[215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

[215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 12 listopada 20, 22:48

Witam,

pierwsze większe akwarium i pierwsze HT, moja skromna wiedza teoretyczna i minimalne doświadczenie - a to mój pierwszy post na forum. Więc z góry przepraszam za ewentualne nieścisłości i dziękuję za dobre rady!

Co u mnie:
- zestaw Aquael Glossy 100 z szafką 215L.
- wymiary zbiornika 100x40x63
- oświetlenie Aquael LEDDY TUBE RETRO FIT 2x sunny 16W, 1x plant 16W, 1x plant 18W – pierwszy tydzień 6h, kolejny 7h, jak nie będzie problemu z glonami to następny 10h
- filtracja FLUVAL 307 + prefiltr - nakladka na wlot EHEIM
- ogrzewanie AQUAEL ULTRA HEATER 200W
- podłoże aktywne H.E.L.P. Advanced Soil Plant 3x8L
- CO2 butla 5L + elektrozawór – podawany 7h ok 2B/sek
- Do podmian wody zamontowałem filtr na rurowy składający się z 3 korpusów - filtry sznurkowy, filtr zmiękczający i filtr węglowy.
- obsada – czekam aż rośliny się trochę ukorzenią i zamknie się cykl azotowy
- korzenie Mangrowca oraz skały dragon stone
-roślinność:
- Hydrocotyle tripartita Japan
- Myriophyllum tuberculatum
- Ammania sp. bonsai
- Eleocharis pusilla
Nawożenie:
- na razie tylko CO2, Stability Seachem, Planta Gainer K+ (1/3 zalecanej dawki) Prime Seachem przy podmianie – na wszelki wypadek do puki nie mam testów
- za ok tydzień Planta Gainer Ferro+, Macro Green, Micro

Akwarium wystartowałem 5 dni temu. Trzymajcie kciuki ! :)


Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 listopada 20, 23:22 przez Aquaman87, łącznie zmieniany 1 raz.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 13 listopada 20, 07:45

Dobry dobry,

1. Oświetlenie - wychodzi 27lm/l , więc będzie go Ci mało :(
AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 16W - 1650lm x2
AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 16W LED PLANT 1150lm
AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 18W LED PLANT 1350 lm

5800lm/215l=27lm/l

Nie poszalejesz na tym biorąc pod uwagę jeszcze 63cm wysokości akwarium.

Świecenie. Dobra rada to zaczynasz przez pierwsze 2 tygodnie z czasem świecenia 6h. Później raz na tydzień zwiększasz o 0,5h, docelowo do 10-max12h świecenia.

2. Filtr węglowy - zbija NO3. Na starcie jest ok lecz później bez kontroli możesz mieć ciężko. Wyobraź sobie, że NO3 Ci zbije do granic 0 a PO4 zostanie - sinice. Na Twoim miejscu bym go wyciągnął jak ruszy cykl azotowy.

3. CO2, są różne opinie. Ja dalej podtrzymuję, że CO2 powinno chodzić 24h z tego względu, że jeśli wyłączysz na noc to będziesz miał wahania PH. Co2 da się tak ustawić, że ryby nie złapią przyduchy a Co2 będzie na odpowiednim poziomie przez całą dobę.

4. Nawożenie zacznij po 2 tygodniach od skromnych wartości. Nagłe skoki są niewskazane. Ja zawsze zaczynam 1/3 lub 1/2 dawki stopniowo zwiększając do wartości, które mnie interesują.

Trzymam kciuki bo wygląda obiecująco ;)

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 13 listopada 20, 17:40

dzięki za pierwsze wskazówki,

Oświetlenie - wychodzi 27lm/l , więc będzie go Ci mało :(
AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 16W - 1650lm x2
AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 16W LED PLANT 1150lm
AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 18W LED PLANT 1350 lm

5800lm/215l=27lm/l

Nie poszalejesz na tym biorąc pod uwagę jeszcze 63cm wysokości akwarium.


z tym oświetleniem właśnie myślałem, żeby wrzucić jeszcze jedną większą tubę ok 5000lm ale taka lampa ma dużą średnicę i nie pasowała by do oryginalne uchwyty i dokupiłem po prostu 2 aquaela. Będę patrzył, roślin nie mam chyba bardzo wymagających (może Myriophyllum tuberculatum żeby się ładnie wybarwiła) oby tylko te braki nie skutkowały wysypem glonów...

2. Filtr węglowy - zbija NO3. Na starcie jest ok lecz później bez kontroli możesz mieć ciężko. Wyobraź sobie, że NO3 Ci zbije do granic 0 a PO4 zostanie - sinice. Na Twoim miejscu bym go wyciągnął jak ruszy cykl azotowy.


ten filtr węglowy mam w korpusach do oczyszczania wody do podmian - taka alternatywa dla RO. Nie jest to samo ale poprawia parametry i wg mnie jest wygodniejsze w użyciu.
Jednak dobrze, że wspomniałeś bo miałem zapytać co robić z woreczkami węgla które były oryginalnie we FLUVALu. Na razie zostawiłem, ale tak jak piszesz za jakieś 2-3 tygodnie może wymienię je na aquael bioceremax 1600 bo ten już kupiłem w zapasie.

3. CO2, są różne opinie. Ja dalej podtrzymuję, że CO2 powinno chodzić 24h z tego względu, że jeśli wyłączysz na noc to będziesz miał wahania PH. Co2 da się tak ustawić, że ryby nie złapią przyduchy a Co2 będzie na odpowiednim poziomie przez całą dobę.


na razie ryb nie mam wiec o to się nie obawiam, tylko się zastanawiam czy można przesadzić w takim stadium akwarium z CO2 przy świeceniu jedynie 6h ? Bo jeśli to tylko kwestia szybszego zużycia butli to nie ma się na czym zastanawiać tylko podawać...

4. Nawożenie zacznij po 2 tygodniach od skromnych wartości. Nagłe skoki są niewskazane. Ja zawsze zaczynam 1/3 lub 1/2 dawki stopniowo zwiększając do wartości, które mnie interesują.


a teraz warto podawać potas ? Chociaż w niedużych ilościach ? I CO2 w płynie, podawać razem z gazem ? - z tego co czytałem wiele osób tak robi. Czekam na testy, na pewno mając jakieś pomiary będzie łatwiej coś stwierdzić. Trochę to trwa bo nie odebrałem z paczkomatu i wróciły do sklepu, teraz nadają ponownie :/

I jeszcze jedna sprawa - ustawienie wylotu filtra. Ciągnie wodę w jednym rogu wylot mam ustawiony po przeciwnej. Dmucha po skosie ok 2cm pod powierzchnią. Ze względu na wycięte otwory techniczne w akwarium i sposób montażu wylotu filtra mam jakieś 10cm strefę za wylotem gdzie wydaje mi się woda dużo wolniej cyrkuluje - zbierają się tam drobne listki itp. Czy to w jakiś sposób może mocno negatywnie wypłynąć na tą strefę ?

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 13 listopada 20, 19:39

Co do oświetlenia i roślin to zapamiętaj jedną rzecz. Apetyt rośnie bardzo szybko :) Jeśli masz kasę to nie przepłacaj dwukrotnie. Teraz coś dokupisz a później się okaże, że trzeba jednak zmienić oświetlenie i będziesz miał wpip lamp :) Powiem Ci, że w cenie tych wszystkich lamp na jakie wydałeś kasę to miałbyś zajebistą na power ledach około 60-80lm/l od ludzi, którzy się tym zajmują jako dorobek do pensji. Za małą kasę masz dobrą lampę tylko bez znaczka. Przemyśl to bo warto ;) 60lm to już fajne minimum, na którym pójdzie Ci większość roślin.

Co do CO2 - nie zastanawiać się tylko jedź z koksem 24/h. Pojawią się ryby to obserwuj ich zachowanie i w pogotowiu miej napowietrzacz bądź ustawisz wylot filtra na tafle wody jak już ryby złapie kryzys. Wtedy lekko przykręcisz CO2.

Przez pierwsze dwa tygodnie jedynym nawozem jaki daje jest światło, CO2 oraz wapń z magnezem (proporcja 3:1 lub 4:1). Reszty nawozów w ogóle nie dotykam. Jedyne testy jakie Ciebie interesują przez ten okres to PH + KH - pod nie ustawiasz CO2, NH4 + NO2 - mówi kiedy biologia ruszyła. Sygnałem do nawożenia dla mnie zawsze są rośliny a bardziej ich start czyli jak się zaczną ukorzeniać i widzę wzrosty to zaczynam małymi krokami nawozić.

Co do odpowiedniej cyrkulacji. Najlepiej ustawić jest ją tak aby ruch wody powodował podpływanie resztek pod wlot do filtra. Pod wlotem zazwyczaj tworzy się martwa strefa gdzie ruch jest bliski zeru. Dla przykładu powiem Ci jak ja to zrobiłem u siebie. W lewym dolnym rogu akwarium od strony tylnej ścianki mam wlot do filtra. Wylot zaś jest po tej samej stronie co wlot z tym, że przymocowałem go jak najbliżej przedniej szyby i skierowałem delikatnie ku dołowi. Dzięki temu woda płynie wzdłuż przedniej szyby, zatacza koło przy prawej szybie i wraca z powrotem już z mniejszą prędkością bo ją w między czasie wytrąciło wzdłuż tylnej szyby centralnie pod wlot do filtra. Najlepiej widać to po roślinach jak falują. Możesz zrobić też mały test odrywając mały listek z rośliny i zobaczysz jaki jest jej ruch w akwarium.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 13 listopada 20, 23:32

doświadczenie kosztuje... w sumie te lampy od polskich chyba niszowych producentów kosztowały tyle co dwie aquael a stosunek lumenów w tym przypadku był ok 4tyś lm- 2xaquael do 5,6tyś lm zdaje się zoolight ale tak jak pisze nie byłem pewny czy wejdą. Może jeszcze trochę aktywności na forum i takie wybory staną się łatwiejsze :) dzięki za podpowiedź

A z tym CO2 wyszła jeszcze jedna sprawa. Zamontowałem dziś licznik bąbelków (Progrow z zaworem przeciwzwrotnym) do tej pory sugerowałem się tym w szklanym dyfuzorze. Okazuje się, że na liczniku mam praktycznie 2-3 razy większą ilość bąbli niż w dyfuzorze. Podejrzewa, że zakłamuje właśnie dyfuzor ? Z drugiej strony te 2 b/s wg licznika to bardzo delikatna mgiełka sącząca się z dyfuzora. :/ Głupia sprawa ale nie widziałem ile to wizualnie jest 2b/s w akwarium więc nie mam do czego się odnieść.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 14 listopada 20, 08:00

Oj doświadczenie kosztuje :) Przekonałem się na własnym portfelu i 4 lampy leżą i się kurzą :)

Licznik bąbelków jest Twoim wskaźnikiem. Dyfuzor ma inne zadanie. Nie sugeruj się mniejszą/większą mgiełką. Jak pooglądasz filmiki akwarystów to zauważysz, że u każdego inaczej to wygląda. Jeden będzie miał większy spiek ceramiczny, kolejny mniejszy a trzeci zamiast ceramiki będzie miał jakiś swój domowy wynalazek. Ciebie interesuje Twoje akwarium i to jak na Co2 reagują Twoje rośliny i ryby. Jeśli masz zachowane odpowiednie proporcje wszystkich pierwiastków i nie masz żadnej blokady to przy podawaniu Co2 zaobserwujesz bąblowanie u roślin. Jeżeli ryby przy tym nie łapią przyduchy to zostawiasz tak i nie dotykasz. Licznik bąbelków musisz mieć zalany wodą aby cokolwiek zmierzyć. Liczysz sobie po prostu bąble. Jeżeli w ciągu sekundy pykną Ci dwa bąble przez licznik to masz wynik 2b/s. Jeśli jeden to 1b/s

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 14 listopada 20, 12:36

na olx z nimi jak się kurzą :)

zasada liczenia bąbli jak najbardziej oczywista, tylko nie wiedziałem czy sugerować się dyfuzorem również. Więc teraz korzystam z licznika.
Teraz czekam na testy i obserwuje... wodę podmieniam 2x w tygodniu, wiem że wolniej przez to dojrzeje ale chce się pozbyć herbacianego koloru, pewnie przez korzenie (chociaż wyparzałem we wrzątku z solą ze trzy razy). Dzięki za rady.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 14 listopada 20, 16:58

Brązowa woda to nic innego jak garbniki z korzeni :) Pamiętaj aby przy podmianach dolewać bakterie. powodzonka

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 22 listopada 20, 11:37

Aktualizacja po 2 tygodniach...

Obrazek

CO2 za poradą 24h 2b/s
nadal 1/3 potasu + od 2 dni zacząłem dodawać żelazo również 1/3 zaleceń
ostatnie 2 tygodnie świecenie 7h, nie widać glonów (poza dziwnym białą jakby pleśnią na korzeniu) więc od poniedziałku 8h

Wywłócznik Rdzawy idzie w górę jak szalony... zastanawiam się czy już należy go podcinać czy spokojnie mogę poczekać. Czy ta zwłoka nie wpłynie na gęstość dolnych partii łodygi?

no i nie wiem kiedy wymienić ten węgiel który był z fluvalem w zestawie na biceramax, czy lepiej już teraz czy poczekać aż cykl azotowy się zamknie żeby teraz nie zruszyć tego co się osiedliło w filtrze ?

poniżej pierwsze testy wody, mam nadzieję że jeszcze tydzień i będzie można ryby wpuszczać... Testy Zoolek i JBL
NO3 - 50
PO4 - 0,2
K - 15
FE - 0,8
GH - 11
KH - 9
Ca - 11
Mg 15
NH3 - ok 20
pH - 6,2 (tutaj muszę się upewnić czy dobrze mam skalibrowany elektryczny miernik. Przy okazji ile powinna mieć pH woda destylowana i zdemineralizowana ?)

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 22 listopada 20, 18:03

Ca - masz blokadę. Stosunek Ca:Mg 4:1 lub 3:1 i K:MG 2:1. NO3 jesteś pewien ? Masz pokręcone stożki u roślin ? Lejesz azot do akwa?

NH3 po 2 tygodniach powinno dobijać do zera. Jak często robisz podmiany i lejesz bakterie ? Co finalnie za biologia siedzi w filtrze ?

Z żelazem stop. 0,5 w zupełności wystarczy na start. Zaobserwowałeś lekkie pylenie na szybach ?

PH wody RO to 6. Nie pasuje mi Twoje 6,2 w stosunku do KH. Na moje oko masz wyższe PH. Masz test kropelkowy na PH ? Póki nie wiesz czy miernik dobrze hula zrób może teścik bo przy tych wartościach jakie podałeś masz zapewne zachwiany stosunek CO2 w akwarium.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 22 listopada 20, 22:18

super, @Arturrro dzięki po raz kolejny za konkretne podpowiedzi ! :ok:

sorry źle wpisałem Ca powinno być 55mg/l

testy robiłem tylko raz (w dodatku po raz pierwszy kropelkowe :shock: ) zobaczymy co wyjdzie jak zrobię je ponownie + zbadam wodę do podmiany od razu... Czytałem jeden temat gdzie też miałeś problem z wodą z kranu +parametry tam strasznie skakały. Ciekawy jestem też jak działają te filtry narurowe. Jutro pewnie to ogarnę i napisze co wyszło.

Podmiany gdzieś co 4 dni 30l. azotu nie leje, stożki raczej są ok. Ale jeśli jest tak wysoki NO3 to bardzo źle dla roślin ? To nie jest tak że to już są przerobione NH3 tylko nie wykorzystany przez rośliny ? No ale też trochę się zdziwiłem, że jeszcze tyle NH w wodzie.

Bakterie leje od startu seachema, wrzuciłem trochę mnożonych robaków i trochę pokarmu dla narybku, żeby była pożywka dla bakterii.
W filtrze gąbki, pionowe + koszyk kolejnych gąbek i cienka warstwa waty, koszyk ceramiki, koszyk węgla.

Glonów, pylenia zero, jedynie jakby biały delikatny meszek na jednym korzeniu. Miernik dzisiaj ogarnę, kupiłem wodę demineralizowaną i jak coś mam saszetki do kalibracji. Wrzuciłem też indykator stały CO2 z JBL wskazuje raczej poprawną wartość CO2. Ale rzeczywiście przy tym pH i kH to wychodzi jakieś ogromne stężenie CO2...

Zobaczymy jutro po testach co wyjdzie i czy będą podobne wartości. Najlepiej zrobić test wody przed i po podmianie?

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 22 listopada 20, 23:06

jednak miernik przekłamywał. Skalibrowałem, wychodzi ok 6,7 pH, przy kH 9 mam trochę ponad 50ppm CO2 więc to już bardziej logiczne.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 23 listopada 20, 16:53

Zerwałem znajomość z kranówą po tym jak doprowadzała mnie do szału :P

Zbadaj sobie wodę kranową pod kątem NO3. Duże stężenie NO3 po pierwsze blokuje wybarwianie się niektórych roślin oraz też mogą pojawić się glony nitkowe oraz przypali stożki roślin dlatego pytałem o gloniska. Masz NO3 50ppm więc 2 podmianki po 50% i będzie już dobrze. Możesz jak chcesz wypełnić sobie filtr wkładem np. Seachem de❊nitrate no ale podmianami też ściśniesz w zarodku. Póki nie zejdziesz z NH3 i NO3 to nie wrzucaj rybek. NO3 też jest dla nich również szkodliwe w nadmiarze.

Bakterii to lej nawet dwukrotnie, niech to już zacznie hulać.

Tak jak patrzę po Twoich parametrach to lecisz w dobrym kierunku. Lekkie poprawki i ruszy jak teściowa przy kolacji.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 24 listopada 20, 17:44

no właśnie z tymi podmiankami myślałem, żeby się powstrzymać bo przez nie chyba wolniej dojrzewa zbiornik. Ale wczoraj zrobiłem testy przed podmianą i testy wody z kranu po przejściu przez te filtry narurowe. W akwarium NO3 podwoiło się :!: teraz mam 120 więc dzisiaj jak nic podmieniam 50% i leje bakterie na bogato :twisted: NH3/NH4 - spadło o połowę na 10

woda do podmiany - wykazało mi 0,1 może trochę mniej NO3 - to ok? Poza tym Ca wystrzelone na 75. Zastanawiam się czy te filtry cos dają i czy czegoś nie zamontowałem niewłaściwie. Dzisiaj jeszcze raz to rozkręcę i skręcę.


woda przed podmianą:
NO3 - 120
PO4 - 0,4
K - 15
Fe - 0,1
GH- 12
KH - 6,5
Ca - 45
Mg - 9
NH3/NH4 - 10
pH - 6,7

woda z kranu:
NO3 - 1
PO4 - 0
K - 0
Fe - 0
GH- 18
KH - 10
Ca - 75
Mg - 12
NH3/NH4 - 0
pH - 7,2

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 24 listopada 20, 18:19

Woda kranowa jak marzenie. Nic tylko lać :) Wartości innych pierwiastkow możesz śmiało podbijać do wapnia aby proporcje zadziałały.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości