[25] Powolny rozwój

Awatar użytkownika
Charlie
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 19 sierpnia 15, 20:31
Lokalizacja: dolnośląskie

[25] Powolny rozwój

Postautor: Charlie » 22 sierpnia 15, 15:11

Myślę, że to fajne miejsce na dokumentowanie rozwoju mojego nowego akwarium. Od początku wiedziałem, że to będzie dużo powolniejsze zakładanie zbiornika niż dotychczas bo tym razem, po kilku latach przerwy od akwarystyki, z nieco bardziej okiełznanymi emocjami, nie mam ochoty wrzucać do 25 litrowego pojemniczka kilkudziesięciu żyjątek naraz.
Weganizm również uczy nieco innego podejścia do zwierząt, niż to jakie miałem przed kilkoma laty. Teraz jestem bardziej świadomy. :P

Moim założeniem było założenie (you see what I did there?) zbiornika w takim japońskim klimacie. Co z tego wyjdzie? Nie mam pojęcia. Pewnie coś całkiem innego. Najważniejsze jest dla mnie, żeby wszystko poszło w stronę piękna. Balans, bez przepychu, ale też bez ubóstwa.

Póki co czekam, aż korzeń zacznie tonąć.
Później przykopię go piaskiem i po kupnie lampki zacznę wprowadzać roślinność. Z czasem dojdą zwierzęta.

Filtr póki co znajduje się wewnątrz akwarium, ale chciałbym go przenieść do osobnego zbiornika. Nie stać mnie na kupno nowego filtra, np. kaskadowego, dlatego pomyślałem, że mogę go zrobić samemu, chociaż na pewno nie będzie łatwo. Czy macie pomysł w jaki sposób przetransportować wodę z akwarium do mini sumpa? Filtr poradzi sobie z odprowadzeniem tej wody z powrotem do głównego zbiornika, więc o to się nie martwię.
Chcę tylko wiedzieć czy macie jakieś pomysły jak odprowadzić wodę z akwarium do sumpa tak, aby została zachowana równowaga między przypływem a odpływem.

Chciałbym tez wiedzieć jaką według Was mógłbym wprowadzić roślinność, tak, aby obrosła korzeń w ciekawy sposób. Np. tak, aby powstało drzewko bonsai.

Wymiary zbiornika - 25x25x40 (cm)
Planowane oświetlenie - Decolight Duo AquaEl 2x 11W
Filtr - Aqua Shut Turbo N (nie wiem jaki numer - to stary filtr, ale nadal działa, pomimo pogubionych częście dodatkowych, bardzo wydajny, ledwo się mieści w akwarium)
Wkład filtracyjny - 'gęsta' gąbka
Podłoże - czarny żwirek akwarystyczny i biały piasek kwarcowy.

Obrazek
Obrazek

Dodam czarne tło, chcę, żeby też z tyłu rosły jakieś rośliny, które zakryją szybę.
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 15, 20:27 przez Charlie, łącznie zmieniany 3 razy.
balans, spokój, harmonia

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: [25] Powolny rozwój

Postautor: Greek » 22 sierpnia 15, 19:00

Lubię takie fotorelacje-dokumentacje :) Z przyjemnością będę obserwował jak to się rozwinie.
Jeżeli chodzi o niby-bonsai to może być problem, bo do tego przydałoby się więcej drobnych rozgałęzień, a ten korzeń jest raczej zbity.
Jedyne co bym zmienił to wprowadził jakąś asymetrię na tej plaży, zawsze ładniej to wygląda niż symetrycznie - od linijki.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Charlie
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 19 sierpnia 15, 20:31
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: [25] Powolny rozwój

Postautor: Charlie » 22 sierpnia 15, 19:24

Z lewej strony tej 'plaży' będzie wkopany korzeń, jego prawy koniec będzie w jednym z czterech punktów, jak przy zasadzie trójpodziału. Myślę, że nie będzie wyglądało jak od linijki.
Przywykłem do tego schematu bo troszkę fotografuję.
Rośliny też dużo zmienią.
balans, spokój, harmonia

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: [25] Powolny rozwój

Postautor: Greek » 23 sierpnia 15, 20:41

Ano chyba, że tak :) Myślałem, że cała plaża będzie docelowo widoczna.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
QueenDream
Narybek
Narybek
Posty: 29
Rejestracja: 7 kwietnia 13, 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [25] Powolny rozwój

Postautor: QueenDream » 24 sierpnia 15, 11:45

Fajnie się zapowiada ;)

Awatar użytkownika
Charlie
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 19 sierpnia 15, 20:31
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: [25] Powolny rozwój

Postautor: Charlie » 27 sierpnia 15, 08:45

Obrazek

Korzeń zrobił się cięższy i łatwiej tonie, dlatego go wkopałem w piasek. Zrobił się czerwoniusi, a był bardzo blady.
balans, spokój, harmonia

thaz
Ryba
Ryba
Posty: 250
Rejestracja: 23 listopada 12, 21:34

Re: [25] Powolny rozwój

Postautor: thaz » 7 września 15, 15:37

Trochę pospieszyłeś się z tą prezentacją, nic tam nie widać oprócz filtra :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: [25] Powolny rozwój

Postautor: Draku » 7 września 15, 19:30

na chłopski rozum można zrobić tak aby nadmiar wody wylewał się z akwa do zbiorniczka obok, ale bez dziurawienia akwa raczej to nie wyjdzie, można też dobrać odpowiednią średnicę wężyka zaciągnąć sie i woda będzie leciała grawitacyjnie, ale tam nigdy nie ma pewności co do tego sprzętu bo jak prąd zabiorą to nieszczęście gotowe :)
Obrazek

Awatar użytkownika
locdog
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 11 sierpnia 13, 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: [25] Powolny rozwój

Postautor: locdog » 7 września 15, 22:16

Mini sump do takiej szklanki?
Przesada. Kaskady naprawdę nie są drogie.
Ręcznik pod akwarium trochę nieestetycznie wygląda. Mata lepiej by się sprawdziła.
Co tu będzie pływać?
Ostatnio zmieniony 8 września 15, 17:35 przez locdog, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 107 gości