[215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 24 listopada 20, 22:25

Dzięki jeszcze raz, sporo podpowiedzi i przynajmniej trochę pewniejszy jestem :D i spokojniej będę tą wodę lał... Powtórzę jeszcze raz w wolnej chwili czy nie ma wahań w wodzie na podmianę i czy ewentualnie te filtry niwelują na tyle że parametry są stabilne. Bałem się, że będzie to słaba alternatywa dla RO...

Dzisiaj poszło ponad 50% podmiany bakterie x2 pojutrze znowu podmiana i w weekendy zobaczę jak wyjdzie w testach. Jestem dobrej myśli ! 8)

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 25 listopada 20, 22:28

no i dzisiaj małe zaskoczenie. Wracam z pracy a tu pierwsze powykręcane stożki i na jednym z korzeni minimalne pierwsze glony, poza tym w stałym teście CO2 prawie nie ma płynu. To ostatnie to pewnie przypadek.
Wczoraj podczas podmiany wyłączyłem 3 lampy i zapomniałem włączyć je z powrotem. Dzisiaj od 13 do 18 świeciła tylko jedna :roll:

Te stożki wydaje mi się że są wynikiem za małej ilości światła, bo jak włączyłem wszystkie lampy do 22 jakby się poprawiło
Co dziwne podmiana ponad 50% wody a NO3 - 100 :!: za to NH3 wciąż spada...

dzisiaj takie parametry:

NO3 - 100
PO4 - 0,1
K - 10
GH - 14
KH - 7
Ca - 65
Mg - 6
NH3/NH4 - 5
pH - 6,6

nie wiem czy znowu dawać taką dużą podmianę jutro ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Hunter » 26 listopada 20, 07:57

Powykręcane stożki wzrostu to efekt niewłaściwych proporcji Ca, Mg i K. Za duze Ca, za male K.
Trzymaj sie wartosci:
Ca 40 mg/l
Mg 10 mg/l
K 25-30 mg/l
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 26 listopada 20, 10:20

ok, zobaczymy jak mi wyjdzie to zbijanie Ca jeśli będzie problem będę myślał nad RO...
dzisiaj wyrzucę węgiel z filtra i wrzucam bioceramax

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 29 listopada 20, 22:37

mała aktualizacja...
kolejna podmiana ponad 50% i testy po: NO3 dalej ok 100, Ca 100 :zly: na szczęśćie NH3 cały czas spada

następnego dnia wymieniłem węgiel na biceramax i od tygodnia leje bakterie na bogato. Żeby przygotować się do zarybiania wyłączyłem na noc CO2 i chyba się wreszcie doczekałem.

parametry wody z rana przed włączeniem CO2:
NO3 - 30 w końcu :!: :D
PO4 - 0,2
K - 14
Fe - 0,1
GH - 15
KH - 6,5
Ca - 100
Mg - 15
NH3 - 0
pH - 7

codziennie dodaje K, Fe, P i Mg

jeszcze mam nadzieję ustabilizować Ca (przy mniejszych podmianach nie powinno być takiego skoku) i dobijać do parametrów jakie mi podaliście :ok: Choć ostatnio w czasie wolnym siedzę tylko z tymi próbówkami i żona zahaczyła już o groźby karalne... :roll: :lol:

Zbiornik założony prawie miesiąc temu, NH3 - 0, NO3 - spada i obecny poziom 30. Wpuściłem z drugiego akwarium gupika i 5 Danio, rybki po 24h jak najbardziej ok więc nie wytrzymałem i pojechałem po pierwsze ryby do zbiornika. Wpuściłem 2 Skalar Manacapuru i 3 Pielęgnice skośnopręgie (wszystkie dość małe)
Jutro pewnie dołożę jeszcze 2-3 Skalary i 3 p.skośnopręgie.

Jeśli chodzi o uzupełnienie obsady zastanawiam się nad jakąś bardziej kolorową niedużą ławicą. Nie wiem czy nie namieszam i czy nie będzie przerybiony zbiornik jak dołożę Barwniaki Czerwonobrzuche. Na razie nie ma problemu bo ryby specjalnie kupuje mniejsze i niedojrzałe...

zdjęcie na szybko przed przycinką Myriophyllum
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Hunter » 30 listopada 20, 13:36

Tak jakby trochę kiepskie parametry jak na planowaną obsadę :roll:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 30 listopada 20, 20:30

Wiem, że nie możesz się powstrzymać z rybami ale to zrób :) Więcej szkód one narobią niż pożytku. Chęci masz spore z tego co widzę i też kiedyś popełniałem te same błędy co Ty. Nie nakręcaj się na ilość lecz na jakość akwarium. Mniej ryb+dużo roślin=lepsza harmonia i równowaga w akwarium :)

Zjedź jeszcze koniecznie z NO3, ponieważ wyższe stężenia mogą być również szkodliwe dla rybek ;) Pamiętaj o szkielecie CA/MG/K a rośliny Ci się odwdzięczą. Magnez możesz od razu podbić do pożądanej wartości. Co do Ca to Cię zmartwię bo z tego co widzę po Twoich postach masz go dużo w kranówie co jest w sumie normalne bo u mnie jest aż 160mg, więc wiesz ten teges.. :P Tylko RO Cię uratuje i szczerze mówiąc jest to niski wydatek do jej jakości bo możesz sobie balansować parametrami co w wielu przypadkach tylko wyjdzie na Twoją korzyść ;) Śmiało możesz delikatnie podkręcić CO2.

Co do obsady to nic nie podpowiem bo wolę jak pływa parę ryb na krzyż. To rośliny grają u mnie pierwsze skrzypce ;) powodzenia i daj znać za jakiś czas co słychać w baniaku

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 30 listopada 20, 23:51

ok, to idę za radą i poczekam z kolejnymi rybami aż się ustabilizuje.

Niby człowiek wie że warto jeszcze poczekać ale... :) Tak samo z rybami i roślinami chce się wszystko i od razu a nie zawsze można :) Pewnie i tak mądry będę dopiero jak się na swoich błędach nauczę :lol:

Z RO nie chodzi o koszty bo praktycznie tyle samo wydałem na filtry karnistrowe a bardziej o miejsce i to że wodę trzeba "gromadzić" a tutaj wlewam bezpośrednio do baniaka wężem w odpowiedniej temperaturze i tyle. Ale coś za coś... Spróbuje na razie tak jak jest. Jeśli będą z tego same problemy to chyba wolę rozwiązać jeden problem z montażem i przechowywaniem RO i zapomnieć o reszcie tak jak pisałeś @Arturrro

NO3 dzisiaj już mam 10, CO2 zostawiam jednak na 24h, wydaje się że jest skręcone na tyle że nie powinno szkodzić rybom, a jak ostatnie 3 noce odcinałem stężenie spadało aż za mocno nawet w godzinach 14-15 wg płynu w indykatorze stałym wskazywało ok 12. Ale cieszy to że Myriophyllum po podcięciu super sobie radzi. Pod wieczór wszystko bąbluje :)

Pierwsze minimalne pylenie i gdzie nie gdzie na korzeniach i kamieniach można zauważyć glony... Więc zobaczymy, życzcie cierpliwości i szykuje się na dalszą nierówną walkę (również z samym sobą ) :lol:

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 1 grudnia 20, 20:24

A to podpowiem Ci jak ja u siebie mam rozwiązaną sprawę z filtrem RO, może Ci podsunę alternatywę. Mam baniak 450l więc kupiłem beczkę na ogórasy 120l.Wiadomo, że przy mniejszym akwarium potrzebujesz mniej wody, więc kupujesz mniejszą beczkę. Filtr RO podłączam przed podmianką do słuchawki z prysznica. Kupiłem najtańszą pompę do wody za 24zł od skośnych i zwykły zielony wąż ogrodowy. Przed wlaniem wody oczywiście należy ją zmineralizować. Po uzbieraniu wody, pompuję ją do akwarium. Po wszystkim chowam sprzęt do beczki i wynoszę.

Pylenie na szybach to możliwe, że sprawka mikro ;) Jeśli opiszesz glon na kamieniu to coś się pomoże.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 5 grudnia 20, 22:36

Na razie próbuje trochę stabilizacji i systematyki zobaczymy co z tego wyjdzie. Beczkę do ogórów już mam 30L bo to akurat 15% mojej podmiany :D

Jak dla mnie na razie idzie w dobrą stronę, oczywiście to kwestia perspektywy i oczekiwań :) Nie przejmuje się bardzo początkiem glonów bo wg mnie to naprawdę mało widoczne ogniska. Na szybach nie ma nic. Gdyby stało się to niepokojące będę wołał o rady :wink:

Na ten moment rośliny bomblują po grubasie, zwiększyłbym jeszcze CO2 mam ok 20ppm ale nie odcinam na noc i trochę obawiam się o ryby. Eleocharis gdzie nie gdzie trochę żółknie, wodzie też do kryształu trochę brakuje... ale na szczęście nie jestem mega pedantyczny i traktuje to raczej jako szczegóły do poprawy. Z ogółu jestem zadowolony bo stresowałem się że spier**** to na starcie koncertowo :P

Parametry wody też wydają się całkiem niezłe, jeśli zbiłbym tylko Ca z resztą raczej nie było by problemu z dopasowaniem odpowiednich stosunków poszczególnych pierwiastków.

Są jakieś metody aby obniżyć Ca ?

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 6 grudnia 20, 09:17

Nie znam chemii, która by wytrąciła wapń. Najprostszy sposób to podmiana wody na RO. Jeśli masz w akwa 100 Ca, robisz podmianę 50% na wodę RO. Zostaje Ci w akwarium 50ppm Ca, do tego wrzucasz od razu magnez 12-15ppm i potas na 25-30ppm. Po jednej podmianie masz już prawie to co chciałeś. Po kolejnym tygodniu znowu obliczasz tak proporcje aby już wyszło finalnie to do czego celowałeś.

Jeśli w kranówce masz wapń na poziomie 100pppm to same podmiany nic Ci nie dadzą bo to co wyrzucisz z akwarium zaraz znowu Ci wpadnie, błędne koło.. U mnie wapń w kranie 160ppm -,-

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 12 grudnia 20, 13:28

Dałem ostatnią szansę filtrom narurowym.
Mam pierwszy filtr sznurkowy który ma zbierać grubsze zanieczyszczenia, następnie zmiękczający i węglowy na końcu. Ten pierwszy wydaje mi się zbędny bo w wodzie z kranu raczej nie ma czego wybierać. Nadzieja została w tym zmiękczającym. Wypełniony jest żywicą lub złożem jonowymiennym. podczas przepływu dochodzi do wymiany jonów Ca2+ Mg2+ na jony sodu.
Kupiłem dwa nowe i chyba nieco lepsze wkłady i wstawiłem je jako pierwsze, na końcu zostawiłem węgiel. no i VUALA !

zmierzyłem parametry i Mg - 0, Ca - 0 ! pH - 7,7 konsekwencją jest GH na poziomie ok 0 testem Zoolek nie da się tego określić dokładniej bo kolor od razu przybiera właściwy 0...
I teraz pytanie - czy może mieć to poważne konsekwencje, że woda jest tak miękka :?: Musze jeszcze to wyczuć, ale spokojnie da się wyregulować stopień zmiękczania wody np. szybkością przepływu bo teraz dałem minimalny ok 5l/min.

Obecnie parametry po wczorajszej podmianie 30L wodą po przefiltrowaniu jak poniżej.
Do zbicia Ca i Mg i później już łatwiej będzie wyrównać resztę (przynajmniej mam taką nadzieję :) dzisiaj podmienię kolejne 30L

NO3 - 1,5 (warto podawać N w płynie ?)
PO4 - 0,2
K - 18
Fe - 0,4
Gh - 17
Kh - 8
Ca - 60
Mg - 30
NH3 - 0
pH - 7

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 12 grudnia 20, 17:43

Azot w płynie nie tyle co warto a powinieneś przy takim małym stężeniu. azot i fosfor dobrze jest mieć zawsze pod ręką aby korygować stosunek NO3 do PO4. Jak Ci w słupie wody zniknie azot a zostanie fosfor to zaczną rozwijać się sinice. Natomiast jeśli NO3 będziesz miał w słupie wody a PO4 na poziomie 0 to zielenice.

Radek_ek
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 20, 13:27

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Radek_ek » 16 grudnia 20, 17:34

Witam,
Mam właśnie kupiony ten sam zestaw glossy tylko filtr mam Oase 350. Mam pytanie o oświetlenie, bo w komplecie są dwa ledy Sun i myślałem o dokupieniu 2 ledów plant 18 W. Ale czytam, że to i tak może być za mało, mam pytanie czy zetkneliście się z innymi ledami które by pasowały do tej obudowy a byłyby lepsze ? A może dokupić T8 ?
Dodam, że podłoże to także będzie Dark Soil +JBL volcano+bakterie ADA.
Pozdrawiam,

Radek

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 16 grudnia 20, 22:27

Jak chcesz świetlówki to wybierz sobie T5 i celuj w okolice 100W to Ci wyjdzie 0,5W/l. Zaczniesz przyzwoicie. Co do ledów to tutaj nie liczą się waty tylko lumeny. Bardzo ważne jest przy ledach aby dobrać tak lampy aby mieć full spectrum. Z ledami celuj w okolice 50-60lm/l. Plusem ledów jest to, że lepiej penetrują wodę od lustra do dna oraz żywotność takich lamp jest zdecydowanie lepsza ale lampa sama w sobie drogo wychodzi. Natomiast do minusów zaliczymy trochę sztuczne kolory roślin. Świetlówki trzeba wymieniać raz na rok bo tracą swoją moc lecz ich cena jest niska a kolory roślin jakie obserwujesz są prawidłowe. Minusem jest słabsze rozchodzenie się światła do dna akwarium aczkolwiek przy minimum 0,5W/l da sobie spokojnie radę w takim akwarium. Możesz również zastosować mix czyli świetlówki dajesz z tyłu dla roślin wysokich a ledy z przodu dla niskich ;) Na w/w wartościach możesz śmiało podchodzić do roślin średnio-trudnych w uprawie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości