Moja solniczka 112l

fiksior
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 13 czerwca 15, 17:07

Moja solniczka 112l

Postautor: fiksior » 18 czerwca 15, 09:11

Witam wszystkich,
zdecydowałem się po raz pierwszy założyć akwarium, wielka szkoda tylko, że mimo moich pytań na tym forum stało się ono albo wymarłe, albo po prostu niekonsekwentne w swoim przeznaczeniu tj. pomocy takim laikom jak ja

Ale abstrachując już od tematu powyżej, zdecydowałem się na akwarium o pojemności 112 litrów
Z tego powodu, iż sądzę, że będę je w stanie utrzymać, a także iż jest optymalnym rozwiązaniem dla nowych osób zakładających akwarium słonowodne

1. Akwarium optiwhite 80x35x40h,
2. Oświetlenie- Belka oświetleniowa 4x 24 W T5, dwie świetlówki T5 (15000K) plus dwie świetlówki T5 (12000K)
3.Filtr kaskadowy Aquael Filtr Versammax FZN-3 (przepływ do 1200 litrów na godzinę), do tego fizelina, która będzie wsadzona do środka, aby zabezpieczyć brudy i syfy przed ponowym wpadnięciem do akwarium
4. Filtry przepływowe, tj.falowniki 2x SUNSUN WAVEMAKER JVP-100A, Wydajność 2500 l/h\
5.Grzałka firmy Jager 100W
6.Sól 8 kg Instant Ocean (z tym, że na pierwsze zasolenie idzie około 4kg)
7.Do tego żywy piach (około2-3 kg) + żwirek koralowy (5-6 kg)
Żywa skała w ilości około 13-15 kg (betoda berlińska)
8.Filtr osmozy, zwykły na allegro do 150 zł(Ro+Di), lub filtr osmozy i osobno filtr z żywicą
9. Oczywiście hydrometr i miernik TDS
10.Testy chemiczne (na początek NO3,PO4,kH,PH, a poźniej Ca i MG) firmy Salifert

W akwarium chciałbym mieć trochę miękasów, parę LPS (SPS raczej odpadają) plus 3-5 rybek, w tym błazenki i może jakieś babki piaskowe.

Co sądzicie o takim skompletowaniu sprzętu?
Pozdrawiam, wiecznie mający nadzieję Kamil
:niewiem:

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Moja solniczka 112l

Postautor: Marcinus » 19 czerwca 15, 10:58

Kamil:

1. świetlówki: ati coral plus + ati blue plus, po dwie 24W i będzie fajnie, daruj sobie jakieś wynalazki 15000k i 12000k
2. cyrkulacja: jvp nie są super pompami,ale na jakiś czas starczą
3. kaskada nie wyciągnie Ci zbyt dużo syfu, fizelinę czyść co 3-4 dni
4. jako podłoże daj tylko żywy piach, są opakowania po 4,5kg, daruj sobie ten żwir koralowy, wygląda to beznadziejnie
5. z testów kup tylko: ca,mg,kh oraz no3, daruj sobie ph i po4, salifert ma beznadziejne testy na po4 szkoda, kasy, odkładaj na Hanna HI713, tylko tym w miarę realnie sprawdzisz po4.

fiksior
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 13 czerwca 15, 17:07

Re: Moja solniczka 112l

Postautor: fiksior » 19 czerwca 15, 13:40

Dziękuje za pomoc Marcinus (piwko) , mam jeszcze takie pytanie, bo powoli zamierzam właśnie założyć dwa akwaria, jedno dla mnie w Krakowie, drugie z tatą w Przemyślu.

Nie chce już zaśmiecać forum i pisać nowego tematu, dlatego umieściłbym to tutaj:

1.Dla mnie przeznaczone byłoby akwarium o wymiarach 35x35x35 cm (lekko ponad 40 litrów)
Wszystko ze szkła optiwhite
-filtr kaskadowy Filtr VERSMAX FZN-2
-grzałka jager 25 W
-SUNSUN WAVEMAKER JVP-110
-lampa AQUAEL DECOLIGHT DUO MARINE
- około 5-6 kg żywej skały
-2-3 kg żywego piachu

Chciałbym w środku trzymać 2 błazenki i jedną babkę piaskową (Cryptocentrus cinctus)
do tego może jedna krwetka, 1-3 ślimaki turbo i może jakiś krabik.
Jeżeli chodzi o koralowce to: zoanthus, discosoma, Caulastrea może xsenia.

Czy taka obsada będzie w sam raz?
Czy sprzęt jest w miarę w porządku, czy grzałka jest potrzebna łącznie z falownikiem przy tak małym akwarium?



2. Akwarium zostawione w Pśl (Przemyślu)


Wymiary: 120x50x50 (300 litrów), 3 szyby z optiwhite z kominem zewnętrznym
Pytanie pierwsze jakiej średnicy otwory pod śrubunek, myślałem ( 30,30 rewizja, 25 powrót)

Czy robić stelaż pod takiego akwarium, czy wystarczy mocniejsza szafka?

Lecimy dalej :smile:

Odpieniacz białek: DELTEC - SC 1455 (800-1000 litrów) lub Deltec SC 1351 (350 -600 litrów) lub Tunze DOC Skimmer 9410 (do 1000 litrów) chyba, że inny?

Falowniki: Pompa cyrkulacyjna x2 lub x3: JVP-101B (do 3000 l/h) lub SICCE Falownik Voyager Nano 2000L/h

Pompa obiegowa do SUMPa: Newa Jet 3000 (Wydajność pompy: 1200 - 3000 l/h)

Grzałka jager 200W

Filtr Ro+ Di

Żywa skała około 35 kg

i lampa? myślałem nad Lampa LED RAZOR R420r 180W [16000K] wydaje mi się, że zarówno kąt padania światła 120 stopni plus moc jaką dają lampy LED (1,5-2 razy lepszą nić lampy T5, czy 150 procent sprawność lampy HQI) stawiają ją jako odpowiednią do akwarium 300 litrowego.

Myślałem jeszcze nad dołączeniem 2 świetlówek 2x24 W?

W akwarium oczywiście byłby korale LPS I SPS, z mniejszą ilością korali miękkich


----------------------------------

;-) I teraz SUMP

Wydaje mi się, że odpowiedni będzie wielkości około 120- 150 litrów, w którym będą 3 przegrody, w jednej odpieniacz, w drugiej 3-5 kg skały żywej + (może w przyszłości reaktor wapnia), w ostatniej komorze pompa obiegowa

Czy takie rozwiązanie wydaje się być w porządku, czy należałoby jeszcze coś dodać, aby była lepsza filtracja i oczyszczanie wody?

No i do tego oczywiście automatyczna dolewka ze zbiornikiem 30-50 litrów.


Z góry dziękuję za pomoc i konstruktywną krytykę :grin:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości