choroby akwarystów

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

choroby akwarystów

Postautor: ciosek » 24 maja 04, 20:11

Witam!
Pomyślałem, że pozwolę sobie napisać troszkę o chorobach ryb, które mogą być również niebezpieczne dla nas, akwarystów. Pewnie niektórzy z was nawet nie są świadomi tego, że można sie zarazić od "rybek". Szczerze mówiąc, ja tez sie niedawno dowiedziałem o tym :).

Mykobakterioza, mogą sie zarazić również ludzie, może nie jest o tyle groźna co dość trudna do wyleczenia. Można ją rozpoznać po różowo-fioletowych bolesnych ranach. Choroba może się rozwijać od 2 tygodni do około 2 lat. Można się nią zarazić również na basenie itp. Zaniedbanie tej choroby może prowadzić do chorób stawów (przypominajacych artretyzm)

Bardziej groźne mogą byc bakterie wywołujace u ryb puchlinę brzuszną lub wytrzeszcz oczu. Sa to bakterie z rodzaju VIBRIO, a dokladniej Vibrio alginotylicus, Vibrio damsela, Vibrio parahaemolyticus, Vibrio vulnificus.
Infekcja V.damsela i V. vulnificus może prowadzić do amputacji lub nawet śmierci. Choroba ujawnia się od 1-5 dni
Objawy:
wysoka gorączka
dreszcze
wymioty
bóle brzucha
niskie ciśnienie krwi
omdlenia.
CHOROBY NIE WOLNO ZIGNOROWAÆ, NA SZCZESCIE ŁĄTWO JĄ WYLECZYÆ ODPOWIEDNIMI ANTYBIOTYKAMI.

inne choroby takie jak Erysipelothrix rhusiopathiae niezagrażają akwarystom ze wzgledu na sposó przenoszenia, wybrany przykład moze zagrażać akwarystom którzy maja kontakt z wnetrznosciami lub odchodami ryb. Od naszych podopiecznych można się zarazić również SALMONELLĄ, ale zagraża nam tylko wtedy, kiedy zjemy rybę.

JAK SIÊ PRZESTRZEC?
Do akwarium nie powinnismy wkładać rąk z otwartymi ranami, trzeba poczekac aż się zagoją, w przypadku skaleczenia się w akwarium, należe szybko wyjac rękę z raną i pozwolić spuścić trochę krwi, uciskając okolice rany... potem zdezynfekować Wodą Utlenioną lub Spirytusem. Jeżeli używamy wężyka do spuszczania wody, należy unikać ciągnięcia wody ustami, należy używać do tego urządzeń tj. m.in JBL Aqua In-Out


P.S
nie napisałem tego abyści sie przestraszyli spanikowali itp. Chciałem wam uświadomić czym mogą grozić nieostrożne prace przy akwarium. Mam nadzieję że nie wystapia u was nigdy żadne objawy chorobowe spowodowane pracami przy waszych zbioernikach.

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: choroby akwarystów

Postautor: Aigel » 24 maja 04, 20:35

Lepiej chuchac na zimne, ale mysle ze polkniecie troche wody przy zasyssaniu nie jest grozne, raczej uwazal bym na rany na dloniach. Jednak post bardzo przydatny.
Obrazek

Awatar użytkownika
majka_kicia
Ryba
Ryba
Posty: 146
Rejestracja: 22 maja 04, 08:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: choroby akwarystów

Postautor: majka_kicia » 24 maja 04, 20:50

ja miałam raz przygode . Wysysałam przez rurke i troche się napiłam . nie mówiłam nikomu, ale jednak się bałam . Naszczęście nic mi nie jest, a zdazyło sie to 3 mięsiące temu.
Dzięki za wszystkie rady.

Awatar użytkownika
BaT
Ryba
Ryba
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 04, 20:05
Lokalizacja: Dębno Małapolska*

Re: choroby akwarystów

Postautor: BaT » 24 maja 04, 21:15

Jak się wysysa i co??
Grupa Miłośników Mniejszych Rybek- zapraszam do członkowstwa

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: choroby akwarystów

Postautor: atusia » 24 maja 04, 21:49

BaT pisze:Jak się wysysa i co??

Wężyk zanurzasz jednym końcem w akwarium, a drugim zasysasz (ustami wciągasz :wink: ) i do wiaderka...i zlatuje woda z akwarium :wink: Proste no nie? :lol:
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

Awatar użytkownika
BaT
Ryba
Ryba
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 04, 20:05
Lokalizacja: Dębno Małapolska*

Re: choroby akwarystów

Postautor: BaT » 24 maja 04, 22:00

niezbyt.. wciagam i potem woda sama leci?? Pewnie lejecie ze śmiechu jak to czytacie, ale powiedzieć można...
Grupa Miłośników Mniejszych Rybek- zapraszam do członkowstwa

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: choroby akwarystów

Postautor: Aigel » 24 maja 04, 22:26

Dokladnie tak, wiaderko musi byc ponizej akwarium (prawa fizyki), jak pociagniesz wode i pozniej poscisz to bedzie ona swobodnie plynac do wiadra. A tak swoja droga jak zes do tej pory wymienial wode w akwarium?
Obrazek

Kikus
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 25 maja 04, 00:38
Lokalizacja: Łódź

Re: choroby akwarystów

Postautor: Kikus » 25 maja 04, 00:49

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum to witam wszystkich.

A co do spuszczania wody to przecież można sobie poradzić bez jakiegokolwiek zasysania czy to ustami czy innymi urządzeniami. Wystarczy tylko cały wąż władować do akwarium, konkretnie chodzi o to żeby napełnić go wodą potem zatykamy oba końce palcami wyciągamy jeden z nich, pakujemy do wiadra, odtykamy i woda sobie leci. Nie ma to jak fizyka hehe.

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: choroby akwarystów

Postautor: atusia » 25 maja 04, 09:03

Kikus pisze:
A co do spuszczania wody to przecież można sobie poradzić bez jakiegokolwiek zasysania czy to ustami czy innymi urządzeniami. Wystarczy tylko cały wąż władować do akwarium, konkretnie chodzi o to żeby napełnić go wodą potem zatykamy oba końce palcami wyciągamy jeden z nich, pakujemy do wiadra, odtykamy i woda sobie leci. Nie ma to jak fizyka hehe.

Przy najbliższej okazji wypróbuję Twój sposób :) Mogę mieć problemy z zanurzeniem całego węża w akwarium (mam dość gęsto zarośnięte), ale spróbuję :wink: Sposób fajny i higieniczny :lol:
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

Awatar użytkownika
majka_kicia
Ryba
Ryba
Posty: 146
Rejestracja: 22 maja 04, 08:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: choroby akwarystów

Postautor: majka_kicia » 25 maja 04, 12:40

ja przewaznie przez wężyk wysysam tylko brudną wode !! (fuj) Ale niestety trzeba żyć ! twój sposób jest spoko ( może wyprubuje )
Dzięki za wszystkie rady.

Awatar użytkownika
BaT
Ryba
Ryba
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 04, 20:05
Lokalizacja: Dębno Małapolska*

Re: choroby akwarystów

Postautor: BaT » 25 maja 04, 21:45

hmm.. rozważmy jakie są to prawa fizyki... raczej nie zasada naczyn połączonych, czyli ta woda która wysysacie to ona ciagnie za soba reszte..... na podstawie prozni?? :| :idea:
Grupa Miłośników Mniejszych Rybek- zapraszam do członkowstwa

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: choroby akwarystów

Postautor: Aigel » 25 maja 04, 22:06

to jest chyba wlasnie zasada naczyn polaczonych ktor dazy do tego by w akwarium i wiadrze byl ten sam poziom wody. Glowy nie dam zawsze bylem slaby z fizy :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: choroby akwarystów

Postautor: Adam » 26 maja 04, 10:43

BaT, a nie słyszałeś jak kradną paliwo z baków. Też węzykiem i do kanistra. Tylko benzyny to bym się nie chciał napić 8) To ta sama zasada. Też mi się wydaje, że to własnie zasada naczyń przelewowych. Podobnie działają filtry kubełkowe tylko tam jest jeszcze wirnik bo woda musi wrócić do akwarium. Chyba :P
Ostatnio zmieniony 26 maja 04, 11:34 przez Adam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
artn
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 26 maja 04, 08:15
Lokalizacja: Radom

Re: choroby akwarystów

Postautor: artn » 26 maja 04, 11:09

Wystarzy do węża nalać wczeniej wody z kranu nie ma koniecznoci zanurzania go całego w zbiorniku

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: choroby akwarystów

Postautor: Elmo » 26 maja 04, 18:35

Witam :)

Ja mam taki patent że mam wąż z taką pompką wkładam jeden koniec do akwa drogi do wiadra , pompne dwa razy i woda leci :roll:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 103 gości