CZarna woda korzenie.

zolcio
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 20 sierpnia 08, 16:13

CZarna woda korzenie.

Postautor: zolcio » 4 września 08, 15:55

Witam Serdecznie.

Od dłuższego czasu interesuję sie CZARNĄ WODA niby ogolne podstawowe wiadomości mam. Ale zastanawia mnie jedno skąd bierzecie takie korzenie ? jak np ten na tym zdjeciu ( jasny korzeń)
Obrazek

pochodziłem po wszystkich sklepach Akwarystycznych w Gliwicach i wszedzie sa konary korzenie typu takie kłody.. bez własnie takich cieńszych odnóg... moze wiece skad zamowic taki konar .. albo zrobic ale nie sposobem gotowania w solance przez niewiadomo ile godzin itp !


pozdrawiam.
Ostatni raz zwracam Ci uwagę na pisownię. Tomek83
Ostatnio zmieniony 4 września 08, 16:00 przez zolcio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: Marcinus » 4 września 08, 15:56

Niektórzy biorą ze sklepu, niektórzy z torfowisk, trzeba mieć dużo cierpliwości,żeby znaleźć jakiś naprawdę oryginalny korzeń.

zolcio
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 20 sierpnia 08, 16:13

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: zolcio » 4 września 08, 17:34

torfowisk w poblizu nie mam he ;).. a w sklepach sa same kłody :|

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: Tomekł » 4 września 08, 17:43

Możesz spróbować w lesie poszukać, tylko musi to być dobrze wysuszone.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: marrkus85 » 4 września 08, 21:11

zolcio pisze:moze wiece skad zamowic taki konar .. albo zrobic ale nie sposobem gotowania w solance przez niewiadomo ile godzin itp !

Od czego jest allegro, poszukaj jeszcze w sklepach internetowych.
Gotowanie w solance jest bardzo dobrym sposobem, a nawet najlepszym i tanim.
Jak napisał Tomekł korzoki można znależć w lesie, na brzegu rzeki ewentualnie mogą być gałezie. Do BW wybierz sobie korzenie które bedą Ci barwiły wodę. Żeby spreparować korzeń trzeba sporo cierpliwosci i czasu no i parę kg soli ;-)

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: Seraphim » 4 września 08, 21:18

marrkus85 pisze:Żeby spreparować korzeń trzeba sporo cierpliwosci i czasu no i parę kg soli ;-)

Jeśli masz korzeń o wymiarach 0,5m x 0,5m x 0,5m to w żadnym kotle go nie ugotujesz. Czasem trzeba myjką ciśnieniową oblecieć i tyle. trudno się wygłupiać w jakieś pojemniki czy preparowania.
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: osama » 5 września 08, 07:45

Możesz poszukać korzeni w stawach, jeziorach, rzekach, na terenach podmokłych. Jeśli znajdziesz zbyt duży okaz to sparz go tylko wrzątkiem i wrzuć do akwa.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Philip
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 8 lutego 08, 10:36
Lokalizacja: Ja Cię znam?

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: Philip » 5 września 08, 12:23

A gdy zacznie gnić wywal go i weź nowy ;-) . Ja mam 112L z czarnymi wodami i woda jest kryształ o lekkim zabarwieniu brązu(piękny efekt z neonkami i przytłumionym oświetleniu). Ja nie musiałem wywalać żadnego korzenia a mam już je ponad rok.
[i]22L Krewetkarium, 112L Moja mała Ameryka Południowa, 240L Malawi

Awatar użytkownika
dawidw
Narybek
Narybek
Posty: 92
Rejestracja: 23 lipca 08, 21:29
Lokalizacja: Marki,Warszawa

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: dawidw » 5 września 08, 13:23

Cze.Ja to mam takie szczescie że mieszkam koło jeziora torfowego :ok: w swoich baniakach nie mam ani jednego korzenia ze sklepu co do szukania korzeni to uwierz trzeba na to strasznie dużo czasu i cierpliwości!Ja żeby znalezć taki już korzeń "ful wypas" do baniaka musiałem dobre 4 miechy nurkować w torfowiskach,rzekach,bagnach itd...ale było warto,chociaż swojego ukochanego korzenia i tak w wodzie nie znalazłem!!! ;-) A dokładniej w lesie.Jeszcze dokładniej?To łaziłem po lesie i kopałem we wszystkie złamane lub ucięte drzewa (oczywiście w miarę przyzwoitej wielkości;) te które się ruszały to wyciągałem i uwierzcie że w swoich zbiorach mam takie korzonki że nawet pan T.Amano mógł by pozazdrościć...hehehe...;]Podrzuce kiedy troche fotek to sobie oglądniecie ;-)
Komuś się zebrało na wspominki...doradzamy, luźne gaTki to w Hyde Parku proszę. Tomek83
Ostatnio zmieniony 5 września 08, 21:02 przez dawidw, łącznie zmieniany 2 razy.
Low-Tech 80l,Low-Tech 450l
Zapraszam na Serwis Low-Tech

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: marrkus85 » 6 września 08, 11:35

osama pisze:Możesz poszukać korzeni w stawach, jeziorach, rzekach, na terenach podmokłych. Jeśli znajdziesz zbyt duży okaz to sparz go tylko wrzątkiem i wrzuć do akwa.

A nie trzeba takiego korzonka przesezonować i wysuszyć przed preparowaniem go?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: osama » 6 września 08, 11:37

Takie korzenie są już naturalnie wypreparowane, ponieważ leżą w wodzie często od wielu lat. Wystarczy je sparzyć i są gotowe ;) Wyobraź sobie jakbyś miał wysuszyć metrowego korzonka a potem ponownie go namoczyć. Jeśli nie masz dużej wanny, w której mógłby korzeń poleżeć, a właściwie przez pewnie ok 0,5-1 roku popływać to takiego korzonka to nie byłoby gdzie oprócz w naturalnych zbiornikach go wypreparować. Takie korzenie często tylko myje się pod ciśnieniem i to jest cała przygotowawcza procedura do włożenia go do baniaka.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: marrkus85 » 6 września 08, 13:21

A co w takim razie dzieje się z sokami które drzewo zawiera? Zostają one wypłukane przez ten czas jak taki konar sobie pływa? Mam wannę na podwórku, mogę również drewno dać do susaszrni.
Ostatnio zmieniony 6 września 08, 13:53 przez marrkus85, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: osama » 6 września 08, 13:23

marrkus85 pisze:Zostają one wyłukane przez ten czas jak taki konar sobie pływa? Mam wannę na podwórku
Dokładnie.
marrkus85 pisze:Mam wannę na podwórku, mogę również drewno dać do susaszrni.
Jak chcesz to możesz zrobić po swojemu, ale większe korzenie trzeba będzie moczyć prze nawet rok, zanim zaczną zatonąć.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: marrkus85 » 6 września 08, 13:43

osama
Jak piszesz że to styknie to po co mam się niepotrzebnie bawić w jakieś suszenie i ponowne moczenie korzenia.

piteri
Ryba
Ryba
Posty: 475
Rejestracja: 25 sierpnia 04, 08:25
Lokalizacja: Konin

Re: CZarna woda korzenie.

Postautor: piteri » 7 września 08, 12:21

Seraphim pisze:Jeśli masz korzeń o wymiarach 0,5m x 0,5m x 0,5m to w żadnym kotle go nie ugotujesz. Czasem trzeba myjką ciśnieniową oblecieć i tyle. trudno się wygłupiać w jakieś pojemniki czy preparowania.


Mam korzonek o długości blisko 1,5m. Natarłem go solną papką, po jakimś czasie przelałem wrzątkiem i powtórzyłem całą procedurę jeszcze raz. Po ok. 5 dniach zaczęła pojawiać się na nim biała pleśń, która przeniosła się też na korzeń, którzy leży w akwarium już parę lat.

Jest jakiś sposób ? W akwarium nie ma żadnej fauny. Może wlać trochę odkażalnika i moczyć je tam ?

P.S.
Korzeń pochodzi z brzegu małej rzeczki o bardzo wolnym prądzie.
duuże mcharium w przygotowaniu...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości