Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Frotka
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 10 listopada 04, 20:05
Lokalizacja: Wrocław

Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Postautor: Frotka » 10 listopada 04, 20:30

Witam
Jestem nowa na forum i chciałam się przywitać - CZEŚĂ† :ok:

Udało mi się dziś namierzyć skład ze skałkami i za symboliczną złotówkę wzięłam parę kolorów, żeby zobaczyć jak będą się prezentowały w akwa - jasnokremowy łupek(łupie się i jest dość mięki) , skałka w kolorze brązowo-bordowej cegły (ale napewno skała ) i zielona skałka z pionowymi słojami,trochę szklista . W składzie niestety nie było właściciela, a pan, który mi je dał, nie potrafił powiedzieć co to za skałki i mam teraz problem , bo nie znam się na geologii i nie potrafię ocenić, które z nich będą odpowiednie do małego malawi - proszę o pomoc w identyfikacji skałek :D

Ps: chciałabym wstawić zdjęcia, pomogłyby z pewnością przy identyfikacji"kamoli", ale nie wiem jak :oops: pomóżcie, proszę :roll:
skałka1
skałka2 wyszły nieprawdziwe kolory, skałka jest zdecydowanie jaśniejsza i ma lekko szkliste warstwy
skałka3

Udało się :P
Ostatnio zmieniony 10 listopada 04, 22:37 przez Frotka, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam
w przygotowaniu 100l - Malawi jednogatunkowe (saulosi lub yellow )

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Postautor: Locter » 10 listopada 04, 20:59

Hmmm.. co do tej pierwszej skałki to jestem prawie pewien, że to piaskowiec ( łatwo to sprawdzić za pomocą kawałka metalu bądź czegoś twardego - spróbuj go troche "naskrobać", jak będzie się łatwo kruszył to na pewno pisakowiec). Ta druga skałka to nie wiem, bo nie napisałaś jaka ma strukturę, czy łatwo sie kruszy itp. Prawdopodobnie jest to czerwony piaskowiec ( są takie :wink: ), ale nie da sie tego stwierdzić po tym co napisałaś ( być może jest to też marmur). Trzecia skałka jest totalną zagadką - napisz coś więcej, możliwie jak najwięcej...
I jeszcze coś - pisakowaca można poznać po "zapachu" :), nie wiem czy zauważyliście, ale piaskowce mają taki specyficzny zapaszek, nie jest intensywny, ale da się go wyczuć :D Ja, przy kupowaniu pisakowca sugeruje sie własnie tym zapachem, mam wtedy pewność, żę nikt nie zrobił mnie w konia... :mrgreen:
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Postautor: Hawk » 10 listopada 04, 21:37

Frotka, Na piaskowce jest właśnie patent tak jak mówi Locter, a na wapienie jest inny patent ;) a mianowicie: polewasz kamień octem i jak się zacznie pienić to jest to 100 % wapień ;) i można potem takie skały wsadzić do akwarium.

Ps: chciałabym wstawić zdjęcia, pomogłyby z pewnością przy identyfikacji"kamoli", ale nie wiem jak pomóżcie, proszę
- musisz zdjęcia ( z cyfrówki jak myślę ) wrzucić na neta, następnie wstawić link do zdjęcia między napis: [img]TU_LINK[/img] , i wyślać posta ;) wtedy foty powinny być widoczne.

Pozdro
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Frotka
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 10 listopada 04, 20:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Postautor: Frotka » 10 listopada 04, 22:32

Wstawiłam zdjęcia -uff , czy mamy tu gdzieś specjalne miejsce na fotki , czy trzeba je umieszczać "gdzieś" w necie?

Zrobiłam próbę z octem- bąbelkuje tylko ta brunatna skałka , ale dowiedziałam się , że mogą one zawierać metale ciężkie , co może być groźne dla pysiów . Jak to sprawdzić?
Jest jakiś domowy sposób?
Pozdrawiam
w przygotowaniu 100l - Malawi jednogatunkowe (saulosi lub yellow )

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Postautor: Locter » 11 listopada 04, 00:16

Wiesz co... w życiu nie widziałem takich skałek.... ;pp Pozważnie. Ta pierwsza to zdecydowanie odpada, bo z daleka widać jak połyskuje od wszelakich "metalików", a co za tym idzie może być niebezpieczna dla ryb. Nastepna skałka ( ta żółta ) wyglądem przypomina piaskowca, ale jakoś za bardzo się "błyszczy", tzn. jej powierzchnia jest zdecydowanie zbyt gładka ( wygląda jak sosnowy pień oblepiony ze wszystkich stron zaschnięta żywicą :D ). Ostatnia skała to już wogóle zagadka - wygląda jak kryptonit z filmów o supermanie :lol:
Oczywiście nie znam tych skał i być może sa odpowiednie do Malawi, ale mówie - nigdy takich skalek nie widziałem, szczególnie ta zielona jest wyjatkowo podejrzana i na twoim miejscu nie umieszczał bym jej w żadnym akwarium... :wink:
Ciężko myśle o akwarium...

Frotka
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 10 listopada 04, 20:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Postautor: Frotka » 11 listopada 04, 01:45

Zidentyfikowałam :
zielone to serpentynit - brak danych , czy się nadaje (bynajmniej ja nie znalazłam :( )
żółte to łupek kwarcowy - podobno się nadaje (info nie potwierdzone przez malawistów)
i brunatne - marmur .
Zdjęcia wszystkich skałek znalazłam w necie na witrynach zakładów kamieniarskich, uff( tu ocieram pot z czoła :wink: )
I co dalej z tymi kamolami?
Pozdrawiam
w przygotowaniu 100l - Malawi jednogatunkowe (saulosi lub yellow )

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Postautor: Dave » 11 listopada 04, 07:52

Łupek kwarcowy się nadje, a marmur jeszcze lepiej, bo zwiększa twardość i ph wody, co jest korzystne przy hodowli pyszczaków.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Postautor: Hawk » 11 listopada 04, 08:59

Wstawiłam zdjęcia -uff , czy mamy tu gdzieś specjalne miejsce na fotki , czy trzeba je umieszczać "gdzieś" w necie?
- Frotka, to Twoje foty więc nie bardzo jest na forum miejsce w sensie darmowych megabajtów ;)

Co do skały nr2. miałem kiedyś dawno temu podobne ale nie błyszczały się pod rzadnym kątem no i były grubsze.
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Postautor: Spaiky » 15 listopada 04, 21:53

Kiedyś miałem ten sam problem ze skałkami. Pomogła mi ta stronka http://www.hybryd.republika.pl/co_jeszcze/linki.htm

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Witam:*skałki - jak sprawdzić?

Postautor: osama » 16 listopada 04, 12:10

ta trzecia skałka to może być jakiś krzemień (no chyba, że jest miękka), nadawał by się on do akwarium gdyby nie miał ostrych krawędzi.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości