neonkarium 25l

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

neonkarium 25l

Postautor: snuffkin78 » 31 sierpnia 19, 16:23

Witam wszystkich, za usilna namową mojego 5-letniego syna postanowiłem wrócić po latach do akwarystyki. Zbiornik świeży, wiec szału nie ma, ale neonki zadowolone :-)

1. Zbiornik 25 l, Aquael Classic Box 40, 40x25x25cm
2. Oświetlenie Leddy TurboFit Sunny, 6500K, 900lm
3. Filtracja - Diversa Claro 300 (średnio jestem z niego zadowolony, niedługo wymienię chyba na Aquae'a FZN Mini
4. Ogrzewanie - brak, tzn posiadam grzałkę 25W z termostatem, ale nie sądzę, żeby była potrzebna.
5. Obsada - 6 neonków Innesa, jedna mała Ampularia, jakaś rozdętka jeszcze się pałęta
6. Rośliny - tu mam problem, bo karteczki które miałem na koszyczkach coś mi jakby nie pasowały. Jedno to chyba karłowata kryptokoryna, drugie nie wiem, a trzecie wygląda jakby moczarka argentyńska.
7. Parametry wody - brak. wiem jedynie, że wodociągowa wg ostatnich pomiarów to pH 7.2, twardość 195 mg/l CaCO3,wiec pewnie "coś koło tego".

Krótko historia:

1. 23.08.2019 -zakładanie akwarium

Obrazek


2. 26.08.2019 - już z obsadą (wiem, że szybko, ale młody i żona mnie zmusili...)
Obrazek


3. 29.08.2019 - Pierwsze starcie - atak glonów (taka zielona wata i okrzemki), ampularia w natarciu :-)

Obrazek


4. 31.08.2019. Neonki tak się rozkręciły, że... przystąpiły do tarła !!! Ganiają się jak opętane, rozrzucają ikrę. Jakiegoś nowego pokolenia się nie spodziewam, bo raz - woda raczej słaba, dwa - starszyzna dba o to, by ikra trafiła do pyszczka. Nawet, jakby jednak coś się wykluło, to będzie stanowić łatwy kasek dla rodziców. Ot,taka ciekawostka :-)

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: neonkarium 25l

Postautor: andrzejkowac » 1 września 19, 13:28

Gdybyś chociaż odrobinę pomyślał lub poczytał to wiedzialbys ze to nie jest akwarium dla neonkow a gora dla jednego bojownika i to pod warunkiem ze założy je ktoś mający pojęcie.
Młode ampularie oddam

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Re: neonkarium 25l

Postautor: snuffkin78 » 1 września 19, 15:33

Poczytałem, poczytałem. Gdyym miał warunki, to bym sobie setkę postawił. Neonki zadowolone, z powodu rozmiaru szkła jest ich 6, a nie 20. Za jakis czas postawie większe szkło,, aktualnie większe mi sie po prostu nie zmieści. Oczywiście, o wszelkich problemach będę meldował.

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: neonkarium 25l

Postautor: pimowo » 2 września 19, 16:19

snuffkin78 pisze:1. 23.08.2019 -zakładanie akwarium

snuffkin78 pisze:2. 26.08.2019 - już z obsadą (wiem, że szybko, ale młody i żona mnie zmusili...)

A za chwil parę będziesz pisał "padają mi ryby, co robić?"
snuffkin78 pisze:4. 31.08.2019. Neonki tak się rozkręciły, że... przystąpiły do tarła !!! Ganiają się jak opętane, rozrzucają ikrę.

To, że ryby przestępują do tarła to nie znaczy, że jest im dobrze w Twoim akwarium - natura dba o przedłużenie gatunku.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Re: neonkarium 25l

Postautor: snuffkin78 » 21 września 19, 15:43

Mały update:

1. Skład obsady bez zmian, wszyscy zdrowi. Tzn, prawie bez zmian, bo razem z roślinkami przyniosłem rozdętkę i zatoczka. Przydawały się bestie, bo czyściły liście z glonów (ampularii nie chce się na nie włazić), ale nagle pojawiły się kokony. Obu nieproszonych już się pozbyłem, teraz poluję na małe pomioty rozdętki. Na szczęście nie jest ich dużo.

2. Kupiłem testy wody 6 w 1 JBL'a (wiem że ich dokładność jest raczej słaba, ale kropelkowe to nie moja liga). Dzisiejszy pomiar wody (przed cotygodniową podmianą, ok. 1/4 - 1/3):
- NO2 - 0
- NO3 - 25-50 (tutaj pewny nie byłem)
- GH >7
- KH - 6-10,
-ph 6.8
- Cl - 0.

Myślę, że przyzwoicie.

Zastanawia mnie jedna rzecz, bo jakoś 1,5 tyg temu wystrzeliły rośliny (ukorzenienie, azot?), teraz jakby wyhamowały, za to znów zaczęły szybciej rosnąć glony. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to nawożenie roślin.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: neonkarium 25l

Postautor: Hunter » 21 września 19, 16:24

Myślę, że przyzwoicie.

Trucie ryb ich własnymi odchodami nie jest przyzwoite. :roll:
NO3 powstaje z odchodów i moczu ryb. Twój zakres 25-50mg/l jest zakresem wysoce alarmującym o czym zresztą mówi ta śmieszna skala na opakowaniu pasków.

Popełniasz same błędy i nic sobie nie robisz z opinii bardziej doświadczonych kolegów. Brniesz w swoje. To się niebawem zemści, szkoda tylko zwierząt.
A poogogluj trochę, poczytaj, upewnij się na innym forum, że koledzy wcześniej dobrze doradzają.

Twoje akwarium idealnie nadaje sie na krewetkarium, albo dla jednego bojownika. "Neonkarium" w 25l akwarium to absurdalne przedsięwzięcie. :(
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Re: neonkarium 25l

Postautor: snuffkin78 » 21 września 19, 18:35

Hunter,z odchodów i moczu ryb, to powstaje NH4. NO3 to finalny produkt cyklu azotowego, będący efektem rozkładu amoniaku najpierw do NO2,potem do NO3 właśnie. To tak uściślając.

Po drugie,z całym szacunkiem, ale mając w 25 litrach 6 rybek plus jakiegoś ślimaka jakoś ciężko mówić o przerybieniu, czy truciu ryb własnymi odchodami. Pisząc "przyzwoicie", miałem na myśli że według nieszczęsnej skali JBL'a moje odczyty wypadły "na zielono". Z NO3 miałem kłopot, bo nie byłem pewien jaki to odcień, dlatego napisałem że 25-50.

Z ciekawości zrobiłem test na kranówie - NO2 - 0, NO3 - 25. Więc wkład mojej obsady w nadmiar azotanów na razie nie jest moim zdaniem szczególnie niepokojący, choć sam poziom odczytu dość znaczny. Mógł mieć też wpływ poziom lekkiego zasyfienia dna, ale dzisiaj opanowałem obsługę odmulacza. Koniecznie muszę zakupić testy na NH4.

Za wysokie NO3 to glony i niebezpieczeństwo dla ryb, a żeby je zbić to albo "zrobić dobrze" roślinom, albo podmiana na destylowaną. Nawozić? Czy mierzyć parametry i czekać?

Co do obsady już się wypowiadałem - 6 neonków to kompromis między tym, co chciałbym trzymać, a tym co "mogę" w 25-tce. Krewetki mnie nie kręcą, bojownik zresztą też,bo żadna rybka nie powinna być samotna. O obsadach zalecanych można różne rzeczy wyczytać, w różnych miejscach, w różnych książkach, w różnych językach. To tak na marginesie. Ale rozumiem - szlag człowieka może trafić, jak co i rusz jakiś amator popełnia te same błędy, co pozostali.

BTW, skoro jestem bacznie obserwowany i moje "absurdalne przedsięwzięcie" kłuje w oczy, można prosić o usunięcie tematu? Schodzę do podziemia.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: neonkarium 25l

Postautor: Hunter » 22 września 19, 11:33

z odchodów i moczu ryb, to powstaje NH4. NO3 to finalny produkt cyklu azotowego, będący efektem rozkładu amoniaku najpierw do NO2,potem do NO3 właśnie. To tak uściślając.

Z odchodów ryb powstaje o wiele więcej różnych związków azotu niż wymieniony przez Ciebie, gdzie amoniak? Gdzie mocznik? A twierdzenie, że NO3 jest finalnym produktem cyklu azotowego jest błędem. Cykl (biogeochemiczny) to koło. Reakcje i zjawiska które zachodzą w koło i niezmiennie nie mają produktów finalnych. NO3 jest produktem finalnym procesu nitryfikacji, a cykl azotowy (w akwarium) to pojęcie szersze a składa się nań nitryfikacja i denitryfikacja. Denitryfikacja jest reakcją polegającą na redukcji NO3 do lotnego N. Doczytaj i poznaj podstawy.

snuffkin78 pisze:Co do obsady już się wypowiadałem - 6 neonków to kompromis między tym, co chciałbym trzymać, a tym co "mogę" w 25-tce

Kompromis?? Jaki kompromis?? :shock: Akwarystyka to nie kompromis. Masz zwierzęta pod opieką. Nie wiem komu i co chcesz udowadniać... Sumienie gryzie, co?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Re: neonkarium 25l

Postautor: snuffkin78 » 22 września 19, 20:05

Hunter pisze:NO3 jest produktem finalnym procesu nitryfikacji, a cykl azotowy (w akwarium) to pojęcie szersze a składa się nań nitryfikacja i denitryfikacja. Denitryfikacja jest reakcją polegającą na redukcji NO3 do lotnego N. Doczytaj i poznaj podstawy.

Wiem, źle sie wyraziłem. Chodziło mi o finalny produkt nitryfkacji. Sam cykl azotowy, czy raczej jego schemat stosowany w akwarystyce jest przecież mocno uproszczony.

Hunter pisze: Sumienie gryzie, co?

Nie. Ale dziękuję za troskę.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości