Witam, nowy na forum

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 8 kwietnia 17, 08:15

Witam, jako nowy na forum przedstawiam swoje akwarium. Kwadraciak 25x25x30 cm, 19 litrów. Troje mieszkańców - bojowniki, dwie dziewczyny i jeden chłopak. Żyją razem od kilku dni i dobrze się mają ze sobą. Z dodatków w akwarium (nie licząc wody) drobne kamyczki, domek z kokosa, korzeń, zameczek i muszelka (zdecydowanie tylko dla ozdoby) oraz moczarka kanadyjska. Podaję im naprzemiennie 2 rodzaje pokarmów: Betta Granules Tetra i Betta Bio-Gold. Tego pierwszego to prawie nie jedzą za to ten drugi pokarm owszem, jakby to był swego rodzaju rarytas. :) Raz dostały mrożony pokarm, chyba larwa ochotki. Zajadał się tylko facet, dziewczny wyganiał z okolic jedzenia. Ogólnie straszna wojna. W przyszłości planuję dodać kilka neonków (pamiętam o filtrze) i pływającą roślinkę przypominającą konicznę, nazwy nie pamiętam. Pzdr.

https://imageshack.us/i/polM6cqRj
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Peter007 » 8 kwietnia 17, 08:53

Filtr powinien tam się znaleźć na długo przed rybami, których jest za dużo. Pomysł raczej o krewetkach a nie o rybach. Wybij sobie z głowy dokładanie jakichkolwiek ryb.
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 8 kwietnia 17, 09:45

Co człowiek to zdecydowanie inna opinia. Skąd tak krytycznie? Dlaczego akurat krewetki? Skoro bojowniki oddychająnaszm powietrzem i przyjmuje się około 4 litry wody na jedną rybę to mogę zmieścić 2 sztuki neonków zakładając wcześniej filtr? Pzdr.
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Peter007 » 8 kwietnia 17, 10:24

To akwarium nadaje się tylko dla krewetek. Nie wiem skąd taki przelicznik. A dla bojowników to już filtr niepotrzebny? Filtr filtruje wodę a przy okazji napowietrza. Te ryby się trują we własnych odchodach. Neony to ryby stadne i żeby ładnie się prezentowały to wypadałoby ich mieć przynajmniej 10szt ale na pewno nie w tej szklance.
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Hunter » 8 kwietnia 17, 12:17

4l na jedną rybę to absurdalny przelicznik. Oznacza to, że mogę spokojnie trzymać po jednej rybce w 5L słoiku? Trochę logiki. ;) Weź poprawkę, że bojownik to ryby agresywne z natury. Jest spokój, bo ryby są młode. Harem wymaga większej powierzchni akwarium. Ten litraz i te wymiary nadają się na jednego samotnego bojownika, lub stado krewetek jak napisało wyżej.

Tlen w akwarium potrzebny jest nie tylko rybom. Potrzebny jest również mikrobiologii.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Anka cyganka » 8 kwietnia 17, 12:40

Jeszcze trochę a ryby zaczną się tłuc i prawdopodobnie ucierpia na tym samice. Co do samego akwarium to zamiast tego zamku i muszelki lepsza by była jakas żywa roślina

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: wespazjan » 8 kwietnia 17, 13:00

Strzepansky pisze:Co człowiek to zdecydowanie inna opinia.



Ten inny człowiek z inną opinią to właściciel sklepu, gdzie kupiłeś rybkę?

Booo... nie chcę być wredna dla właścicieli sklepów. Ale ludzie na forum będą doradzać Ci tak, żeby Twoje rybki żyły jak najdłużej (bojownik około 3 lat, neonki z 8 ). Natomiast pan z zoologicznego raczej nie ma w tym interesu, bo zarobi zdecydowanie więcej jeśli będziesz chodził co kilka miesięcy po nową rybkę, myśląc, że warunki są cacy, tylko ryby z natury tak krótko żyją :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 8 kwietnia 17, 14:49

Ok, rozumiem. Filtr potrzebny. Zamiast zamku i muszli dodatkowa roślina. Jaka? Można jakiś przykład rośliny, która nie potrzebuje zbytniej opieki? Ilości ryb nie będę zmieniał. Skoro są już 3 ryby to niech zostaną. Co do informacji od sprzedawcy z zoologicznego to właśnie to usłyszałem, ale nie biorę pod uwagę jego złych intencji. Co do pływania w swoich odchodach to co tydzień wymieniam 10-15% wody w akwarium. Korzystam też z odmulacza. Jestem dorosłym człowiekiem i proszę zamiast mi wytykać jaki to ja zły jestem o informację co zmienić/ulepszyć. Za wszystkie uwagi, również te krytyczne dziękuję. Wezmę je pod uwagę. Pzdr.
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: wespazjan » 8 kwietnia 17, 16:50

Strzepansky pisze: Zamiast zamku i muszli dodatkowa roślina. Jaka? Można jakiś przykład rośliny, która nie potrzebuje zbytniej opieki?

Ten zamek to rzecz gustu, co kto lubi. Muszla natomiast niewskazana, bo może zmieniać chemię wody.
Wiem, że bojowniki lubią bujną roślinność, ale nie wiem jaką konkretnie. Wiem też, że jak posadzisz kilka moczarek to za miesiąc będziesz miał ich 3 razy więcej. Tanie, nie potrzebują mocnego światła, nie trzeba nawozić, niemal nie da się ich zabić i wyglądają całkiem spoko, jak już się zagęszczą.

Strzepansky pisze:Ilości ryb nie będę zmieniał. Skoro są już 3 ryby to niech zostaną

Oby ilość ryb nie zmieniła się sama, jak już zaczną ze sobą walczyć :P Generalnie jak już ryby są, to niekoniecznie łatwo zmienić ich ilość bo nie zawsze zoologi przyjmują zwrot. Jak obsada zredukuje się sama to będziesz przynajmniej wiedział, dlaczego. Pozostaje mieć nadzieję, że trafiłeś na wyjątkowo spokojne osobniki i dadzą radę tu koegzystować.

Dobrze, że podmieniasz wodę, ale filtra to nie zastąpi. Jedno i drugie jest wymagane.

Co do sprzedawcy to i tak nie jest źle. Mojej koleżance kiedyś sprzedano bojownika w 2litrowej kuli, zapewniając że to dla niego wspaniałe warunki. Biedak egzystował tak dosyć długo zanim śmierć go miłosiernie zabrała :P

Ach. I grzałka. Grzałki nie są drogie, a temperatura optymalna dla bojowników jest raczej wyższa, niż pokojowa :)

Edit: w ogóle, to Twój podpis jest całkowicie prawdziwy. I teraz pomyśl, co jakby nikt Ci nie powiedział, co tu jest nie tak. Ryby by się potruły bez filtra albo pozagryzały, nie wiedziałbyś dlaczego i zniechęcił się. A tak to może załapiesz bakcyla, dowiesz się, że sprzedawcy w zoologu to niekoniecznie doświadczeni akwaryści, poczytasz sobie o zakładaniu akwarium w różnych źródłach i za rok będziesz miał zbiornik 200l, kolejny 60 dla bojowników i krewetkarium w tym, co masz teraz :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Anka cyganka » 8 kwietnia 17, 19:03

Kolega już ma moczarke więc na pewno mu się rozrosnie a możesz dać jeszcze jakaś kryptokoryne albo anubiasa na kokosie lub korzeniu

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: mimo12 » 8 kwietnia 17, 20:29

A ja powiem tyle, że człowiek dorosły, to nie znaczy, że do wszystkiego dorósł. Do kultury akwarystycznej też trzeba.

1. Ratuj ryby póki możesz, a nie tłumacz się swoim lenistwem, że jak są trzy, to niech zostaną.
2. Z filtracją należy działać szybko i rozsądnie. Ryby obecnie się podtruwają swoimi odchodami. Czemu? Bo podmianki wody nie zastąpią sprawnie funkcjonującej filtracji WSPOMAGANEJ podmianami wody.
Stawiam, że w zbiorniku masz podniesiony poziom NO2-.
3. Z roślin polecam kryptokoryny małych gatunków + kulki gliniano- torfowe pod korzenie( i więcej piachu, żeby było łatwiej sadzić rośliny i ewentualne kulki nie oddawały czegoś bezpośrednio do wody).
4. Grzałka jest bojownikowi do życia koniecznie potrzebna. Bez niej rośnie szansa przeziębienia labiryntu- dodatkowego układu oddechowego u błędnikowców. I szybka na akwarium też. Samym zimnym powietrzem bojek też się może załatwić.
5. Muszla zatwardza wodę i w ten sposób szkodzi bojownikom. Zamek, w zależności z czego jest zrobiony, może dawać podobny efekt.

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 9 kwietnia 17, 06:17

Szyba jest, muszli nie ma. Co do dorosłości w zakładaniu akwarium to jest to jak z jazdą na rowerze. "Nie wywrócisz się to się nie nauczysz". Co do info, że można trzymać bojownika w 5-litrowym słoiku (bo tak sugeruje mój wcześniejszy wpis) to przecież nie wolno trzymać ryb w kuli. Z takimi informacjami się spotykam. Grzałka? Zimno bojownikom? Zawsze natrafiałem na info, że temperatura wody wystarczy żeby była równa temperaturze pokojowej.
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Mattija2 » 9 kwietnia 17, 08:10

To, że jesteś nowy nie oznacza że masz świadomie szkodzić rybom. Bojowniki potrzebują wody o temp. ~26+ stopni Celsjusza, wody kwaśnej i miękkiej. ŻADNYM wytłumaczeniem nie jest fakt, że zoologi trzymają je w kubeczkach - a trzymają, bo po prostu ryby pokroju Bojowników mogą pobierać tlen z atmosfery i jakoś przeżyć. Równie dobrze Ciebie mógłby ktoś zamknąć w klatce 1x1x2 m i sobie żyj. Przeżyłbyś? Pewnie tak. Ale sobie pomyśl w jakim dyskomforcie i cierpieniu.

To teraz trochę merytoryki:

Wywal zamek, muszle i wszystkie inne fanaberie. Dosyp piachu, zasadź więcej roślin (zwartki dadzą radę, tak samo nurzaniec, rogatek, moczarka). Zastosuj kulki g-t pod podłoże.
Zaopatrz się w filtr. Może to być kaskada FZN-1, żeby nie zrobić za dużej pralki w takim słoiku. Najlepiej jakbyś miał kontrolę nad NO2 i NO3, które trują Ci ryby już w tym momencie. Zaopatrz się w testy kropelkowe (JBL).
Grzałka jest niezbędna, na ten litraż kupisz bylejaką i da radę. Podnieś koniecznie temperaturę w zbiorniku.
Nie chcę widzieć Twojej miny, jak za parę chwil coś Ci zdechnie albo jedna ryba zagoni drugą. Nie powinieneś uczyć się na błędach kosztem ŻYCIA istoty żywej. To nie piaskownica.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 9 kwietnia 17, 09:47

Mattija2 dziękuję za odpowiedzi. Ale i tak rodzi mi się konkretne pytanie względem piasku. To może być taki z piaskownicy, oczyszczony, wyparzony czy mam go gdzieś kupić? Jeśli kupić to w zoologicznym jakiś konkretny? A przy okazji poruszę temat karmy. W pierwszym swoim wpisie, od którego zaczęła się ta cała dyskusja i trochę hejtu na mnie, do tej pory nikt się konkretnie nie wypowiedział w tym temacie. Czy pokarmy, które używam są wystarczające? Używam Tetra Betta Granules i Betta Bio-Gold. Tego pierwszego prawie nie jedzą. Drugi znika w kilkanaście sekund. Raz dostały mrożonkę, o której wpomniałem wcześniej. Skład pokarmu w granulkach jest dość bogaty, ale nie wiem czy wystarczający. Przykład: lwu podaję do jedzenia banany i dziwię się później, że marnieje. Wypowiesz się? Pzdr.
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: wespazjan » 9 kwietnia 17, 10:18

Specjalistyczne podłoża akwarystyczne są drogie i potrzebne tylko tym, którzy mają np. wymagające rośliny.
Piasek z piaskownicy niekoniecznie . Piasek przeznaczony do piaskownicy już się nada.
Albo taki z marketu budowlanego.
Niektórzy też biorą po prostu rzeczny, ale ja bym się bała.

Jakikolwiek piach będziesz miał (nawet profesjonalny akwarystyczny): płuczesz go pod wodą do bólu, aż przestanie ją zabarwiać. Niektórzy zalecają też wygotowanie.

Ja wzięłam od znajomego ze żwirowni piach przeznaczony do piaskownicy, wsadziłam do miski, zalewałam wodą, mieszałam, odlewałam i tak kilkanaście razy aż przestała się woda robić mętna.

Co do żarcia, to mądrzejsi ode mnie muszą się wypowiedzieć. Powiem tylko, że to, czy ryby jedzą chętnie nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem. Ja np. chętnie jem chipsy i pizze :P
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości