydaję mi się że spowoduje to większe wrażenie głębi.
No i miedzy kryptokoryną a przestawionym korzeniem jakąś alejkę z glossostigmy na przykład.

Ogólnie podoba mi się :-), pozdrawiam

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [54L] W drodze ku akwarium roślinnemu

Postautor: deXter » 16 sierpnia 09, 22:45

Nom ładnie Sardyś xD
Nawet ładnie powiem Ci szczerze ;)

PS> Wysyłaj mi proszek xD
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości