w sprawie ozdób??

Artur
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 29 września 04, 09:23
Lokalizacja: Wawa

w sprawie ozdób??

Postautor: Artur » 18 listopada 04, 23:22

Witam wszystkich! Mam pytanko a mianowicie :
Czy korzeńie i kamienie z rzeki lub jeziora nadają się do akwa? czy trzeba je jakoś jeszcze preparować?kąpiel we wrzątku wystarczy?

Awatar użytkownika
NIEBO!
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 3 października 04, 00:01
Lokalizacja: Poznań

Re: w sprawie ozdób??

Postautor: NIEBO! » 18 listopada 04, 23:38

Witam! 8)

Ja tam wszystko począwszy od żwirku poprzez kokosy i korzenie gotowałem w soli po kilka godzin. I na razie problemów z tym sprzętem nie mam ... a jak włożyłem niewygotowaną gałąź do szybko uruchamianej izolatki to po dwóch dniach wyskoczyła pleśń :P Tak więc wybór nalezy do Ciebie, a ja już nigdy nie włożę nic do akwa jak go najpierw nie wygotuję :P No może poza rybkami i roślinkami :-)

Rzeczy z rzeki mogą zawierać zanieczyszczenia, więc musisz wiedzieć czy rzeka ta jest raczej czysta chemicznie ... rzeka czy inny akwen ... jeśli tak to tym lepiej jeśli coś jest wzięte z wody :-) Ja bym wygotował w soli, ewentualnie jakieś inne zabiegi, które zabijają różne organizmy i wrzucił do akwarium ... obserwował i był zadowolony, że coś sam "złowiłem" :-)

Pozdrawiam :D
NIEBO!
54l - 12×Neon Inessa, Samiec Ramireza, 3×Kirysek albinos, 2×Otosek, 2×Kosiarka, 3×Krewetka Amano.
12l - Różne ślimole, oczlik i różne ziele 8)
250l - Marzenia zaczynają nabierać kształtów na schematach budowy

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: w sprawie ozdób??

Postautor: Locter » 19 listopada 04, 01:49

Dekoracje do akwarium wzięte z zarybionego akwenu wodnego jest niebezpieczne ze względu na możliwość przywleczenia jakiejs rybiej choroby do akwarium. Dlatego warto jest wszystko wygotować tak jak mówi NIEBO. Inna sprawa, gdy bierzemy korzen z torfowiska lub jakiegoś bagna, wtedy owszem można taki korzeń wygotować, ale nie jest to raczej potrzebne ( oczywiście mowa tu o prawdziwych bagnach, lub torfowiskach, a nie jakichś błotnych bajorach).
Ciężko myśle o akwarium...

John_Jay
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 19 listopada 04, 21:15

Re: w sprawie ozdób??

Postautor: John_Jay » 19 listopada 04, 21:30

:P Wszystko co bierzesz ze zbiornika wodnego może zawierać horoby tak więc warto przygotować korzenie tak jak podają podręczniki (warto się w taki zaopatrzeć mniej zdjęć a więcej literatury fachowej), jeśli chodzi o kamienie to bierz piaskowce bo nie zmieniają odczynu wody, nie stosuj muszli bo zawierają dużo wapnia ,które podnosi twardość wody zaznaczam że nie którym rybom to nie przeszkadza (pielengnicowate) tak więc zależy jakie ryby chcesz trzymać :D

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: w sprawie ozdób??

Postautor: Hawk » 20 listopada 04, 05:46

To ja się opowiem teraz. Naturalnie wszystko trzeb preparować i przygotowywać nim włożymy do akwarium. Korzenie najlepiej brać z torfowisk ale kto ma do nich dostęp :P ... Kamienie...z rzeki bym nie brał, jak mówią inni zbyt duże prawdopodobieństwo przywleczenia jakiejś choroby.... A teraz :
John_Jay pisze: nie stosuj muszli bo zawierają dużo wapnia ,które podnosi twardość wody zaznaczam że nie którym rybom to nie przeszkadza (pielengnicowate) tak więc zależy jakie ryby chcesz trzymać
- sorry ,ale ryby z afryki lubią muszzle tzn wyższe pH. Nie wiem jak np. paletki przetrwały by w 8-8,5 pH. ;)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości