[ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

kuń
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 8 września 09, 17:56

[ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: kuń » 23 września 09, 21:43

Witam.
Koniec czytania….oglądania zbiorników innych ludzi, czas zrealizować jakieś swoje pomysły.
Zaznaczam ze zalanie odbyło się w pośpiechu, choć woda była odstana, miałem do wyboru albo zalać teraz albo czekać 10 dni- względy organizacyjne.
Akwarium zalane dzisiaj
Obrazek

pojemność 81 L ( 60/30 / 45 )
oświetlenie :
1x 15W hagen life +
1x 8W philips aquarelle +
2x 33W philips master electronic 650 K ( 865 ) – na zdjęciu włączona tylko jedna
parametry wody-wstyd się przyznać ale nie badałem , zbieram kasę na komplet dobrych testów.
Podłoże :
3 cm ziemi ze sklepu ogrodniczego- bez nawozów- i na to najdrobniejszy bazalt 0,8-1,6mm.
1 korzeń, ale będzie jeszcze jeden więcej- raczej w typie red moor. Z przyczepionymi mchami.
Grzałka 150W na razie w pionie po prawej stronie za rogatkiem, ale będzie położona poziomo za korzeniem , w drodze jest filtr minikani 120.

Zielenina ; cześć dostałem za darmo – znajomy czyścił zbiornik i było albo bierzesz albo wyrzucam wiec nie są to może najlepiej dobrane gatunki;
, Kilka rogatków dostałem w sklepie i kupiłem jednego anubisa barteri
kilka zwartek , z tyłu z lewej chyba coś w typie Vallisneria.
Zastawia mnie natomiast roślina która posadziłem mniej więcej w środku zbiornika za korzeniem , i jej odłamany kawalek po prawej stronie
Będę wdzięczny za podpowiedź co to może być
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c8 ... 967de.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aad ... 68fc1.html
czy to ? Heteranthera zosterifolia?

Zwierzaki….jeszcze się zastanawiam może tylko otoski żeby jadły glony i stado neonów albo 3 sztuki kakadu i na tym koniec, ale najbardziej mi się podoba zupełny brak zwierzaków wiec może będzie to typowo roślinne plus zgraja krewetek.

Z pewnością będę jeszcze coś dosadzał, coś niskiego na 1 plan plus jakieś mchy i wątrobowce na planowany rozgałęziony korzeń, dodatkowo
Eriocaulon Cinareum
Hemiantus Niski
Pogostemon Helferi - Wodna Gwiazda
Monosolenium tenerum - Pellia

może jeszcze coś w typie Cryptocoryne
korci mnie również Alternanthera

Musze jeszcze dokładnie sprawdzić wymagania poszczególnych gatunków żeby zrobić odpowiednie połączenie które każdemu będzie pasowało.

Obecna obsada nie jest docelowa… chciałbym żeby zbiornik najpierw wystartował i dojrzał, rogatek i podmiany wody mam nadzieje utrzymają glony w ryzach, kępa rogatka będzie zagęszczana, następnie będzie dosadzanie z przodu i na korzeniach, na tył przydała by się moczarka ale jak na złość nie miał jej facet w sklepie a u znajomego również gdzieś znikła, Z pewnością przydało by się ona na tył po prawej stronie. Zastanawiam się jeszcze nad przesunięciem gdzieś anubiasa ale musze się z tym przespać.
Jakie błędy widzicie? Co trzeba by poprawić? Mi coś nie gra w środku właśnie w okolicach tego anubiasa…
Będę wdzięczny za opinie i słowa konstruktywnej krytyki.
Ostatnio zmieniony 24 września 09, 14:34 przez kuń, łącznie zmieniany 1 raz.

Erano
Ryba
Ryba
Posty: 189
Rejestracja: 9 czerwca 09, 14:39
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: Erano » 23 września 09, 21:54

Dla mnie jakoś tak monotonnie - sama zieleń. Przy takim oświetleniu możesz trzymać bardzo wymagające rośliny - ja wkomponował bym czerwień-żółć.
Żwirek bardzo fajnie wygląda - tylko 1 tło pustawe; może jakiś trawniczek?
Możesz poszaleć przy 1.1W/L więc czekam z niecierpliwością.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: deXter » 23 września 09, 21:58

Ja bym uważał z tym 1W/L :)
Akwarium dla mnie ma badziewiaste wymiary ;P
Ale zobaczymy co z niego wyczarujesz.

PS. Zrób makrofotkę bazaltu ;D Szukam podłoża.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

kuń
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 8 września 09, 17:56

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: kuń » 23 września 09, 22:11

Erano- dobrze mówisz- będzie czerwień i trawniczek, żwirek kupiłem tutaj;
deXter
http://www.allegro.pl/item751363906_gry ... 30_kg.html
Bardzo drobny, ten o granulacji 2-4mm to gruz w porównaniu z tym z aukcji.
Jedna uwaga trzeba go bardzo ale to bardzo dokładnie płukać,
ja wsypywałem do wiadra około 1/3 żwiru resztę wody i takich płukań było około 7.

Awatar użytkownika
Mateusz007
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 2 listopada 09, 12:26
Lokalizacja: Tarnowo Goski

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: Mateusz007 » 4 listopada 09, 17:09

Trochę sporo tego żwirku dałeś ;-)

Awatar użytkownika
norbi2322
Ryba
Ryba
Posty: 184
Rejestracja: 16 sierpnia 09, 20:01
Lokalizacja: Olkusz

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: norbi2322 » 4 listopada 09, 18:19

Akwarium zapowiada się ładnie, czekam na dalszy rozwój.

Mateusz007,
Tylko się wydaje, że jest tyle żwirku, ale jak by dał mniej to mogłaby mu ziemia wyłazić z pod spodu
Tak jak ci tu piszą deXter, i Erano, masz pole do popisu z roślinkami, ale uważaj przy takim oświetleniu, bo zamiast ładnego baniaczka możesz mieć glonarium ;)
pozdrawiam norbi2322

kuń
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 8 września 09, 17:56

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: kuń » 6 stycznia 10, 16:14

Minęło trochę czasu akwarium się bardzo zazieleniło,
Zdjęcia zrobione jakies 2 tygodnie temu po 5 przycince roślin, kilka z gatunków się nie utrzymało ,rogatek zgubił wszystkie igiełki , kabomba z 3cm kawałka rozrosła się do 5 pędów po 40cm każdy , trawniczek jeszcze zadki ale roślinki z 5 sztuk rozrosły się dookoła szyby , musiałem wyrzucać kilka razy po 20 sztuk,
Krewetki- z 8 sztuk rozmnożyły się do około 10sz tuk, 80 naliczyłem jak wrzuciłem jedzonko a jakieś 20 jeszcze pływało swobodnie.
Zwierzaki: krewetki rozmnożyły się, mleko z wody zniknęło, pojawiły się chyba małżoraczki i wypławki ale samoistnie zginęły, ślimaki dało się powybierać, teraz przy wyjmowaniu roślin pojawiają się jakby pijawki,1cm długości ale nie jest ich dużo.
Zrezygnowałem z grzałki- jest w akwarium ale nie jest podłączona - temperatura 22-23stopnie
Żadnego filtrowania – po dniach filtrowania jak posypał się rogatek- myślałem ze filtr wyłapie igiełki okazało się ze ten filtr nie łapał tego i tylko młucił wodę, wiem wiem cykl azotowy itp., ale nie używam filtra i wszystko rośnie jak na drożdżach, światło 12-14 godzin dziennie nawożenie easycarbo i Planta mikro + makro plus nawóz swojej produkcji z helatów plus azot i potas.
Podmiany wody: raz w miesiącu 15% a uzupełniania w miarę strat parowania.

Aranżacja nie jest w ogóle skończona ,to raczej inkubator żeby się rozrosły rośliny jakie chce wykorzystać do następnego projektu wiec proszę nie komentować ze wygląda jak nie wiadomo co:)
Oczywiście żadnych glonów, otoski i krewetki tłuczą wszystkie jakie sie pojawią.

początek
Obrazek


zbiornk obecnie
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: deXter » 6 stycznia 10, 16:22

Nie no słuchaj bardzo fajnie zarośnięte akwarium.
Pogratulować ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: boro100 » 6 stycznia 10, 18:42

Naprawdę szacun za te rośliny.
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

Awatar użytkownika
bluueboy
Ryba
Ryba
Posty: 334
Rejestracja: 31 sierpnia 08, 20:59
Lokalizacja: Bytom

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: bluueboy » 6 stycznia 10, 18:56

Gratuluje oczywiście roślinek, mieszkańcy mają raj ;-)
You listen up here's a story
About a little guy that lives in a blue world !!:D:D

Rafał76
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 7 października 09, 10:16

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: Rafał76 » 6 stycznia 10, 19:49

Na drugiej fotce to już zarośla. Pierwsza kompozycja mi się bardziej podoba. Heteranthera wygląda mizernie. Rośliny strasznie pchają się do góry. Domyślam się, ze będzie to brak CO2. Przy takim świetle i odpowiednim dawkowaniu nawozów możesz znacznie więcej wycisnąć z baniaczka.
Mój baniaczek - KLIKNIJ
200l, 2x18W TL-D965, 2x18W TL-D 30W/89 Aquarelle, 1x30W TL-D 956 1x30W Osram Biolux 965, CO2 z butli

kuń
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 8 września 09, 17:56

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: kuń » 6 stycznia 10, 20:59

pierwsza "kompozycja' zrobiona była z roślin jakie dostałem i kupiłem więc ich pierwotny wygląd to raczej zasługa poprzednich właścicieli, ja ciesze ze tak ładnie ruszyły i się rozrosły.
Wiem że moge spokojnie wiecej wycisnąć z takiego zbiornika z oswietleniem i nawozami ale zalozeniem było narazie zrobienie prostego niewymagajacego za dużo obsługi zbornika i przypomnienie sobie z czym to się je, z biegiem czasu popróbuje nowych gatunków. Narazie ciesze się widząc jak krewetki buszują i jak z 2 roślim Mictosorum mam już 16 szczepek , troche podrosną jeszcze i pójdą do innego zbiornika , żadnego odmulania żadnych cotygodniowych podmian, wbrew regółom się udało, wystarczyło tylko dać zbiornikowi spokój i nie lać chemi, nie ruszać przez kilka tygodni to wszystko samo się ustaliło i to mnie najbardziej cieszy,

Intensywniejsze nawożenie stosuje tylko jak widzę na liściach niedobory daje wtedy wiekszą dawkę planta i węgla i za 4 dni jest już znacznie lepiej.

[ Dodano: 13 Styczeń 10, 21:08 ]
Przekonałem się że środowisko jakie stworzyłem jest w miarę stabilne, przy wycince roślin wzruszyłem dno i troche ziemi ogrodowej dostało się do wody, po 2 dniach już były glony na szybach. Stwierdziłem że nie będę nic robił i zobcze jak sie sytuacja rozwinie. Rośliny po przycince ruszyły błyskawicznie, otoski i krewetki błyskawicznie wycięły pojawiające się glony. Dzisiaj jakieś poruszenie wśród krewetek, zamiast jak zawsze siedzieć na roślinach zaczęły sobie pływać, więc była okazja pokazać ile tej drobnicy mi sie namnożyło, a i tak to jakies 30% bo reszta siedziała na dnie albo w głębi zbiornika na roślinach.
http://www.youtube.com/watch?v=CAjnwm5MPa0

lukasz536
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 27 września 09, 18:52
Lokalizacja: okolice Elbląga

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: lukasz536 » 30 stycznia 10, 19:17

kuń, dobry jest ten drobny bazalt czy lepiej grubszy, czyli 1,0-3,0 mm?
Mam zamiar kupić ale nie wiem który.
74l

Awatar użytkownika
Rysiel
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 27 stycznia 10, 10:41
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: Rysiel » 31 stycznia 10, 10:25

Kup mniejszy.
Falubaz mój K.S.

Akwarium w trakcie tworzenia.

Kymco vitality 50. Chcesz pośmigać w Zielonej Górze i okolicach? Pisz ;)

Bardzo przepraszam za błędy ortograiczne, mam dyzortografie, staram się z nią walczyć.
xD

kuń
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 8 września 09, 17:56

Re: [ 81 L ] początek roślinnego - Kuń-

Postautor: kuń » 4 lutego 10, 00:51

lukasz536 to zależy do czego potrzebujesz, różnica w granulacji jest widoczna,
tylko bardzo dobrze go wypłucz. Gdzieś w moich postach są namiary gdzie kupiłem ten drobny żwir, i jeszcze jedno, kup trochę więcej bo łatwo ubywa z dna przy odmulaniu i trzeba go odzyskiwac;0

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości