[006]LT maleństwo

Awatar użytkownika
zdzislaw
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 19 grudnia 10, 09:44
Lokalizacja: Rzeszów

[006]LT maleństwo

Postautor: zdzislaw » 17 lipca 11, 12:34

Przedstawiam mój drugi "baniak" o poj. około 5,8l brutto, który odważyłem się postawić na kretówce. Kupiłem za niecałe 120,00 zet kompletny zestaw tj z lampką 5W, filtrem wewnętrznym i szufladką w podstawce. Opis zbiornika:
- pojemność: 5,8 l o wymiarach szkła 18x18x18 (na opakowaniu 4,l)
- oświetlenie: SYLVANIA LYNX-SE 5W - 12(13) godzin bez przerwy
- filtracja: kaskada HBL301 - taka z bocznym skimerem, który wyrzuciłem, a otwór po nim wykorzystałem do tłumienia przepływu wody (oryginalny wewnętrzny też wyrzuciłem )
- ogrzewanie: brak
- nawożenie: brak, CO2 też brak
- podmiana wody: raz na tydzień kranówka
- podłoże: dwie duże garście kretówki z łąki położone na dnie kopczykowato (2-3cm) i przykryte (2-3cm) najlepszym żwirkiem za 4,50 zeta + 5 x skałka Dragon Stone , której kawałki blokują grawitacyjne przesuwanie się podłoża, gdyż z przodu jest tylko warstwa żwirku.
Flora: Pogostemon Helferi, Microsorium,Lobelia Cardinalis Mini, Peacock Moss
Fauna: Rasbora Axelrodi Blue x 3 (1 chłopiec + 2 dziewczynki), Rasbora Merah x 2, Rasbora Brigittae x 1 oraz krzyżówki krewetek karłowatych (z RIO180).
Już minął rok jak postawiłem to maleństwo, na prośbę mojej Córki. Nadal dostarcza małych radości moim wnukom, a także ich rodzicom. Założyć takie akwarium, to żadne wyzwanie, ale czy potrafię je utrzymać – na razie (odpukać) to mi się udaje. Tylko Rotala Wallichii „rozpuściła” się w wodzie. Wykorzystałem Microsorium w jej miejsce, zaś pozostałe składowe aranżacji nie marnieją. Pogestemon tworzy cały czas nowe „palemki”, Peacock Moss często jest trymowany, a Lobelia Cardinalis Mini – co przyrośnie ponad miarę - jest cięta przy piasku i ponownie sadzona, lub tworzy nowe odrosty. Mały Heniek trwa (w samym żwirku), w ilości jak sprzed roku i może spróbuję dosadzić go jeszcze więcej. Dragonki nabrały patyny, ale choć mniej urodziwe, na razie nie szkodzą. Czepia się skałek jeszcze jakiś meszek, który „przyplątał się” z krewetkami i polubiłem go (choć nie znam jego nazwy). Przerzedzam jego nadmiary pęsetą, tak wg mego widzi mi się. A zwierzątka - razborki pływają wszystkie, tylko krewetki wyraźnie spowolniły wcześniejszą ekspansję – chyba 8 sztuk. Karmię podopiecznych raz dziennie Micro Pellets i Shrimp Cuisine Hikari. Przy podmiance – głodówka. Zbiornik bez grzałki (min 23 – 27 st.C), bez nawozów, lekarstw i jakiejkolwiek chemii. Podmianki około 50 % raz w tygodniu, szyb nie czyszczę częściej, jak raz na 2-3 tygodnie. Filterek HBL301 pracuje rewelacyjnie (mimo swego pochodzenia) – czyszczę tylko co tydzień gąbkę na ssaku, a wkłady gąbkowe jak tam wyjdzie – co 2-3 miesiące. Głównie muszę pilnować podmiany wody, dostarczając roślinkom w ten sposób nawozów zawartych w „kranowicie”. Jak „przewalę” z lenistwa termin należnej podmianki, to widzę na liściach Lobelii wyraźne niezadowolenie.
Może to nie moda na sukces, ale naprawdę warto stawiać, nawet takie maleństwa „na kretówce”.
A to aktualne zdjęcia „maleństwa”:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z wyrazami szacunku
P.S. Zdjęcia „z ręki” i bez wyczekiwania wieczorowej pory.

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: przemekkmmz » 17 lipca 11, 19:40

Akwarium, choć małe to bardzo ładne, sam nie raz startowałem z małymi zbiornikami ale albo mam za duże łapy albo jestem niezdarą bo strasznie nie idzie mi sadzenia roślin w takich maleństwach :D

Niestety 6 litrów na taką obsadę to zdecydowanie zbyt mało.

telefonalarmowy
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 646
Rejestracja: 6 czerwca 11, 10:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: telefonalarmowy » 17 lipca 11, 19:45

Też myślałem nad tym zestawem . Akwa wygląda cudownie tylko obsada zdecydowanie za duża :)

Lukas Oko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 7 grudnia 11, 22:29
Lokalizacja: Łódź

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: Lukas Oko » 16 lutego 12, 14:32

Czy akwarium jeszcze funkcjonuje?
Wykopałem w piwnicy zbiornik o podobnych rozmiarach i zaczyna mi się w głowie rodzić pomysł, coby go wypełnić życiem.
Więc, jeśli to możliwe, wdzięczny będę za aktualizację i opis nowych doświadczeń.

czornexxx
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 14 grudnia 10, 16:14

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: czornexxx » 18 lutego 12, 16:24

Prawie jak to: [1050] Aktualizacja - nowa aranżacja str. 3

Hehe super wygląda.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
zdzislaw
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 19 grudnia 10, 09:44
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: zdzislaw » 19 lutego 12, 22:38

Lukas Oko, Zbiornik żyje :grin: Obsługa codzienna zbiornika sprowadza się do zapalenia/zgaszenia światła (około 12 h/dobę), rano dolewam około pół szklanki wody (tyle odparowuje na dobę), karmienie rybek (Hikari Micropelets). Raz w tygodniu (niedziela) podmiana wody kranowitem około 40-50%. Wkłady w filterku płuczę raz na 2-3 miesiące. Akwarium bez kropli/pyłku nawozu. Roślinki trzymają się nie źle - tylko mały henio w odwrocie, ale jeszcze trwa. Zwierzątek jest mniej :neutral: - 3 razborki i 3 krewetki.
Rybki - wiem, część z wiekiem naturalnie się wyprowadziła :roll: , a krewetek nie przybywa.
Zbiornik szerokim łukiem omijają glony i choroby wszelkie (odpukać) - cieszy moje dzieci i wnuki. W załączeniu jakieś zdjątka (takie sobie i "z ręki"):
Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
P.S. Marcin, dzięki za czujność :lol:
Ostatnio zmieniony 19 lutego 12, 23:38 przez zdzislaw, łącznie zmieniany 1 raz.

Macioszek
Narybek
Narybek
Posty: 74
Rejestracja: 7 maja 10, 16:11
Lokalizacja: Otwock/p. Warszawą

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: Macioszek » 19 lutego 12, 22:50

jak na ten litrazyk to wyglada ladnie, ale w dylu litrach zadna ryba nie powinna byc MARTRETOWANA!!!
54l.
8x Bystrzyk pięknopłetwy
Pan Bojownik
3xKirysek panda+młode 5 sztuk
2xAmpluria+full młodych [ODDAM]
Helenki [SPRZEDAM po 1PLN]

Awatar użytkownika
zdzislaw
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 19 grudnia 10, 09:44
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: zdzislaw » 19 lutego 12, 23:27

Macioszek, Może i masz rację (choć piszesz niewyraźnie), że to już "maltretowanie" ryb w takim zbiorniku, nawet jeśli są to Rasbora Merah x 2 i Rasbora Brigittae x 1. Rybki te są ze mną, w tym zbiorniku już półtora roku. Nie mam innych doświadczeń :neutral:

Macioszek
Narybek
Narybek
Posty: 74
Rejestracja: 7 maja 10, 16:11
Lokalizacja: Otwock/p. Warszawą

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: Macioszek » 20 lutego 12, 10:26

rasbory sa rybami stadnymi, minimum 6-8 jednego rodzaju.. Czuja sie wtedy lepiej, nie sa osamotnione.. Az dziw ze tyle wytrzymaly..
54l.
8x Bystrzyk pięknopłetwy
Pan Bojownik
3xKirysek panda+młode 5 sztuk
2xAmpluria+full młodych [ODDAM]
Helenki [SPRZEDAM po 1PLN]

Lukas Oko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 7 grudnia 11, 22:29
Lokalizacja: Łódź

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: Lukas Oko » 20 lutego 12, 12:05

Dziękuję za odpowiedź "zdzisławie".
Fakt że udaje Ci się utrzymać równowagę w akwarium o tak drobnych rozmiarach, chyba będzie ostatecznym bodźcem do podjęcia przeze mnie podobnej próby.

Awatar użytkownika
zdzislaw
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 19 grudnia 10, 09:44
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: zdzislaw » 20 lutego 12, 12:45

Lukas Oko, Doświadczyłem, iż w utrzymaniu tej równowagi duże znaczenie ma ta cotygodniowa podmiana wody, w ilości tak jak szczerze napisałem 40-50 %. Raz czy dwa, jak zaniedbałem podmianę, to mech reagował utratą "listków", a listki Lobelli cordata mini szybko żółkły. Myślę, że wraz z podmianą wody, z nową porcją "kranówki" dostarczam roślinkom niezbędnych nawozów. Lobelia fajnie rośnie, tworzy też nowe łodyżki, więc by nie zruszyć żwirku kryjącego "płaszczem" ziemię - odcinam delikatnie roślinkę przy samym podłożu, skracam ja od dołu i ponownie nasadzam. Lobelia tak ponownie wsadzona natychmiast się ukorzenia i nie traci żadnego listka nawet.
Co do rybek - polecam Ci lekturę mądrej strony o najmniejszych razborkach: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=45&p=97184

Powodzenia

Awatar użytkownika
OKO
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 697
Rejestracja: 6 sierpnia 11, 22:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: OKO » 20 lutego 12, 13:25

zdzislaw, akwarium kapitalne :D :dzieki:

zdzislaw pisze:Pozdrawiam
P.S. Marcin, dzięki za czujność :lol:

nie ma sprawy :D

Lukas Oko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 7 grudnia 11, 22:29
Lokalizacja: Łódź

Re: [006]LT maleństwo

Postautor: Lukas Oko » 20 lutego 12, 14:02

zdzislaw,
Jeszcze raz dziękuję za cenne wskazówki.
Przy niewielkich litrażach, faktycznie podmiany wody powinny być znaczne, tak jak piszesz - do połowy objętości. Rzeszowska kranówka się sprawdziła, teraz postaram się przetestować łódzką :)

Jeżeli chodzi o faunę, początkowo planuję klika krewetek. Później pomyślę o razborkach.

Pozdrawiam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości