[112L] - Malawi Optiwhite

ManagerSzkodziu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 lutego 22, 21:58

[112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: ManagerSzkodziu » 26 lutego 22, 22:06

Witam wszystkich bardzo serdecznie,
na tym forum jestem od kilku dni ale chętnie podzielę się moim "mini" projektem malawi. Proszę również o wyrozumiałość, gdyż jestem raczej początkującym jeśli chodzi o ten biotop dlatego też wszelkie rady, uwagi oraz konstruktywna krytyka mile widziana. Za sobą już mam kilka zbiorników - raczej małe kostki 30-50L, bardziej roślinne. Również chciałbym dodać - tak, wiem, że 112L to trochę szklanka jak dla pysków - pewnie niebawem pojawi się większy zbiornik ale na chwilę obecną budżet nie pozwolił.

...do rzeczy...

Specyfikacja:

1. Zbiornik: 112 L - 80x35x40cm, Full Optiwhite

2. Filtr: Kaskada Aquael versamax FZN-3; 1200L/h, do zbiorników od 50 do 300L. Jako media filtracyjne na chwilę obecną gąbka z zestawu.

Oświetlenie: Belka LED 28W przeznaczona do malawi; gównie światło zimne białe z małym dodatkiem niebieskiego + znikomo kolor czerwony. Belka z możliwością ściemniania.

3. Inne sprzęty:
- Szafka dedykowana pod ten zbiornik
- Standardowa mata pod szkło
- Wąż z odmulaczem - jeden z najtańszych bo raczej nie widzi mi się przepłacać za coś takiego.;
- Wąż do napowietrzacza - jestem zwolennikiem używania go do pierwszego zalewania akwarium, żeby jak najmniej podnieść piasek z dna.
- Zestaw 5 w 1 - siatka + czyścik do szyb + skrobak do szyb + grabki do żwirku oraz szczypce do roślin
- Naklejany termometr
- Czarna fototapeta
- Automatyczny zegar sterujący oświetleniem
- Wiadro do podmianek

4. Aranżacja:
Serpentynit - około 35kg - dziś odebrany ze składu kruszyw (40zł to chyba dobra cena jak za taką ilość :D ).
Biały piasek kwarcowy
Flora - być może kiedyś dorzucę Cryptocoryne crispatula Balansae karbowaną ale raczej na próbę

5. Fauna:
Pyszczaki Mbuna


...parę luźnych słów o procesie tworzenia, w trakcie którego właśnie jestem ;)...

Przygoda zaczęła się od kupienia używanego baniaka i szafki, szkło w bardzo dobrym stanie, gorzej z szafką. Jest trochę spuchnięta od wody ale raczej nie powinno mieć to żadnego wpływu. Wczoraj pierwsze zakupy w sklepie akwarystycznym ale wiele nie potrzeba do tego biotopu. Obecnie czekam jeszcze na przesyłki z allegro: kaskada, piasek oraz oświetlenie. Generalnie miał być filtr kubełkowy lecz ceny oraz co chwilę informacja, że komuś zalało mieszkanie albo cieknie powstrzymały mnie przed jego zakupem (chińczyka na pewno nie kupię).

W dniu dzisiejszym udało się rano kupić 35kg serpentynitu, który został umyty i czeka sobie na pierwsze próby układania aranżacji. Była mała przygoda gdyż dziewczyna chciała dobrze i umyła mi głazy (zupełnie nieświadomie, chciała po prostu pomóc) ale dobrze wypłukałem 10 krotnie, sparzyłem i będzie ok. Idąc dalej - został naklejony nowy termometr oraz czarna fototapeta (za pomocą taśmy chociaż słabo się trzyma, a doświadczenia wiem, że nie ważne jak dobrze to obkleiłem to i tak zawsze woda wpadła pomiędzy szkło a tapetę :|). Szafka została dokładnie wypoziomowana. Szkło zostało wymyte i ustawione już na swoim miejscu.

Sporo poczytałem sobie na temat zastosowania jakiegoś podkładu pomiędzy kamienie oraz szkło. Widzę, że opinie są różne - niektórzy stosują profesjonalne podkłady akwarystyczne, inni styropian (który finalnie jest skubany przez pyski). U mnie wybór padł jednak na podkład pod panele (z Leroy Merlin sprzedawany w rolkach), a konkretnie dwie warstwy. Są jakieś minimalne obawy bo nigdy nie wiadomo czy to jakieś chemii z siebie nie zacznie wypuszczać lecz postanowiłem zaryzykować gdyż chciałbym też postawić sobie za cel postawienie fajnego baniaka za naprawdę rozsądne pieniądze.

Dalsze kroki...:

Jutro układanie aranżacji z kamieni na podkładzie panelowym (piasek dopiero będę sypał po jej ułożeniu).
Czekamy na resztę osprzętu montaż + zasypanie piaskiem
Zastanawiam się nad małą kurtyną napowietrzającą - bardziej skłania mnie do tego efekt wizualny ale to raczej temat na przyszłość.
Moje wątpliwości (chętnie usłyszę co sądzicie na ten temat)

Z obsadą nie poszaleje lecz chętnie dowiem się co sugerujecie, w jakiej liczbie itd. Jeśli to możliwe chciałbym mieć tam 2 kolory pyszczaków (żółty + niebieski).
Dajcie znać co sądzicie z tym podkładem pod panele, być może dwie warstwy to zbyt cienko?
Oprócz gąbki chciałbym dodać jakieś media filtracyjne lecz nie za bardzo wiem co warto do malawi
Trochę się rozpisałem... Poniżej trochę fotorelacji z dziś. Zachęcam do komentowania i dziękuję za wszystkie rady.

Pozdrawiam,
Mateusz

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 lutego 22, 12:52 przez ManagerSzkodziu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: Marcinus » 26 lutego 22, 23:38

Fajny projekt, ale trochę mały jak na malawi :( Z rybami nie poszalejesz, moim zdaniem tylko jeden gatunek, konkretnie chindongo saulosi w układzie 1+5. Dwa gatunki przy tej długości raczej nie dadzą rady.
Filtracja: ja bym zdecydowanie dołożył filtr wewnętrzny, oprócz gąbki daj siporax lub matrix.
Przez wiele lat układania skały w akwariach morskich [ w wielu ponad 100kg skały ] nigdy nie stosowałem żadnych podkładów i w sumie nie polecam, nigdy nie wiadomo co mogą oddać do wody. Pod panele wystarczy pewnie zwykła pianka, taki baniak nie jest przesadnie ciężki.
Czekam na fotki z ustawieniem kamieni.

ManagerSzkodziu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 lutego 22, 21:58

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: ManagerSzkodziu » 27 lutego 22, 00:12

Marcinus pisze:Fajny projekt, ale trochę mały jak na malawi :( Z rybami nie poszalejesz, moim zdaniem tylko jeden gatunek, konkretnie chindongo saulosi w układzie 1+5. Dwa gatunki przy tej długości raczej nie dadzą rady.
Filtracja: ja bym zdecydowanie dołożył filtr wewnętrzny, oprócz gąbki daj siporax lub matrix.
Przez wiele lat układania skały w akwariach morskich [ w wielu ponad 100kg skały ] nigdy nie stosowałem żadnych podkładów i w sumie nie polecam, nigdy nie wiadomo co mogą oddać do wody. Pod panele wystarczy pewnie zwykła pianka, taki baniak nie jest przesadnie ciężki.
Czekam na fotki z ustawieniem kamieni.


No niestety budżet nie pozwolił na większe ale mam nadzieje, że szybko się to zmieni :)

Co do skały mam trochę stracha, że walnie szyba na dole ale jeszcze się zastanowię.

Jeśli chodzi o filtr myślisz, że będzie on konieczny jako drugi? Jaki konkretnie byłby Ok? Może Aquael pat mini lub Turbo 500? Ogólnie ta Kaskada powinna być sporym zapasem patrząc na parametry.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: Doody » 27 lutego 22, 01:11

Życzę powodzenia. Choć Malawi w tym litrażu będzie trudno zorganizować.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: Marcinus » 27 lutego 22, 10:08

Nasyp sporo piasku i ułóż kamienie w taki sposób, żeby nie się nie chwiało itp. :) wtedy na pewno nic się nie stanie. Jak kamień spadnie na piasek to też raczej nic się nie stanie, kluczem jest odpowiednie ustawienie kamieni.
Filtr wewnętrzny przy pyszczakach moim zdaniem jest konieczny np. aquael turbo 1000. Na pat mini nawet nie patrz :) a i turbo 500 może być za mały.

ManagerSzkodziu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 lutego 22, 21:58

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: ManagerSzkodziu » 27 lutego 22, 11:34

Marcinus pisze:Nasyp sporo piasku i ułóż kamienie w taki sposób, żeby nie się nie chwiało itp. :) wtedy na pewno nic się nie stanie. Jak kamień spadnie na piasek to też raczej nic się nie stanie, kluczem jest odpowiednie ustawienie kamieni.
Filtr wewnętrzny przy pyszczakach moim zdaniem jest konieczny np. aquael turbo 1000. Na pat mini nawet nie patrz :) a i turbo 500 może być za mały.


Ale uważasz, że przy zostawieniu kaskady, filtr wewnętrzny jest konieczny? Ciężko mi zrozumieć dlaczego :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: Marcinus » 27 lutego 22, 11:53

Pyszczaki to brudasy, ja osobiście dałbym filtr wewnętrzny. Kaskada biologicznie sobie poradzi bez problemu, chodzi bardziej o brudy mechaniczne, z którymi kaskada nie da rady.

ManagerSzkodziu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 lutego 22, 21:58

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: ManagerSzkodziu » 27 lutego 22, 13:12

Tutaj pytanie, dlaczego nie da sobie rady kaskada z brudami mechanicznymi? Przecież obieg wody jest zapewniony i zaciąga cały syf na gąbkę? :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: Marcinus » 27 lutego 22, 13:20

Kaskada nie jest typowym filtrem mechanicznym bo taka jest jej budowa, nie wytwarza takiego ruchu wody,aby większość brudów mechanicznych odfiltrować. W większych baniakach malawi zawsze oprócz dużych kubełków czy nawet sumpów są filtry wewnętrzne. U Ciebie będzie mało ryb, więc ten problem nie będzie aż tak duży jeśli nie będziesz miał filtra wewnętrznego, ale mimo wszystko uważam ,że warto go mieć.

ManagerSzkodziu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 lutego 22, 21:58

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: ManagerSzkodziu » 27 lutego 22, 14:13

Ok rozumiem. Zobaczymy jak to będzie bez wewnętrznego, najwyżej potem się dokupi.

Mam jeszcze jedno pytanie - kamienie będą finalnie układane na spienionym PCV 3mm. Wszyscy mówią, żeby najpierw ułożyć kamienie, a potem sypać piach. Rozumiem, że raczej chodzi o ułożenie pierwszej warstwy stabilnie, następnie nasypanie piasku pomiędzy i w ogół i dalej układanie reszty kamieni? Inaczej sobie nie wyobrażam bo jak ułożę w całości kamienie to już nie wsypię dokładnie piasku pomiędzy szczeliny pierwszej warstwy.

ManagerSzkodziu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 lutego 22, 21:58

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: ManagerSzkodziu » 27 lutego 22, 15:21

Mały update z mojej strony. Układanie aranżacji kamieni na sucho wstępnie zakończone chociaż zastanawiam się czy nie dodać więcej tych głazów :D
Myślę, że w okolicach środy będę już zalewał wodą.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: Marcinus » 28 lutego 22, 07:42

Ułożenie całkiem fajne, przy takiej konstrukcji raczej nic Ci nie spadnie na dno :)

ManagerSzkodziu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 lutego 22, 21:58

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: ManagerSzkodziu » 28 lutego 22, 21:20

​Kolejna aktualizacja! Zapraszam do komentowania!

Udało się zakupić spienione PCV 3mm za waszą radą oraz tło samoprzylepne. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się tak dobrego efektu (naklejałem na wodę) i wygląda luks! 

Kolejna wizyta w zoologiczny zakończyła się kupnem również pierwszego pokarmu dla malawi (JBL Novo Malawi w formie płatków); zaworka przeciw-zwrotnego oraz kurtyny napowietrzającej 20 cm. Nadal bije się myślami czy wrzucić sobie taką małą ściankę z bąbelków za skałami - chyba muszę zobaczyć na żywo po zalaniu jak to będzie wyglądać. 

Czas na najważniejsze. Aranżacja skalna wylądowała w końcu w szkle. Spędziłem chyba z 2-3h żeby wszystko stabilnie stało i zgodnie ze sztuką ułożone wszystko zanim został nasypany piasek (moim zdaniem jedyny minus taki, że skały dość mocno są zasypane przez piach, szczególnie te płaskie na dnie no ale bezpieczeństwo z priorytetem. Przy zalewaniu będę uzupełniał piasek bo nie da wypełnić się dokładnie szczelin jak nie ma wody, ciężko upchać go. 

Zostało mi sporo skał i jutro mam zamiar kilka rozwalić na mniejsze kawałeczki i zrobić trochę więcej grot. Start baniaka w środę (wtedy ma przyjść kurierem oświetlenie + kaskada). Fotorelacja poniżej

PS. Nadal biję się z myślami czy nie wrzucić jednej sadzonki Cryptocoryne karbowanej na próbę i być może pistię skoro zbiornik będzie odkryty

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: osama » 6 marca 22, 11:48

Aranżacja spoko, fajnie, że dałeś spienione PVC. Ja u siebie kamienie w akwariach daję na piach, najcięższy waży 25kg, inne 10-20kg i drobnica.
Zamiast Malawi może Tanganika?
Zastanów się nad tą propozycją, jest naprawdę wiele ryb, które się nadają do zbiornika o takim litrażu.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [112L] - Malawi Optiwhite

Postautor: Marcinus » 19 marca 22, 10:11

Baniak zalany ??

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości