Proszę o kilka rad.

Makavelli
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 04, 23:11

Proszę o kilka rad.

Postautor: Makavelli » 27 maja 04, 23:14

Cześć. Jestem tu nowy i mam kilka pytań. Dopiero co zaczynam z akwarystyką i chciałbym się was spytać o następujące rzeczy. 1. Ile razy dziennie należy karmić rybki i w jakich dawkach. 2. Przy tzw. „podmianie” ile należy wymienić wody? Połowę, 1\3? I na koniec mam taki problem: kupiłem ostatnio 3 Neonki (zamierzam kupić więcej) i Zwinniki obskubały im tylne płetwy. Czy jest szansa że im odrosną.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Proszę o kilka rad.

Postautor: Hawk » 28 maja 04, 07:20

Ad.1 Ryby mozesz karmic parokrotnie w ciagu dnia, ważne jest żeby zjadały pokarm w ciągu max. 2 minut
Ad.2 Wodę powinieneś wymieniać co tydzień okolo 15-20 %
Ad.3 Jeżeli zapewnić by Neonom spokojne miejsce gdzie nikt ich by nie atakował to płetwy odrastają :)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Proszę o kilka rad.

Postautor: Spaiky » 29 maja 04, 09:20

HJeśli akwarium jest nieco większe( jakieś 100 l) to wodę możesz podmieniać co 2 tygodnie. Co do tych neonków to posadź jakąś gęstą roślinkę, aby mogły tam siedzieć w spokoju.

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Proszę o kilka rad.

Postautor: Tomekł » 9 listopada 04, 19:51

rybki jeśli są dorosłe wystarczy karmić je jeden raz dziennie ale jeśli są młode w małych porcjach kilka razy dziennie a co do podmiany to co tydzień 20% :)
a jeśli zwinniki dalej będą skubać neoną płetwy to je usuń a dołusz neonów :D

Mregal
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 9 listopada 04, 16:19
Lokalizacja: Pruszków (pod Wawą)

Re: Proszę o kilka rad.

Postautor: Mregal » 9 listopada 04, 20:45

Spaiky pisze:HJeśli akwarium jest nieco większe( jakieś 100 l) to wodę możesz podmieniać co 2 tygodnie. Co do tych neonków to posadź jakąś gęstą roślinkę, aby mogły tam siedzieć w spokoju.


Chyba niejest to zbyt dobra rada.
Najbezpieczniej będzie jeśli kolega będzie robił podmianki co tydzień 20%-35%
To czy ma robić troszke więcej czy troszke mniej zależy od wielu czynników.
Ilośc ryb - jeśli jest duża, nienależy robić podmianki, gdyż zbyt duże natężenie związków np. NO2 spowoduje śmierć rybek, rybki będą źle się czuły (ospałe, niezbyt ruchliwe, pojawienie sie chorób) a w dodatku i co jest najczęstrze mamy wysyp glonów...
Duże akwrium to np. 1000, jest gęsto obsadzone roślinami to wtedy tak.
A jeśli np. lejemy nawóz, to także powinniśmy podmieniać wode co tydzień, gdyż mogą być zwiazki które rosłiny niebędą wykorzystywać do końca, i które moga sie okazać iz 2 tygodnie to zadużo i glony skorzystają i znowu bedzie wysyp glonów....


Makavelli pisze:Cześć. Jestem tu nowy i mam kilka pytań. Dopiero co zaczynam z akwarystyką i chciałbym się was spytać o następujące rzeczy.

Witaj.
Niestety musze Cię zkrytykowac już na samym początku, to oco się pytasz to podstawy, które powinna znać każda osoba, która ma albo która zamierza mieć akwrium. Ty jak piszesz juz masz akwarium, a także juz rybki. Źle zrobiłeś, gdyż najpierw należało poczytać forum, popytac sie o podstawowe inforamcje i wtedy dopiero zdecydować sie na akwrium. Przez to narażasz rybki, a także może Ci napoczątku coś niewyjść i szybko sie zniechęcisz to tak pięknego hobby. Dlatego trzeba dużo czytać i wrazie czego pytać.
Polecam jakieś : MINI-KOMPEDIUM DLA POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW, jest ich pare w necie, przez co nauczysz sie podstaw akwrystyki i bedziesz wiedział co i jak robić, a takze co warto a czego niewarto kupować.



Makavelli pisze:1. Ile razy dziennie należy karmić rybki i w jakich dawkach.
2. Przy tzw. „podmianie” ile należy wymienić wody? Połowę, 1\3? I na koniec mam taki problem: kupiłem ostatnio
3 Neonki (zamierzam kupić więcej) i Zwinniki obskubały im tylne płetwy. Czy jest szansa że im odrosną.


1) Tak ja napisał Tomekł dorosłe rybki raz dziennie, świerzo narodzone rybki 3 razy dziennie. Jak karmisz niesyp za dużo, tak aby w ciagu chwili jedznko zostało zjedzone przez rybki, jeśli część pokarmu zostaje niezjedzona, syp mniej. Napewno rybki nieprzegłodzisz (no niemówimy tu o ekstremalnych warunkach ;) )Pokarm który zostanie, opadnie na dno, będzie wytwarzał złe substancje, przez które rybki bedą sie źle czuły a także pojawiały sie glony. Jak się ich pozbyć? regularne podmiany odstałej wody i duża ilość roślin.

2) Najlepiej podmianiać raz na tydzień 25%-30% wody w akwarium, wtedy rybka ma świerzą wode, w ktorej czuje sie lepiej (ale bez przesady, niedobrym rozwiązaniem była by podmiana 100%) a i to zmniejszy liczbe glonów.
3) neonków nigdy niemiałem, ale po obesrwój czy zwinniki są agresywne w stosunku to neonków. (Gdy neonki pływają w grupie, czują zagrożenie na terytorium), jeśli zauważysz iż atakują je cały czas będziesz musiał sie pozbyć jednegoz gatunków, proponuje CI odrazu zrezygnować ze zwinników, a dokupić neonków, gdyż one lubią być w grupie (stadzie) ilość zależy od wielkości twojego zbiornika, ilości pozostałej obsady akwrium oraz ilości roślinek (im więcej tym lepiej)


Pozdrawiam
Marcin
Dzięki Spider72 za EI :)

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Proszę o kilka rad.

Postautor: Spaiky » 10 listopada 04, 08:50

Mregal........masz racje, że wszystko zależy od wielu czynników, których Makavelli nie podał. Jeśli choduje się małe rybki często jest tak, że zwiazków azotowych trzeba jeszcze dolewać aby roślinki dobrze rosły. Przy większych rybach oczywiscie nie wskazane są takie praktyki. Najwiekszą zmorą zbyt dużej ilości produktów przemiany materii są oczywiście glony. Co do reszty to sam byłem świadkiem jak jeden znajomy "znawca" wziął 5 karpii koi na zimę i wsadził do 80-ci litrowego akwarium. Przeżyły.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości