Moje pierwsze akwarium i co dalej?

Eponna
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 11 marca 21, 11:01

Moje pierwsze akwarium i co dalej?

Postautor: Eponna » 11 marca 21, 12:54

Witam wszystkich. Z akwarystyką spotykam się pierwszy raz , aczkolwiek zawsze chciałam mieć akwarium. Okazja nadarzyła się kiedy na walentynki dostałam od męża niewielki baniaczek wraz z wyposażeniem.
Akwarium ma 25l. Na wyposażeniu były:
Filtr AQUAEL PAT MINI
Grzałka AQUAEL Comfortzone Gold 25 W ( nie używam jej, mam bardzo ciepło w mieszkaniu i temperatura w akwarium cały czas utrzymuje się w okolicy 25 stopni)
Pokrywa wraz ze zwykłą żarówką 25W wymieniłam ją na LED 12W ,1020lm i barwą światła 6500K (nie wiem czy taka jest dobra)
Były jeszcze ozdóbki typu zatopiony okręt i muszelki ale wywaliłam to kiedy zaczęłam czytać coś na ten temat, dzięki temu też nie wpuściłam na start wymarzonej Welonki.
Moja wiedza jednak jest marna, wielu rzeczy wciąż nie wiem a im więcej czytam tym zdaje mi się że staję się coraz głupsza.
Akwarium załozyłam 15 lutego, na tę chwile stworzyłam coś co wydaje się dla mnie w miarę ok
Podłoże to piasek i żwirek kwarcowy na dno dałam też kulki torfowe, mam też dwie skałki i kawałek korzenia. To wszystko co udało mi się kupić w sklepie u mnie w mieście. Roślinki kupowałam już przez internet (Nie ma u mnie w mieście żadnego sklepu z żywym inwentarzem do akwarium)
Z roślin mam :
Microsorium Pteropus
Mech Peacock Moss
Micranthemum Umbrosum
Hygrophila Polysperma
Hemianthus callitrichoides
ELEOCHARIS PARVULA
1 kulke Gałęzatka
Alternanthera reineckii
I gratis dostałam jeszcze salvinie
Fauny żadnej jeszcze nie mam z dwóch powodów, po pierwsze nie wiem czy już mogę ją wpuszczać (chciała bym Bojownika i krewetki) tu podam parametry wody jakie w tej chwili mam
NO3 - 25
NO2 - 1
GH - 16
KH - 6
pH – 7,5
oraz problem ze zdobyciem, do najbliższego sklepu z rybkami mam 40 km samochodu brak
Mam też pytanie odnośnie filtra nie wiem jak wysoko ma być umieszczony, blisko powierzchni wody czy dna? I czy mam puszczać z filtra te bąbelki?
chętnie też wysłycham wszelkich porad no i co robię źle i co muszę jeszcze zrobić
Na koniec zamieszczam zdjęcie
Obrazek

Jacek B
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 16 grudnia 20, 15:40

Re: Moje pierwsze akwarium i co dalej?

Postautor: Jacek B » 16 marca 21, 20:19

Jeżeli, to twoja pierwsza aranżacja w życiu, to masz talent do tego. Jest naprawdę ładna. Ale w takiej aranżacji obawiam się że krewetki mogą nie przeżyć z bojownikiem. Ja jestem także świeży, ale bym proponował bojownika + ślimaki neritiny lub clinthony jako ekipa sprzątająca. Możesz też spróbować sił z microrybkami i krewetkami red cherry, jednak są ciężej dostępne. Z moich sugesti dodałbym w lewy, tylny róg obciachowa roślinę czyli rogatka. Dla mnie ona wygląda ok, a bardzo pomaga: szybko wyciąga azot z wody (a masz go sporo), i stanowi schronienie dla twoich zwierzaków. Jakaś kryptokoryna też by dobrze służyła bojowników. Z tego co wiem filtr powinien być raczej u góry, i wylot skierowany ku tafli wody, tak by nią poruszać, wtedy woda jest dobrze natleniona. Oswietlenie super dobrałaś.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości