Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Awatar użytkownika
madzia_83
Ryba
Ryba
Posty: 375
Rejestracja: 27 grudnia 06, 20:59

Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: madzia_83 » 5 lutego 08, 22:15

Witam!
Sprawa wygląda tak - dziś rano włączyłam światło w moim akwa (wszystko było w porządku, ampularia cała i zdrowa zasuwała po przedniej szybie akwarium), Pół godziny później znalazłam ją, zassaną w rurce od kaskady (ponad połowa ciała ampularii została wciągnięta do rurki i tak, biedna, wisiała). :cry:
I tu chciałam zapytać: zdarzyło się to komuś z Was? Bo powiem szczerze, że jestem zaskoczona tym wypadkiem, ampularia mieszkała w moim akwa od 2 miesięcy i nic nie wskazywało na to, że rurka od filtra może jej zagrażać.
Martwię się, bo mam też małe otoski, tak na oko rurka ssąca może je wciągnąć. Jak zabezpieczyć filtr, żeby nic się nie stało? Założyć prefiltr?

Awatar użytkownika
Haitauer
Ryba
Ryba
Posty: 129
Rejestracja: 25 czerwca 06, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: Haitauer » 5 lutego 08, 22:20

Ja miałem podobnie. W moim wewnętrznym jest miejsce na rurkę napowietrzania. I tam mi zassało ampularię - efekt podobny.

Jedyne co mozna zrobić, to założyć jakiś tak jak piszesz- prefiltr.
www.krabownia.pl - Serwis poświęcony hodowli krabów, spora galeria i forum. Zapraszam gorąco!

www.hortusogrody.pl - usługi ogrodnicze Łódź.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: Tomek83 » 5 lutego 08, 22:22

U mnie starą amuplarię zassało nawet przez prefiltr z gąbki. Wybrała sobie gąbkę prefiltra na spoczynek...wieczny jak się okazało... ;-)

Awatar użytkownika
madzia_83
Ryba
Ryba
Posty: 375
Rejestracja: 27 grudnia 06, 20:59

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: madzia_83 » 5 lutego 08, 22:29

A co, w takim razie, sądzicie o naciągnięciu na rurkę ssącą filtra gazy z tworzywa sztucznego? Chodzi mi o coś a la firanka, ale wykonaną całkowicie z tworzywa sztucznego (żeby na jej stan nie wpływała woda i wytrzymała długi okres czasu). Ampularii Tomka23 nie pomógł nawet prefiltr, to może macie jakieś inne propozycje, jak całkowicie wyeliminować zagrożenie?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: Tomek83 » 5 lutego 08, 22:33

Nie ma takiego sposobu. Zawsze jest jakieś zagrożenie, szczególnie przy filtrach zewnętrznych, gdzie rura zasysająca wodę jest dla ślimaków niebezpieczna.

Awatar użytkownika
madzia_83
Ryba
Ryba
Posty: 375
Rejestracja: 27 grudnia 06, 20:59

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: madzia_83 » 5 lutego 08, 22:46

No trudno, może spróbuję zastawić rurkę korzeniem w taki sposób, żeby kolejna ampularia nie miała do niej dostępu.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: osama » 5 lutego 08, 23:02

A może spróbować wpasować jakąś końcówkę, taką jak od zwykłego filtra wewnętrznego, tą która zwykle jest w gąbce? Wtedy nie ma szans, żeby coś wciągnęło co ma więcej niż 0,5cm
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: Rama » 6 lutego 08, 07:55

Mnie się stało coś podobnego ale z małymi zbrojnikami... Znalazłem kilka sztuk we kaskadzie. Żyły.

Ale ja rozwiązałem to w taki sposób jak się piszesz tylko bez tworzywa sztucznego... Naciągnąłem kawałek firanki i zamocowałem na stałe za pomocą gumki recepturki. Nie wygląda estetycznie ale działa.

Daniellol
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 20 stycznia 08, 22:16

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: Daniellol » 6 lutego 08, 18:18

filtr wewnętrzny nie wciągnie ampulari?

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: artur_89 » 6 lutego 08, 19:02

Proponuję naciągnąć, na wlot filtra kawałek, pończochy lub rajstopy, ja załatwiłem tak przy kaskadzie sprawę z krewetkami, i teraz do woli maszerują po wlocie filtra, nawet maluchy. Pończocha jest takiego koloru, który nie rzuca się w oczy. pozdrawiam

Awatar użytkownika
madzia_83
Ryba
Ryba
Posty: 375
Rejestracja: 27 grudnia 06, 20:59

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: madzia_83 » 6 lutego 08, 23:01

O, z pończochą pomysł niezły :ok: aż mi głupio, że facet musiał podpowiedzieć mi to rowiązanie ;-) sama powinnam na to wpaść...

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: artur_89 » 6 lutego 08, 23:13

madzia_83 pisze:O, z pończochą pomysł niezły :ok: aż mi głupio, że facet musiał podpowiedzieć mi to rowiązanie ;-) sama powinnam na to wpaść...


No widzisz, jak to się czasy zmieniają, że teraz nawet faceci używają pończoch :mrgreen: ;-)...... na szczęście na razie w celach wyłącznie akwarystycznych :twisted: pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: Tomek83 » 6 lutego 08, 23:18

Przypominam, że pończochy były noszone przez mężczyzn od średniowiecza do XIX wieku czyli przez większą część naszej ery ;-) ;-)

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: artur_89 » 6 lutego 08, 23:31

Tomek23 pisze:Przypominam, że pończochy były noszone przez mężczyzn od średniowiecza do XIX wieku czyli przez większą część naszej ery


Bo to nie byli mężczyźni ;-) zwłaszcza z tymi perukami i rajstopkami ;-) pozdrawiam

Michał123456789
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 18 grudnia 07, 17:57

Re: Kaskada - rurka ssąca - ampularia

Postautor: Michał123456789 » 7 lutego 08, 18:22

U mnie w zoologu jest taką plastikowa końcówka na rurkę kaskady lub kubła... mówisz model i pani Ci tam znajdzie ...
60l
harem prętnika karłowatego 1+2
6x neon innesa
3x neon czarny
5x kirysek
3x otosek
2x świderek (ślimak)
4x gupik pawie oczko 1+3
Żabka akwariowa i sumik

Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 98 gości