[240L] Piaskarium

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Hunter » 10 sierpnia 14, 09:37

Sance pisze:Anubiaska nawet zanurzyłem całego w carbo i nie pomogło:/

W sensie jak? W jakimś roztworze Carbo czy normalnie w nawozie? xD
Mogłeś go zabić w ten sposób :P

Tu opisywałem jak pozbyć się krasnych: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t ... c&start=15
Chyba, że to nie krasne? ;) Albo Carbo bezaldehydowe?

Daj info co to za Carbo było, Blue-Line, czy inne?

Można jeszcze spróbować octem. KH masz wysokie, więc spokojnie możesz postępować wg. wskazówek jak w temacie, który podałem z tym, że zamiast Carbo ocet 10%, albo kwasek cytrynowy. Walka trwa dłużej i mniej efektywna od Carbo, ale warto spróbować.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Sance » 10 sierpnia 14, 09:45

Nie mam pojęcia jakie to było carbo bo wywaliłem już butelkę. zanurzyłem go na około 20 sekund.

Większość roślin pokrywa się takim delikatnym meszkiem a na niektórych pojawia się brązowo-szara "szczotka" takie jakby króciutkie włoski wyrastające z jednego miejsca.


Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Sance » 20 września 14, 21:36

Troszkę się pozmieniało.
Doszła belka 8X39W T5 z uchwytem DIY z deski bukowej.
Około 100 roślin 2 i 3 planu.
wywaliłem tez najbardziej obrośnięte krasnymi rośliny. kilka z nich nie wytrzymało kuracji carbo, a lałem naprawdę mało.
Za radą Huntera zacząłem też nawozić potasem JBL ProScape K Macroelements fertiliser.
Jednocześnie lekko przekarmiając ryby
Na chwilę obecną obsada prezentuje się następująco

15X bystrzyki
4 x red dwarf gurami
4 x indian gurami
5 x red barb (pokarm dla axolotla)
10 x lampeye
5 x otosków przyujściowych
2 x krewetka Amano

zastanawiam się nad powiększeniem obsady można coś do tego dołożyć lub podmienić jakieś propozycje?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Sance » 25 września 14, 19:32

Zaczyna być widać poprawę. Na Limnofili i kabombdze/kabombie(?) wykształciły się zawiązki kwiatowe! Na mchach widać jasnozielone nowe kłączki. Dziś pierwszy raz zaobserwowałem też bąbelkowanie roślin.
Nowe liście lotosa nie wykazują objawów braku fosforu i i reszta roślin jakoś nabrała kolorów.
Powoli wycinam najbardziej zarażone krasnymi liście. Na resztę leje carbo.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: KAMYK32 » 25 września 14, 19:40

Walczyc tak dalej,a bedzie Ok ;-)wazne,ze jest progres na +.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Sance » 4 października 14, 19:16

Sinice zniknęły za to nitkowce i krasne mają się coraz lepiej. Już nie wiem co robię źle?
parametry z dzisiaj:

ph-7,5
kh-7
gh-20
nh3-0,0
no2-0,0
no3-10 mg/l

Używam testów kropelkowych jak na obrazku więc chyba mogę im wierzyć
Obrazek
Nawozy macro od huntera + co2 oświetlenie belka 8X t5 używane 2X daylight philips 2xtropical plants interpet 2x laguna blue od 16 do 21:30

Pomóżcie powalczyć z tym paskudzctwem:/ Nie chciałbym restartować zbiornika.
Dokupić z 20 otosków lub molinezji lub może małą armię Amano?

Baddack
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 2 sierpnia 14, 12:37

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Baddack » 4 października 14, 21:23

Jestem początkującym ale walczyłem z krasnymi miesiąc a była plaga na całe akwarium.
Spróbuj zmniejszyć oświetlenie np odłącz jedną lagune blue... a może i dwie.
Jeśli się nie mylę masz aż 1w na litr


Można też zrobić ręczne usuwanie trzeba by było spowolnić fotosyntezę, aby była na najwolniejszym poziomie bez skutków negatywnych dla roślin, wtedy i glony będą wolniej rosły, będzie można je łatwiej zabić przez carbo przy słabszych warunkach (oswietlenie nawozenie itp) już nie będą dawały rady i powinny paść.
Jeśli się uda to potrzymać jakiś czas zbiorniczek obserwować i stopniowo podkręcać fotosyntezę.
Ewentualnie dodawać trochę herbatki.

A na koniec gdy krasne będą już w marnym stanie można dać prawdziwe Grubowargi Syjamskie dla nich to przysmak (u mnie był) lecz zjadają je jak już robią się szare.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Hunter » 5 października 14, 18:29

Sance pisze:Sinice zniknęły za to nitkowce i krasne mają się coraz lepiej. Już nie wiem co robię źle?

Teraz to Macro w górę zachowując obecną proporcję N:P. Dobij do tych 20-25ppm NO3. Jak z cyrkulacją wody? Wszędzie falują rośliny? Usuwaj mechanicznie. Czyść ozdoby, wycinaj stare liście roślin, po nowych lej Carbo (z wyczuciem, żeby nie zdestabilizować baniaka).
Co jest obecnie z micro? Jakie i ile?

Ostatnio zauważyłem, że zielone glony lubią wyskakiwać przy niedoborach Fe, a jednoczesnym nadmiarze micro, a ten często jest w wodach wodociągowych :/ Fe bezpośrednio bierze udział w fotosyntezie. Jakiś czas temu skorygowałem skład micro zwiększając proporcjonalnie Fe, jednocześnie zmniejszając micro, bo nie ukrywam, że większość odbiorców podmienia na kranówkę, a nie czyste RO. Widać już efekty. Możesz też tutaj kombinować jeśli samo podniesienie macro nie pomoże.
Nie wiem jakie nawozy żelazowe możesz dostać u siebie. Gdybyś miał na przykład Chelat Fe 8 lub 13% mogę pomóc go rozrobić. Jak nic nie znajdziesz to możemy pokombinować z wysyłką, listy kilkugramowe za granicę nie są aż tak kosztowne jak paczki.

Rzecz jasna to co urosło trzeba usunąć mechanicznie. Glonożercy też pomogą. Nie otoski, bo te na okrzemki i zielenice, ale Amano czy molki na pewno zasmakują w martwych niteczkach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Sance » 5 października 14, 18:52

Macro daje 3 strzały dziennie, mikro zgodnie z instrukcjami leży w szufladzie.
Żelazo mogę na szybko dostać:
http://www.ebay.co.uk/itm/Easy-life-Fer ... 1c470d310c

Lub za 12F fe+micro JBL ale nie chcę mieszać nawozów.

Amano mam 2szt ale na taki zbiornik to raczej nic. Dziś znajomy podrzuci mi 5-6 małych blackmolly

Ponaddto wyczyszczę korzenie mechanicznie.
Mniejsze rośliny mogę przenieść po kolei do akwa z red cherry? Jest ich tam około 30 szt i po mchu np widzę że dobrze radzą sobie z krasnymi.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Hunter » 5 października 14, 19:34

Powinno być git, bo w składzie ma tylko 13,2% chelat Fe, jaki to chelat, na ile trwały i na ile przyswajalny to inna kwestia :P Firmówka raczej powinna być OK, ale nie wiem też ile ml ile ppm Fe podnosi i na jakim jest stopniu utleniania. Powinna być instrukcja stosowania.

Sance pisze:Mniejsze rośliny mogę przenieść po kolei do akwa z red cherry? Jest ich tam około 30 szt i po mchu np widzę że dobrze radzą sobie z krasnymi.

No możesz jeśli dobrze je czyszczą. Fajny pomysł, żeby podratować wymierające gatunki ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Sance » 8 października 14, 20:00

kilka roślin na próbę przełożyłem do krewetkarium. Maleństwa "zamiatają" aż miło.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Sance » 27 października 14, 20:07

Kurcze już nie wiem co robię źle:/ krasne i nitkowce maja się całkiem dobrze, mimo podwyższenia co2 do 24 ppm (wg kalkulatora ph7 kh8).
Wycinam zarażone liście leje carbo na każde skupiska a to draństwo rośnie sobie w najlepsze.
Wrzuciłem nawet na próbę 5 molinezji od znajomego. jedzą wszystko z roślin ale nie dają rady łącznie z otoskami mam 10 "glonozjadów".
Zainstalowałem wavemaker FLUVAL C1 podmianki 40L kranówki +10L RO co tydzień.
powoli zastanawiam się nad restartem tylko czy to ma sens? mam kilka roślin których nie chciałbym stracić jak np 2 lotusy czerwone całkiem przyzwoitej wielkości. wywłócznik rdzawy który ku mojemu zdumieniu ma się doskonale a podobno jest trudny w uprawie.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Sance » 4 listopada 14, 21:30

Stan na dzień dzisiejszy po ostrej przycince:
krasne ostały się na ludwigi i szczątkowo na nurzańcu. Reszta idzie w coraz lepszym kierunku
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Alive
Ryba
Ryba
Posty: 204
Rejestracja: 23 grudnia 13, 22:54

Re: [240L] Piaskarium

Postautor: Alive » 20 listopada 14, 14:12

Gratuluję udanej walki jak widać z glonami, ciężka z tym robota..
Akwarium świetnie wygląda :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości