[112L] defo

defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

[112L] defo

Postautor: defo » 9 lipca 17, 19:56

Witam

Na pocztaku chcialem podziekowac forumowicza za odpowiedzi jakie dostalem na moje pytania :)

Jest to mój powrót do akwarystyki po kilkunastu latach. Przez 10 lat zajmowałem się dość solidnie terrarystyka, po czym obudziły się wspomnienia z dziecinstwa :) Wiele się zmieniło na dzień dzisiejszy, dlatego chętnie przyjmę każda rade.
Zbiorniczek widoczny na zdjęciach ma 3 miesiące.

Dane zbiornika:
112L 80dl 40wys 35szer
Oświetlenie 2x18 w
Filtr Aquael fan 3 plus
Podłoże drobny żwirek 2 mm, przykryty grubszym 3-5 mm
Grzałka 100W ustawiona na 24 stopnie

Woda w zbiorniku
GH - 12
KH - 8
PH - 6.8
N03 - 20
Temperatura 25-26

Co 2 tygodnie podmieniam około 15% wodą uzyskana z filtra spozywczego dzialajacego na zasadzie RO
Parametry wody do podmiany:
KH - 2 GH - 2 (Test kropelkowy zoolek)
PH - 5.5 (Test ropelkowy tropical)

Rośliny :
Moczarka (kupiłem jedna widoczną po lewej, reszta to rozsady)
Bacopa
Kryptokoryna
Anubias

Rybki :
12 Brzanek Sumatrzanskich (6 klasycznych i 6 mszystych)
6 Otoskow przyujsciowych
1 Zbrojnik niebieski
1 Kirysnik czarnoplamy (Rybka corki "wasacz" :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 lipca 17, 08:54 przez defo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: [112L] defo

Postautor: Mattija2 » 9 lipca 17, 20:12

To pH wydaje mi się wątpliwe przy Twoim KH. Po co grzałkę ustawiłeś na niższą temperaturę niż w zbiorniku? Toż to nie grzeje, a raczej nie ochłodzi :D
Szkoda, że aż taki gruby żwir użyłeś, na początku myślałem, że ten baniak ma z 50l. Optycznie bardzo go pomniejsza.
Sam aranż okej, wiadomo - gusta każdy ma inne.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112L] defo

Postautor: Anka cyganka » 9 lipca 17, 20:27

Zielona brzanka to brzanka mszysta, a kiryśnik jest za duży do tego akwarium. Dla glonojadow i reszy ryb przydennych lepszym podlozem bylby piasek bo moga sie kaleczyc o kamyki.Sam aranz w porzadku. Anubiasy wyjmij z podłoża możesz je przytwierdzic np. do korzenia lub odsłoń jego kłącze. I ten termometr dałabym na boczną szybę żeby to tak widać nie było :wink:

defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

Re: [112L] defo

Postautor: defo » 10 lipca 17, 08:53

To pH wydaje mi się wątpliwe przy Twoim KH. Po co grzałkę ustawiłeś na niższą temperaturę niż w zbiorniku? Toż to nie grzeje, a raczej nie ochłodzi :D
Szkoda, że aż taki gruby żwir użyłeś, na początku myślałem, że ten baniak ma z 50l. Optycznie bardzo go pomniejsza.


Wczoraj robiłem podmiane wody, dzisiaj na nowo sprawdze parametry i dopisze pozniej.

Co do grzałki ustawiając ją tak miałem na celu lekkie dogrzanie w nocy w przypadku spadku temperatury. U mnie w mieszkaniu temperatura wacha sie od 25 do 27, przy wlaczonym oswietleniu w akwarium nieraz dochodzi do 28 stopni. Dlatego wole żeby czasami w nocy spadła do 24, wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem.

Żwir niestety taki doradzili w akwarystycznym, narazie zostanie bo szkoda by było po 3 mies. robic demolke.

Anka cyganka pisze:Zielona brzanka to brzanka mszysta, a kiryśnik jest za duży do tego akwarium. Dla glonojadow i reszy ryb przydennych lepszym podlozem bylby piasek bo moga sie kaleczyc o kamyki.Sam aranz w porzadku. Anubiasy wyjmij z podłoża możesz je przytwierdzic np. do korzenia lub odsłoń jego kłącze.


Co do kirysnika wiem ze jest zaduzy, ale to jedyna rybka corki. Jak wynegocjuje z nia zamiane to ja oddam :)
Pierwszy raz spotykam sie z opinia wyciagniecia Anubiasa z podloza, w opisach z ktore czytalem zazwyczaj mozna bylo normalnie sadzic. Moglo to jedynie spowodowac wolniejszy wzrost rosliny ? W zwiazku z tym ze rosna dosc duze nawet pasuje mi powolny wzrost. No chyba ze poprostu roslinie to moze zaszkodzic ?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112L] defo

Postautor: barttsw » 10 lipca 17, 09:08

defo pisze:Co do kirysnika wiem ze jest zaduzy
to jedno minim dla tej ryby to 120 cm
druga kwestioa to filtracja to sa naprawde brudasy i bez poządnej filtracji i sporych podmian zaczna sie problemy

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112L] defo

Postautor: Hunter » 10 lipca 17, 11:57

defo pisze:Żwir niestety taki doradzili w akwarystycznym, narazie zostanie bo szkoda by było po 3 mies. robic demolke.

Mogło być lepiej (drobniej) choć nie jest źle. To bardzo popularny żwir rzeczny. Bezpieczny dla ryb. Baniak przypomina mi mój jeden z pierwszych, ten sam litraż, też profil, to samo podłoże :D Po kilku miesiącach doszedłem do tego samego wniosku co Mattija, optycznie żwir jest zbyt gruby na ten litraż.

defo pisze:Pierwszy raz spotykam sie z opinia wyciagniecia Anubiasa z podloza, w opisach z ktore czytalem zazwyczaj mozna bylo normalnie sadzic. Moglo to jedynie spowodowac wolniejszy wzrost rosliny ? W zwiazku z tym ze rosna dosc duze nawet pasuje mi powolny wzrost. No chyba ze poprostu roslinie to moze zaszkodzic ?

Korzeń może być w podłożu, jednak kłącze powinno rozrastać się po podłożu, gdyż zasypane lubi gnić.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

Re: [112L] defo

Postautor: defo » 10 lipca 17, 20:43

Dzięki za rady, większość wprowadzona :)

Po wczorajszej podmianie przetestowałem wodę
Było
KH -8 / GH -12 / PH -6.8
Jest
KH -7 / GH -11 / PH -6.8

Zastanawiam się nad zakupem deszczownicy do filtra, ponoć znacznie podnosi jakość napowietrzenia ?
http://allegro.pl/aquael-deszczwonia-de ... 31269.html

Jak myślicie, mogę dopuścić coś jeszcze do tego akwarium ? Mam na myśli raczej coś przydennego lub jakieś 2-3 charakterystyczne rybki rzadziej spotykane w akwariach.
Z rybek myślałem np. o Pielęgniczkach Agassiza fire red albo Proporczykowcach nigeryjskich

Na dno bardziej myślałem o jakiejś krewetce, albo raczku ale takim mało dewastującym akwarium :)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112L] defo

Postautor: Anka cyganka » 10 lipca 17, 21:37

Ja bym już nic tutaj nie dodawała, wszystko jest

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112L] defo

Postautor: Dhuz » 11 lipca 17, 05:09

Autorze, może pora sobie odpocząć? Usiąść i poobserwować, jak akwarium rozwija się przez następne miesiące?

Chcesz dużo, chcesz różnorodnie i chcesz kolorowo - to zrozumiałe na początku, ale jako osoba, która już przecież miała akwarium nie daj się ponieść akwarystycznej chcicy, bo obsada już zajmie sporą część akwarium - gdy dorośnie. Brzanki "sumatrzańskie", czy którykolwiek to gatunek jest w hodowli, rosną do 7 centymetrów. U mnie 9 żałobniczek w 112 litrach już nieźle zapełnia toń, jakoś średnio sobie wyobrażam, by miała być nuda z dwunastoma większymi, masywniejszymi i dużo aktywniejszymi (by nie powiedzieć wrednymi ;) ) rybami. Do tego wąsacz, który może osiągnąć nawet 15 centymetrów. I ten nieszczęsny kiryśnik na dokładkę. Co do otosków - sprawdź sobie najpierw na planetcatfish.com, który masz gatunek. A potem weź pod uwagę, że te ryby żyją w stadach po 600, a nie 6 sztuk :) Brzanki mogą Ci je zdominować. Tak samo wąsacz.

Aranż jest problematyczny i to on Ci zawadza, a nie rzekomy deficyt gatunków. Zaczynając od połączenia "Lata 90 akwarystyki polskiej", czyli akwarium z zaokrągloną przednią szybą (okrada Cię z faktycznego litrażu - to nie jest 112l) i grubym żwirem (optycznie to baniak wygląda na ~60l). A kończąc na dekoracji - znajdź trochę (~6 kilo) większych otoczaków, wyjdź na świeże powietrze i rzuć to na ziemię. Jak spadnie - zrób zdjęcie i odwzoruj w akwarium. Drewno możesz umiejscowić w postaci aranżacji przy kamieniach w jednym miejscu. Ważne, by nie było na środku, ani w równych odstępach. Powodzenia ;)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112L] defo

Postautor: mimo12 » 11 lipca 17, 15:59

defo pisze:12 Brzanek Sumatrzanskich (6 klasycznych i 6 mszystych)
6 Otoskow przyujsciowych


Trochę strach razem.

defo pisze:Z rybek myślałem np. o Pielęgniczkach Agassiza fire red albo Proporczykowcach nigeryjskich


Ani się waż. :P



Sumatry to ryby aktywne, szybkie, podgryzające inne ryby o wydłużonych płetwach. IMO masz trochę za ciepło na nie, uważaj, żeby chorób nie łapały.

Ancistrus sp. jest dobrym towarzyszem do brzanek, jak się karmi go szybko tonącymi pokarmami i jak się ma podrośnięte sztuki. Ba, tarło zbrojników stymuluje tarło brzanek.
Ale dla jednych i drugich( w sumie wszystkich obecnych ryb) przydałby się piasek. Sumatry również kopią w podłożu.

Parametry masz całkiem dobre, jak dla sklepowych sumatr i Ancistrus sp. :)
Ale FAN3 może nie uciągnąć nawet jednego dorosłego zbrojnika, bo "wystarczy" na brzanki.

defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

Re: [112L] defo

Postautor: defo » 12 lipca 17, 09:15

Dzięki za podpowiedzi :) Nic nie dokładam w związku z tym. Poczekam aż rośliny trochę podrosną i zmienię wystrój uwzględniając wskazówki.

Co do dokładnego gatunków otoków trochę się głowiłem i po dokładnych porównaniach wychodzi mi :
Otocinclus hoppei

mimo12 pisze:12 Brzanek Sumatrzanskich (6 klasycznych i 6 mszystych)
6 Otoskow przyujsciowych


Trochę strach razem.


Otoski trafiły do mnie ze względu na duży problem z glonami na roślinach w początkowej fazie akwarium i wywiązały się doskonale. Do tej pory brzanki nie zwracają uwagi na towarzyszy w akwarium. Otoski potrafią spokojnie przepływać miedzy nimi bez żadnego zainteresowania.

mimo12 pisze:Ancistrus sp. jest dobrym towarzyszem do brzanek, jak się karmi go szybko tonącymi pokarmami i jak się ma podrośnięte sztuki. Ba, tarło zbrojników stymuluje tarło brzanek.
Dhuz pisze:Do tego wąsacz, który może osiągnąć nawet 15 centymetrów. I ten nieszczęsny kiryśnik na dokładkę.


Jestem na etapie zamiany wąsacza, mam samiczkę zbrojnika. Może wymienić kiryśnika na samca Ancistrus sp,
jeżeli akwarium dla pary nie było by za małe ?
Myślę że córkę udało by mi się namówić na taką zamianę :) Będzie para i może młode itd :)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112L] defo

Postautor: Dhuz » 12 lipca 17, 09:27

Tia, cud narodzin, a potem cud zasrania akwarium na śmierć. ;) Zrobisz, jak uważasz. 112l dla pary wąsaczy jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż 112l dla samotnego kiryśnika. Lepiej byłoby wziąć 2 samice - wcale nie rosną mniejsze od samców ;)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112L] defo

Postautor: Anka cyganka » 12 lipca 17, 10:45

Zbrojniki nie rozmnożą się bez odpowiedniej groty tj. kryjówki jak kokos czy jakas rurka. I tak jak Dhuz napisał lepiej ten zbrojniki niż kiryśnik choć to naprawdę brudaski i samiec jest bardziej agresywny i terytorialny

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112L] defo

Postautor: mimo12 » 12 lipca 17, 16:29

Sumatry i tak wyjedzą młode zbrojniki co do sztuki. :P

Edit. A to normalne, że na początku zbiornik się stabilizuje i może pojawić się jakiś glon.

defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

Re: [112L] defo

Postautor: defo » 13 lipca 17, 20:01

Źle mnie zrozumieliście,po co mi małe glonojady :)
Jak przekabacę córkę to zamienię bo z tego co wywnioskowałem z waszych wypowiedzi 2 glonojady to mniejsze zło :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości