[310]Afryka Środkowa

cerevelo
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 25 grudnia 11, 11:56

[310]Afryka Środkowa

Postautor: cerevelo » 25 grudnia 11, 12:06

Witam,

pragnę przedstawić na łamach forum swój zbiornik, a więc posiadam:

Akwarium 124,5x50x50 310l szyba 10mm

Filtr zewnętrzny kubełkowy HW 303B z lampą UV 9W (włączaną profilaktycznie regularnie na weekend)

Oświetlenie tył - Sylvania Gro-Lux F38W T8

Oświetlenie przód - Sylvania Aquastar F38W T8

Oświetlenie włączone - 10 h od 12 do 22

Akwarium zostało ustawione tak by rano przez 2-3 h było oświetlone bezpośrednio promieniami słonecznymi

Ogrzewanie brak - temp. 26 rano i 28 wieczorem

Nawożenie: brak

Zestaw Co2 6kg - włączany 16-21

Raz w tygodniu: podmiana wody ok. 75 l odstanej kranówki, usuwanie nadmiaru roślin pływających
Raz na 2 tygodnie: usuwanie starych i zniszczonych liści lotosów, odmulanie podłoża, czyszczenie przedniej szyby, kontrola parametrów wody

Parametry wody:
ph 7
gh 14
kh 10
reszty nie mierzę

Podłoże gr. 10-12 cm - żwirek o granulacji 0,2-0,5cm ok. 50kg a pod nim ziemia do roślin doniczkowych + stare półroczne nieprzepłukiwane podłoże z kulkami gliniasto-torfowymi.

Karmienie rotacyjne:
- larwa wodzienia
- larwa komara
- larwa solowca
- mix planktonowy
- suszony kiełż
- suszona krewetka
- wątróbka surowa
- serca drobiowe
- mięso drobiowe
- mięso wołowe
- mięso wieprzowe
- krewetka konsumpcyjna
- wszelakie żywe owady
- płatki Ichtio-vit Tropicala
- sporadycznie sparzona sałata

Nie karmię ryb larwami ochotki.


Elementy dekoracyjne - 2 duże korzenie

Tło strukturalne 3d

Flora:
Lotosy zielony i czerwony
Nurzaniec olbrzymi
Rzęsa drobna
Spirodela
Różdżyca rutewkowata


Fauna:
2 motylowce - para
4 trzciniaki
6 barwniaków czerwonobrzuchych - 2 samce i 4 samice
4 barwniaki szmaragdowe - 1 samiec i 3 samice
2 barwniaki Thomasa - para
2 buszowce ostropyskie - prawdopodobnie samiec i samica
14 świecików kongolańskich - 6 samców i 8 samic
3 bystrzyki długopłetwe - 2 samce i 1 samica
4 proporczykowce gardnera - 2 samce i 2 samice
4 proporczykowce z kap lopez - 2 samce i 2 samice
4 giętkozęby
................................
Turkus Brown:)


Pozdrawiam

Film z tego akwarium
http://www.youtube.com/watch?v=0ALoCUh6 ... e=youtu.be


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 11, 20:42 przez cerevelo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: boro100 » 25 grudnia 11, 13:03

Szacun, akwarium biotopowe super (oprócz dyskowca). Niestety temat w złym dziale, przenieś bo modzi się wkurzą.
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

cerevelo
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 25 grudnia 11, 11:56

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: cerevelo » 25 grudnia 11, 13:12

Dzięki.

boro100 pisze:Niestety temat w złym dziale, przenieś bo modzi się wkurzą.


Ale nie wiem gdzie przenieść. Proszę moderatora o właściwe umieszczenie tego posta.

A paletka to rybka dziewczyny, taki mały kompromis:)

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: polak.krk » 25 grudnia 11, 14:01

Witaj, to nie wiem gdzie mam go przeniesc skoro jest w prezentacje. :mrgreen:
No paletka do zmiany, one poza tym ze nie pasuja to sa stadne.
Proporczyki to chyba ryba samotnicza a barwniakow to tam za duzo, nie ma jakich walk czy czegos takiego?
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: Ruki » 25 grudnia 11, 14:05

Ładna zupa rybna, ale w przyrodzie nic nie ginie. :ok: Ryby podrosną i się ładnie zredukują. :mrgreen:
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

cerevelo
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 25 grudnia 11, 11:56

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: cerevelo » 25 grudnia 11, 14:12

Ruki pisze:Ładna zupa rybna, ale w przyrodzie nic nie ginie. :ok: Ryby podrosną i się ładnie zredukują. :mrgreen:


dlaczego zupa rybna?

[ Dodano: 25 Grudzień 11, 14:19 ]
polak.krk pisze:Witaj, to nie wiem gdzie mam go przeniesc skoro jest w prezentacje. :mrgreen:
No paletka do zmiany, one poza tym ze nie pasuja to sa stadne.
Proporczyki to chyba ryba samotnicza a barwniakow to tam za duzo, nie ma jakich walk czy czegos takiego?


sugestia kolegi była taka, że umieściłem post w złym miejscu

Paletka to rybka dziewczyny, tak jak pisałem to taki mały kompromis.

Proporczykowce to nie samotniki, a trzymane winny być w małych grupach jeśli ze sobą nie walczą. te zostały dobrane tak, by się nawet mogły krzyżować międzygatunkowo.

Barwniaki szamaragdowe są bardzo małe, natomiast czerwonobrzuche są jeszcze na etapie dobierania się w pary i jak się wyklaruje 1 max 2 zgrane pary to tylko te zostaną. Na razie nie ma między nimi żadnych konfliktów.

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: Ruki » 25 grudnia 11, 14:22

6 barwniaków czerwonobrzuchych - 2 samce i 4 samice
4 barwniaki szmaragdowe - 1 samiec i 3 samice
2 barwniaki Thomasa - para

Wszystkie barwniaki to ryby monogamiczne, 4 samce rożnych gatunków to aż nadto, dodajmy do tego 8 samic. Przy tarle któreś z par będzie rzeźnia. :ok:
Następnie kolejne ryby przydenne, 4 giętkozęby(które?). Trzcinniaki, które gdy wyrosną zjedzą wszystko co się im do pyska zmieści, zaczynając zapewne od proporczykowców i bystrzyków. ;-)
Pomijam paletkę, które są rybami stadnymi i trzymanie ich w pojedynkę to męczenie ryb. Dodatkowo mieszanie biologi to proszenie się o problemy(wystawianie ryb z różnych biotopów na nieznaną florę bakteryjną).

cerevelo pisze:- wątróbka surowa
- serca drobiowe
- mięso drobiowe
- mięso wołowe
- mięso wieprzowe

Te "śmieci" odpuść, tylko niszczysz rybom wnętrzności. Twoje ryby nie mają warunków do pełnego wykorzystania tego pokarmu(za niska temperatura), a i dieta jest zbyt kaloryczna(otłuszczenie narządów wewnętrznych).
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

cerevelo
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 25 grudnia 11, 11:56

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: cerevelo » 25 grudnia 11, 14:38

Ruki pisze:
6 barwniaków czerwonobrzuchych - 2 samce i 4 samice
4 barwniaki szmaragdowe - 1 samiec i 3 samice
2 barwniaki Thomasa - para

Wszystkie barwniaki to ryby monogamiczne, 4 samce rożnych gatunków to aż nadto, dodajmy do tego 8 samic. Przy tarle któreś z par będzie rzeźnia. :ok:
Następnie kolejne ryby przydenne, 4 giętkozęby(które?). Trzcinniaki, które gdy wyrosną zjedzą wszystko co się im do pyska zmieści, zaczynając zapewne od proporczykowców i bystrzyków. ;-)
Pomijam paletkę, które są rybami stadnymi i trzymanie ich w pojedynkę to męczenie ryb. Dodatkowo mieszanie biologi to proszenie się o problemy(wystawianie ryb z różnych biotopów na nieznaną florę bakteryjną).

cerevelo pisze:- wątróbka surowa
- serca drobiowe
- mięso drobiowe
- mięso wołowe
- mięso wieprzowe

Te "śmieci" odpuść, tylko niszczysz rybom wnętrzności. Twoje ryby nie mają warunków do pełnego wykorzystania tego pokarmu(za niska temperatura), a i dieta jest zbyt kaloryczna(otłuszczenie narządów wewnętrznych).


skopiuję Ci to jeszcze raz bo widzę, ze nie doczytałeś

Barwniaki szamaragdowe są bardzo małe, natomiast czerwonobrzuche są jeszcze na etapie dobierania się w pary i jak się wyklaruje 1 max 2 zgrane pary to tylko te zostaną. Na razie nie ma między nimi żadnych konfliktów.

synodontis nigriventris

trzciniaki to wielkości sznurówki są, po 15 cm i zagrożona to się może co najwyżej czuć larwa solowca przez nie

Bystrzyki są wielkości jak świeciki co widać wyraźnie na foto.

Temp 28 stopni to od kiedy niska?

Taki pokarm otrzymują tak jak wyraźnie napisałem - rotacyjnie, w praktyce to wychodzi raz na 2 tygodnie

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: Ruki » 25 grudnia 11, 14:54

cerevelo pisze:Barwniaki szamaragdowe są bardzo małe, natomiast czerwonobrzuche są jeszcze na etapie dobierania się w pary i jak się wyklaruje 1 max 2 zgrane pary to tylko te zostaną. Na razie nie ma między nimi żadnych konfliktów.


No i co z tego, że są małe? Urosną- o ile im się uda wytrzymać presję ze strony czerwonobrzuchych. Takie akwarium jest za małe na 4 gatunki barwniaków, zwłaszcza przy długości baniaka ledwie 120 cm.

trzciniaki to wielkości sznurówki są, po 15 cm i zagrożona to się może co najwyżej czuć larwa solowca przez nie

Urosną blisko trzykrotnie większe. ;-)

cerevelo pisze:Temp 28 stopni to od kiedy niska?

Dla tych ryb optimum to 24-25*C, a temperatura wymagana do rozpuszczenia tłuszczy zawartych w mięsie to 30 kilka stopni(32-34*C to minimum).

cerevelo pisze:Taki pokarm otrzymują tak jak wyraźnie napisałem - rotacyjnie, w praktyce to wychodzi raz na 2 tygodnie

Ten raz na dwa tygodnie to o raz za dużo. ;-)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

cerevelo
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 25 grudnia 11, 11:56

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: cerevelo » 25 grudnia 11, 15:06

Ruki pisze:
cerevelo pisze:Barwniaki szamaragdowe są bardzo małe, natomiast czerwonobrzuche są jeszcze na etapie dobierania się w pary i jak się wyklaruje 1 max 2 zgrane pary to tylko te zostaną. Na razie nie ma między nimi żadnych konfliktów.


No i co z tego, że są małe? Urosną- o ile im się uda wytrzymać presję ze strony czerwonobrzuchych. Takie akwarium jest za małe na 4 gatunki barwniaków, zwłaszcza przy długości baniaka ledwie 120 cm.

trzciniaki to wielkości sznurówki są, po 15 cm i zagrożona to się może co najwyżej czuć larwa solowca przez nie

Urosną blisko trzykrotnie większe. ;-)

cerevelo pisze:Temp 28 stopni to od kiedy niska?

Dla tych ryb optimum to 24-25*C, a temperatura wymagana do rozpuszczenia tłuszczy zawartych w mięsie to 30 kilka stopni(32-34*C to minimum).

cerevelo pisze:Taki pokarm otrzymują tak jak wyraźnie napisałem - rotacyjnie, w praktyce to wychodzi raz na 2 tygodnie

Ten raz na dwa tygodnie to o raz za dużo. ;-)


są 3 gatunki barwniaków a nie 4

nie ma między nimi żadnych potyczek o terytorium, jak się zaczną to wtedy nastąpi selekcja z mojej strony

sznurówki będą dłuższymi sznurówkami

jedynie buszowce są gatunkiem, który nie będzie stale w akwarium, właśnie ze względu na rozmiary a na nie jakoś nie zwróciłeś uwagi

dla tego jest 28 by miały szybszy metabolizm przy takiej zróżnicowanej mięsnej diecie, odpowiedni dla mięsożernych gatunków rybek jakie posiadam

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: Killifish » 25 grudnia 11, 15:08

Chce pogratulowac pomyslu krzyzowania proporczykowcow! JESTES BARDZO ODPOWIEDZIALNYM AKWARYSTA!!! Zupa rybna i szkoda mi tylko tych ryb. Ktos Ci doradzil taka obsade? Kompromis to dla ludzi,symbioza w naturze,a tu jej brak.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

cerevelo
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 25 grudnia 11, 11:56

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: cerevelo » 25 grudnia 11, 15:12

Killifish pisze:Chce pogratulowac pomyslu krzyzowania proporczykowcow! JESTES BARDZO ODPOWIEDZIALNYM AKWARYSTA!!! Zupa rybna i szkoda mi tylko tych ryb. Ktos Ci doradzil taka obsade? Kompromis to dla ludzi,symbioza w naturze,a tu jej brak.


Sugestię spotkałem w literaturze Dr Huberta Zientka Rozmnażanie ryb w akwarium - poradnik hodowca.

Niby dlaczego zupa rybna?

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: Ruki » 25 grudnia 11, 15:13

są 3 gatunki barwniaków a nie 4

Gafa z przejedzenia, 4 samce są. :mrgreen:

cerevelo pisze:sznurówki będą dłuższymi sznurówkami

Rybożernymi sznurówkami, które zassają takiego proporca jak spaghetti. :ok:

jedynie buszowce są gatunkiem, który nie będzie stale w akwarium, właśnie ze względu na rozmiary a na nie jakoś nie zwróciłeś uwagi

Bo się na buszowcach nie znam, dlatego tez o nich nic nie pisałem. ;-)

dla tego jest 28 by miały szybszy metabolizm przy takiej zróżnicowanej mięsnej diecie, odpowiedni dla mięsożernych gatunków rybek jakie posiadam

To 28*C nic nie daje, skróca tylko żywot ryb. Dotyczy to zwłaszcza proporców- przy tej temperaturze pożyją z rok, półtora. Zatem nie jest temperaturą odpowiednią.
Nie ułatwi im też ani trochę trawienia mięsa ryb stałocieplnych- jest zbyt niska.
Poza tym masz przewagę ryb owado, planktono i bentosożernych niż rybożernych. ;)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

cerevelo
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 25 grudnia 11, 11:56

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: cerevelo » 25 grudnia 11, 15:22

Ruki pisze:
są 3 gatunki barwniaków a nie 4

Gafa z przejedzenia, 4 samce są. :mrgreen:

cerevelo pisze:sznurówki będą dłuższymi sznurówkami

Rybożernymi sznurówkami, które zassają takiego proporca jak spaghetti. :ok:

jedynie buszowce są gatunkiem, który nie będzie stale w akwarium, właśnie ze względu na rozmiary a na nie jakoś nie zwróciłeś uwagi

Bo się na buszowcach nie znam, dlatego tez o nich nic nie pisałem. ;-)

dla tego jest 28 by miały szybszy metabolizm przy takiej zróżnicowanej mięsnej diecie, odpowiedni dla mięsożernych gatunków rybek jakie posiadam

To 28*C nic nie daje, skróca tylko żywot ryb. Dotyczy to zwłaszcza proporców- przy tej temperaturze pożyją z rok, półtora. Zatem nie jest temperaturą odpowiednią.
Nie ułatwi im też ani trochę trawienia mięsa ryb stałocieplnych- jest zbyt niska.
Poza tym masz przewagę ryb owado, planktono i bentosożernych niż rybożernych. ;)


akurat sznurówkami bym się zbytnio nie przejmował

ja proporczykowcom daję pół roku czasu maksymalnie, bo to są już dojrzałe osobniki, a one i tak takiego mięsa nie zjedzą

mięsem karmię tylko wieczorem przed zgaszaniem światła z myślą nocnych gatunkach

w tym momencie nie mam ryb rybożernych, nawet narybek gupika by sobie poradził z trzciniakami, jedynie barwniaki by je wyłapały ale je trudno uznać za rybozerne

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: [310]Afryka Środkowa

Postautor: Ruki » 25 grudnia 11, 15:30

cerevelo, radzę przestać myśleć kategoriami "u mnie". To, ze dana ryba u ciebie w chwili obecnej nie je ryb nie znaczy, że nie jest gatunkiem rybożernym. Pewnie nawet nie wiesz co z tego powodu wynika, ale tego nie ma co wymagać, jak w książkach nie piszą. Dietę ryb należy dobierać do budowy(długości) ich układu pokarmowego. Gatunki odżywiająca się stawonogami czy skorupiakami mają zupełnie inną jego budowę(długość jelita, ilość wyrostków pylorycznych) niż rybożerne gatunki. Niby "nic nie znaczące" niuanse, ale ostatecznie decydują o zdrowiu ryb.

cerevelo pisze:akurat sznurówkami bym się zbytnio nie przejmował

Bardzo krótkowzroczne podejście do prowadzenia akwarium masz.
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 105 gości