Nicienie

Awatar użytkownika
Francuz
Ryba
Ryba
Posty: 495
Rejestracja: 30 października 08, 19:57
Lokalizacja: Ostrołęka

Nicienie

Postautor: Francuz » 27 listopada 08, 21:21

Witam!
Mam sąsiadkę którą nareszcie udało mi się nawrócić na dobrą drogę(mój osobisty sukces :eek: ) mianowicie trzymała swojego bojka w małej kuli, ale udało mi się ją przekonać do akwa 25l z filtrem. Udało mi się ją przekonać bo zauważyłem w kuli małe robaczki na szybie i powiedziałem jej, że to wina złych warunków w akwa. Założyła ona nowe akwa i chce przenieść bojka do tego nowego akwa, ale czy jeżeli go przeniesie to jaka jest możliwość, że wraz z rybą przeniesie też nicienie. Może trzeba bojka wykąpać w jakimś preparacie?
Pozdrawiam.

P.S Nie wiem czy umieszczam to w dobrym dziale, więc od razu przepraszam za błąd.
54 l WW
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nicienie

Postautor: Jaro69 » 27 listopada 08, 21:51

To zależy o jakich nicieniach jest mowa. Jeśli to pasożytniczy nicień Capillaria sp i zaatakował organizm ryby, to rzecz jasna, że zostaną przeniesione, jeśli chodzi nicienie mikro, to jest dobry pokarm dla ryb. :ok:
Bardziej jednak chodzi chyba o te drugie, gdyż pierwsze gołym okiem są niewidoczne. :mrgreen: Objawy nicieni pasożytniczych u ryb to ciągnące się białe odchody i brak apetytu u ryb.
Być może się mylę, ale o innych nicieniach nie jest mi nic wiadome.

Awatar użytkownika
Francuz
Ryba
Ryba
Posty: 495
Rejestracja: 30 października 08, 19:57
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Nicienie

Postautor: Francuz » 27 listopada 08, 21:59

Nie te są małe i widoczne. Rybka ma apetyt. Czyli wystarczy wykapać ją w jakimś preparacie?
54 l WW
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nicienie

Postautor: Jaro69 » 27 listopada 08, 22:10

Francuz pisze:Nie te są małe i widoczne. Rybka ma apetyt.

Więc są to pewnie nicienie mikro, nieszkodliwe.
Francuz pisze:Czyli wystarczy wykapać ją w jakimś preparacie?

Nie trzeba jej w niczym kąpać, niech zbiornik dojrzeje, aby to przyspieszyć, wystarczy nalać trochę wody z kuli i powiedzmy po 7-8 dniach zamienić lokum lub niestety czekać 2 tygodnie i dopiero rybkę przełożyć.

Awatar użytkownika
Francuz
Ryba
Ryba
Posty: 495
Rejestracja: 30 października 08, 19:57
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Nicienie

Postautor: Francuz » 28 listopada 08, 19:21

A jeżeli wleje 25l z mojego akwa, filtr będzie niedojrzały to ile trzeba czekać?
54 l WW
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Nicienie

Postautor: Tomek83 » 28 listopada 08, 19:22

2 tygodnie.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nicienie

Postautor: Jaro69 » 28 listopada 08, 23:32

Tomek83 pisze:2 tygodnie.

Tomku, bez przesady. ;-)
Jeśli nalejemy całość wody z dojrzałego zbiornika, to nawet jeden dzień wystarczy na wpuszczenie ryby do również 25l.
Wiem, że mogłeś być poddenerwowany wypowiedzią z innego tematu, ale po co się wyżywać na innych? ;)
Bez obrazy proszę. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Francuz
Ryba
Ryba
Posty: 495
Rejestracja: 30 października 08, 19:57
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Nicienie

Postautor: Francuz » 29 listopada 08, 18:51

To znaczy od razu może ona przenieść bojka do nowego lokum bojka wielkie dzięki.
54 l WW
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Nicienie

Postautor: Tomek83 » 29 listopada 08, 20:41

Jaro69 pisze:Tomek83 napisał/a:
2 tygodnie.

Tomku, bez przesady. ;-)
Jeśli nalejemy całość wody z dojrzałego zbiornika, to nawet jeden dzień wystarczy na wpuszczenie ryby do również 25l.
Wiem, że mogłeś być poddenerwowany wypowiedzią z innego tematu, ale po co się wyżywać na innych? ;)
Bez obrazy proszę. :mrgreen:

Pomyliłem litraże, mea culpa ;-)

Awatar użytkownika
karlos
Ryba
Ryba
Posty: 493
Rejestracja: 13 grudnia 06, 10:42

Re: Nicienie

Postautor: karlos » 5 grudnia 08, 19:26

Autorowi postu chodzi o małe( 2-3 mm) nitkowate stworki pełzające po szybach.
Nazwał to nicieniami i dyskusja zawędrowała w zupełnie ślepą uliczkę.
Kiedyś na jednym z forów prowadzona była całkiem interesująca dyskusja na ich temat.
Opcje są dwie, albo mamy do czynienia z jakimiś płazińcami( wtedy można powiedzieć że jest to jakiś rodzaj wypławków) albo z obleńcami ( wówczas mógłby to być rodaj skąposzczetów).
Na pewno nie są to ( jeśli już) nasze, rodzime wypławki, są o wiele mniejsze od naszych i inaczej się poruszają. wypławki należą do wirkow i poruszają się dzięki wirujacym rzęską na całym ciele, nie maja też segmentowej budowy ciała.

Dokładna obserwacja owych "pasożytów" pod mikroskopem ujawnia segmentowa budowę, obłe ciało( owalne w przekroju) a płaziańce są płaskie, poruszają się też przez kurczenie i rozciąganie ciała. Wszystkie te cechu wskazuję że są to jednak skąposzczety a więc nie wypławki.

Co do zwalczanie...w Akwarium są całkowicie niegroźne i po jakimś czasie same znikną, zwykle pojawiają sie w świeżo założonych akwariach
Ostatnio zmieniony 5 grudnia 08, 22:06 przez karlos, łącznie zmieniany 1 raz.
350 litrow- miesozerna Tanganika
160 litrow- krolestwo calvusow
30 lat doswiadczen z akwarystyką

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości