[52L] Gupiki Pawie oczko (Poecilia reticulata)

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 6 lipca 17, 07:14

Wczoraj zaliczyłem pierwszą katastrofę :mrgreen:

Rośliny kiepsko sobie radziły (moczarka rozpadała się w palcach więc poleciała do śmietnika) i postanowiłem posadzić je jeszcze raz. Czemu? Poczytałem fora i pooglądałem filmy na YT i stwierdziłem, że za pierwszym razem chyba za mocno powciskałem je w piach. Teraz wsadziłem je w przygotowany dołek i przysypałem piaskiem. Według mnie efekt ten sam, więc nie wiem czy miało to sens. Dodam jeszcze, że rośliny miały czarne, śmierdzące korzenie :(

A gdzie katastrofa? Po wyciągnięciu roślin spod piachu wyszedł jakiś czarny osad (pewnie rozpuszczone pałeczki nawozowe) i wpadłem na "genialny" pomysł, żeby przysypać go czystym piaskiem z innych części akwarium. W efekcie uzyskałem brązowo-żółtą wodę :mrgreen: Żeby ratować sytuację podmieniłem 9l wody na czystą kranówkę - pewnie kiepski pomysł w czasie dojrzewania akwarium?

Dziś rano z wodą jest już OK, czarny nalot z piasku też zniknął (filtr go wciągnął?), ale przy przedniej szybie pod powierzchnią widać czarny pas tego syfu. I tu pytanie: czy odmulacz włożony w piach wyciągnie brud czy zatka się i nic z tego nie będzie?

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: [52] Kubota

Postautor: Riko » 6 lipca 17, 09:21

kubota pisze:podmieniłem 9l wody na czystą kranówkę - pewnie kiepski pomysł

Czemu? Podczas dojrzewania podmienia się wodę. :)

Przedwczoraj miałem taką sytuację, że wyciągając roślinkę wyszła mi kulka gliniano torfowa i zasyfiła akwarium, więc wziąłem odmulacz, wcisnąłem lekko w piach i wciągnął resztę tej kulki z całym syfem co był na piasku. Im głębiej włożysz, tym bardziej będzie piach wciągał. Próbuj. :)
Aha, ja mam taki odmulacz za 7 zł
Obrazek
I nawiasem mówiąc nie zamieniłbym go na jakiegoś Eheima za 180 zł z naprowadzaczem laserowym i gniazdem jack do słuchania muzyki przy odmulaniu.

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 6 lipca 17, 09:52

Fajny sprzęt :)

Ja odmulacz dopiero kupię, bo przecież "skoro nie mam ryb, to po co mi odmulacz?" :mrgreen: Jak widać myliłem się :)

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: [52] Kubota

Postautor: Peter007 » 6 lipca 17, 16:16

Grzebanie w podłożu nie jest dobrym pomysłem. Takie manewry mogą bardzo namieszać w parametrach wody.
W drodze ku Tanganice

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: [52] Kubota

Postautor: Riko » 6 lipca 17, 20:26

Fakt, mój "odmulacz" to w większości wyciągacz wody, jak przystawiam do piasku to tak żeby go jak najmniej wzruszyć a wciągnąć śmieci.
Ale jak miałem do połowy rozpuszczoną kulkę na piasku to musiałem coś zrobić.

Nie polecam ci kubota kupować odmulacza, bo drogie to, a za 7-8 zł masz samoróbkę bez baterii i bezawaryjną. :)

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 7 lipca 17, 06:55

Kupiłem odmulacz z pompką za 19,99 i jako tako ogarnąłem ten syf :)

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 10 lipca 17, 12:04

Dziś zauważyłem na roślinach brązowe kropki:
Obrazek
Obrazek

Pewnie są to glony :( I teraz pytanie: czy glony w dojrzewającym akwarium to norma i mam się nie przejmować czy może mam interweniować?
Ostatnio zmieniony 25 lipca 17, 15:47 przez kubota, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [52] Kubota

Postautor: Hunter » 10 lipca 17, 12:15

To najprawdopodobniej osad a nie glon. Przejdź palcem po liściach i zapewnij lepszą cyrkulację wody.
Jeśli nie zejdzie to być może to zalążki krasnorostów - wtedy postaraj się o wyraźniejsze i ze zbliżeniem zdjęcia.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 10 lipca 17, 12:36

Zeszło bez problemu, czyli osad :)

Z tą cyrkulacją wody to by się zgadzało - rośliny kiepsko się prezentowało więc "skręciłem" dość mocno filtr, bo podobno sporo roślin nie lubi dużej cyrkulacji w akwarium. Teraz zwiększyłem przepływ i mam nadzieję, że będzie OK.

Dzięki za szybki odzew :)

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 19 lipca 17, 11:06

Nie wiem co zrobiłem nie tak, ale chyba mam ochotę na restart :(
Obrazek
Obrazek

I tak przy okazji: co wylazło spod piasku?
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 lipca 17, 15:50 przez kubota, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [52] Kubota

Postautor: mimo12 » 19 lipca 17, 14:49

Nitki, a na nich okrzemki. Okeeej.
Najlepiej wywal jak najszybciej kokos z mchem- kokos może wrócić szybko po kilkuminutowej kuracji we wrzątku, ale oprócz glona wybije też mech. Jak zostawisz główne miejsce zasiedlenia glonu, to będzie szybko wracał, jak mu warunki pasują.

A to nie jest syf z żarcia wrzuconego na start zbiornika?

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 19 lipca 17, 15:53

Karmy w ogóle nie wrzucałem.

Dziś zrobiłem podmianę 13 litrów odstanej wody. Przy okazji wyczyściłem odmulaczem podłoże, oczyściłem szyby z tego brązowego syfu, wyczyściłem wkłady i wirnik filtra (oczywiście w zlanej z akwarium wodzie) oraz wypłukałem i przyciąłem mech. Jak glon wróci to kokos poleci do wrzątku tak jak napisałeś.

Ciekawi mnie czemu po wyłączeniu filtra w wodzie "pływało" mnóstwo pyłu, wyglądającego jak bardzo drobny piasek - przy czyszczeniu zbiornika nie ruszyłem podłoża.

No i przede wszystkim to co mnie najbardziej boli - rośliny w ogóle nie rosną, mają dziurawe albo rozpadające się liście :(

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [52] Kubota

Postautor: Hunter » 19 lipca 17, 16:18

kubota pisze:No i przede wszystkim to co mnie najbardziej boli - rośliny w ogóle nie rosną, mają dziurawe albo rozpadające się liście :(

Nikogo to nie dziwi. Na czym mają rosnąć? 8) na pałeczkach nawozowych dla kwiatów ozdobnych? 8) Nie wiem co to za mądrości internetowe stosować w akwarystyce nawozy słabo przyswajalne przez rośliny wodne. :roll:

Masz dwa rozwiązania.
1. Nawozy sztuczne
2. Powoli wpuszczasz ryby i je karmisz dostarczając tym samym nawozów naturalnych.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 19 lipca 17, 16:30

Zanim zacznę wpuszczać ryby chciałbym ogarnąć temat roślin. Polecisz coś zamiast tych nieszczęsnych pałeczek? Kulki gliniano-torfowe?

Akwarium High Tech nie wchodzi w grę :wink:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [52] Kubota

Postautor: Hunter » 19 lipca 17, 16:35

Nie masz tam wystarczającej ilości światła na HT.
Rośliny tak samo jak zwierzęta, potrzebują składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania i życia. Nic nie lejesz do akwarium, nie masz ryb, więc to normalne, że rośliny podupadają; nie mają żarła.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości