Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: Seraphim » 10 marca 08, 09:54

Umieszczam temat, gdyż nie spotkałem się na tym forum z pewnym rankingiem zwierzaków akwariowych co do skuteczności zwalczaniu glonów. Chciałbym, by były tu umieszczane informacje o jedzeniu glonów i ich odmian, jak i warunków jakich wymagają i jak się sprawują w waszych akwariach. Mam tu na myśli zbrojniki, kosiarki, ślimaki itp. itd. Mam nadzieję że dany temat przyda się forumowiczom w ich karierze akwarystycznej. ;-)
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: artur_89 » 10 marca 08, 10:40

1) U mnie pierwsze miejsce ma niezaprzeczalnie kosiarka (młoda), w zjadaniu krasnorostów i nitek, jest w tej specjalizacji pogromcą. W parę dni potrafi oczyścić zbiornik z tych glonów.

2) Ślimak Neritina, w porównaniu np. do Ampularii, nie dość, że nie zjada roślin, to nie wydala tyle co ona, super zjada glony punktowe.

3) Otosek, również bardzo dobry na glony punktowe i jest w tym dobry, przez całe życie, nie to co Zbrojnik, który potem nadaje się tylko do podziwiania.

4) Krewetki karłowate, może i są przydatne w zjadaniu glonów nitkowatych , ale z krasnorostami raczej sobie nie poradzą, chyba tylko Amano, która jest silniejsze szczypce. Poza tym, to np. wolniej się poruszają niż Kosiarki po akwarium. Można wywnioskować, że krewetki są dobre do małego akwarium, natomiast kosiarki do dużego. Tych pierwszych, trzeba mieć znaczną ilość, żeby wygrać z glonami, natomiast u mnie 3 kosiarki załatwiły sprawę w 3 dni.

Myślę, że to komuś trochę pomoże. pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: Jaro69 » 10 marca 08, 10:42

ptasiek007 pisze:Umieszczam temat, gdyż nie spotkałem się na tym forum z pewnym rankingiem zwierzaków akwariowych co do skuteczności zwalczaniu glonów.

Co do rankingu to z pewnym dystansem podchodziłbym do tego, ja przynajmniej w swojej wypowiedzi na temat glonożerców powstrzymam się od tego, z małym tylko wyróżnieniem pewnego osobnika, otoska ;-) ;
Może wymienię znane mi zwierzaki spożywające glony z uwzględnieniem jakie to glony:

Otosek Otocinclus affinis- zielenice okrzemki. Chyba nr 1 w walce z glonami, spożywa je całe życie. Dodatkowy atut: dorasta do 4,5 cm, więc nadaje się do każdego zbiornika :ok:

Molinezja ostrousta Poecilla sphenops- zielenice, ale nie za dużo;

Kosiarka (nie fałszywa!!!) Crossocheilus siamensis- krasnorosty, zielenice, niestety zjada je (i to dość skutecznie) tylko jako mały osobnik, jest stadną rybą i osiąga duże rozmiary i to jej minusy :sad:

Zbrojnik niebieski Ancistrus dolichopterus- zielenice i okrzemki, ale również tylko jako młody osobnik. Jako dorosły osobnik nie interesuje się w ogóle glonami. Stąd wg. mnie mylna nazwa glonojad, która wprowadza amatorów często w błąd ;-) ;

Krewetka Amano- krasnorosty. O krewetkach zbyt wiele nie powiem, miałem je niedługo, tyle co napisałem to z netu :czat:

Ślimaki- :?:

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: Tomek83 » 10 marca 08, 16:32

1. Ślimaki neritina i w trochę mniejszym stopniu clithon(ze względu na rozmiary) niezastąpione przy glonach punktowych radzą sobie nawet z najtrudniej schodzącymi, najstarszymi i najbardziej porośniętymi powierzchniami, trudnodostępnymi miejscami. Nie rozmnażają się w akwarium, są dekoracyjne i bezproblemowe.
2. Otoski glony jak wyżej+okrzemki, bardzo skuteczne. Dość wrażliwe niestety na jakość wody.
3. Farlowella acus bardzo skuteczna w zjadaniu zielenic oraz glonów punktowych, żywi się nimi bez względu na wiek.
4. Krewetka Amano glony nitkowate wytępi bardzo skutecznie.
5. Kosiarka glony nitkowate ale tylko młode osobniki.
6. Zbrojnik niebieski i inne tego typu zbrojniki, zjadają mało glonów i tylko za młodu.
7. Ampularia zjada niewielkie ilości wszystkich rodzajów glonów oprócz krasnorostów.

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: Seraphim » 10 marca 08, 21:36

Ile ślimaków Neritina potrzebne (mniej więcej) by glony były utrzymywane na niskim poziomie w akwarium 100litrowym? Nie mówię tu o inwazji glonów, ale o normalnym ich poroście.
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: Tomek83 » 10 marca 08, 21:42

Ja mam następującą obsadę jeżeli chodzi o "ekipę sprzątającą":
- neritina natalensis x1
- neritina zebra x2
- clithon diadema v. souleytana x2
- farlowella acus x1
- peckoltia vittata x1
- otocinclus x5
- cardina multidentata x2(dawniej cardina japonica)
- ampularia x1
i nie mam problemów z glonami ale ciężko stwierdzić ile byłoby potrzeba samych neritin by osiągnąć podobny efekt, pomijając fakt, że nie zjadają one wszystkich rodzajów glonów.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: artur_89 » 11 marca 08, 14:41

Oczywiście, za duże też nie może być, bo będą przymierać głodem :!: Ja myślę, że z 5 Neritin, by wystarczyło ;-) A żeby glonów nie było, to tylko pomaga równowaga biologiczna w akwarium ;-) pozdrawiam

marcello82
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 16 września 08, 12:14
Lokalizacja: Pruszków

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: marcello82 » 25 stycznia 09, 14:43

A co pomaga najbardziej w zwalczaniu kronorostów? Bo tak jeśli ktoś ma średnie akwarium to nie może użyć kosiarek. Moim zdaniem o kronosrostach troszkę mało a to najuporczywszy glon.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: osama » 25 stycznia 09, 14:51

marcello82 pisze:A co pomaga najbardziej w zwalczaniu kronorostów?

Tomek83 pisze:1. Ślimaki neritina i w trochę mniejszym stopniu clithon(ze względu na rozmiary) niezastąpione przy glonach punktowych radzą sobie nawet z najtrudniej schodzącymi, najstarszymi i najbardziej porośniętymi powierzchniami, trudnodostępnymi miejscami. Nie rozmnażają się w akwarium, są dekoracyjne i bezproblemowe.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: EyeQueue » 25 stycznia 09, 15:15

A oto czyściciel idealny:

1. Radzi sobie z nitkami, zielenicami, sinicami, a nawet krasnorostami. Jedynie w przypadku delikatnych, drobnolistnych roślin może ustępować krewetkom.
2. Równie efektywne są osobniki młode co dorosłe.
3. Niewybredny, zajmie się każdym glonem, nawet w przypadku występowania naraz kilku rodzajów.
4. Nie ma żadnych wymagań co do wielkości zbiornika. Wyjątkowo tolerancyjny na parametry wody.
5. Łatwo dostępny i tani.
6. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale nic nie wydala do akwarium...

Czy już poznaliście, co to zwierzę?

Jeśli wciąż nie, poszukajcie lusterka... Siedzi sobie tam Homo aquaristicus.

Pozdrawiam
PS. Wiem że OT, ale nie mogłem się powstrzymać.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

dzidek
Ryba
Ryba
Posty: 133
Rejestracja: 2 września 08, 07:13
Lokalizacja: Kamień Pomorski

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: dzidek » 25 stycznia 09, 15:34

Tomek83 pisze:1. Ślimaki neritina i w trochę mniejszym stopniu clithon(ze względu na rozmiary) niezastąpione przy glonach punktowych radzą sobie nawet z najtrudniej schodzącymi, najstarszymi i najbardziej porośniętymi powierzchniami, trudnodostępnymi miejscami. Nie rozmnażają się w akwarium, są dekoracyjne i bezproblemowe.

Witam,to fakt jednak składają jajka.Mi w miesiąc takie 2 oblepiły całe akwa i ciężko to ściągnąć.

promieniowanie
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 czerwca 08, 14:25
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: promieniowanie » 25 stycznia 09, 16:50

U mnie 1. miejsce kosiarka; 2. otos - świetny w polerowaniu liści.

Pytanie o zwycięzce - kosiarka - do ilu cm zjada glony/warto ją trzymać?
Druga spr., czy u Was kosiarki są agresywne wobec siebie? U mnie zawsze aktualnie największa (7cm) jest taką sorry za słowo męczydupą i wręcz przeszkadza mniejszym w pożeraniu glonów przeganiając je uparcie dosłownie po całym akwa.

Do wad kosiarek dodałbym: b. szybki przyrost (rosną nierównomiernie) i koszmar wyłowu ich z akwarium.
Otoski nie mają wad, są wręcz pocieszne.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: Tomek83 » 25 stycznia 09, 17:43

dzidek pisze:Witam,to fakt jednak składają jajka.Mi w miesiąc takie 2 oblepiły całe akwa i ciężko to ściągnąć.

To nie zmienia faktu, że w akwarium się nie rozmnażają.
promieniowanie pisze:Pytanie o zwycięzce - kosiarka - do ilu cm zjada glony/warto ją trzymać?

Tylko młode osobniki są efektywne, starsze bardzo szybko się rozleniwiają. Generalnie kosiarki aby był spokój muszą żyć w stadku i w sporym zbiorniku, są to ruchliwe ryby potrzebujące przestrzeni do wypływania się.

Ramoz
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 14 września 08, 11:10

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: Ramoz » 26 stycznia 09, 15:27

Tomek83 pisze:1. Ślimaki neritina i w trochę mniejszym stopniu clithon(ze względu na rozmiary) niezastąpione przy glonach punktowych radzą sobie nawet z najtrudniej schodzącymi, najstarszymi i najbardziej porośniętymi powierzchniami, trudnodostępnymi miejscami. Nie rozmnażają się w akwarium, są dekoracyjne i bezproblemowe.


Nie wiecie czy bocja zje mi te slimaki ??

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Ranking ryb i innych zwierzów w walce z glonami...

Postautor: Tomek83 » 26 stycznia 09, 15:30

Zależy od wielkości, teoretycznie nie powinna.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości