oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

grych2
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 04, 22:53

oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: grych2 » 24 października 04, 11:40

Witam. Zgodnie z zaleceniem z poprzedniego postu, zmieniłem oświetlenie z halogena, na żarówkę energooszczędną (zaadoptowałem starą lampkę na mały gwint).
Kupiłem żarówką 11W(odpowiednik 60 tki), wydaje mi się że świeci za mocno, do 16tej mogę wymienić na 9W (odpowiednik 40)
Moje akwarium to skromne 20l – 6 neonków, 4 kiriski i 2 otoski

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: Dave » 24 października 04, 12:49

Ja w 25 l akwarium mam 40 W żarówkę i uważam, że świeci odpowiednio.

grych2
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 04, 22:53

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: grych2 » 24 października 04, 15:21

Zamieniłem na 40w (ewengoszczędna 7W) i wszistko OK

Gargus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 października 04, 07:31

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: Gargus » 24 października 04, 19:46

A jakie oświetlenie radzicie na akwarium 65lL. Jaką żarówkę, świetlówkę?

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: kuba!!! » 25 października 04, 07:19

Czesc.
Ja bym dal świetlowki 2x15Watt
Obrazek

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: Locter » 25 października 04, 18:01

Jak zależy ci przede wszystkim na wzroście roślin, to dobre będa małe żarówki, ale jak twoim głównym celem jest piękno rybek i ogólnie całego zbiornika, to żarówki raczej odpadają ( będziesz miał żółto w akwarium). Żarówki maja niską temperaturę barwową, a co za tym idzie, słabo oodaja naturalne kolory ryb i roślin. Radze zainwestować w dwie świtetlówki - jedna około 5500 - 6000k, a druga Philips Aquarelle 10000k. Gwarantuje że będziesz miał ładne akwa :wink:
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: Dave » 25 października 04, 18:30

Locter, chyba nie czytałeś jedngo z tematów opowiadających o założeniu przez grycha2 akwarium. Akwarium to prezent dla córki. Ze względu na małe fundusze na razie umieścił, jako oświetlenie zwykłą lampkę z żarówkami energooczędnymi (budową nieco przypomniają świetlówki). Może później, jak córka głębiej wejdzie w to hobbi to radziłbym Ci grych2 zrobić tak, jak każe Locter, będzie lepiej dla wszystkich.

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: Locter » 25 października 04, 18:48

Dave, a może zaczął byś czytać ze zrozumieniem i kojarzyć pewne rzeczy co ? :twisted:
Nie odpowiadałem Grychowi, tylko Gargusowi :twisted:
Widać, że te nagłe postowanie źle ci służy, zwolnij troche :lol:

Poza tym, jaki związek ma to, że jakis ktoś wyjaśnił swój problem w innym topicu ?? jak sie zakłada nowy, to trzeba wyjaśnić wszytko w nim. Chyba nikt nikogo nie bedzie zmuszał to wertowania forum, w poszukiwaniu jakiegoś tam topicu, tylko dlatego, że ktoś nie raczył wyjaśnić o co mu chodzi. Zasada jest taka: nowy topic - nowy temat, więc powinno byc w nim wszytko odnośnie problemu.
Ciężko myśle o akwarium...

Gargus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 października 04, 07:31

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: Gargus » 25 października 04, 19:56

wielkie dzieki za rade, a czy zamiast dwóch świetlówek może być jedna (fundusze) i jaka???
dzieki za odpowiedz

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: Locter » 25 października 04, 20:16

Hmm... jedna może być, ale nie spodziewaj się dobrego wzrostu roślin w takim wypadku. Ja bym wybrał Philips Aquarelle, świetnie podkreśla kolory ryb. :wink:
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: kuba!!! » 26 października 04, 07:58

Czesc.
A moze daj świetlowke z przodu , a z tylu dac kompakt o zoltej barwie.
Obrazek

Awatar użytkownika
NIEBO!
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 3 października 04, 00:01
Lokalizacja: Poznań

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: NIEBO! » 26 października 04, 11:26

Witam!
Grych - moim zdaniem niepotrzebnie wymieniłeś tą świetlówkę. No, ale jak było za jasno to ... dla roślinek byłoby właśnie lepiej :-) (ale i tak dobrze, że wymieniłeś tego halogena :))

Co do drugiego tematu w temacie (65l) to polecam najpierw kupić Osram Fluorę (21zł), i drugą świetlówkę - tak jak mówi Locter Philips Aquarelle(23zł). Ja nie miałem tyle funduszy i kupiłem zamaist Philipsa Aquarelle zwykłego DayLight(4zł), a tylko dlatego, że na razie zalezy mi na ładnym wzroście roślin. Takie strategiczne podejście :-) Fluora swieci na kolor taki "świńsko różowy", a Aquarelle (jakby komuś nic nie mówiła temp. barwna) na błękitno-fioletowy i świetnie barwi ryby! Więc jeśli w 1 fazie zależy nam na roślinkach to Fluora + dowolna, a jesli na kolorze rybek to Aquarelle + dowolna :-) A jeśli ktoś ma od razu 40zł to połączenie tych dwóch będzie optymalnym rozwiązaniem :-)

Pozdrawiam Wszystkich
NIEBO!

grych2
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 04, 22:53

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: grych2 » 2 listopada 04, 21:59

dzięki wszystkim, wydaje mi się że odpowiednik 40W jest ok, teraz mam inny problem, ale to już inny post, z czasem zamierzam zmienić na świetlówkę 8 W, nie ma większych mocy tej długości (moje akwa do 40 na 25 na 20) mam nadzieje ,że wystarczy

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: Elmo » 2 listopada 04, 22:46

co do oświetlenia tego małego akwarium to polecam świetlówki takzwane "U" są małe spokojnie się zmieszczą pod pokrywą na takie małe akwarium . A do tego dają duży strumien światlny ... Jeszcze jedno te napisy na świetlówkach kompaktowych 11W>60W to pic na wode ..... wat jest watem ... może i firmowe kompakty mają zbliżony strumień swietlny ale te tanie to napeno nie mają nawet połowy zaświecie sobie żarówkę 60W i świetlówkę tą co ma niby dawac tyle światła co 60 - dziesiątka i gołym okiem widac różnicę ... to poprostu chwyt reklamowy ....

grych2
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 04, 22:53

Re: oświetlenie PiLNIE!! 16 tej

Postautor: grych2 » 3 listopada 04, 20:41

http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=33774135 co powiecie na taką przenośną świetlówką, jak wpakuje ją wobudowę, i zastosuje odbłyśniki do mojego 20l akwarium, woda się nie dostanie, a pozatym będzie w miarę tanio.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości