Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Daniel_83
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 13 sierpnia 21, 20:31

Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: Daniel_83 » 14 sierpnia 21, 11:07

-wymiary zbiornika: 60x30x30
-oświetlenie: Leddy Tube Day & Night 7W
-filtracja: Filtr Asap 300
-ogrzewanie: Aquael Fix 50W
-dodatkowe wyposażenie: brak
-obsada: 5x Neon innesa, 6x razbora klinowa, 2x glonjad (zbrojnik czerwony + zbrojnik złoty)
-roślinność: b/d nie pamiętam nazw :)
-parametry wody: b/d
-wiek zbiornika: ~4msc,
-dekoracje: korzeń, kamienie, sztuczny domek


W powyższym akwarium był też 1 zbrojnik pospolity, z którym do dziś nie wiem co się stało, podejrzewam że mógł zostać wciągnięty przez filtr swego czasu albo zaatakowany przez bojownika, którego też dziś nie ma, zdechł pod którejś z podmian wody. Wyjąłem go i kilka innych rybek z akwarium i na czas czyszczenia akwarium przełożyłem te rybki do zwykłej miski w której była woda z akwarium. Po tamtym podmianie i czyszczeniu rybki kilka dni były wystraszone a bojownik chował się po kontach i pewnego dnia zastałem go martwego wciśniętego między szybą a filtrem.

https://i.imgur.com/967ptg2.jpg
https://i.imgur.com/sMxGzm0.jpg

Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 21, 18:46 przez Daniel_83, łącznie zmieniany 2 razy.

Daniel_83
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 13 sierpnia 21, 20:31

Re: Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: Daniel_83 » 14 sierpnia 21, 13:23

Mam kilka pytań różnej maści:

1) Zakupiłem i chciałbym dodać do akwa ozdobę w postaci kokosa nieszczotkowanego, czy muszę go wyparzać lub wypłukać w wodzie, czy mogę go od razu po prostu wsadzić do zbiornika ?

2) Gdzieś wyczytałem że oryginalny filtr w leddy 60 jest słaby i zakupiłem PAT -mini, ale jeszcze go nie zainstalowałem, co sądzicie o takiej zmianie filtra ?

3) Kupiłem też dodatkowe roślinki Glossostigma Elatinoides które mam zamiar posadzić, ale jak widzicie na fotce, mam jakiś problem z roślinkami, te dwie rośliny z prawej i lewej były ładne zielone ale z czasem liście zmieniły kolor i nie wyglądają teraz zbyt dobrze. Ostatnio kupioną rośliną jest ta w środku i też na niej widać już zawijające się brzegi liści, jeden liść już usunąłem bo miał spore dziury i wyglądał jakby zgnił. Co może być problemem ?

Był czas że miałem bardzo dużo glona na korzeniu, schowałem go na bok żeby nie świeciło na niego tak mocno i wydaje się że to poprawiło sytuację, natomiast mam problem jeszcze z kamieniem, jeden z nich (ten w tyle po prawej) jest zielony.

Fakt że ostatnio nie podmieniałem wody zbyt często ( co 3-4 tygodnie).
Teraz staram się to robić częściej co około 2 tygodnie.
Po podmianie wody wlewam Aqua safe, i Stability.
Co kilka dni staram się wpuścić dawkę Carbo w płynie do zbiornika.
Postanowiłem też zainwestować w odmulacz w płynie i kupiłem preparat Pristine od Sachem (wczoraj wpuściłem pierwszą dawkę)

Przy zakładaniu zbiornika nie dawałem nic pod podłoże, później dopiero doczytałem że można coś takiego zastosować.

Marzy mi się sporo więcej roślin i jeszcze jakieś fajne rybki o ile można jeszcze coś wpuścić do zbiornika tej wielkości.

Prosiłbym o jakieś wskazówki, uwagi, co mógłbym poprawić, zmienić, jak poprawić zdrowie roślinek i może jak zmienić aranżacje bo obecnie zdaję sobie sprawę że biednie to wygląda i nie ma ładu i składu ;)

Jeśli to istotne, to w moim akwa niestety jest dość ciepło, mieszkam na poddaszu i obecnie temp. wody to 27* dlatego też grzałka jest kompletnie odłączona.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: osama » 15 sierpnia 21, 08:04

Daniel... Pierwszego posta nie będę za wiele komentować, bo to jakiś rybny horror.
Jak można wyjmować ryby na czas podmiany???
Nie wolno takich rzeczy robić! To tylko niepotrzebny stres dla ryb.
1. Kokos zalej wrzątkiem.
2. Oba filtry są słabe, lepszy też co ma większą gąbkę. Kup lepiej coś typu FZN-1 na rurkę gąbka, w środku ceramika.
3. Potrzebujesz prostych roślin, jakieś kryptokoryny, rogatek, pod korzenie kryptokoryn kulki gliniano torfowe.

Nie potrzebujesz żadnej chemii, carbo możesz lać, nie potrzebujesz odmulania zbiornika, rośliny muszą z czegoś czerpać wartości odżywcze, jeśli Ci się marzy duża ilość roślin, to na ten moment tylko powciskaj w podłoże kulki nawozowe.

Glony zawsze są, ja traktuję je jako standardową część wystroju akwarium o ile nie ma ich na roślinach w ilościach zagrażających ich życiu.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Daniel_83
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 13 sierpnia 21, 20:31

Re: Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: Daniel_83 » 15 sierpnia 21, 20:20

Teraz to wiem, pierwszy i ostatni raz tak zrobiłem przy podmianie, od tamtej pory ryb nie wyciągam mimo że w akwa robi się straszny syf gdy śmigam z odmulaczem :/
Co do filtra, tak mnie właśnie zastanwiało czy nie kupić tego: Aquael Turbo 1000.
Co do roślin to może źle się wyraziłem, nie zależy mi żeby był tam gąszcz, ale żeby było ich tyle i wymagane jest dla danego baniaka i obsady.
Chciałbym też dokupić jakieś rybki, ale nie wiem co mogę tu jeszcze wpuścić, chętnie znów zainwestowałbym w bojownika, i jakieś inne fajne cieszące oko rybki, krewetki, (ślimaki?).

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: osama » 16 sierpnia 21, 16:40

Aquael 1000 nie jest potrzebny. Jeśli ma być to filtr wewnętrznym to taki o przepływie około 500l/h.
Skąd u Ciebie ten syf podczas odmulania?
Ja swoich baniaków wcale nie odmulam, 240l bez odmulania żyło ponad 11 lat, a nie raz było tam za dużo ryb, gdy jeszcze zdarzało mi się je rozmnażać na handel.
Dno zostaw w spokoju.
Jeśli chcesz nowe ryby zadbaj najpierw o filtrację. I kub rogatka czy kabombę, naprawdę ładnie usuwają azot z akwarium.
Do bojownika pasują małe razbory, na dno nic, bo nie nadaje się dla ryb żyjących na dnie.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Daniel_83
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 13 sierpnia 21, 20:31

Re: Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: Daniel_83 » 16 sierpnia 21, 21:43

Wydaje mi się że syf cały czas się utrzymuje po jednym z dłuższych okresów bez podmiany wody (było to chyba około 6 tygodni) woda już wydawała bardzo nieprzyjemny zapach a dno, wolę nie pisać jak wyglądało :/

Teraz jak śmigam odmulaczem to woda nadal robi się mocno mętna i brązowa, podłoże samo w sobie też od początku było dość brudzące, mimo że wyparzałem je z 5 razy, myłem, płukałem wiele razy przed wsadzeniem do akwarium.

Po wypłacie skuszę się na tego FZN-1, teraz jeszcze postaram się dołożyć roślinek, no i zastanawiają mnie te moje dwie rośliny które zrobiły się brązowe, czy z nich coś jeszcze będzie czy już je zutylizować ? Mowa o tych po prawej i lewej stronie kokosa.

Co do samych rybek co poza Bojownikiem mógłbym tu jeszcze ciekawego wsadzić ?
Czy krewetka amano nadaje się do takiego zbiornika ?

A tu mały update:
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: osama » 17 sierpnia 21, 06:45

Daniel, masz do podmiany max dwa wiadra tygodniowo, pracy jest na 10 minut. Może akwarystyka nie jest dla Ciebie, skoro nie możesz znaleźć tyle czasu co tydzień.
Śmierdziało ze względu na wodę, w której pewnie były ogromne ilości azotu głównie w wyniku braku podmiany i rozkładającego się martwego zbrojnika.
Dna nie odmulaj, nie ma takiej potrzeby. Przy grzebaniu w podłożu tylko niepotrzebnie syf trafia do wody i zatruwa ryby.
Rośliny zostaw, jak pisałem wcześniej, kup jakiegoś rogatka, pomoże Ci utrzymać azot na niskim poziomie.
Amano mogą być, zbrojniki do oddania.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Daniel_83
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 13 sierpnia 21, 20:31

Re: Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: Daniel_83 » 17 sierpnia 21, 21:07

Ok ogarnę roślinki i filterek w pierwszej kolejności ale chciałbym też ożywić trochę to akwarium i jego dno.
Zbrojniki do oddania ze względu na nieodpowiednie podłoże ?
Jeśli tak to czy niewielkim nakładem możemy coś z tym zrobić i dostosować dno dla rybek dennych ? Np pokrywając w jakiejś części obecne podłoże, takim, które pozwoli swobodnie wpuścić osobniki żyjące na dnie ?

Daniel_83
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 13 sierpnia 21, 20:31

Re: Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: Daniel_83 » 19 sierpnia 21, 08:28

Podkusiło mnie jeszcze zrobić test wody paskowy Tetra 6in1 i wychodzi na to że mam za wysoki poziom KH, co może być przyczyną ? Pozostałe parametry wyglądają OK.

Azotany 0
Azotyny 0,47
Twardość ogólna 4
Twardość węglanowa 18
pH 7.6
chlor 0
CO2 15

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: Peter007 » 19 sierpnia 21, 18:13

Te paski są nic nie warte. Kup porządne testy kropelkowe i dopiero wtedy można analizować ich wyniki
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Pierwsze Akwarium - Leddy 60

Postautor: osama » 20 sierpnia 21, 05:09

Zbrojnik jest za duży do Twojego akwarium. Podłoże też nie jest dobre dla ryb przydennych. Lepiej zastosować gruby piach 0,8-1,2mm. Ja bym wymienił całe podłoże, można to zrobić powoli, dosypujemy piach, zabieramy żwir. Metoda ta jednak będzie czasochłonna i zawsze jakieś ziarna żwiru zostaną, które będą wychodzić na wierzch.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości