Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Awatar użytkownika
aurex
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 listopada 04, 17:37
Lokalizacja: Katowice

Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: aurex » 25 listopada 04, 11:49

JAK MAM PRZYGOTOWAÆ DNO TZN ŻWIREK I INNE KAMIENIE DO NOWEGO BANIACZKA? ILE POTRZEBUJE ŻWIRU NA AKWARIUM 240 LITRÓW?
Franc
120x50x40 240 ltrasów
Filtr fluval 204
Korzeń
Neony 40szt
Kiryski 4szt
kosiarki 3 szt
Ampularie 2 szt

Awatar użytkownika
kamila
Ryba
Ryba
Posty: 314
Rejestracja: 17 września 04, 12:29
Lokalizacja: Stockholm

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: kamila » 25 listopada 04, 12:39

trzeba zwir dokladnie przeplukac kilka razy i wygotowac albo wypazyc w piekarniku na blaszce.

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: Locter » 25 listopada 04, 15:09

Aurex - żółta kartka za napisanie całego postu z włączonym capslockiem. Ludzie umieją czytać i jak będa chcieli ci pomóc to odpowiedzą nawet jak napiszesz to normalnymi literami. Następnym razem usune taki post.

-------------------------------------------------------------------------
Sorrki za offtop :wink:
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
zipke
Ryba
Ryba
Posty: 159
Rejestracja: 19 października 04, 21:44
Lokalizacja: Łuków

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: zipke » 25 listopada 04, 15:42

zwir mozna wypazyc ale jezeli masz zamiar stosowac piach to odradzam wypazanie poporstu dokladnie wyplucz w ciplej wodzie :)
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: Dave » 25 listopada 04, 16:15

A kamienie sprawdz przed obecnoscia wapnia. Polej je octem, jesli beda bulgotac i "gazowac" to nie nadaja sie do akwa.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: Hawk » 25 listopada 04, 17:18

Dave pisze:A kamienie sprawdz przed obecnoscia wapnia. Polej je octem, jesli beda bulgotac i "gazowac" to nie nadaja sie do akwa.
- tutaj jest dobre spostrzeżenie, nie każde ryby tolerują twardą wodę. Aurex lepiej sprawdxić niż potem wyławiać ryby ;)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Sambor
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 29 listopada 04, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: Sambor » 29 listopada 04, 12:40

Witam kolega zipke napisał ze zwir mozna wypazyc... tzn mozna ale nie trzeba? Wnioskuje to po jego poście. Pewien człowiek w sklepie aqua powiedział mi że nie musze gotować zwiru tylko wypłukać w ciepłej wodzie, tzn w ciepłej z kranu czy ciepłej przegotowanej? Ja wyczyscilem zwir (tak mi sie wydaje) w goracej wodzie z kranu, czy dobrze zrobilem? Prosze mnie poprawić gdybym się mylił. Nie udało mi sie odszukac innego tematu, wiec pytam w tym.


Dodam jeszcze ze zakupiłem kamienie, jeden to taki szary w wodzie jest czarny przy myciu tego kamienie ciagle spływał czarny osad, ile bym nie mył tyle by z niego leciało ciemnego brudu, drui zas jest brunatny taki błyskotliwy nawet... i tez przy płukaniu leci barwa kamyka, czy mam polać octem i zobaczyć czy sie nie pieni, kamyki polecone przez pracownika sklepu akwarystycznego.

Czyscilem tez akwarium z domieszka soli.

I jeszcze pytanie odnosnie w/n, załadowałem zwir i kamulce do akwarium (przemyte, tak mi sie wydaje) zalałem wodą zimną z kranu, odstawilem na półke, bąble pokryły mi całe akwarium, woda jest lekko mętna... czy to jest sprawa tych bąbli które pokryły szyby dajac efekt mętnej wody, czy zle wyczyscilem zwir i kamienie... a może jak wstawie filtr to wszystko sie unormuje?

Przepraszam ze tak pytam ale mam wrazenie ze to wina zwiru i kamieni :)

Pozdrawiam

zipke pisze:zwir mozna wypazyc ale jezeli masz zamiar stosowac piach to odradzam wypazanie poporstu dokladnie wyplucz w ciplej wodzie :)
pozdrawiam
Jezus mnie kocha...

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: Hawk » 29 listopada 04, 14:54

Sambor pisze:Witam kolega zipke napisał ze zwir mozna wypazyc... tzn mozna ale nie trzeba? Wnioskuje to po jego poście. Pewien człowiek w sklepie aqua powiedział mi że nie musze gotować zwiru tylko wypłukać w ciepłej wodzie, tzn w ciepłej z kranu czy ciepłej przegotowanej?
- wiesz dla pozbycia się wszystkich bakterii i zarazkór powinno się to wyparzyć. Czyli opłukać wrzątkiem, czyli zagotowaną wodą ;)

Sambor pisze:I jeszcze pytanie odnosnie w/n, załadowałem zwir i kamulce do akwarium (przemyte, tak mi sie wydaje) zalałem wodą zimną z kranu, odstawilem na półke, bąble pokryły mi całe akwarium, woda jest lekko mętna... czy to jest sprawa tych bąbli które pokryły szyby dajac efekt mętnej wody, czy zle wyczyscilem zwir i kamienie... a może jak wstawie filtr to wszystko sie unormuje?
- 2 sprawy. Pierwsza:
Bąbelki osiadłe na ściankwach akwarium to powietrze , samo zejdzie po paru dniach. Woda również będzię mętna dopóki nie osiągnie równowagi biologicznej, tzn dopóki w akwarium ów równowaga nie zapanuje.
Druga sprawa:
Filtr dawaj od razu, jak tylko zalałeś wodą. Wtedy na wkładach i gąbkach filtra zaczynają osiadać pożyteczne bakterie, które w rezultacie przyspieszają proces osiągnięcia równowagi biologicznej w akwarium.

A, i mam pytanko dla jakich ryb przygotowuejsz akwarium?

Pozdrawiam
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Sambor
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 29 listopada 04, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: Sambor » 29 listopada 04, 15:13

akwa 25 l, wiem, wiem ale wiekszego mieć nie moge, obsada to zapewne 2 gubce, 1 mieczyk i pewnie 1 lub 2 molinezje, dodam jeszcze ze moje akwarium bedzie pozbawione swiatla naturalnego w 70% ale mam przykrywe na akwarium z lampka, tylko prosze mi doradzić jaka mam kupic lampke co by imitowala naturalne swiatlo... czy w ogole taka istnieje ? ;)

tzn mówisz że mam jeszcze raz wyjac kamienie, zwir i zagotowac wode z domieszka soli ?

Dzieki z góry jak mało który ;)

pzdr.
Jezus mnie kocha...

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: Hawk » 29 listopada 04, 16:11

Sambor, jak już masz w akwa to nie wyjmuj. Ale sprawdź jakie masz pH wody nim wsadzisz ryby, bo napisałeś, żę wsadziłes kamienie. One podwyższają pH wody, tzn niektóre ;) A Twoje akwarium jak widze to mini ameryka i ryby z tamtąd preferują niskie pH koło 6-6,5 .
Pozdro
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: kuwasa » 30 listopada 04, 16:46

Twoje akwarium jak widze to mini ameryka i ryby z tamtąd preferują niskie pH koło 6-6,5 .
cóż, niekoniecznie, np. molinezje żyją niedaleko ujść rzek w ameryce środkowej, a tam ph wynosi 7,0-7,5 i w takich warunkach czują się świetnie, podobnie gupiki, chociarz im to jest wszystko jedno zazwyczaj:).
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
piotrom
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 1 grudnia 04, 08:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: piotrom » 2 grudnia 04, 15:29

Witam
Kamienie i żwir powinieneś sparzyć, ale skoro tego nie zrobiłeś to już zostaw tak jak jest. Proponuje dołożyć korzeń , ale wygotuj go dobrze w słonej wodzie. Filtr włóż jak najszybciej i po 4 dniach zasiej roślinki.

Pozdrawiam
:ok:

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Jak przygotować żwirek i inne kamienie do nowego akwarium?

Postautor: kuwasa » 2 grudnia 04, 17:15

po 4 dniach zasiej roślinki
Koledze chodziło oczywiście aby roślinki zasadzić :)

Pozdro:]
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości