bimbrownia, oświetlenie

Awatar użytkownika
Wallu
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 27 października 04, 16:57

bimbrownia, oświetlenie

Postautor: Wallu » 27 października 04, 17:00

Witam wszystkich Akwarystów :)
Na początek napiszę troszkę o moim akwa. Akwa ma 120L - 100x30x40, filtry 2x aqua szut typ600, oświetlenie 1x18W flora. W akwa pływają:
- 35 neonków innesa
- 8 ramirezek
- 10 kirysków
- 6 glonojadków
Są również roślinki takie jak moczarka, trawka, żabienica. Obecnie roślinki rosną całkiem nieźle, ale bez rewelacji. Bardzo zależy mi na ślicznej zieleni w akwa. Doradźcie mi więc proszę:
- jakie świetlówki i ile powinienem domontować
- jak powinienem i czym nawozić roślinki (aby nie zaszkodzić rybkom)
- jakie powinienem kupić testy i jakie parametry kontrolować(tylko te najbardziej konieczne )
- doradźcie mi w sprawie bimbrowni, gdyż nigdy jej nie używałem. Jak ją zrobić to sobie przeczytałem na necie, chodzi mi jednak o to:
a)kiedy powinno się ją stosować,
b)czy istnieje niebezpieczeństwo za dużego stężenia dwutlenku węgla który mógłby zaszkodzić rybkom, a jeśli tak to jak się przed tym uchronić
c)czy podawania CO2 zawsze jest wskazane
Z góry bardzo Wam dziękuję i obiecuję zamieścić zdjęcia akwa przed i po zastosowaniu się do Waszych rad. Samych sukcesów w akwarystyce – Wallu
120L 100x30x40,
ph-7,6
kh-7
3x18W--philips840+philips865+flora,
2xaqua szut 600
35 neonków innesa, 6 malutkich zbrojników, 2 ramirezki i 10 kirysków
moczarka,nurzeniec,żabienica sercolistna,echinodorus major,wąkrotka

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: bimbrownia, oświetlenie

Postautor: kuba!!! » 28 października 04, 07:44

Czesc.
odp1.-zamontuj 2x30Watt, z przodu philips aquarelle a z tylu bym dal sun glo.Tu masz strone ze swietlowkami http://www.aqua-web.org/users/saurama/index.htm
odp2,-ja mam planta ganier i jestem zadowolony.
odp3,-kup PH-test , mozesz tez kupic test na azotany i twardosc wody.
odp4,-zamiast bimbrowni mozesz zastosowac co2 w spreju.
a-gdy chcesz aby Ci lepiej rosliny rosly
b-jesli masz bimbrownie to tak , w spreju to raczej nie mozliwe.
c-warzniejsze od podawania co2 jest nawozenie. Lecz jesli chcesz trzymac jakies bardziej wymagajace gat.roslin to powiniennes miec CO2.
Obrazek

Awatar użytkownika
stroz
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 10 września 04, 09:56

Re: bimbrownia, oświetlenie

Postautor: stroz » 28 października 04, 12:59

Powinienes miec co namniej 0,5 W na litr. Zatem - albo 2 x 30 W albo 4 x 18 W. To drugie rozwiazanie daje Ci wiecej niz 0,5 W/L no a dla roslin im wiecej tym lepiej :) [ja mam 0,75 W/L]
U mnie w akwa mam [od przodu] sylvanie Gro lux, philipsa Aquarelle x 2 i Hagena PowerGlo.

Ja nawoze mieszanka symfonii zlotej, chelatu zelaza i k2so4 - do kupienia na allegro.

Bimbrownie trzeba ustawic pi razy oko ;) Jak zobaczysz ze ryby plywaja przy powierzchni - znaczy ze za duzo. Ja daje ok. 3-5 babelkow na sekunde i to podlaczone do filtra, ktory dokladnie rozbija co2 w turbinie.

Szczegoly z mojego akwa sa tutaj:
http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?p=53027

Radekm
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 18 grudnia 06, 11:48
Lokalizacja: Chełm

Re: bimbrownia, oświetlenie

Postautor: Radekm » 12 stycznia 07, 12:31

a tak przy okazji zapytam o bimbrownienie -jak dlugo ona dziala bez potrzeby zmiany zawartosci butelki?

michal152
Ryba
Ryba
Posty: 247
Rejestracja: 29 października 06, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: bimbrownia, oświetlenie

Postautor: michal152 » 12 stycznia 07, 17:33

ok 2 tygodnie, ja mam trochę więcej roztworu i działa ok 1 tydzień

Kuba!!! - czy jak dam wężyk co2 tak żeby co2 wciągał filtr, czy w filtrze nic się nie będzie złego działo
http://klub.chip.pl/akwaria/akk/index3.html
pokarmy dla ryb gotowe i robione oraz hodowane

h4rrY
Ryba
Ryba
Posty: 126
Rejestracja: 30 grudnia 06, 14:36
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: bimbrownia, oświetlenie

Postautor: h4rrY » 12 stycznia 07, 18:00

to akurat niema nic do rzeczy ;p... rurka przy filtrze odpowiedzialna jest za pobieranie powietrza, czyli gazu, a CO2 to przecież gaz :P.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: bimbrownia, oświetlenie

Postautor: kuba!!! » 12 stycznia 07, 18:17

michal152 pisze:Kuba!!! - czy jak dam wężyk co2 tak żeby co2 wciągał filtr, czy w filtrze nic się nie będzie złego działo

raczej kiepski pomysl bo jesli bedzie zanik napiecia co2 dostanie sie do glowicy a ta po jakims czasie zacznie pracowac na sucho. proponuje jakis mixer np ferplastu. albo jakas kostke lipowa.

h4rrY pisze:to akurat niema nic do rzeczy ;p... rurka przy filtrze odpowiedzialna jest za pobieranie powietrza, czyli gazu, a CO2 to przecież gaz


michal pytal o co innego, ale podawanie co2 do filtra zamiast napowietrzania to tez slaby pomysl. Za duza strata gazu

pozdrawiam
Obrazek

michal152
Ryba
Ryba
Posty: 247
Rejestracja: 29 października 06, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: bimbrownia, oświetlenie

Postautor: michal152 » 13 stycznia 07, 09:28

dzięki Kuba!!!
http://klub.chip.pl/akwaria/akk/index3.html
pokarmy dla ryb gotowe i robione oraz hodowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości