70 litrowe akwa - jak użądzić?

takajedna25
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 18 maja 06, 18:02

70 litrowe akwa - jak użądzić?

Postautor: takajedna25 » 18 maja 06, 19:39

Chciałabym prosić was o pomoc. Kupiłam 70 litrowe akwa ale nie wiem jak je użądzić jakie ryby kupić i preperaty oraz sprząt? Pomożecie mi :?: - bardzo prosze :D

Awatar użytkownika
Arko
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 20 kwietnia 06, 16:58
Lokalizacja: wielkopolska

Re: 70 litrowe akwa - jak użądzić?

Postautor: Arko » 18 maja 06, 20:24

Czyżby to było Twoje drugie akwa bo w poście "chore skalary?" piszesz że masz 100l akwa od ok.miesiąca?
84l [Ameryka Płd]
Obsada:
6 x kirysek spiżowy
2 x otosek

takajedna25
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 18 maja 06, 18:02

Re: 70 litrowe akwa - jak użądzić?

Postautor: takajedna25 » 18 maja 06, 21:09

tak drugie ale chcialabym zeby juz te ryby taknie chorowaly i zeby wsyztsko bylo ok;]

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: 70 litrowe akwa - jak użądzić?

Postautor: Jakus » 18 maja 06, 23:08

Przedewszystkim zależy to od zasobności portfela... Jeżeli cię stać to możesz kupić jakiś nieduży filtr zewnętrzny ale to koszt około 200zł, możesz też kupić filtr kaskadowy, który jest prawie tak samo dobry a jednak tańszy lub najtańszym wyjściem jest filtr wewnętrzny. Jeżeli miałby być to wewnętrzny to ja osobiście polecam następujące rozwiązanie: filtr Aquaszut 3W o wydajności 300l/h i gąbkę do filtra goąbkowego tropicala i założenie jej zamiast tego plastikowego pojemnika, szczerze jednak polecam filtr kaskadowy bo jest w miarę tani (w zależności od producenta), nie szpeci podwodnego krajobrazu i cechuje się dobrą filtracją (nie taką oczywiście jak dobrze skomponowany kubeł ale jednak).
Grzałkę kup 75W bo zawsze lepiej trochę zapasu a prądu i tak więcej nie pobierze (oczywiście najlepiej z termostatem).
Po włożeniu żwiru zalej wodą i zostaw z włączonym sprzętem na tydzień. Jeżeli zamierzasz sadzić żywe rośliny (co jest bardzo wskazane dla równowagi biologicznej) to pamietaj o odpowiedniej warstwie żwiru - przynajmniej 5cm. Żwir najlepiej żeby miał grubość ok 0,5cm. Ja nie jestem zwolennikiem stosowania chemii do uzdatniania wody więc polecam taką technikę zakładania zbiornika. Po około tygodniu parametry pominny się na tyle ustabilizować że można wpuszczać ryby. Co do ryb jakie możesz tam wpóścić to zależy od twojego gustu i oczywiście dobrego doboru. Nie będę tu wymieniał przykładowych obsad bo każdemu inne ryby się podobają. Przejżyj temat "Przykładowe obsady" a może znajdziesz taką jaka by Tobie pasowała. Jeżeli jednak nie to napisz jakie rybki Ci się podobają to może coś z tego dobierzemy tak żeby nie było problemów.
Pozdrawiam


Moderatorów proszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu!!!
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
Arko
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 20 kwietnia 06, 16:58
Lokalizacja: wielkopolska

Re: 70 litrowe akwa - jak użądzić?

Postautor: Arko » 19 maja 06, 22:10

Ja jeszcze bym dodał że jeżeli istnieje taka możliwość to na pierwsze 1-2 tygodnie włożyłbym do filtra wkład(np gąbkę) z dojrzałego akwa lub zastosował jakiś biostarter np z sery lub tetry po to aby uaktywnić biologicznie zbiornik.
Ważne jest żeby na początek posadzić rośliny szybko rosnące (np.moczarkę,nurzańca itp) można w ten sposób uniknąć plagi glonów co często się zdarza przy świeżym zbiorniku.
Pierwsze rybki wpuścił bym raczej po 2 tygodniach (np 5 szt)a następne w tygodniowych odstępach aż do pełnej obsady.Ważne jest żeby nie wpuszczać wszystkich ryb od razu bowiem jeżeli robimy to stopniowo wtedy bakterie nitryfikacyjne mają czas się namnozyć proporcjonalnie do ilości ryb.
Pierwszą podmianę wody (15-20%) radził bym dokonać po 4 tyg.od startu akwa a później co tydzień lub co dwa (zależy od ilości ryb).
84l [Ameryka Płd]
Obsada:
6 x kirysek spiżowy
2 x otosek

tomyszek
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 6 listopada 06, 21:57
Lokalizacja: Okolice Gniezna

Re: 70 litrowe akwa - jak użądzić?

Postautor: tomyszek » 6 listopada 06, 23:24

Pamiętaj , ze w akwarium 70l. nie należy trzymać dużo ryb

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości