[2x25] Shura uo

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

[2x25] Shura uo

Postautor: Kuro » 20 grudnia 09, 23:55

Witam!

Udało mi się skompletować moje podwójne bojownikarium, co sprawiło, że zapragnąłem się pochwalić tymi stworzonkami i warunkami, jakie na obecną chwilę im stworzyłem :). Jestem szczególnie dumny, z tego co dokonałem, bo założenie tych akwariów zajęło mi sporo czasu. Najpierw zrobienie pokrywy, znalezienie odpowiedniej szafki, potem upatrzenie odpowiednio tanich filtrów.

Zacznę od strony technicznej:
- 2 baniaki po 25L
- Świetlówka Sylvania Gro-Lux 8500K 25W
- 2 filtry FZN-1 z wkładami: gąbka, ceramika + Prefiltry, zrobione z gąbek z tych filtrów
- 2 grzałki AquaSzut 50W z termostatem (HOT 2005) (wiem, że mocne, ale w tej samej cenie mogłem dostać 25W, a rozmiarami się nie różniły, więc wziąłem te)
- Pokrywa DYI
Ze względu na oszczędności, postanowiłem samemu zrobić Pokrywę, która zakrywała by na raz oba akwaria. Pozwala mi to na zaoszczędzeniu na kosztach świetlówek (kupno + późniejsze wymiany).

Zdjęcia pokrywy, przed zalaniem baniaków:
http://www.1000lecie.pl/~arkadiusz/pokrywa1.jpg
http://www.1000lecie.pl/~arkadiusz/pokrywa2.jpg
http://www.1000lecie.pl/~arkadiusz/pokrywa3.jpg

Jeśli chodzi o ozdoby i żwir:
- Żwir bazaltowy warstwa ok 4 CM
- Dróżka usypana z piasku kwarcowego (tego wyboru, już żałuję :P)
- Skałki bazaltowe (bazalt zielony)

A teraz zdjęcia baniaków:
Obrazek

Obrazek

Pojedynczo + obsada:
Obrazek
Baniaczek Lewy
Fauna:
- Betta Splendens - samiec CT (jeszcze młody, nie w pełni wyrośnięty) - Hesjan
Flora:
- Pistia
- Heteranthera zosterifolia
- Dipilis Diandra
- Pelia
- Gałęzatka (w strzępach :( )
- Mech jawajski
Obrazek
Fauna:
- Betta Splendens - samiec CT (starszy - jego płetwy wyglądają cudownie :) ) - Gradient
- Krewetki Red Cherry - xxx (powyżej 12 i rośnie, o ile ryb nie zjadł :) )
Flora:
- Pistia
- Heteranthera zosterifolia
- Rotala Indica
- Pelia
- Galęzatka (też w strzępach, ale tu ma się lepiej)
- Mech Jawajski
- Erect Moss
- hemianthus callitrichoides (a raczej jego niedobitki, które niedługo wywalę - nie utrzymała się u mnie)


Za każde komentarze, również te pełne krytyki, z góry dziękuję :) Także prosiłbym o porady, co zmienić, dodać albo i odjąć, bo wiem, że nie jest idealnie.
Hemianthus mi padł, najprawdopodobniej z powodu braku dodatkowego źródła CO2, ponieważ od jego posadzenia siadła mi bimbrownia. Mało tego, podłoże nie jest idealne dla tej roślinki :(. Jakby ktoś miał propozycję, na roślinkę którą mógłbym wrzucić na pierwszy plan, to chętnie posłucham. Próbowałem już z kilkoma roślinkami, ale są one zbyt wymagające, jak na moje obecne możliwości niestety :(.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: deXter » 20 grudnia 09, 23:59

Nawet ok mimo, że za bojkami nie przepadam.
Odpowiedz mi tylko na jedno pytanie nie dało rady zrobić aranżacji tak, aby było dwa akwaria ze sobą połączone ;>
Fajniej wygląda mimo wszystko jedno akwarium przecięte na pół ;P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: Kuro » 21 grudnia 09, 00:02

Siła wyższa- Rozmawialem z dziadkami, że chcę sobie takie coś urządzić, i zastanawiałem się, czy lepiej wziąć dwa akwaria, czy jedno... Parę dni później przychodzę, a dwie 25L na mnie czekają :P

Zresztą nie miał bym czasu latać po szklarzach, i załatwiać przegrody. A już tym bardziej samemu ja robić :) Wystarczy mi, że dwa weekendy prawie spędziłem na pokrywie (w jeden ją robiłem, w drugi dopieszczałem)

Awatar użytkownika
bluueboy
Ryba
Ryba
Posty: 334
Rejestracja: 31 sierpnia 08, 20:59
Lokalizacja: Bytom

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: bluueboy » 21 grudnia 09, 08:35

No trzeba przyznać, że wyszło Ci ładnie, pokrywa też niczego sobie ;-) ;-) ;-) ;-)
You listen up here's a story
About a little guy that lives in a blue world !!:D:D

Rafał76
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 7 października 09, 10:16

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: Rafał76 » 21 grudnia 09, 09:12

Heniek Ci padł bo miał za mało światła (i nie tylko). Pistia zabiera całe światło. Heteranthera też będzie nie za ładna. Jeśli chodzi o aranżację to podoba mi się to, że akwa tworzy jakby jedną całość. Pokrywa zrobiona chyba z paneli. Jeśli dobrze nie zabezpieczyłeś to po jakimś czasie licz się z tym, że będzie pęczniała. Panel nie jest najlepszym materiałem (wg mnie), lepiej nadaje się spienione PVC. Zabezpiecz statecznik. Jeśli przymocowałeś go do drewna możesz mieć kłopoty. Strasznie się grzeje.
Mój baniaczek - KLIKNIJ
200l, 2x18W TL-D965, 2x18W TL-D 30W/89 Aquarelle, 1x30W TL-D 956 1x30W Osram Biolux 965, CO2 z butli

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: Kuro » 21 grudnia 09, 10:45

Heniek - możliwe, choć wcześniej, zamiast heńka była glosia. Przecież ona ma dużo większe wymagania, a zanim się jej pozbyłem, to zaczęła ładnie rosnąć. (zacząłem nawozić kompletnym zestawem soli). Dodam jeszcze, że koleś, od którego dostałem heńka, dał mi też dosyć lichą porcję tej roślinki niestety.

Hetheranthera - Zdziwiłbyś się ;) - w tej chwili pnie mi się nawet wzdłuż powierzchni

Co do pistii - faktycznie, ale zostanie raczej, bo rybki wyraźnie polubiły tą roślinkę. Co najwyżej będę wyławiał jej nadmiar (co stanie się niedługo niestety - dopiero zdążyłem się pozbyć pierwszej porcji)

Panele akurat są impregnowane z dwóch stron fabrycznie, więc się nie martwię o ewentualne pęcznienie. Od środka wylepiłem jeszcze ją folią odblaskową, więc cała woda skrapla się na niej.

Statecznik faktycznie - na początku był przyklejony, i po dwóch godzinach świecenia, odpadł (klej który rozpuszcza się pod wpływem temp. był użyty...) Dla tego przykręciłem go z jednej strony i od tamtej pory jest ok. Statecznik i starter przyczepione są do ściepka paneli, która jest osobno przymocowana do pokrywy na mniejszych ściepkach. Jak dotąd trzyma się bezproblemowo.

isil
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 11 października 09, 08:39

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: isil » 21 grudnia 09, 11:23

bardzo ciekawy pomysł. duży plus za pokrywę własnego pomysłu - okablowanie zabezpieczyłeś przed wilgocią? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
WiiiZiii
Ryba
Ryba
Posty: 434
Rejestracja: 10 listopada 08, 13:00
Lokalizacja: Chorzów/Ruda Śląska

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: WiiiZiii » 6 stycznia 10, 20:00

A więc drogi Arkadiuszu, wypowiem się i ja (w swej skromnej osobie)! ;-)

Po pierwsze: nie sądziłem, że nie zadbasz o taki szczegół jak tło!!!

Po drugie: dlaczego tak podobne kolorystycznie są bojki? Jeśli kupowałeś ja na AKSie, to mogłeś poprosić, żeby pokazali Ci wszystkie jakie mają, bo mają ich dużo na akwariach na regale za płytą zasłaniającą światło.

Po trzecie: mi się nie podoba połączenie roślin łodygowych i pistii w tak niskich zbiornikach. Wcale nie widać uroku łodygowców, tylko środek rośliny, chyba nie do końca urokliwy. Albo jedno, albo drugie.

Koniec narzekania! :twisted:
Bojki super, mocarne. Kamole bardzo mi się podobają i ładnie się prezentują, ale ja bym wywalił mech z tego trzeciego, bo to przez niego nie widać "ciągłości aranżacji". Choć ja jak najbardziej ją tam widzę.
Rozwaliły mnie imiona bojków! :ok: Ale wcale Ci się nie dziwię, że je tak nazwałeś!
Mi się fest podoba! Szczególnie, że wiem ile starań w to włożyłeś!
Powodzenia!
!!! Veni !!! Vidi !!! WiiiZiii !!!
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
http://www.posadzdrzewo.pl/#/las/drzewo/wiiiziii

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: Kuro » 6 stycznia 10, 20:20

Hehe :) Dzięki za komentarz :) Na swoją, publiczną obronę :)

tło - kilka dni po zrobieniu zdjęć doszło - czarny brystol :D

Kolorystyka ryb - Wina światła, ten z lewej w sklepie mnie oszukał zielono-seledynowym wybarwieniem, i piękną płetwą CT. U mnie w gro-luxie zrobił się taki właśnie, i tylna płetwa jest postrzępiona, ale niestety pozycja wyjściowa to całkowicie zwinięta płetwa jak u VT

apropo pistii: Fakt, zupełnie ujmuje uroku roślinom na tyle. Nie wspomnę już o tym, że w ciągu tygodnia jej ilość zwiększa się czterokrotnie, że aż garściami wyjmuję ją przy podmiankach. Docelowo chcę te łodygowce zagęścić, i wysunąć bardziej na przód, gdzie będzie lepiej je widać :) Jak Didipilis mi wyrośnie wyżej, to cyknę fotki, i pokażę jak to wygląda :) (Hetherantera rośnie mi błyskawicznie, co tydzień docinam przynajmniej 10 nowych łodyżek)

A za wszelkie pochwały - najmocniej dziękuję! :D

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: ducze » 7 stycznia 10, 10:08

Kuro pisze:Heniek - możliwe, choć wcześniej, zamiast heńka była glosia. Przecież ona ma dużo większe wymagania, a zanim się jej pozbyłem, to zaczęła ładnie rosnąć.

Powiedziałbym, że jest całkiem odwrotnie ;) mały heniek znacznie więcej światła wymaga niż glosia. I przy takim zaciemnieniu nie miał raczej szans na przetrwanie. I do tego lubi dużo CO2 (może jednak napraw/odpal bimbrownie? roślinom na pewno się spodoba).
Hetheranthera - Zdziwiłbyś się ;) - w tej chwili pnie mi się nawet wzdłuż powierzchni

Chodzi o to, żeby miała jak najkrótsze międzywęźla. Przy słabym świetle rośnie bardzo na długość i ma rzadkie liście. Na oko i hetera i didiplis są raczej w kiepskiej formie, nawet kolor mają marnie zielony.

A ogólnie jakoś do bojowników dużo bardziej by mi pasowały korzenie zamiast kamieni. A i trochę garbników by bojkom na pewno nie zaszkodziło (w końcu większość wywodzi się z takich mocno "zagarbnikowanych" wód :) może dorzuć każdemu jakąś olchową szyszkę albo po liściu ketapangu?

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: Kuro » 9 stycznia 10, 14:44

Szyszki - są :) Chociażby ze względu na krewetki :)

Odnośnie heńka: Czytałem trochę o tej roślince, i szczerze powiedziawszy to gdzieś wyczytałem, że henio nie ma zbyt ogromnych wymagań świetlnych, a na pewno niższe niż glosia - dla tego właśnie go skombinowałem. Spróbuję ponownie, z porcją heńka z innego źródła, ale na razie czekam na chęci do ponownego odpalenia 12L w których mam 9W światła. Tam spróbuję go rozmnożyć, a potem przenieść. Choć nie powiem, zaczyna mi się podobać surowy wygląd bez trawnika :)

W tej chwili podaję bimber w obu akwa, do tego dolewam po 1,5ml EasyCarbo na baniak. W dodatku podaję pełen zestaw soli do akwarium(co ewidentnie widać działa :) ) drobny niedobitek heńka który przyczepiłem do łupka jednak dalej licho wygląda. Chyba ta roślinka nie dla mnie jest :)

Na zdjęciach i hethera i dipilis miały dwa, trzy tygodnie po posadzeniu - wszystkie, razem z heniem były z tego samego źródła, któremu powoli przestaję już na prawdę ufać.

W lewym akwarium rozważam zastąpienie tego 'klocka' z lewej strony odłamkiem jakiegoś korzonka położonym na łupkach.

Aktualne zdjęcia wrzucę w Weekend, żeby pokazać jak obecnie to wygląda.

Edit:
Tak jak mówiłem, zdjęcia zrobiłem. Muszę przyznać, że w tej chwili akwaria wyglądają gorzej, niż wyglądały. Dzięki temu (i uwadze ducze) zwróciłem uwagę na problem ze światłem (choć nie wydaje mi się, żeby Hetera miała lichy kolor. Wielokrotnie konsultuję isę z netem, i kolorem jest podobna. Didiplis na razie jest lichy, rotalka też. Zwalam winę na osobę, która mi opchnęła te rośliny, ponieważ koloru to za specjalnie one nie zmieniły)

Na chwilę obecną wyrzuciłem jakieś 70% pistii z powierzchni, zostawiając tylko egzemplarze większe, z dłuższymi korzonkami. Później będę stopniowo je usuwał, i zostawię tylko te, które mają korzenie na oko 5cm.

Akwaria po podmiance i przycince ostrej (didiplis ścięty na pół, a to co zostało włożone w puste miejsce - rotalka tak samo. hetera przycięta gdzieś tak na wysokości 0,7 wysokości akwarium. Nadwyżka także dosadzona :P )

Zdjęcie baniaków na razie poglądowe, jak wygląda za dnia. Wieczorem zrobię nowe, bez żadnych dodatkowych źródeł światła i elementów nieozdobnych :)

http://www.1000lecie.pl/~arkadiusz/dsc05707.jpgbaniak
Zdjęcie zrobione pod wieczór:
baniak

Udało mi się uchwycić moje bojowniki na zdjęciach, więc chociaż ich urokiem się pochwalę :)
Hesjan
Gradient

Awatar użytkownika
laurin
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 8 grudnia 08, 13:27
Lokalizacja: Kraków

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: laurin » 11 stycznia 10, 22:51

Kuro pisze:Odnośnie heńka: Czytałem trochę o tej roślince, i szczerze powiedziawszy to gdzieś wyczytałem, że henio nie ma zbyt ogromnych wymagań świetlnych, a na pewno niższe niż glosia - dla tego właśnie go skombinowałem. Spróbuję ponownie, z porcją heńka z innego źródła, ale na razie czekam na chęci do ponownego odpalenia 12L w których mam 9W światła. Tam spróbuję go rozmnożyć, a potem przenieść. Choć nie powiem, zaczyna mi się podobać surowy wygląd bez trawnika :)



no nie wiem czy mały henio nie ma wymagań co do światła :neutral: ogólnie to ma słabe korzenie bo pobiera wszystko przez liście.

Na moje oko trochę za dużo tej pistii ;-) ale swoją drogą to jak to robisz że ma tak piękne długie korzenie :shock:

Drugi bojek cudny :mrgreen:

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: Kuro » 11 stycznia 10, 23:37

Nie powiedziałem że nie ma :) Bardziej mi chodziło o to, że wymagania nie są ogromne (rzędu 0,7-1W/L). Informacje które wyszukałem mówią jasno, że przy 0,5W powinny ciągnąć.

Ja się dalej upieram przy wersji, że henio którego dostałem był trochę lipny, schorowany. Niedawno jeszcze doczytałem, że roślinka ta jak raz podupadnie, to już może się nie dźwignąć. :)

Pistię... po raz drugi odjąłem trochę ;D Już cały worek tego w śmietniku leży, i czeka na wyrzucenie :)

Nic nie robię :) Dostałem je WiiZii'ego i większość miała takie długie korzenie. Choć nie powiem. Od tamtego czasu wyrosło mi jeszcze kilka :) Niektóre mają na oko średnicę 15cm nawet :)

Drugi bojek cudny :mrgreen:

Tylko drugi? :P

...ja tu już myślę o trzecim xD
...i o krewetkach yellow :D

Awatar użytkownika
laurin
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 8 grudnia 08, 13:27
Lokalizacja: Kraków

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: laurin » 12 stycznia 10, 09:25

Kuro pisze:Bardziej mi chodziło o to, że wymagania nie są ogromne (rzędu 0,7-1W/L). Informacje które wyszukałem mówią jasno, że przy 0,5W powinny ciągnąć.

wydaje mi się że 1w/l to wcale nie jest tak mało, u mnie w akwarium 25l na AA II przy 16w właśnie- jak to określiłeś- ciągnie. Do tego jest co2 i troszkę nawozów.


Kuro pisze:roślinka ta jak raz podupadnie, to już może się nie dźwignąć.

oj u się nie mogę zgodzic, bo rozmawiałam z pewną osobą która a pojęcie o roślinach i henio bardzo często podupada ale po zaaklimatyzowaniu się -jeśli ma do tego warunki- zaczyna rosnąc.
Poza tym w sklepach zazwyczaj są roślinki z upraw nadwodnych więc muszę przywyknąc do życia pod wodą.

Kuro pisze:Tylko drugi?

chodziło mi o to że drugi mi się bardziej podoba (kolorystycznie) ;-)
pozdrawiam cieplutko

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

Re: [2x25] Shura uo

Postautor: Kuro » 28 marca 10, 20:18

Mały updejt sytuacji która ma obecnie miejsce :)

Zastąpiłem kamolec po lewej stronie konstrukcją z łupków z dodatkiem gałęzatki i pelii. Zagościły w lewym akwarium Yellowki, dla tego zmiana jest jak najbardziej dla nich korzystna. Są strasznie płochliwe, widuje maksimum 2 w akwarium może raz dziennie... a jest ich tam z 8 xD. I bardziej nie jest to kwestia tego, że bojownik je namiętnie gania. Po prostu ciekawsko podpływa, a tamta się płoszy i ucieka, to on za nią, i to z może 10% swojej maksymalnej szybkości, więc raczej na nie nie poluje.

Ok. To teraz zdjęcia :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A oto jeden z nowych mieszkańców na zbliżeniu:
Obrazek

28-03-10
No, udało mi się w końcu zrobić zdjęcia moich baniaczków. Zmieniły one swoje miejsce, co wiązało się z całą masą roboty. Niedługo, jak zarośnie, wrzucę także foty mojego nowego krewetkarium. Póki co Shura uo :)

Jedyne prawdziwe zmiany, jakie zaszły w tym akwarium, to usunięcie, a potem włożenie na nowo kamieni. Teraz mi się bardziej podoba ten układ, niż to co było. Niestety długokorzeniowe pistie poleciały. Ciągle żółkły im liście i traciły korzenie. Poza tym przeszkadzały dosyć znacząco ;/

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości