[72] OW Life is beautiful

Awatar użytkownika
Endriu
Ryba
Ryba
Posty: 371
Rejestracja: 15 września 11, 19:40
Lokalizacja: Lubin

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: Endriu » 7 lutego 12, 18:39

deXter pisze:Się nie ma co się bulwersować.
Po prostu pytania, przecież nikt Cię nie będzie jechał, że używasz kosztownych nawozów, które w skali roku wychodzą normalnie.


Wiem :) Zdecydowałem się na Adę :) Tylko chce wiedzieć czy step 1 i brighty k starczy :P czy coś jeszcze ?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: deXter » 7 lutego 12, 18:41

Pisz do Przemka on nawozi tym systemem.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: polak.krk » 7 lutego 12, 18:42

Ktos wie w ogole co jest w skladzie tego Brighty K? W jakiej formie jest on tam podawany? Pisze, ze moze zmniejszac ph przedawkowanie, wiec pewnie sol jakiegos kwasu, KCL? K2So4?

Jak zaczales ADA lac, to juz lej serie. :)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: deXter » 7 lutego 12, 18:47

polak.krk pisze: jakiegos kwasu, KCL? K2So4?

Na RA był opis jak podrobić :P
Ale KCL pH by nie zmieniało, obstawiali węglan potasu z chlorkiem pomieszany. chyba.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Endriu
Ryba
Ryba
Posty: 371
Rejestracja: 15 września 11, 19:40
Lokalizacja: Lubin

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: Endriu » 7 lutego 12, 18:48

napisał spider72:

"Hej

Od jakiegos czasu uzywam weglanu potasu K2CO3 jako bufora do zwiekszenia twardosci weglanowej w czasie podmian wody, bo w kranie mam tylko 2 dKH a dodaje CO2 wiec pH bywalo niestabilne. K2CO3 kupuje przez internet na stronie http://www.aquaessentials.co.uk/index.p ... ts_id=1239 gdzie jest o "jakims" Brighty K. Dlugi czas nie wiedzialem co to jest, bo chociaz jestem milosnikiem stylu pana Amano to juz milosnikiem jego lini produktow nie jestem, ze wzgledu na wygorowana cene. Otoz jest to przepis jak podrobic Brighty K, ktory w wolnym tlumaczeniu brzmi tak:

Edit 13.01.09: Udało mi się dowiedzieć z dość wiarygodnego źródła, że zawartość potasu w Brighty K jest dużo większa niż ta uzyskana z poniższej formuły, dlatego nie jest ona dłużej ważna. Nowej formuły szukaj na stronie 2 tego wątku.

"Rozpusc 20g K2CO3 w wodzie aby zrobic 500ml roztworu podobnego do Brighty K. Roztwor na poczatku zrobi sie mleczny ale pozniej sie wyklaruje i bedzie wygladal jak Brighty K."

Brighty K kosztuje w UK 22 funty za 500ml (100 PLN), a K2CO3 na 500ml home made Brighty K kosztuje 1,10 funta wiec wielu akwarystow przetestowalo ten zamiennik i twierdza ze dziala. Cytat w wolnym tlumaczeniu jednego z nich, orginal wypowiedzi na http://www.aquaessentials.co.uk/index.p ... iews_id=88

"Posiadam trzy akwaria oparte o system ADA i kazde z nich potrzebuje Brighty K, czyli czegos co bylo moim kosztownym obowiazkiem. Zdecydowalem sie uzyc K2CO3 zeby zobaczyc jak moje akwaria sie zachowaja i uzywam do dzisiaj od kilkunastu miesiecy, a rosliny we wszystkich trzech zbiornikach maja sie tak samo dobrze jak przedtem. Po prostu zrob roztwor wedlug przepisu i podawaj do akwarium wedlug orginalnego dozowania opracowanego przez ADA i przy okazji zaoszczedz troche pieniedzy."

Jak dozowac Brighty K znajdziesz np: tutaj http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/br ... -4144.html

Jak podrobic butelke z dozownikiem to nie wiem Wink
_________________
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git. "



Dex nick Przemek ?

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: polak.krk » 7 lutego 12, 18:55

Byl na forum, moze jeszcze zaglada, pokazal chyba 2 akwaria na ADA wlasnie. Szukaj w prezentacje.

No to pewnie K2Co3. KCl chyba tez zmieni ph, bo HCl to napewno zmniejsza bo sam stosuje wlasnie. :)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: deXter » 7 lutego 12, 19:50

Tomku kwas na zdolności buforowe przez to, że ma jon wodorowy.
Sól tego jonu już nie ma i według mnie nie zmieni pH w akwarium :D

Racja, racja, bo z soli K2CO3, w akwa zrobi sie slaby kwas H2Co3 bo on jest niestabilny chemicznie. EOT.

K2CO3 jest dosyć tanie, tylko wtedy już zaopatrz się w test na Kh/Gh
Ja sam sie zastanawiałem czy do dozowania potasu nie używać miksa soli aby przypadkiem nie przesadzić z dozowaniem SO4 do akwarium, ale ostatnio przeliczyłem EI z kalkulatora spidera i wyszło mi, że z KH2PO4 i KNO3 mam za dużo potasu, zobaczymy jak akwarium an to wszystko zareaguje :)
Ostatnio zmieniony 7 lutego 12, 20:19 przez deXter, łącznie zmieniany 1 raz.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

ofcy
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 20 stycznia 12, 23:16

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: ofcy » 8 lutego 12, 08:35

Witam,

nawożenie ADA wcale nie gwarantuje powodzenia ;-)
Pomocny może okazać się ten kalkulator http://calc.petalphile.com/

Według niektorych opini STEP 1 można pominąć i od razu zacząć STEP 2 ale nie wiem jak to jest w praktyce bo nigdy nie używałem.

Rzeczywistość pokaże co będzie dalej.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: deXter » 8 lutego 12, 09:48

Powiem tylko jedno to już 3 kalkulator na którym policzyłem EI.
I na każdym wychodzi co innego...

Endriu podesłałem Ci link wczoraj na PW, ale lepiej poczytaj co polecają ludzie kupować i jak nawozić ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Endriu
Ryba
Ryba
Posty: 371
Rejestracja: 15 września 11, 19:40
Lokalizacja: Lubin

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: Endriu » 8 lutego 12, 17:59

Dzięki Dex muszę uzbierać :P parę PLN heh.

Awatar użytkownika
Przemek
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:37

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: Przemek » 9 lutego 12, 09:02

deXter pisze:Jak z CO2? Dopóki nie masz zwierząt odkręcaj zawór na maksa praktycznie, nadmiar nie szkodzi ;]

Aczkolwiek bez przesady Amazonia na starcie naprawdę potrafi zbić ph.

A ilość gatunków jak dla mnie za mała, jak Ci się blyxa nie zacznie robić czerwona z głodu, a nie zacznie, to w akwarium będzie po prostu zielono.

I myslę, że tez będzie fajny klimat
deXter pisze:Szczególnie, że taiwan moss nie nadaje się na takie drzewko :)

Jakis x moss, willow moss bądź phoenix moss dużo lepiej się bedzie prezentował.
Będę może miał trochę x mossa, to jak mrozy opadną moge Ci wysłac ;)

Endriu pisze:Dex, ale bolbitis nie zrobi czegoś takiego :P

Podobnego może nie, ale fajne drzewko da się uzyskac albo z anubiasów nana petit, albo z bolbitisa mini (Seba w swoim sklepie ma je całkiem niedrogo -roslinyslep.pl)

polak.krk pisze:Ofcy, no to dobrze, jest o czym gadac zatem. Czytalem ze ta amazonia szybko sie wyjalawia - 3miesiace podobno dziala.
Co do potasu, moze wlasnie Ty za duzo go lales? IMHO to najpierw braknie zelaza, potem manganu, gdzies tam na koniec moze braknac magnezu. To moja opinia, wcale nie musze miec racji, skoro juz pewnie na RA napisali inaczej.

Ja chyba to mam jakies szczęście, bo Amazonie od zawsze dozuje wg własnych ustaleń.
Amazonia I na 112l brutto 4 x 24W + CO2: leje na tydzień 12 klików brighty K, 10 - STEP 2 oraz BrightyLight, 10 kropel Green Gain oraz Eca, akwa ma ponad rok i rosliny rosną jak szalone. Nową mam za krótko by coś powiedziec. bo akwa jest od grudnia. 27l- 22W światła, bez CO2 leje 2 kliki brighty K oraz STEP2 i 3 krople Green Gain, u mnie osobiscie takie nawożenie się sprawdza....

Endriu pisze:ADA BRIGHTY K , STEP 1 wystarczy ?

Brighty K, Green Gain, natomiast nie kupuj STEP 1, kup od razu 2 albo 3 i zmniejsz dawki. W przypadku STEP 2 podziel na 2 dawkę stopniowa zwiększając, w przypadku 3 podziel na 3. Trójki w świerzym akwa nie dawalem, dwójke daje w mojej kostce.
A dlaczego nie dawac 1? Bo i tak jej nie zużyjesz w ciągu trzech pierwszych miesięcy...

ofcy pisze:Według niektorych opini STEP 1 można pominąć i od razu zacząć STEP 2 ale nie wiem jak to jest w praktyce bo nigdy nie używałem.

Tak, o czym pisze powyżej, w praktycę kilku moich znajomych równiez pomija STEP 1.
Za niedługo będę robił znajomemu kostke, na Amazonii New, w której od razu chce zacząć lać Brighty K oraz STEP3 no i oczywiście Green Gain
"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

ofcy
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 20 stycznia 12, 23:16

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: ofcy » 16 lutego 12, 10:16

I jak zbiornik?

lucypper
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 1 lutego 12, 19:56
Lokalizacja: lodzkie

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: lucypper » 19 lutego 12, 14:41

Pokaż jakieś nowe zdjęcia ;-)

Awatar użytkownika
Endriu
Ryba
Ryba
Posty: 371
Rejestracja: 15 września 11, 19:40
Lokalizacja: Lubin

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: Endriu » 19 lutego 12, 23:25

Witojcie .

Usunięta został Blyxa Japonica ;/ nie przyjęła się franca . Kupię jeszcze jedną :)

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: [72] OW Life is beautiful

Postautor: Doody » 20 lutego 12, 07:49

Jak zarośnie powinno być świetne :-)
Powodzenia!
440l - Roślinne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości