[126l] Ogólne po latach

regeorzi
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 19 grudnia 20, 15:55

[126l] Ogólne po latach

Postautor: regeorzi » 19 grudnia 20, 16:11

Witam serdecznie :)

Po latach uruchomiłem swoje szkło 126l i chciałem je Wam przedstawić :)

Zbiornik: 126l 80x35x45

Oświetlenie:
1x Aquael 16w sunny 1650lm,
1x Aquastel Plant 18W 1950lm
2x 9w swietlówka led 6000K 1440lm.
włączone 6/24

Filtracja: kubeł Ikola 350, I kosz gąbka, II kosz ceramika.

Podłoże: piasek, żwirek rzeczny 1-3, pod nim Jbl aquabasis.

Temperatura: 23,8 st.C.

Nawożenie: za kilka dni planuje podać potas Aquaflorin - czy to dobry pomysł?

Co2: żelatynowa bimbrownia, dyfuzor z lipy. W planach butla.

Wczoraj zalane i uruchomione. Bakterie wlane. Za kilka dni pierwsze testy wody.

Edit: Testy wykonane w III dobie od startu:
pH 6,5
KH 9
GH 17
PO4 0-0,25
NH3 0
NO2 <0,01
NO3 4
CO2 85

Czy wszystko ok? Cykl azotowy jeszcze się chyba nie rozpoczął bo nie ma nh3? Jak to interpretować?


Woda zrobiła się trochę mętna, pływają w niej takie mini białe farfocle, czy to pierwotniaki? Samo przejdzie?

Flora:
Hemianthus Micranthemoides
Limnophila Aromatica
Limnophila Sessiliflora
Eleocharis Parvula
Eleocharis Vivipara
Echinodorus Tenellus
Hygrophila Polysperma 'Sunset'
Ludwigia Mini sp. Super Red
Hemianthus callitrichoides 'cuba'
Mech Peacock moss
Glossostigma elatinoides
wszystko z in vitro

Planowana fauna:
stadko małych rybek ok 20szt (Neon lub Razbora lub coś innego?)
Kiryski ok 6szt
Otoski ok 6szt
Krewetki

Zdjęcia zrobione 24h po zalaniu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Sugestie i opinie mile widziane :)
Pozdrawiam,
Bartosz
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 21, 20:00 przez regeorzi, łącznie zmieniany 9 razy.

regeorzi
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 19 grudnia 20, 15:55

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: regeorzi » 27 grudnia 20, 20:17

Mała aktualizacja :)

9 dzień od zalania
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Parametry wody:
pH 7
KH 10
GH 18
PO4 0
NH3 0
NO2 0,04
NO3 10
CO2 19

Wnioski i przemyślenia

pH wzrosło, co2 zmalało - szukam optymalnego ustawienia dyfuzora w celu uzyskania odpowiedniego stężenia co2 w wodzie oraz aby zminimalizować efekt wody sodowej (milion bąbelków kręcących się po całym akwa)

PO4 - 0 - nie szkodzi to rośliną? podałem do wody małą szczyptę pokarmu może to spowoduje wzrost po4?
NH3 cały czas 0 a azot wzrósł, dlaczego tak się stało?

Śluzowiec na korzeniach postępuje od samego początku, liczę na to że sam zniknie lub coś go zje.

Podaje bakterie Tropical BactoActiv wg instrukcji - raz na tydz
Włączyłem potas Aqua Art K+ raz na dzień/dwa 3 psiknięcia
Podmian na razie nie robię
Pojawił się lekki film bakteryjny na tafli - zakleiłem otwory w pokrywie aby kurz nie leciał
Glossotigma wyciąga się do góry zamiast rozrastać na podłożu, mały henio też się przyjął wypuszcza nowe odnóżki. Wszystkie roślinki się przyjęły i widać że się rozrastają :)

Sugestie i opinie mile widziane :)
Pozdrawiam,
Bartosz :)
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 21, 20:12 przez regeorzi, łącznie zmieniany 2 razy.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: Arturrro » 27 grudnia 20, 22:05

Podbij po4 bo lada dzień bedziesz miał zielenice.

regeorzi
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 19 grudnia 20, 15:55

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: regeorzi » 10 stycznia 21, 11:46

Szkoda że zainteresowanie moim tematem bardzo słabe, no ale cóż :)

Mała aktualizacja w 21 dzień od zalania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Parametry wody:
pH 6,8
KH 14
GH 18
NH3 0
NO2 0,02
NO3 1
PO4 0,2
CO2 60

Wnioski i przemyślenia
Wpuściłem 12szt Razborek Klinowych i 2 Kirysy, bo azotu było 0.
Parametry chwiejne, azotu bardzo mało, nie wiem co z tym zrobić, nie wiem czy rośliny tak szybko jedzą? Rosną bardzo ładnie, szybko, bąbelkują, nie widać niedoborów poza troche bladymi liśćmi. Czy dokupić jakiś nawóz N aby podwyższyć ten pierwiastek? Czy czekać aż Razborki nasrają odopowiednią ilość, a bakterie to przerobią ;)
Na razie dodawałem fosfor (gdy było 0), co kilka dni psikam potas. Podałem aquaflorin tropical - próby podwyższania azotu, podniosło z 0 na 1 po podaniu dawki wg. producenta, trochę słabo.

Podmian wody jeszcze nie robiłem.

Śluzowiec zniknął sam juz w 90%.

Wydłużyłem świecenie o godzinę. (z 6 godz na 7 godz / dobę)

Pojawiają się zalążki glonów nitkowatych :| z czego to wynika? z niedoboru N? z chwiejnych parametrów? Wydłużenie świecenia?
Na jakim poziomie powinienem utrzymać NO3 i odpowiednio do niego PO4? (tab.Redfielda)

Na dniach wpuszczę krewetki Crystal i Amano, trochę później planuję ok 4-6 Otosków. Może pomogą w walce z tymi zalążkami nitek.

Na razie to chyba tyle :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 21, 20:11 przez regeorzi, łącznie zmieniany 2 razy.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: Arturrro » 10 stycznia 21, 12:42

Potas możesz od razu sobie wrzucić na pożądaną wartość. Azot, fosfor i żelazo warto dozować oddzielnie każdy. Bez bardzo dużej ilości ryb samo akwarium nie napędzi azotu i fosforu przy większej grupie roślin.

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: nsp » 11 stycznia 21, 10:26

regeorzi pisze:Szkoda że zainteresowanie moim tematem bardzo słabe, no ale cóż :)


Żeby się jeszcze zdjęcia zbiornika wyświetlały, to może by było większe zainteresowanie :)

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: Arturrro » 11 stycznia 21, 17:11

No też prawda bo póki co widać NIC :) może zmień hosting zdjęć ?

regeorzi
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 19 grudnia 20, 15:55

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: regeorzi » 11 stycznia 21, 20:13

O kurde.. u mnie się wyświetlały więc myślałem że jest okey :I poprawiłem.. dajcie proszę znać czy widać ;)

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: jurkin » 11 stycznia 21, 20:23

Noo, to teraz jest co podziwiac :) laaadnie :)

regeorzi
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 19 grudnia 20, 15:55

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: regeorzi » 23 stycznia 21, 18:01

Witam serdecznie :)

37 dzień

Kilka fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam :)

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: jurkin » 23 stycznia 21, 19:19

Brawo Ty, ładnie wszystko rośnie.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: Arturrro » 23 stycznia 21, 19:53

Czuć moc w akwarium :) Wszystko stabilnie z tego co widać. Jakieś zmiany szykujesz czy zostawiasz tak jak jest na jakiś czas ?

regeorzi
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 19 grudnia 20, 15:55

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: regeorzi » 24 stycznia 21, 08:02

Dzięki za komentarze :)
Akwarium ma się całkiem dobrze.
Tydzień temu zrobiłem pierwszą podmianę wody.
NO3 i PO4 na niskich poziomach, dodaje NPK aby było NO3 ok 3-5, PO4 0,2-0,5, a i tak na mchu pojawia się trochę nitek i zielonej waty, ale nie jakoś tragicznie, mam nadzieję że się nie pogorszy ten stan. NO3 i PO4 z upływem dni maleje a nie wzrasta.
Podaje Carbo i potas - prawie codziennie / co drugi dzień. Mikroelementów nie podaje (zacząć?)

Z nieprawidłowości to troszkę tych nitek/waty i okrzemki na korzonkach Glossotigmy, mchu, przy szybie na podłożu.

Co do obsady to na razie pływa:

12x Razbora Klinowa
5x Razbora Espei
2x Kirysek Pstry
3x Kirysek Spiżowy
8x Otosek
15x Krewetka Crystal Red
10x Krewetka Red Chery
5x krewetka Amano
5x krewetka Blue Velvet

Nie planuje na razie większych zmian, celem jest dążenie do najoptymalniejszych parametrów, zahamowanie wzrostu jakichkolwiek glonów i zapanowanie nad rozrastającymi się nadmiernie roślinami :)

Myślałem nad wymianą światła - np. zamiast tych dwóch zwykłych 2x9w 6000K na coś bardziej roślinnego? tyle że trochę szokda mi lumenów, bo te 2x9w daje prawie 2900lm.. Chyba że taka lampa led Aquastel Plant 18W była by lepsza zamiast tych dwóch zwykłych daylightów? Ale ona ma 1950lm z tym, że barwa bardziej odpowiednia dla roślin i wybarwienia rybek? Światło świeci się 7godzin na dobę.

Myślałem też nad butlą do co2, ale na razie zadowolony jestem z bimbrowni zrobionej na żelatynie, dobrze pracuje 2-3tyg, rośliny bomblują, więc na razie zostanie.

Na razie chyba to tyle :)

Pozdrawiam :)

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: Arturrro » 24 stycznia 21, 09:56

Lejesz kranówkę ? Jak masz test na SiO2 możesz sobie sprawdzić poziom krzemianów w wodzie z kranu. Ja miałem poza skalą i zawsze gościł u mnie okrzemek ;) Teraz już problemu nie mam bo leję wodę RO.

Mikro możesz zacząć delikatnie podawać od 6-7 tygodnia. Ja zawsze zaczynam jak już widać po stożkach wzrostu, że im brakuje minerałów.

Nitkami zajmą się krewety. Grunt abyś zapanował nad proporcjami NO3 do PO4 no ale z tego co piszesz leci w dobrym kierunku.

Co do oświetlenia. Jak coś w nim zmienisz to pamiętaj, że odbije się to na nawożeniu. Każda dorzucona lampa to dodatkowa podaż przez rośliny na pierwiastki. Jak Ci wszystko rośnie bez problemów to może nie zmieniaj :) Ja na Twoim miejscu decyzję podjąłbym jak wejdziesz ze światłem na max czas świecenia. Ile planujesz docelowo godzin świecić ?

regeorzi
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 19 grudnia 20, 15:55

Re: [126l] Ogólne po latach

Postautor: regeorzi » 24 stycznia 21, 12:21

Arturrro pisze:Lejesz kranówkę ? Jak masz test na SiO2 możesz sobie sprawdzić poziom krzemianów w wodzie z kranu. Ja miałem poza skalą i zawsze gościł u mnie okrzemek ;) Teraz już problemu nie mam bo leję wodę RO.

- leje kranówkę przez filtr węglowy, nie mam testu na krzemiany, może nabędę jeśli problem będzie narastał. Rozumiem, że zmniejszenie krzemianów w wodzie to tylko filtr RO wchodzi w grę?


Arturrro pisze:Mikro możesz zacząć delikatnie podawać od 6-7 tygodnia. Ja zawsze zaczynam jak już widać po stożkach wzrostu, że im brakuje minerałów.

- tak zrobię. na razie nie widać zmian/niedoborów na stożkach wzrostu.

Arturrro pisze:Nitkami zajmą się krewety. Grunt abyś zapanował nad proporcjami NO3 do PO4 no ale z tego co piszesz leci w dobrym kierunku.

- staram się utrzymywać wskaźnik Redfielda w ryzach ;)

Arturrro pisze:Co do oświetlenia. Jak coś w nim zmienisz to pamiętaj, że odbije się to na nawożeniu. Każda dorzucona lampa to dodatkowa podaż przez rośliny na pierwiastki. Jak Ci wszystko rośnie bez problemów to może nie zmieniaj :) Ja na Twoim miejscu decyzję podjąłbym jak wejdziesz ze światłem na max czas świecenia. Ile planujesz docelowo godzin świecić ?

- to może oświetlenie na razie zostawię, pomyślę jeszcze nad tym.
A docelowo nie wiem ile świecić.. zacząłem od 6godz, teraz jest 7. Ostatecznie może zwiększę na 8? Będzie dobrze?

Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości