[25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Awatar użytkownika
Stefan33
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 7 sierpnia 10, 19:43

[25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Stefan33 » 8 października 10, 14:28

Postanowiliśmy z narzeczoną zrobić sobie akwarium na biurko. Po różnego rodzaju perypetiach wynikających z nieznajomości tematu doszliśmy do akwa, którego opis poniżej. Zbiornik w obecnym stanie stoi mniej więcej 2 miesiące. Wczoraj zmontowaliśmy bimbrownię co2, teraz czekamy na efekty. ;)

Mam świadomość, że akwarium nie jest idealne, ale nie ukrywam, że moja wiedza na temat akwarystyki jest dość ograniczona, więc wszelkiego typu uwagi mile widziane. :)

Wymiary:
40X25X25 - 25l

Oświetlenie:
1x11W, świetlówka

Filtr:
Aquael Fan Mini Plus 260l/h

Ogrzewanie:
Grzałka Sera 50W

Temperatura wody:
27 stopni

Flora:
Limnophila sessiliflora
Fitonia red
Cabomba caroliniana
+ jedna, której nazwy nie znam (po lewej stronie korzenia).

Fauna:
1 x bojownik
3 x neon
1 x bliżej niezydentyfikowana rybka - prosiłbym o pomoc w identyfikacji, zdjęcie poniżej - mała, żólta. ;)

Pokarm:
Suchy pokarm dla bojownika + ochotka co 2 dzień

Ozdoby:
Korzeń + fototapeta

Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A w identyfikacji tej rybki proszę o pomoc. ;)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 8 października 10, 15:23 przez Stefan33, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krzysiu1996
Ryba
Ryba
Posty: 298
Rejestracja: 27 lipca 08, 16:01
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp.

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Krzysiu1996 » 8 października 10, 14:47

pierwszy :mrgreen:
A teraz do rzeczy : 1watt/l to trochę dużo jak na początek - nie boisz się glonów ?
więcej roślin , dużo więcej ...przy tym oświetleniu można poszaleć
oddaj ryby , zostaw tylko bojownika . Ta żółta rybka to kardynałek chiński odmiany złotej
wymień fototapetę na czarną lub niebieską (jeśli Ci się podoba to zostaw , ale lepiej wygląda czarne tło według większości)
Ps. Fitonia to roślina bagienna - nie nadaje się do akwarium ;-)
Akwa jak na początek nie jest złe , nawet ładne :ok:
Ps.2 Fajny CT(CrownTail) :grin:
112l : Azja
120l : żółwie ozdobne

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: polak.krk » 8 października 10, 15:11

Tak jak kolega napisal, za duzo swiatla. Teraz dojdzie bimbrownia CO2, to dobrze tylko ze teraz posadz rosliny bardziej wymagajace. Wklad w bimbrowni zmieniaj co 2-3 tygodnie.
Nie radze karmic ochotka chyba ze liofilizowana bo ta jest bezpieczna. Polecam artemie, zywa badz mrozona, dokup red cherry x5 i mchy dla nich i bedzie :ok:

Awatar użytkownika
Stefan33
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 7 sierpnia 10, 19:43

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Stefan33 » 8 października 10, 15:23

Sprawdziłem ponownie świetlówkę i okazało się, że ma 11W, nie wiem skąd mi się wzięło to 25W, pewnie z litrażu (w 1 poście już poprawione). To ewidentnie zmienia postać rzeczy. ;)

Co do Fitonii to Pani w zoologicznym twierdziła, że spokojnie da sobie radę, po tygodniu w akwa zgubiła połowę liści - teraz już wiem dlaczego. Muszę ją w takim razie usunąć.

Pomyślę nad ciemniejszym tłem, może faktycznie będzie lepiej wyglądać. :)

Dzięki za opinie!

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Plewek01 » 9 października 10, 09:36

Stefan33 pisze:tygodniu w akwa zgubiła połowę liści - teraz już wiem dlaczego. Muszę ją w takim razie usunąć.

Bo miała wcześniej inne/lepsze warunki niż u Ciebie. Lub jest z hodowli emersyjnej. Ja bym poczekał jeszcze z jej wywaleniem.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: deXter » 9 października 10, 10:57

Plewek01 pisze:Bo miała wcześniej inne/lepsze warunki niż u Ciebie. Lub jest z hodowli emersyjnej. Ja bym poczekał jeszcze z jej wywaleniem.

A może dlatego, że nie jest to roślina akwariowa ;>

Nawet spoko akwarium, jak zieleniak to zarośnięty, temu jeszcze trochę brakuje :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Stefan33
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 7 sierpnia 10, 19:43

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Stefan33 » 10 października 10, 08:40

Mam jeszcze małe pytanie odnośnie obsady. Wiem, że 25l to trochę za mało dla tych rybek, które aktualnie posiadam i noszę się z zamiarem oddania 3 neonów, natomiast nie chciałbym pozbywać się kardynałka, myślicie, że może zostać z bojownikiem?

Generalnie mam zamiar zagęścić akwa roślinami, myślicie, że dokupienie kilku krewetek RC ma sens?

Z góry dzięki za pomoc i opinie!

Zielonooka
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 29 maja 10, 09:09

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Zielonooka » 10 października 10, 08:49

Stefan33, kardynałek jest rybą zimnolubną- 27st to za dużo. No i to też rybka stadna. Moim zdaniem odpada.

Sorcor
Ryba
Ryba
Posty: 217
Rejestracja: 22 sierpnia 10, 17:53
Lokalizacja: Kraków

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Sorcor » 10 października 10, 09:05

Moim zdaniem jeśli chcesz coś do bojownika możesz dokupić sobie gupika endlerka.
Endlerów bojownik nei powinien atakować a są dość ciekawe.
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:qBKF ... a_endleri3[m].jpg&t=1

Krewetki są super, kup sobie jakieś do tego, tylko na początek dobrze mieć red cherry albo coś z tej rodziny bo są najmniej wymagające. Nie kupuj na przykład crystal red bo one bywają trudne w hodowli.
Obrazek

Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: drizzt » 10 października 10, 14:19

Akwarium nawet fajne, tylko te podłoże tak średnio mi leży jakby trochę za duże. Roślin możesz dołożyć, a jak chcesz trzymać krewetki RC z bojownikiem i żeby to miało jakąkolwiek szanse bytności, to musisz posadzić trochę mchu jakiegoś, zadbać o kryjówki, to może ich nie zje. Mój na początku w 25 l. zjadał, później przestał. Ale na początku to jak, która z pelii za daleko wyszła to było po niej :)

Awatar użytkownika
Stefan33
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 7 sierpnia 10, 19:43

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Stefan33 » 10 października 10, 15:18

Mam zamiar dokupić rośliny, wczoraj dołożyłem moczarkę, żeby przysłonić filtr. Chciałbym też obsadzić korzeń jakimś mchem, no i myślę nad zmianą żwirku na jakiś ciemniejszy i o mniejszej granulacji. A tak z czystej ciekawości, w wielu zbiornikach widziałem podłoże piaskowe, super to wygląda, ale jak się ma wtedy sprawa z oczyszczaniem dna?

Simon32
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 11 września 10, 19:22
Lokalizacja: Zgierz

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Simon32 » 10 października 10, 16:56

Akwa całkiem ładne jak na taki mały litraż.
Co bym zmienił to na pewno obsadę-tak jak przedmówcy. Poza tym je śli podoba ci się piasek to zmień to podłoże na piasek! Wbrew pozorom jest bardzo łatwy w utrzymaniu, super wygląda-bardzo naturalnie i rybki fajnie w nim kopią. Czyści się poprzez zebranie wierzchniej warstwy-bardzo cieniutko i co się z tym wiąże co jakiś czas 3eba dosypać.Obecne podłoże mi się nie podoba.pzdr

Awatar użytkownika
Stefan33
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 7 sierpnia 10, 19:43

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Stefan33 » 10 października 10, 20:58

Korci mnie ten piasek, ale mam jeszcze kilka pytań. Czy piasek utrzyma bez problemu korzenie roślin na tyle mocno, aby nie wypływały czy trzeba pod niego coś specjalnego włożyć (czytałem coś o ziemi ogrodowej)? Jak myślicie ile go potrzeba na dno do 25l akwa?

Simon32 pisze:Czyści się poprzez zebranie wierzchniej warstwy-bardzo cieniutko i co się z tym wiąże co jakiś czas 3eba dosypać.


A jak tą warstwę zebrać? Teraz używam zwykłego odmulacza, przez który piasek na pewno przeleci. Są jakieś specjalne sprzęty, czy może tajemnicza metoda DIY? ;)

Simon32
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 11 września 10, 19:22
Lokalizacja: Zgierz

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Simon32 » 11 października 10, 06:30

Można odmulaczem oczywiście. Rośliny w piasku się spokojnie ukorzenią i piasek jest napewno dla nich bardziej naturalnym podłożem niż żwir(dla większości roślin). Problem z piaskiem pojawia się dopiero gdy masz ryby mocno kopiące w dnie np. kiryski-ja tak mam i co 3 dni muszę roślinkom przysypać korzenie bo kiryski je odkopują. Jak widać i z tym problemem można sobie poradzić. Ja dałem najpierw ok. 4cm drobnego żwirku a na wierzch 3-5cm piasku. Jeśli zrobisz podobnie 10kg piasku ci spokojnie wystarczy.

Awatar użytkownika
Stefan33
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 7 sierpnia 10, 19:43

Re: [25l] Pierwsza przygoda z akwarystyką

Postautor: Stefan33 » 11 października 10, 21:25

Miałem dzisiaj trochę czasu, więc zrobiłem kilka poprawek w akwarium. Wymieniłem podłoże na piasek (na spód dałem cienką warstwę drobnego żwirku). Dokupiłem jeszcze w sumie 3 rośliny - Moczarkę, Hemianthus micranthemoides i Echinodorus Red Devil. Zmieniłem też fototapetę na czarną, chociaż teraz za wiele jej nie widać. ;) Chciałbym zagęścić bardziej akwa przed wpuszczeniem krewetek, obsadzić korzeń mchem i może zrobić jakiś taki mały trawniczek. To wszystko w niedalekiej przyszłości.

Moim zdaniem wizualnie prezentuje się zdecydowanie lepiej niż poprzednio. Poniżej fotki. :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości