[215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Radek_ek
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 20, 13:27

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Radek_ek » 17 grudnia 20, 08:33

Dzięki za odpowiedź, a co powiesz o czymś takim w wersji Plant ?
https://allegro.pl/oferta/lampa-glass-l ... 8684457713
Mam 2 wolne uchwyty w oprawie to można by było takie coś zamontowac bez problemów w obudowie..
Strumień świetlny niby 2x większy niż w oryginalnych plantach equala.
Pozdrawiam,

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 17 grudnia 20, 11:33

Kombinujesz.

Po pierwsze. Wszystkie lampy z zestawów akwariowych, które są na rynku nadają się na hodowlę zwykłych roślin. Czyli do prostego akwarium roślinnego. Jeśli celujesz w tego typu akwarium to odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak, coś tam się więcej zadzieje.

Jeśli chcesz mieć różnorodną roślinność składającą się z wielu barw oraz gatunków to szukaj najlepiej lampy tego typu: https://allegro.pl/oferta/oswietlenie-a ... 8759792231

Radek_ek
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 20, 13:27

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Radek_ek » 17 grudnia 20, 12:05

ok, dzięki za odwowiedź. Nie chciałbym na razie pozbywać się tej oryginalnej pokrywy Aquela to pozostaje dokupić mi 2 ledy Plant 18 w i zobaczymy co się będzie działo.

Pozdrawiam,

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 17 grudnia 20, 22:38

tylko podpowiem że 18w aquael retrofit nie wejdzie do 100 :/ brakuje 4cm. Po podpowiedzi @Arturrro sam zastanawiałem się jak dołożyć kolejne bo mocowanie oryginalne ma bardzo małą średnicę. Ta lampa do której wysłałeś link nie mieści się w uchwytach do glossy.
Ja myśląc o dodaniu oświetlenia wymyśliłem 2 opcje - bezpośrednio wkręcić mocowanie do już istniejącego mocowania lub
specjalne uchwyty lampa do lampy - coś takiego:
https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... -2szt.html
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 20, 08:57 przez Aquaman87, łącznie zmieniany 1 raz.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: jurkin » 18 grudnia 20, 08:17

Radek_ek pisze:Dzięki za odpowiedź, a co powiesz o czymś takim w wersji Plant ?
https://allegro.pl/oferta/lampa-glass-l ... 8684457713
Mam 2 wolne uchwyty w oprawie to można by było takie coś zamontowac bez problemów w obudowie..
Strumień świetlny niby 2x większy niż w oryginalnych plantach equala.
Pozdrawiam,

Ta lampa ma tylko w nazwie plant, to odpowiednik suny aquaela 6500k.Aquelowski plant ma 8000k i takie dwie radził by dołożyć.
Napszyklad typowo roślinna świetlówka grolux syswanii też ma 8000k.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 18 grudnia 20, 09:09

Jeśli chcesz mieć różnorodną roślinność składającą się z wielu barw oraz gatunków to szukaj najlepiej lampy tego typu: https://allegro.pl/oferta/oswietlenie-a ... 8759792231


dobry potwór :shock: :lol: ta konkretna lampa super wykonana również pod względem estetyki - do glossy idealnie. Trzeba było się zarejestrować na forum przed odpaleniem akwarium i od razu w coś takiego wejść :wink: Nie chciałem rezygnować z estetyki i mieć akwa z pokrywą a tu widzę że jest naprawdę dobra alternatywa.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 18 grudnia 20, 17:55

No i dopadły mnie glony, które niestety mocno przyspieszyły :/
Niecały tydzień temu udało mi się doprowadzić do całkiem sensownych parametrów tak przynajmniej mi się wydaje.
NO3 - 4
PO4 - 0,4
K - 18
Fe - 0,4
Gh - 11
Kh - 9
Ca - 40
Mg - 12
NH3 - 0
pH - 7,1

Stale od początku podaje żelazo, potas i trochę fosforu teraz również azot i żeby wyrównać więcej fosforu. Mikro w ogóle nie daje. Chciałem podbić N do 10 i P do 1 ale zwiększenie podawania zbiegło się z wysypem :x

podmiany jakieś 2 do 3 razy w tygodniu 15%, świecenie 10h, CO2 24h

Zastanawiam się co teraz robić:
- zmniejszać czy zwiększać długość świecenia, a może trzeba dokupić jakieś 2,5k lumenów ?
- nawozy lać dalej czy przestać? A może zmniejszać jeśli tak to które i o ile?
- robić podmiany jeszcze częściej np. co 2 dni ?
- a może po prostu zostawić tak jak jest nawozić trochę mniej i czekać na rozwój ? Bo wyrównałem parametry do poziomu opisanego powyżej dopiero niedawno. Boje się tylko, że przegapię moment i już będzie ciężko się podnieść

Jak na moje oko to widać Sinice, Rhizoclonium, pylenie na szybach i woda się zrobiła mniej przejrzysta (a i tak brakowało jej daleko do kryształu :/ ) Poniżej zdjęcia

Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 18 grudnia 20, 20:17

Teraz zaczyna się nauka nawożenia :) Nie martw się. Każdy akwarysta nawet doświadczony ma przyjemność spotkać się z jakimś glonem. Z tego co widzę to masz nitki i sinice (popraw mnie jeśli się mylę bo zdjęcia mogą nie oddawać rzeczywistości). Dostrzegłem chyba na niektórych liściach zielenicę punktową i na obrzeżach niektórych liści krasnal (ciężko jest mi stwierdzić bo słaba jakość zdjęć, więc mogę się mylić)?

Odpowiedź dlaczego u Ciebie wystąpił atak glonów jest prosty. Błąd między PH a CO2 oraz nawożenie. Przy podłożu aktywnym, które posiadasz PH powinno zejść w granice 5,5-6,5. Masz w tym momencie 7,1, więc poziom CO2 w wodzie jest bliski zeru. Nie ma opcji abyś miał dobry stosunek CO2 w wodzie. Jeśli masz tak wysokie PH to albo wrzuciłeś coś do akwarium co Ci je podniosło albo używasz wody kranowej lub masz jakiś stary test do mierzenia PH ale wątpię patrząc na Twoje twardości. Podłoże aktywne to pewne zasady:
- TYLKO I WYŁĄCZNIE woda RO z tego względu, że przy używaniu kranówki właściwości podłoża bardzo szybko wyczerpiesz, więc mija się kranówka z celem. Nawet jeśli jej nie użyłeś to popełniłeś gdzieś błąd bo KH i GH masz za wysoko.
- nawożenie bardzo ostrożnie zaczynasz po około 4 tygodni, na pełne można wchodzić po 6-7 tygodniu czyli stopniowo je zwiększasz,
- stosunek redfielda na podłożu aktywnym nie istnieje. Zapomnij o nim. Podłoże aktywne to tykająca bomba, która pochłania ze słupa wody fosfor. Mało tego może oddawać do słupa wody azot przez pierwsze tygodnie. Optymalny poziom fosforu (mierzony z podłoża) to granice 0,1-0,2 i nie kombinujesz dalej. Azot ustawiasz względem tego co chcesz osiągnąć. Minimum w słupie wody 5 lub delikatnie poniżej jeśli chcesz wybarwić czerwone i pomarańczowe rośliny. Schodząc do takich wartości zahamujesz wzrost roślin i będą one wolniej rosły. Jeśli zależy Ci na szybszym wzroście to wrzucasz azot na 10-15ppm. Teraz uwaga. Np te 10-15mg/l rozkładasz w dawkach codziennych czyli np po 2mg/l dziennie. Aby to zagrało i abyś nie miał glonów musisz bacznie obserwować rośliny i patrzeć na ich oznaki niedoborów. Jeśli rośliny rosną dobrze, liście nie mają dziur, nie odpadają, nie zmieniają się stożki wzrostu na biały kolor czy też nie wykręca ich to nie dorzucasz na pałę nawozów aby osiągnąć jakiś tam założony próg. Zostawiasz jak jest i obserwujesz. Dlatego zaleca się nawozić zaczynając od połowy dawek nawet 1/4 i stopniowo zwiększać. Każde akwarium ma inne zapotrzebowanie na nawozy i nie w każdym taka sama wartość będzie oznaczała stabilny zbiornik.
- PH, GH i KH. Rośliny fajnie rosną w przedziale 6.0-6.5. Optymalnie przyswajają pierwiastki a np. krasnorosty nie lubią takiej wody i mają bufor zanim się zalęgną. KH ustawiasz mineralizatorem na jakieś 2-3, GH około 5-7.

Teraz do sedna. Podmień wodę 50%. Nie dozuj już fosforu przez najbliższe 2-3dni, potem zrób test. Przelicz sobie dokładne dawki dzienne zaczynając od mniej niż połowy nawozów. Stop dla żelaza. To, że masz go 0,4 nie oznacza, że jest super ;) Ty masz 0,4 żelaza a ja u siebie 0,1 i rośliny u mnie nie wykazują niedoborów. Z żelazem taka sama zasada jest jak z azotem. Za wcześnie wszedłeś w ogóle na takie dawki. Jeśli na 0,1 czy tam 0,2 rośliny rosną Ci dobrze to oznacza, że więcej nie potrzebują, więc nie pchaj im na siłę bo więcej nie zmieszczą a glony to wykorzystają. Z żelazem zaczynasz nawozić tak od 5 tygodnia i to na początek w dawce 0,05 przez pierwszy tydzień i obserwujesz. Przychodzi drugi tydzień i delikatnie zwiększasz na 0,1. Jeśli widzisz niedobory to ciut podkręcasz do 0,15 i tak aż osiągniesz właściwy poziom. I na koniec ogarnij CO2 bo masz tam największy bałagan :)

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 18 grudnia 20, 23:33

Arturrro napisz gdzie flachę wysłać ! :dzieki: Zaprosiłbym na sylwestra ale wiesz... :lol:
z moją wiedzą doszedłem do ściany a teraz mam jakiś kierunek działań... i to naprawdę sensownie opisany ! :ok:

Jeśli chodzi o rodzaje glonów to tak jak piszesz, wydaje mi się tylko że krasnali jeszcze się nie dorobiłem za to mam okrzemki gdzie nie gdzie.

Jutro jadę po jakiś test pH JBL albo ZOOLEK. teraz lecę na elektronicznym chińczyku za 40zł więc porównam czy te pomiary są właściwe. Nie ufam temu urządzeniu, potrafi przy pierwszych pomiarach tej samej wody pokazać różne wartości i tak jak piszesz są rozbieżności w tych moich pomiarach. Warto kupować preparat ph/kh minus czy nie chodzi o to aby tylko obniżyć ?

Zastanawiam się tylko nad tym poziomem CO2 czy jest naprawdę taki niski ? Wg tabeli kH / pH wynikało by że mam 21,5 CO2 ?
https://d2esb8qo0n9trp.cloudfront.net/i ... co2-kh.jpg
Stały test CO2 JBL również barwi na prawidłową wartość powyżej 20

Nie chce ryb zagazować ale chyba jeszcze trochę podkręcę CO2. Warto zmieniać dyfuzor na lepszy? Teraz mam zwykły szklany.

co do fosforu - czytałem artykuł, żeby pobierać próbki z dna bo tam może się kumulować szczególnie w aktywnym ale jakoś to olałem i... dzisiaj zmierzyłem z dna wyszło ok 0,7 :shock: nie wiem do końca czy dobrze to odczytałem bo z dna jednak zabrudzona ta woda ale na pewno jest to zupełnie inny wynik !
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 20, 08:00 przez Aquaman87, łącznie zmieniany 1 raz.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: jurkin » 19 grudnia 20, 06:20

Aquaman87 pisze:
Nie chce ryb zagazować ale chyba jeszcze trochę podkręcę CO2. Warto zmieniać dyfuzor na lepszy? Teraz mam zwykły szklany.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem był by reaktor. Stu procentowa rozpuszczalność, no i mniej klamotów w akwarium.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 19 grudnia 20, 08:06

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem był by reaktor. Stu procentowa rozpuszczalność, no i mniej klamotów w akwarium.


No też o tym myślałem, nie obniża to mocno przepływu filtra ? W sumie to może chińczyk jako mechaniczny + reaktor ? I tak się zastanawiałem nad drugim filtrem tylko nie chce zbyt dużego młyna zrobić ten obecny już całkiem mocno dmucha...

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 19 grudnia 20, 09:05

Nie ma sprawy Aqua, od tego jest forum :)

Nie patrz w ogóle na glony i nie walcz z nimi na siłę. Nie ma sensu. Podrzucę Ci kilka porad. Oczywiście to co napiszę niżej ma sens przy prawidłowym prowadzeniu akwarium, każdy błąd wydłuża wszystko.

Zielenice punktowe na szybach i liściach - liście usuwasz wszystkie jakie masz w tym glonie. Teraz uwaga szyby, tutaj ostrożnie. Jeśli zetrzesz je i te starte glony wrócą do słupa wody to uwolnią one nowe zarodniki i zaczną się na nowych miejscach w akwarium osiedlać. Najlepszym sposobem jest nie czyścić szyb. Po około miesiącu same się rozpuszczą. Jeśli mocno Ci przeszkadza nalot na szybach to najlepiej spuścić wodę (tyle co do podmiany) i gąbką zbierasz, musisz ją wyżymać poza akwarium i dobrze przepłukać i tak w koło macieju. To co się znajdzie poniżej tafli wody robisz tak samo ale mocniej przyduś gąbkę aby czasem glon nie wrócił do wody i delikatnie ją wyciągasz i tak aż się wszystkiego pozbędziesz.

Fosfor. Jak sam zauważyłeś z podłoża masz go 0,7 a w słupie wody aż 0,4. Jeśli przy podłożu aktywnym w słupie wody wyskoczy Ci fosfor to oznacza, że coś jest nie tak. W słupie wody po około godzinie max dwóch fosfor powinien wynosić 0.

Co do testów to podpowiem Ci jakie firmy wskazują najbardziej zbliżone wartości w akwarium (na moment pisania tego posta, ponieważ wiele testów różnych firm przechodziły zmiany i to co kiedyś było dobre może już teraz nie być i na odwrót):
* PH/KH/GH - JBL. Zoolek tylko PH, niestety podaje niepoprawne wartości GH i KH. Sprawdziłem to w zeszłym tygodniu na wodzie RO gdzie ją zmineralizowałem i wiedziałem na 100% jakie są w niej wartości. No niestety zoolek poległ w tym teście.
* PO4 - JBL.
*NO3 - tutaj bez znaczenia, oba pokazują te same wartości. Osobiście odczytuję wartości na zoolku, ponieważ kolory są czytelniejsze i nie muszę się domyślać czy żółty ma odcień jaśniejszy czy ciemniejszy.
*Fe - JBL.
*Ca-Mg - praktycznie nie sprawdzam wapnia i magnezu. Na początku to robiłem aby wiedzieć czy coś magnezu ubywa. Teraz wiem, że po każdej podmianie muszę wrzucić 2mg/l bo tyle mi w ciągu tygodnia znika z akwarium.

Oczywiście na powyższe nie ma reguły i z nikim nie będę się spierał w tym temacie. Każdy używa tego co chce i sądzi wg własnych obserwacji i w jego odczuciu wie, że się sprawdza.

Nie kupuj żadnych preparatów KH-. Woda RO i poprawna mineralizacja.

Teraz poziom CO2 w Twoim akwarium. Przy PH 7.1 i KH 9 jest niemożliwe aby mieć poprawną wartość dwutlenku węgla w Twoim przypadku. To byś musiał mieć wyjściowe PH na poziomie 7,6-8.0. To, że patrzysz na tą tabelkę i widzisz swoje wartości nie oznacza poprawnego stosunku tych dwóch elementów. Mam nadzieję, że zrozumiale napiszę to co chcę Ci przekazać. Najwyżej zadawaj później pytania. Załóżmy sobie pewien szereg zdarzeń:

Zalałeś sobie akwarium wodą, nie ważne jaką. Podłączyłeś butlę z CO2 i zaczynasz sobie dozować. Podłoże aktywne jest stworzone do tego aby PH trzymać nisko. Już na starcie bez dozowania CO2 powinieneś mieć PH na poziomie zdecydowanie niższym niż 7.1 (u Ciebie prawdopodobnie alkaliczność KH powoduje, że PH nie chce zejść). U mnie bez dozowania CO2 poziom utrzymuje się w okolicach 6.4. Pamiętajmy, że PH zawsze będzie dążyło do osiągnięcia obojętności czyli będzie ciągnęło do 7.0. No ale, że masz podłoże aktywne to będzie gdzieś tam pod drodze zawsze jakieś przeciąganie w jedna czy drugą stronę. Wiedząc jakie masz PH bez dwutlenku węgla i jakie masz KH jesteś w stanie dopiero teraz stwierdzić ile masz FAKTYCZNIE CO2 w wodzie. Aby to zmierzyć w dniu podmiany wieczorem wyłącz dozowanie dwutlenku węgla na noc i włącz mocne napowietrzanie albo wylot filtra ustaw tak aby mocno mielił Ci taflą wody. Tylko o co chodzi bo tabelka jest w zakresie 6.0-powyżej 8.0 PH. Aby to zrozumieć załóżmy sobie, że po takim przewietrzeniu akwarium jak wyżej opisałem masz PH na poziomie 7.3. Teraz do tego masz KH na poziomie 9. Wg tabeli poziom CO2 wynosi 13.5 co2 w wodzie. No nie, gówno prawda bo się go przecież właśnie pozbyłeś ;) Aby mieć przykładowo około 25mg/l co2 musiałbyś mieć PH w wartości 6,5-6,6 i KH 3 tak? To był przykład aby zobrazować Ci jak mierzyć. Na moim przykładzie gdzie po przewietrzeniu zbiornika mam PH 6,4 a KH 2-3 wiem, że muszę zejść do PH na poziom około 5,5-5,6 i takie PH utrzymuję. Nie da się niestety tego wyliczyć na podstawie tabeli ale jak przeanalizujesz sobie to co napisałem stwierdzisz, że ma to sens. Warto sobie raz w tygodniu "wietrzyć" akwarium aby mieć prawidłowe stężenie CO2 w wodzie.

Popieram to co napisał Jurkin. Reaktor to świetna sprawa, też stosuję. Wad nie widzę ;)

Mierzenie fosforu z dna. Bierzesz strzykawkę z igłą zaciągasz wodę tak z 3/4 wysokości dna. Na probówkę czy tam inne naczynie nałóż zwyczajny ręcznik papierowy kuchenny i zrób palcem takie denko i tam tłocz wodę. Brud zostanie na papierze a woda będzie się skraplać do naczynia.
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 20, 09:11 przez Arturrro, łącznie zmieniany 2 razy.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 19 grudnia 20, 09:07

Aquaman87 pisze:
No też o tym myślałem, nie obniża to mocno przepływu filtra ? W sumie to może chińczyk jako mechaniczny + reaktor ? I tak się zastanawiałem nad drugim filtrem tylko nie chce zbyt dużego młyna zrobić ten obecny już całkiem mocno dmucha...


Filtr nie ma za zadania wirować Ci akwarium tylko być Twoją bronią do walki ze stabilizowaniem akwarium. Ja na moje 450l akwarium mam dwa filtry zewnętrzne. Mimo, że są potwornie mocne to mam je ustawione tak na 1/3 swojej mocy. Pamiętaj, że bakterie do mnożenia nie lubią zbyt silnego przepływu. Uwielbiają wręcz niski.

Do cyrkulacji wody w akwarium jest cyrkulator ;) Filtr ma inne zadanie w tej wojnie.

Radek_ek
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 20, 13:27

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Radek_ek » 19 grudnia 20, 15:04

Dzięki za podpowiedzi, teraz mam już 2 x sunny i 1 x plant i drugi plant zamówiony. Wczoraj było uruchomienie zbiornika ale muszę jeszcze poczytać o wkładaniu zdjęć i założę nowy wątek aby nie robić zamieszania u kolegi.
Pozdraiwam,
Radek

Radek_ek
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 20, 13:27

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Radek_ek » 19 grudnia 20, 20:41

Dzisiaj (2 dzień od założenia) po testach JBL u mnie wyszły wyniki:
NO2 - poniżej 0,1
KH - 10
PH- 6,5

Radek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości