[160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

peter10
Ryba
Ryba
Posty: 180
Rejestracja: 4 marca 10, 17:24

[160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: peter10 » 4 marca 10, 17:37

Witam wszystkich :)


Do założenia zbiornika przygotowywałem się około roku po sprzedaży wcześniejszego baniaczka też 160l. Szafka została przerobiona z "ławy" , odpowiednio ją dociąłem i wzmocniłem poza tym to stał na niej wcześniejszy baniak i było ok. Po docięciu została odkurzona , pomalowana farbą i sobie stała bezczynnie dwa tygodnie czekając na akwarium. Baniak przyjechał i od razu powędrował na nią (oczywiście pod baniak poszła gąbka pod panele) i czekały tak kilka dni aż wszystko zakupię. Podłoże przygotowałem parę tygodni temu (glina została wybrana po budowie oczka wodnego i wysuszona) , ziemię ogrodową kupiłem za grosze. Miałem dać jeszcze włókno kokosowe ale szybko by zgniło , na to wszystko planowany miał być piasek budowlany lecz zrezygnowałem z powodu jego zabrudzenia. Zdecydowałem że będzie żwir. W poprzednim baniaku miałem pokrywę a w tym zastosuję dwie belki T8 ( pierwsza belka ma 120cm i moc 2x30W , druga zaś będzie miała 100cm , a moc 2x25W). Filtrację zastosuję tymczasowo zerową lecz będzie ruch tafli wody. Planuje zakupić filtr kubełkowy , grzałka będzie AQUAEL 200W. Nawozy to chyba zastosuję symfonię złotą + potas lub BIO FLORIN . Obsadę wpuszczę dopiero po zakupie filtra zewnętrznego i jak rośliny pójdą w górę. Z ryb to będzie na pewno drobnica około 30-40 sztuk. Myślę nad Barwieńcem czarnym / Barwieńcem czerwonym / Razborą klinową / Hokojówką i parką Pielęgniczek Ramireza bądź haremem Pielęgniczek Kakadu , oczywiście też coś do sprzątania ... kilka kosiarek dojdzie. :rolleyes:


Akwarium: (100x40x40) cm

Oświetlenie: Belka oświetleniowa 2x30W i belka oświetleniowa 2x25W (jeszcze nie kupiona)

Filtracja: Aqua szut

Podłoże: żwir (najdrobniejszy jaki był) pod nim ziemia ogrodowa i glina

Flora:
Ceratopteris siliquosa
Ceratopteris thalicroides
Cryptocoryne wendtii
Ludwigia repens
Vesicularia Dubyana
Vallisneria
Sagittaria subulata
Microsorum pteropus
Bacopa caroliniana
Hygrophila corymbosa odmiana Siamensis
Salwinia pływająca
Cabomba caroliniana
Wgłębka wodna
Hygrophila difformis
Lilaeopsis brasilensis
Nymphaea Zenkeri Red
Echinodorus martii



Fauna
- 3x Mieczyk
- 3x Gupik
- 3x Molinezja
- 6x Kosiarka


Dekoracje: planowane korzenie


Nawożenie:
- Butla CO2 za 2 miesiące
- symfonia złota


Podmianki planowane około 40% w początkowej fazie gdy do zbiornika nie trafi kubeł , a potem zejdę do 30%.



Mała fotorelacja :

Dzień 1 [09.01.2010 rok]
Akwarium przyjechało i zostało dokładnie sprawdzone czy nie ma uszczerbków , a niestety były w jednym rogu ale to nie przeszkadza. Wzmocnienia na górze zbiornika są dużo węższe niż były w poprzednim baniaku i mnie to zaskoczyło szczerze mówiąc. Zbiornik wyczyściłem w środku wodą gorącą z kranu , a na zewnątrz płynem do szyb i tak sobie czekało trochę...



Obrazek




Dzień 4 [12.01.2010 rok]
Ziemia poszła do akwarium , warstwa około 2-3 cm . Na nią poszła glina wcześniej przygotowana . Wszystko czekało na piasek ale ze względu na jego zanieczyszczenie postanowiłem kupić żwir najdrobniejszy jaki mają . Zamówiłem pierwszą belkę o długości 120cm i mocy 2x30W T8 . Oczywiście były problemy z wysłaniem bo sprzedawcy pomyliły się adresy ale to nie ważne ...



Obrazek



Obrazek


Dzień 6 [14.01.2010 rok]
Trzeba było w końcu wziąć się za płukanie żwiru . W przerwie nauki roślin ozdobnych zachlapałem sobie całą książkę ... ale udało się chodź brakło kilku worków ... Nadal zastanawiam się nad tłem czarnym i niebieskim ale to w każdej chwili można zmienić.



Obrazek


Dzień 7 [15.01.2010 rok]

Dokupiłem w końcu brakujący żwir około 8l , na szczęście była dostawa dzisiaj w akwarystycznym i kupiłem wszystko co mieli . Uformowałem podłoże żeby był spadek do przedniej szyby... planuje dzisiaj zalać wodą lecz chyba trochę poczekam jeszcze ... bo brak roślin . Belkę nagle przywiózł kurier , postanowiłem zalać i wsazić to co mam , a w 30l które miałem wcześniej przesiedlić do niego mojego drobniutkiego pajączka ...

A na tym zdjęciu żwir już dokładnie wypłukany i usypany odpowiednio



Obrazek



Napełnianie zajęło mi jakąś godzinę bo biegałem z wiadrem 5l ale udało się bez naruszenia drobnego podłoża



Obrazek



Rośliny pierwsze posadzone ... teraz czekam na dostawę nowych i jutro dokupię jeszcze trochę.



Obrazek


Dzień 12 [20.01.2010 rok]
Doszły nowe rośliny , mały lotos i wiele innych. Świetlówki zostały zmienione i pojawiają się pierwsze glony, rośliny odbiły . Ogólnie jest dobrze.



Obrazek



Dzień 15 [23.01.2010 rok]
Niestety do planowanej obsady trafił bojownik ale i tak kiedyś wyleci :rolleyes: , rośliny zostały rozsadzone .

Obrazek



Dzień 17 [25.01.2010 rok]

Z każdym dniem rosną koszty a kieszeń się kurczy ... rośliny zadziwiająco szybko rosną i tu jest plus lecz kilka zakupów jeszcze trzeba zrobić . Po długich przemyśleniach doszedłem do wniosku że filtr będzie musiał poczekać troszkę (chyba że trafię używany kubeł) . Najpierw kupuję belkę , potem butlę a na końcu filtr i ryby... taka opcja jest odpowiednia . Wezmę się też za budowę bimbrowni ale szczerze mówiąc mi się nie chce . Dzisiaj w końcu dotarła symfonia złota , potas i żelazo ... dawkowałem po 3ml prócz symfonii bo jeszcze na nią nie czas.


Dzień 22 [30.01.2010 rok]
W akwarium pojawiły się sinice (przeniosłem z mchem ze starego baniaka) , oświetlenie zmniejszyłem , podmianki wody 2 razy w tygodniu , i doszedł nowy filtr... i kupiłem dwie nowe rośliny żeby wyciągnęły to co "złe" w akwarium ... na 100% w baniaku znajdą się 2 haremy bojownika i obsada się drastycznie zmieni ... zamiast ławicy dam coś innego ...

Obrazek




Dzień 28 [05.02.2010 rok]
Obsada jest już wybrana ... na pewno nie będzie to żadna ławica ;) ma być ładnie i kolorowo ... tak jak kiedyś :rolleyes: :shy:

Dzień 29 [06.02.2010 rok]

Fauna
- 2x Mieczyk docelowo x3
- 2x Gupik docelowo x3
- 2x Molinezja docelowo x3
- 6x Kosiarka
- 1x Bojownik

Obsada już pływa ... ma być ładnie i kolorowo :)



Dzień 36 [13.02.2010 rok]

Kupiłem kilka nowych gatunków roślin , samica mieczyka się okociła bo widziałem dzisiaj rano jedno młode :-D rośliny zaskakująco szybko rosną przy 2x30W ;-p


Obrazek



Dzień 43 [20.02.2010 rok]

Akwarium żyje własnym życiem ... przycinki robię wraz z podmianami wody (40%) . Z nudów zacząłem ciąć mech :rolleyes: . Prace jakie wykonuje przy baniaku to tylko karmienie ryb i podmianki wody. Zastanawiam się nad jakimś ciekawym gatunkiem ryb... :shy:


Obrazek



Dzień 50 [27.02.2010 rok]

Samica mieczyka urodziła niezliczone ilości dzieci ... rybki ładnie wybarwione i pływają po całym akwarium. Sinic nadal nie widać , przez to że zniknęły nie mam ro robić przy baniaku :-P
Rośliny rosną jak szalone przy standardowym świetle . Nymphaea Zenkeri Red wypuszcza mozolnie liście coraz większe . Krótko mówiąc jest to co planowałem . Niedługo dojdą jakieś nowe gatunki tylko kupię wkońcu tą belkę i butlę bo nie mam nawet chwili czasu :shy:

Obrazek


Dzień 58 [07.03.2010]
Skalary doszły do obsady , żyworódki wyleciały ... doszło tło. Przy akwarium nie ma co robić i planuje założyć mcharium.
Fotka z przed przycinki:


Obrazek


Wszystko jest młode bo z sadzonek więc trzeba czasu dużoooo... czasu :)
Ostatnio zmieniony 7 marca 10, 18:53 przez peter10, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
konrad10
Ryba
Ryba
Posty: 101
Rejestracja: 13 grudnia 09, 15:53
Lokalizacja: Łódzkie

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: konrad10 » 4 marca 10, 17:44

Jakie będziesz miał tło?
Akwarium ogólne 54 litry

MATHIAS
Ryba
Ryba
Posty: 145
Rejestracja: 12 stycznia 10, 22:12
Lokalizacja: KUJAWY

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: MATHIAS » 4 marca 10, 21:38

To się nazywa konkretny dziennik z zakładania nowego zbiornika :) Jak dla mnie bomba :ok: Brakuje tylko jakiegoś ładnego korzonka i oczywiście tła .

kubrys
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 20 lutego 10, 23:54
Lokalizacja: tomaszów lubelski

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: kubrys » 5 marca 10, 00:11

Zapowiada się super. Przydałoby się to tło o którym wspomniałeś. Tak szybko poradziłeś sobie z glonami? Ja też niedawno założyłem swój zbiornik i jak na razie to jest 1:0 dla glonów. :niewiem:

Awatar użytkownika
infaxx
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 7 lutego 10, 19:25
Lokalizacja: Białystok

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: infaxx » 5 marca 10, 11:11

No no, jak na razie to bardzo ładnie. Super relacja i bardzo ładne foty :).
------------> Moje 112 L <------------

peter10
Ryba
Ryba
Posty: 180
Rejestracja: 4 marca 10, 17:24

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: peter10 » 5 marca 10, 16:18

Dzięki wielkie wszystkim ;-) tło będzie czarne bądź niebieskie. Byłem dzisiaj kupić ale mieli albo krótkie albo za niskie :neutral: korzeń będzie za jakiś czas (szukam coś ciekawego) .

Glony odpuściły bardzo szybko (co nie znaczy że ich nie ma bo na pewno czekają na jakiś błąd ) . U mnie wystarczyły podmianki w ilości 60% 2x w tygodniu i wywalanie mechaniczne ... jednym słowem ustabilizowanie baniaka ;-)

Planów co do obsady to wcale się nie trzymam ... doszły nowe ryby ale to w kolejnej aktualizacji .


Edit:

Zastanawiam się nad wywaleniem żyworódek bo może być lekkie przerybienie... i jakoś mi zbrzydły :-P rośliny rosną i wykonuję stale przycinki.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Pozdrawiam

matiolo1
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 17 lutego 10, 15:16

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: matiolo1 » 5 marca 10, 22:15

Naprawdę fajne akwa. ;-)
Ostatnio zmieniony 8 listopada 10, 15:53 przez matiolo1, łącznie zmieniany 1 raz.
Zdrowa ryba to szczęśliwa ryba.
:)

kubrys
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 20 lutego 10, 23:54
Lokalizacja: tomaszów lubelski

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: kubrys » 5 marca 10, 22:42

Ale jak masz skalary to o przerybienie chyba nie masz co się martwić-ale będzie to dla nich dobry żywy pokarm ;-)

erogarturbo
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 23 lutego 10, 11:33

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: erogarturbo » 6 marca 10, 14:14

Nom to prawda przed skalarami nic sie nie ukryje chyba ze przed wykoceniem samice dasz do kotnika, a tak ogólnie to fajne akwa

peter10
Ryba
Ryba
Posty: 180
Rejestracja: 4 marca 10, 17:24

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: peter10 » 6 marca 10, 14:43

matiolo1 pisze:Naprawdę fajne akwa. Takie nowoczesne ;-)


Dzięki... mi też się bardzo podoba lecz nadal mi brakuje kilku rzeczy.


kubrys pisze:Ale jak masz skalary to o przerybienie chyba nie masz co się martwić-ale będzie to dla nich dobry żywy pokarm ;-)


Zostały same sklary ;)

erogarturbo pisze:Nom to prawda przed skalarami nic sie nie ukryje chyba ze przed wykoceniem samice dasz do kotnika, a tak ogólnie to fajne akwa



Żyworódki odłowiłem wszystkie (kilka sztuk narybku zostało do wyłapania).
Dzisiaj kupiłem tło (30cmwys.) ponieważ mam 14cm żwirku więc będzie ok :)

Awatar użytkownika
Domin1234567890
Ryba
Ryba
Posty: 209
Rejestracja: 16 stycznia 08, 23:20
Lokalizacja: Jeleśnia/Żywiec

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: Domin1234567890 » 6 marca 10, 23:26

No, no akwarium robi wrażenie. Pięknie rośliny rosną. Pomyśl nad dodaniem jakiś ryb, bo takie puste jest akwa z samymi skalarami.

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: Rama » 6 marca 10, 23:54

Gdzie są krzykacze tego forum jeśli chodzi o obsadę...
Widzą że na początku jest napisane 160l to się nie burzą o to że pływają tutaj skalary... A jak ktoś ma 112l to mówią żeby oddać bo zbiornik za niski... Przecież ten ma tyle samo wysokości czo 112l.

Akwarium bardzo ładne.

PS. Na pewno zaraz ktoś Ci będzie wciskał Neony Inessa - standard.

smiechu
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 21 grudnia 09, 19:33
Lokalizacja: Nasza Galaktyka

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: smiechu » 7 marca 10, 00:03

Co do tła polecam najzwyklejszą folię samoprzylepną ORACLE dostępną w punktach gdzie wycinaja ploterami reklamę. Bardzo łatwo się klei (przed klejeniem należy zwilżyć) powierzchnię folii lub akwa. Ja polecam numer folii 92 (niebieski - pośredni).

Może bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą na temat tego tła??

peter10
Ryba
Ryba
Posty: 180
Rejestracja: 4 marca 10, 17:24

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: peter10 » 7 marca 10, 08:12

Domin1234567890 właśnie myślę cały czas nad obsadą ... a zbiornik nie jest "pusty" z samymi skalarami ;-) właśnie ja najchętniej bym je same zostawił ... ale siła wyższa też ma coś do powiedzenia :roll:

Rama wiem że zbiornik ma tylko 40cm wysokości ... powiedz mi jaka jest "optymalna" wysokość ?? a tak nawiasem mówiąc to baniak zmienię niedługo na 240l-300l.
Neonów nie trawię ... nigdy ich nie trawiłem . Ja za obsadę nie decyduje , jak już wspomniałem robi to "siła wyższa" ;-) lecz mam małe plany co do obsady.

smiechu tło już zakupiłem i przykleiłem na tylnią szybę ;) i ładnie podkreśla kolor roślin ;-)

Awatar użytkownika
kolacz
Ryba
Ryba
Posty: 423
Rejestracja: 15 czerwca 08, 17:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [160l] rośliniak .... fotorelacja z zakładania

Postautor: kolacz » 7 marca 10, 10:19

Akwarium musi się Tobie podobać i jeśli uważasz, że to jest to co chciałeś, choć rzadko się zdarza, żeby akwarysta był w 100% zadowolony z efektu tego co stworzył :p. Akwarium bardzo mi się podoba, rośliny fajnie są rozsadzone i nie jest to typowy gąszcz. Akwarium na pewno nie jest puste, a skalary w zupełności wystarczą, najwyżej pomyślałbym o rybkach dennych.
Jak dla mnie: 5+/6

Pozdrawiam
"Ludzie budują za dużo murów,a za mało mostów." I.Newton

"Najlepszą wagą do mierzenia przyjaźni jest nieszczęście." Plutarch

"Błędy młodego wieku pożerają szczęście starości." A.Kopling

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości