[60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

[60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 30 listopada 16, 23:16

Witam wszystkich serdecznie :)

Jestem nowym użytkownikiem na forum, chociaż od dłuższego czasu anonimowo czytałem je ucząc się o akwarystyce i planując swój zbiornik. (W sumie zamieszczam to na kilku forach czytanych przeze mnie, nie wiem za bardzo które wybrać do aktywnego użytkowania… czas pokaże :)) Dziś, po ponad miesiącu wyboru i kompletowania sprzętu oraz planowania aranżacji akwarium i jego obsady roślinnej i zwierzęcej, został on w końcu zalany. Niestety od razu po zalaniu widzę że kilka rzeczy zrobiłem źle i jest do poprawy. Jest to mój pierwszy poważny zbiornik – wiele lat temu miałem akwarium, jednak szybko zniechęciłem się po ataku glona nitkowego – tym razem nie powstrzyma mnie nic ;)

Co do koncepcji zbiornika to zdecydowanie inspiracją dla mnie są akwaria holenderskie, chociaż z drugiej strony podobają mi się też iwagumi – ten zbiornik ma być zbiornikiem ogólno-roślinnym łączącym najlepsze co z obu – mnogość i różnorodność roślin z jednej strony, a z drugiej rośliny raczej drobne, z trawnikiem i z planowaną ławiczką drobnych rybek. Zapraszam do poczytania na temat mojego akwarium i bardzo proszę o komentarze, krytykę i pomysły :D dane o moim akwarium opatrzam komentarzami i pytaniami także proszę co bardziej doświadczonych o lekturę i porady. Zalane 30/11/2016

Akwarium:
60x30x35 5mm 60l, proste, Diversa ze standardową pokrywą Diversa jednak trochę poprzerabianą. Tło czarne z okleiny – dla zastanawiąjących się lub panikujących czytających to, na temat białych śladów, zacieków, smug po przyklejeniu okleiny (w moim wypadku użyłem samoprzylepnej i płynu do czyszczenia szyb) – nie bójcie się jak ja, te białe ślady faktycznie znikają po paru dniach :D (u mnie szczegolnie szybko znikły po zalaniu)

Oświetlenie:
- 15W T8 6500K (z zestawu, także do wymiany za parę miesięcy na coś lepszego)
- 6W LED Aquael Leddy Tube Plant 6500K
zastanawiam się czy taka ilość swiatła jest wystarczająca? 15W świetlowki i 6W LED na jakieś 50l wysokość 'wody' ~30cm (żwir ma wysokość 5 cm w najniższym miejscy także zabiera co najmniej z 10l) starałem się dobrać mało lub średnio wymagające rośliny i na razie nie planuję CO2, także powinno być ok? Zastanawiam się nad ewentualną rozbudową o belkę LED Diversy 10W, i wyklejenie pokrywy taśmą aluminiową.

Filtracja:
Aquael Multikani 800 – u mnie chodzi to na dwie pompy MK-800 (800l/h) i mam 6 segmentów filtra z wypełnieniem w kolejności: wata > gąbki > gąbki > ceramika > ceramika > ceramika. Za kilka dni trochę to pozamieniam, zlikwiduję trochę waty (ma pomóc wyklarować akwa po starcie) i dodam zeolit. Co do wyboru filtra to uważam że jest on dość wygodny w obsłudze (system by-pass) i fajnie że łatwo go rozbudować, od razu dałem dwie pompki wiedząc że wydajność filtra spada, poza tym kubełek umieszczony jest na podłodze, także musi tę wodę trochę jednak pompować w górę. Przy użyciu dwóch pompek przepływ jest wiele silniejszy i szybszy niż przy jednej, co mi odpowiada, lepiej za dużo niż za mało filtracji. Na wylocie mam hybrydę – deszczownicę i dyszę – z moich obserwacji wynika że to najlepiej łączy napowietrzanie i poruszanie wodą. Prefiltr z gąbeczki.

Ogrzewanie:
Aquael Easy Heater 75W ustawiony na 26*C, umieszczony niedaleko wlotu filtra i dyszy (żeby był tam gdzie woda zawsze chodzi). Według termometru JBL grzeje wodę do... 26*C :s

Woda:
Parametrów nie mierzę – przy dużej ilości roślin, rozsądnej ilości ryb i regularnych podmianach powinno być ok, nie bardzo chcę wydawać pieniądze na testy jeżeli nie będzie to konieczne – generalnie chciałbym do tego podejść raczej w prosty sposób i spróbuję nie komplikować za bardzo. Liczę że problemów nie będzie zbyt wiele : D co do zastosowanych środków
uzdtanianie kranowej – Seachem Prime
start biologii – Seachem Stability, Tetra SafeStart, Tetra Bactozym, Tropical BactoActive – ok, wiem że mnie trochę poniosło, jednak sporo się naczytałem o starterach i tym że mogą niekoniecznie zawsze być efektywne, i nie wszystkie zawierają te same bakterie, także postanowiłem dmuchać na zimne, wiedząc że tego nie da się przedawkować. Niewiele do stracenia, a możliwe że wiele do zyskania :d i tak zamierzam odczekać sporo czasu zanim wpuszczę tam coś żywego (chociaż za chwilę napiszę wam coś o pewnym bojku…) Bakteriom z butelek wrzuciłem szczyptę pokarmu dla ryb żeby miały później na czym rosnąć gdy ten będzie się rozkładał (dla ciekawskich ;) – jest to Tetra ProColor ze względu na planowaną obsadę)

Podłoże i nawożenie:
Grys bazaltowy czarny 2-4mm.
Nawóz w podłożu – kulki gliniane Aquamax Terrdrakon SE, oraz Vimi Bottom Long Lasting. Neistety zapomniałem przy sadzeniu umieścić jedne i drugie także czeka mnie wkrótce trochę zabawy :D:D:D kiedy najlepiej je umieścić?
Nawożenie planowane: Vimi micro i Vimi accelerator (aldehyd glutarowy tzw CO2 w płynie, jako źródło węgla ponieważ na razie nie planuję CO2, zamierzam stosować połowę dawki zalecanej przez producenta) rozumiem żeby nawozy zacząć lać za około tydzień, dwa? Co do CO2 to nie jestem przeciw – na razie chcę jednak uniknąć kosztów, i poczekać na pierwsze sukcesy które zapewne zachęcą mnie do zakupu butli :d

Hardscape:
Korzeń chińskiego drewna czerwonego??? tak twierdzi sprzedawca. nie bardzo wiem więcej o tym drewnie, ma ktoś jakiś ciekawy arykuł na jego temat? Wydaje mi się, że jednak wybrałem trochę za duży kawałek….?
Kawałek mangrowca, który niestety szybko przestał barwić, a szkoda bo rozumiem że garbniki są pożądane w akwa.

Roślinki: :D :D :D

1.Sitowie Drobne – Eleocharis Parvula – obawiam się tego bo jest z in vitro i nie wiem czy się przyjmie :( ciężko się sadzi takie maleństwo (używałem pęsety)

2. 'Mech Taiwan' – Taxiphyllum Alternans

3. Nurzaniec Azjatycki – Vallisneria Asiatica – niestety widzę w nim drobnitkie dziury w liściach i lekkie brązowienie na końcach – niestety roślinki jechały ze znanego sklepu internetowego przez caaaaaaałą Polskę – z Nowego Sącza aż do Trójmiasta, zastanawiam się czy transport mocno im zaszkodził, chociaż przyjechały raczej bez większych zarzutów – o niebo lepsze niż to co z reguł widuję w sklepach na pomorzu.

4. Rotala indyjska – Rotala Indica

5. Zwartka Becketta – Cryptocoryne Beckettii

6. Zwartka 'Red' – Cryptocoryne Red (coś więcej na temat jej nazw? :s)

7. Zwartka Walkera 'Legroi' – Cryptocoryne Legroi

8. Anubias niski – Anubias Nana Mini – siedzi na korzonku :)

9. Nadwódka Szerokolistna – Hygrophila Corymbosa – niestety jest niedoświetlona z powodu jej umiejscowienia po prawej z tyłu – jakie to ma wymogi świetlne? Na razie postawiłem tam lampkę biurkową żeby jej pomóc – w ogóle co do korzenia to chyba jednak go usunę i dam mniejszy :(

10. Staurogyne Repens – jak to się nazywa po polsku – nigdzie nie mogę znaleźć???? :o piękna roslina – trochę jej jednak chyba za mało. Mniej korzenia a więcej tego?Ale czy mam dość światła? Hmm… ;>

No i myślę za jakiś czas dorzucić coś pływającego żeby trochę rozpraszać światło dla rybek, ale nie ma z tym pośpiechu.

Planowana obsada:
9-11x Niebiańskie Danio Perłowe – inaczej Microrasbora Galaxy czyli Danio Margaritatus ;) ewentualnie Modroooki Paskai albo Rasbory Maculaty – w każdym razie coś małego w grupce.
5x Otosek Przyujściowy
2-3x krewetka Amano
krewecie jakieś małe Redki.
1x Betta splendens – teraz, wiem że niewskazane jest umieszczanie ryb w niedojrzałych akwariach ponieważ cykl azotowy i ponieważ amoniak, natomiast widziałem dziś wieczorem w sklepie przepiękny, przepiękny okaz na granicy życia i śmierci trzymany niestety w kubeczku :( myślę sobie, żeby pójść i go jutro rano zabrać stamtąd i wpuścić… mam sporo roślin, także dojrzewanie baniaka powinno iść sprawnie, i te Bojki ogólnie są wytrzymałe, no i labiryntowe, no i w ogóle je uwielebiam (miałem dwa w życiu, Mr Spock jak byłem mały i Toki, mieszkał w poprzednim akwarium jakieś 8 lat temu, ty co mi je zjadły nitki…). Powinien to przetrzymać, co? Obawiam się że w tym sklepie jego dni są policzone, może go tam nie być już jutro rano, był ledwo żyw. No i możliwe że ktoś go kupi i upcha w kuli – wiecie jak to doradzają w tych sklepach… Co robić? Jest piękny i niebieski? Zostawić go tam w tym kubeczku, czy wpuścić w niedojrzałe akwa? :( pomocy

Woda jest zmętniała – jestem pewien że to pierwotniaki, żwir był płukany a woda odstana.

Niestety na biurku nie jest wygodnie akwarium 60l trzymać – trudny dostęp.

Akwarium zalane dziś i bez obsady także wszystko jeszcze można poprawić :D kiepskie zdjęcia bo kiepski aparat, moja Xperia Z upadła na podłogę w sklepie podczas kupowania rzeczy do akwarium i stłukła się… Wolę akwarium niż nowy telefon :P

no i w sumie chyba na tyle. Proszę o komentarze, bo na razie jest chyba tak sobie :) sam z przyjemnością popatrzę teraz na baniaki współforumowiczy ;) Czołem!

Obrazek

Obrazek

Obrazek


upload gif

Pozdrawiam
Stan4747
Pozdrowionka :D

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: abiba » 30 listopada 16, 23:38

cyt.:"...Powinien to przetrzymać, co? Obawiam się że w tym sklepie jego dni są policzone, może go tam nie być już jutro rano, był ledwo żyw"

Obawiam sie że w Twoim akwarium jego dni(godziny) też są policzone . Wprawdzie to dość wytrzymałe ryby ale chory bojownik w niedojrzałym akwarium ? hmm...

A tak ogólnie to fajnie ale :

- ten dośc gruby grys pomniejsza optycznie zbiornik ale jak sie przyjmie trawniczek to może to zakryje
- anubias i kryptokoryny razem z parvulą .... hmm anubias nie lubi zbyt dużo światła a parvula wręcz odwrotnie. pasowałby inny trawnik np z marsilea hilstruta ( jeśli nie popełniłem błedu w pisowni) albo z cryptokoryne parva
- jeśli myślisz że nalanie tam wszystkich starterów świata załatwi dojrzewanie w kilka dni to trochę sie przeliczysz - owszem można skrócić owo dojrzewanie ale powiedzmy o ok 30% (optymistycznie ) co i tak daje absolutne minimum ponad 2 tygodnie

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 30 listopada 16, 23:53

cyt. 'ten dośc gruby grys pomniejsza optycznie zbiornik ale jak sie przyjmie trawniczek to może to zakryje'

Zdecydowałem się na taką warstwę aby dać roślinom, które tego potrzebują miejsce na rozrost korzeni. Przy piasku lub mniejszym żwirze obawiałbym się stref beztlenowych chyba?

cyt. '- anubias i kryptokoryny razem z parvulą .... hmm anubias nie lubi zbyt dużo światła a parvula wręcz odwrotnie. pasowałby inny trawnik np z marsilea hilstruta ( jeśli nie popełniłem błedu w pisowni) albo z cryptokoryne parva'

Przyznaję, że glównie względy estetycznie podyktowały wybór roślin, chociaż starałem się o gatunki łatwe w uprawie. Akwarium z założenia ma być ogólne i nie celuję w żaden biotop, chociaż nie wykluczam zmiany roślin by zbliżyć je co do ich wymogów. Co stanie się z anubiasem i kryptokorynami przy zbyt dużej ilości światła? Popatrzę na rośliny, które poleciłeś, ale odczekam trochę przed zakupem kolejnej partii - chcę zastanowić się jeszcze na d rozbudową światła i zobaczyć co się tu przyjmie.

cyt. '- jeśli myślisz że nalanie tam wszystkich starterów świata załatwi dojrzewanie w kilka dni to trochę sie przeliczysz - owszem można skrócić owo dojrzewanie ale powiedzmy o ok 30% (optymistycznie ) co i tak daje absolutne minimum ponad 2 tygodnie'

Nie spieszy mi się z wkładaniem tu ryb. Moja logika była taka: Seachem bo w sumie ma dobre opinie, Tetra SafeStart bo zawiera bakterie Nitrospiras (za tym artykułem: http://4szyby.blogspot.com/2010/06/mity ... terii.html) a Bactozym bo stanowi pożywkę dla bakterii raczej niż starter stricte. Ten Tropical BactoActive po prostu wpadł mi w ręce bo był tani - 7zł, pewnie da więcej pożytku niż szkody?

cyt. 'Obawiam sie że w Twoim akwarium jego dni(godziny) też są policzone . Wprawdzie to dość wytrzymałe ryby ale chory bojownik w niedojrzałym akwarium ? hmm...'

Zdaję sobie z tego sprawę, ale jest mi go strasznie szkoda :/ Mój pierwszy bojownik, którego miałem w wieku 10 lat był trzymany w kuli do której co kilka dni dolewałem wody z kranu. Nie miałem wtedy pojęcia o akwarystyce, a i tak trochę pożył z tego co pamiętam. Czy naprawdę myślisz że przy regularnych podmianach na start i bakteriach, a także litrażu i roślinności ma u mnie mniejsze szanse niż w tym sklepie?
Pozdrowionka :D

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Dhuz » 1 grudnia 16, 05:44

Strefy beztlenowe... te potworne, mordercze strefy beztlenowe! Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie :) Od tego są korzenie roślin, by podłoże żyło. A w zbiornikach ze skąpą ilością roślin i tak nie obserwuję takich cudów, z resztą prędzej wytworzą się one w zamulonym na cacy żwirze, niż w piasku.

Przemyśl tą obsadę, bo ryby, które chcesz, nie pasują do siebie pod kątem potrzebnych warunków bytowania.

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 1 grudnia 16, 06:57

W sumie co do wymagań tych rybek to chyba trzeba się zgodzić - szczególnie że np taki bojek lubi mieć ciepło, prawda? reszta tego co wymieniłem z kolei nie bardzo... Mimo wszystko uwielbiam bojki. Także zastanawiam się, i czytam, czytam, czytam...

Może lepiej byłoby przenieść te Kryptokoryny do jakiegoś 30l np z żarówką takiego starszego typu pokrywy, gdzie będą miały ciemno? no i wrzucić tam bojka :D a w tej 60 zostawić bardziej światłolubne gatunki roślin i zimnolubne zwierzęta? To chyba ma sens? Rośliny w każdym razie łatwo podzielić lub zlikwidować, a zwierząt jak mówię nie ma i może sobie nie być długo (chociaż strasznie mi przykro jak pomyślę sobie o tamtym bojku :)

Podłoże zresztą po prostu mi się podoba. No i wydaje się że jest proste, zwykłe, nie powinno przysparzać żadnych problemów. Jakichkolwiek. I tak wydaje mi się że za dużo kombinowania przy tym akwarium. Wydaje się że często jest tak że im mniej się człowiek zastanawia tym lepiej wszystko w akwarium wychodzi, jak w życiu, a im więcej kombinowania, zagłębiania się i dokręcania wszystkiego do perfekcji tym delikatniejsza sytuacja i łatwiej coś zepsuć. Ale może się mylę. W założeniu jednak chciałbym to wszytko maksymalnie uprościć, stąd wybór jałowego żwirku, bo z tego co wiem sprawia mniej problemów niż inne rodzaje podłoża. Optyczne zmniejszanie akwarium to w sumie kwestia gustu chyba - mnie nie przeszkadza.
Pozdrowionka :D

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: barttsw » 1 grudnia 16, 07:13

Bazalt fujjjjj
nawozenie od startu potas
bez co2 i pełnego nawozenia pervula zgnije choc nie wiem czy wogole ruszy bez żyznego podłoża
ogolnie gdyby nie ten bazalt to akwarium na plus

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 1 grudnia 16, 16:12

barttsw pisze:Bazalt fujjjjj

:D :?

barttsw pisze:nawozenie od startu potas
bez co2 i pełnego nawozenia pervula zgnije choc nie wiem czy wogole ruszy bez żyznego podłoża


kulki glinione które mam, Aquamax Terrdrakon SE, z tego co rozumiem są bogate w NPK tj m.in. potas? czyli powineinem je wlozyc od razu tak? Mam też Vimi Bottom Long Lasting.

co do co2, oto zrodla ktore podaja eleocharis jako latwy w uprawie i wymagajacy niskiego co2:
http://tropica.com/en/plants/plantdetai ... rvula(132C)/4572
http://akwariumdomowe.pl/2016/01/sitowi ... s-parvula/
https://www.aquascapeaddiction.com/arti ... -made-easy
i wiele innych

natomiast co do sitowia sam własnie miałem obawy i może być tak jak mówisz. To się wyaje taka delikatna roślina. Dziś w akwarium nic nie ruszam. Jutro wyjmę chyba ten duży korzeń, włożę mniejszy, chyba mangrowca i trochę to poprzesadzam co większe i dodam te nawozy do podłoża.
Pozdrowionka :D

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: barttsw » 1 grudnia 16, 16:16

nawozy do słupa wody
a w takie bajki nie wierz ze pervula to latwa roslina wszyskie trawniki sa bardzo wymagajace

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Dhuz » 1 grudnia 16, 16:47

Jeśli chcesz wszystko uprościć, to pakowanie się w High-Techa nie jest dobrym rozwiązaniem.

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 1 grudnia 16, 17:04

barttsw pisze:nawozy do słupa wody
a w takie bajki nie wierz ze pervula to latwa roslina wszyskie trawniki sa bardzo wymagajace

nawozy płynne które posiadam to
aldehyd glutarowy - jeszcze nie zacząłem stosowania - czytałem różne opinie na temat tego środka i w sumie jest tymczasowo jako żródło węgla dla roślin, myslę nad co2
vimi micro - również nie zacząłem stosowania
to co do tego dodać i dawać pierwsze? makro, zgadza się??

no i skoro trudna roslinka to czemu sprzedawcy i atlasy piszą że łatwa :/ bez sensu....

edit:

Dhuz - co do LT/HT - przy takiej ilości światła co mam i bez co2 to chyba wciąż liczy się jako LT, nie? najwyżej mi eleocharis nie urośnie. bardziej w sumie myślę o tym jak o akwarium eksperymentalnym na którym mam się nauczyć wszystkiego, także to nie musi być wszytko do końca tak samo, zawsze można coś dodać, coś ująć. Także wolałbym konkretne porady i dzielenie się wiedzą niż pustą krytykę :wink:
Pozdrowionka :D

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Dhuz » 1 grudnia 16, 17:27

Chcesz rośliny trawnikowe. Prędzej, czy później stwierdzisz, że niedomagają, co oznacza pójście w HT. Albo od początku solidnie, albo idziesz w piasek i kulki, a sadzisz np. niższe odmiany kryptokoryn.

Wyjaśnij mi w jaki sposób przypomnienie, że HT (czyli trawnik) nie jest uproszczone jest pustą krytyką. :)

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 1 grudnia 16, 17:44

Eleocharis został kupiony ponieważ jak już pokazywałem, wszędzie jest określany jako łatwa roślina o niskim zapotrzebowaniu na co2. jeśli nie wyjdzie - to nie wyjdzie. jesli się uprę żeby wyszedł to założę co2. W międzyczasie proszę o odpowiedź na moje pytanie co do nawozów.

po wyjęciu tego drugiego korzenia dołożę jakąś drugą niską roślinkę 'trawnikową' - czy tak jak pisał kolega powyżej (biorąc pod uwagę warunki świetlne w moim akwarium) powinno to być Marsilea Hirsuta? Jaka z doświadczeń forumowiczy jest roślina 'trawnikowa' najłatwiejsza w utrzymaniu.

i znająć warunki w tym akwarium ktore są opisane wyżej dość dokładnie, jakie rośliny dołożyć tam? zależy mi na uzyskaniu dużej masy roślinnej, podzielonej na 3 plany. czy może jednak - jak zresztą pytałem - dołożyć jeszcze światła, lub zamienić 6W LED na 10W LED (przy 15W t8, słup wody 28cm)?
Pozdrowionka :D

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: barttsw » 1 grudnia 16, 18:05

Stan4747 pisze:Eleocharis został kupiony ponieważ jak już pokazywałem, wszędzie jest określany jako łatwa roślina o niskim zapotrzebowaniu na co2
ale nie jest potrzebuje bardzo mocnego swatła i pełnego nawozenia oraz zyznego podłoża (czytaj podłoże aktywne)
co do nawozow nie znam ich nie stosowałem stosyje u klientów nawozy blue line

i wez sobie do głowy niema łatwych roslin trawnikowych

Awatar użytkownika
Stan4747
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 30 listopada 16, 22:34

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: Stan4747 » 1 grudnia 16, 18:55

no dobrze. nie ma łatwych trawników.

czy mogę prosić o kometarze na temat mojego oświetlenia? konkretnie chodzi mi o to czy mam odpowiednie światło i jego ilość dla roslin łatwych / średniotrudnych w uprawie przy nawożeniu kulki + vimi bottom longlasting + micro + 'co2' w plynie. dokladac, zamieniać swiatło?
Pozdrowionka :D

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Postautor: abiba » 2 grudnia 16, 00:05

koledzy moze nie tak stanowczo :)

np moje propozycje trawników sa łatwe i nadają sie nawet do LT (?)

W podanych przez Ciebie linkach wcale nie jest napisane że to jest roślina łatwa a jedynie że stosunkowo łatwa wśród tych maleńkich (trawnikowych ) a to robi pewną róznice.
Ponadto na stronach z których korzystasz wyraźna jest sugestia co do drobnoziarnistego podłoza i z materiałów tych wynika że na bazalcie trawki sie nie spodziewaj .

Światło musisz dobrać do tego co finalnie chcesz mieć w tym zbiorniku i jak pisałem wyżej dobrałeś rośliny o sprzecznych wymaganiach stąd też trudno zająć konkretne stanowisko ad. światła .

Jeśli zdecydujesz sie na dodanie światła otworzysz sobie drogę do trawników ale też przy dużym świetle bez CO2 będzie trudniej. No i wreszcie skoro w końcu jeśli wiecej światła plus CO2 to coś z tym bazaltem warto by zrobić póki jeszcze ryb nie masz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości