[112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: osama » 27 stycznia 08, 10:59

Same chcą się mnożyć :) choć ostatnią troszkę przestały...

Zbrojnik NIEniebieski-Ancistrus Sp.

WIELKOŚĆ: Samice do 10-11cm, samce do 15cm (przeciętnie koło 12cm).

WYSTĘPOWANIE: Dorzecze górnej i środkowej Amazonki-głównie w Brazylii, Gujanie, Peru.

ZACHOWANIE: Zbrojnik ten jest spokojną rybką, nadającą się do akwarium wielogatunkowego. Agresje może przejawiać jedynie do innych osobników swojego gatunku wpływających na ich terytorium (szczególnie samce, choć samice też czasami są zadziorne). Zazwyczaj nie niszczy roślin, chyba że w skład jego diety nie wchodzą pokarmy pochodzenia roślinnego-wtedy potrafi podgryzać szczególnie te delikatniejsze rośliny.

TEMPERATURA: 23-27*C.

WODA: Twardość 4-20 °n; Skala pH 6,5 - 7,5.

AKWARIUM: Minimum 100l, 80cm długości. W takim akwarium można trzymać maksymalnie jednego samca i dwie samiczki. W naszym zbiorniku powinny znajdować się korzenie, grotki skalne, łupiny orzechów kokosowych, by nasi podopieczni mieli się gdzie ukryć.

POKARM: Wbrew zwyczajowej nazwy "glonojad" zbrojniki nie zjadają wiele glonów. Jedynie młode osobniki chętnie je jedzą. W naturze te urocze rybki żywią się zbutwiałymi gałęziami, korzeniami oraz innym pokarmem pochodzenia roślinnego ale mięskiem czy też robaczkiem nie pogardzą. W niewoli chętnie jedzą zarówno suche płatki, granulaty, tabletki jak i mrożone serce wołowe czy też ochotkę. W naszym zbiorniku powinny znajdować się także korzenie bądź łupki orzechów kokosowych, które będą służyły nie tylko za kryjówki ale także za uzupełnienie diety. Zbrojnikom powinno się także podawać pokarmy roślinne takie jak: sparzona sałata, kapusta pekińska lub zwykła, marchewka gotowana, plasterki ogórka, brokuły, koperek czy nawet opłukanego wodą arbuza (arbuza nigdy nie próbowałem podawać swoim rybkom).

DYMORFIZM PŁCIOWY: Samce są większe od samic, mają wyrostki w postaci kolców na pyszczku (samice czasami też posiadają takie wyrostki ale znacznie mniejsze).

ROZMNAŻANIE: Aby zachęcić naszych podopiecznych do amorów wystarczy zmienić ok 20% wody w akwarium. Dobrze jest też obniżyć temperaturę wody na jedną dobę o 2 stopnie, ale nie jest to konieczne. Samiec kiedy już znajdzie odpowiednią kryjówkę w postaci np grotki skalnej lub orzecha kokosowego oczyszcza miejsce, na którym będzie składana ikra i zaprasza do siebie samiczkę/samiczki (jeśli jest ich kilka w akwarium to przeciętnie 2, 3, ale jeśli nasz samiec to prawdziwy casanova czy macho to potrafi zaprosić nawet 5 uroczych panienek, co nie jest trudne, gdyż często samiczki, gdy poczują tylko w wodzie zapach miłości same się pchają do kryjówki samczyka).Tarło odbywa się po kolei z każdą z partnerek, każda składa po około 30 ziarenek ikry. Jeśli w akwarium jest jeszcze jeden samiec, będzie się starał sam też zapłodnić złożona ikrę, dlatego odradzam hodowli więcej niż jednego samca, chyba że jeden jest wyraźnie większy od drugiego. Ikrą opiekuje się samiec, młode glonojadki wykluwają się po ok 4, 5 dniach i pozostają w kryjówce do momentu, kiedy zużyją całe swoje żółtko-mają już wtedy po około 8 mm. Dopiero po tym czasie opuszczają kryjówkę w poszukiwaniu pokarmu. I na tym opieka samca się kończy, wtedy to też wygłodzony ciągłym pilnowaniem samiec opuszcza kryjówkę w poszukiwaniu pokarmu. Młode żywią się glonami oraz takim samym pokarmem jak dorosłe osobniki.Kryjówka - proponuję kupić większego orzecha kokosowego i uciąć go wzdłuż równo na pół. Następnie zrobić jedno wejście do łupiny odcinając kawałek brzegu połówki kokosa. Kiedy już spreparujemy (wygotujemy) naszą nową, funkcjonalną dekorację możemy ją włożyć do akwarium, przyłożyć do szyby w jakimś ciemniejszym kącie akwarium i przycisnąć ją kamieniem czy korzeniem. Ikra będzie składana wewnątrz połówki kokosu najprawdopodobniej na szybie. W ten sposób będziemy mogli podglądać nasze rybki podczas przygotowania do tarła, podczas tarła i cudu narodzin nowego życia w naszym akwarium.

[ Dodano: 12 Wrzesień 08, 13:07 ]
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 lutego 09, 10:25 przez osama, łącznie zmieniany 3 razy.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: Marcinus » 12 września 08, 12:31

Napisałeś małe kompendium wiedzy na temat zbrojników ;-) ;-) ;-)

Piękne masz te Ellioti, bardzo mi się podobają.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: osama » 12 września 08, 12:34

Napisałem o wielu gatunkach pielęgnic, gurami i zbrojniku ;)

[ Dodano: 11 Listopad 08, 12:49 ]
Tarło przegapiłem (na forum siedziałem ;) ), ale kilka fotek po tarle Wam zaprezentuję:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2 marca 09, 16:00 przez osama, łącznie zmieniany 3 razy.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: Tomek83 » 11 listopada 08, 13:06

Ślicznie, ślicznie. Ruskie już by ręce zacierali na taki kawiorek ;-)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: osama » 11 listopada 08, 13:19

Tomek83 pisze:Ruskie już by ręce zacierali na taki kawiorek ;-)
Zbrojniki też mają ochotę na ikrę, jednak samiczka póki co to wzorowa mamusia ;) jak jakiś podpłynie to łapie go za płetwę i ciągnie z daleka od ikry (10cm ;-) ).
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: Tomek83 » 11 listopada 08, 13:22

No nieźle nieźle, prawdziwa matrona ;-)

Patrykolo14
Ryba
Ryba
Posty: 303
Rejestracja: 22 lipca 08, 07:08

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: Patrykolo14 » 11 listopada 08, 14:28

Piękne ellioti,gratulacje :grin:

Lukiki
Ryba
Ryba
Posty: 125
Rejestracja: 7 listopada 08, 17:29
Lokalizacja: Łódź

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: Lukiki » 11 listopada 08, 16:45

Osobiście nie przepadam za elliotkami,ale te, to mistrzostwo świata,przepiękne są,tylko pogratulować takich osobników.
Wstaw foto elliotek w większej rozdzielczości,tylko poprosze bez lampy :)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: osama » 11 listopada 08, 16:51

Lukiki pisze:Wstaw foto elliotek w większej rozdzielczości,tylko poprosze bez lampy :)
Fotki teraz ładnej nie cyknę, ponieważ z przodu mam słabą aqua-glo zainstalowaną z kilkoma lumenami, po drugie akwarium jest mocno zacienione przez wszędobylskie kryptokoryny a po trzecie baniaczek stoi 10km za Oławą a ja jestem teraz we Wrocławiu.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: Jaro69 » 11 listopada 08, 20:46

No, no Łukasz, wreszcie się doczekałeś! Tylko coś tych jajeczek mi mało, ja miałem tego ok. 300 sztuk. :niewiem:

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: osama » 11 listopada 08, 20:48

Jaro69 pisze:ja miałem tego ok. 300 sztuk.
A ja mam głodne zbrojniki ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: Jaro69 » 11 listopada 08, 20:49

osama pisze:A ja mam głodne zbrojniki ;)

To je zacznij czymś karmić. :mrgreen: U mnie również były 3 zbrojniki i żaden z nich nie skosztował ikry.

szczepan166
Ryba
Ryba
Posty: 197
Rejestracja: 21 września 08, 18:05

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: szczepan166 » 11 listopada 08, 21:10

WOOW! Piękne:)
Pozdrawiam
''Carpe diem tempus fugit''

Moje 112l -
http://aquaforum.pl/viewtopic.php?t=135 ... cad464b52b

Awatar użytkownika
Vieniek123
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 679
Rejestracja: 15 marca 08, 16:30
Lokalizacja: Włocławek

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: Vieniek123 » 20 listopada 08, 16:41

Jak gdyby nie było to masz piękne elliotki nie to co u mnie w zoologu ( taka tandeta, że szok) a tak poza tym jestem ciekaw co robisz z tymi zbrojnikami czy sprzedajesz czy co?? (ja z chęcia chciał bym tak płodną parkę zbrojników bo w zoologicznym płacą 5 zł za takiego 3 cm :P)
450l - Paletki

72l - Takie nie wiem jakie

Awatar użytkownika
czesio xD
Ryba
Ryba
Posty: 277
Rejestracja: 13 marca 08, 15:31

Re: [112l] Mój kochany zbiorniczek :)

Postautor: czesio xD » 20 listopada 08, 17:49

Osama nie odda... hehe za bardzo się przywiązał ;-) Ty byś oddał takiego reproduktora?? xD

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości