Start akwarium 112L

Smirnoff07
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 1 grudnia 08, 20:50

Start akwarium 112L

Postautor: Smirnoff07 » 1 grudnia 08, 22:45

Witam dostałem zbiorniczek od brata i zaczynam swoją przygodę.

Baniak :
-112 Litrów profil 80X35X40

Sprzęt :
- Filtr AQUAEL typ FAN 2
- Grzałka z termostatem AQUAEL 100W
- Oświetlenie : 2x18W - standardowe, wbudowane w pokrywie

Podłoże :
- Żwir o granulacji 2-4 mm.

Roślinność:
- Elodea Canadensis
- Vallisneria Gigantea
(w tygodniu dokupię więcej)

Obsada: na razie brak

Przestudiowałem forum i przyznam mam mentlik w głowie. Chcę mieć akwarium mieszane. Wiem już, że oświetlenie które posiadam jest do niczego. Nie chcę jednak dokładać dodatkowej świetlówki, myślę raczej o ich wymianie na Philips Aquarelle i Florę Glo, chociaż gdy brat wymienił zwykłe na Philips Aquarelle miał inwazję glonów. Czy był by to dobry wybór?

Kolejną rzeczą, która mnie nurtuje jest podłoże. Czy mogę hodować rośliny na zwykłym żwirku, pod korzenie przy starcie akwarium włożyć tabletki z witaminami, dodatkowo stosować Sera Florena i CO2?

Proszę o Wasze uwagi i pomoc, z góry dziękuję!

Pet shop boy
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 23 listopada 08, 16:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Pet shop boy » 1 grudnia 08, 22:57

Zbiorniczek na początek extra...bo duży łatwiej będzie ci zachować parametry wody.
Na zwykłym żwirku możesz hodować roślinki...tylko jak grubą warstwę tego żwirku posiadasz na dnie zbiornika? Pod te rośliny co masz obecnie wystarczą tabletki z nawozem( sera florena w zupełności wystarczy na początek).
Tylko musisz pamiętać, że V. gigantea osiąga duże rozmiary i pobiera dużo substancji odżywczych poprzez co musisz o niej nie zapominać( co jakiś czas dodawaj odżywkę mikroelementową).
Pracownik sklepu Zoologicznego...

Awatar użytkownika
Pac
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 9 listopada 08, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Pac » 1 grudnia 08, 23:06

Przy 36W nie ma sensu dozowania CO2 i nawożenia. Postaraj się o lepsze światło, dopiero przy 0.7W/l możesz stosować CO2. Przy mniejszej wartości nie ma sensu.
25l krewetkarium: RC
112l LT

216l: Channa gachua

Smirnoff07
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 1 grudnia 08, 20:50

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Smirnoff07 » 1 grudnia 08, 23:06

Posiadam 4 cm warstwę żwiru. Razem z akwarium dostałem sztuczne roślinki, łatwiejsze w utrzymaniu;) ale nie chcę ich w swoim zbiorniku!
Nie chcę przebudowywać pokrywy, czy zamiana zwykłych świetlówek na inne da lepszy efekt?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Jaro69 » 1 grudnia 08, 23:15

Pet shop boy pisze:Pod te rośliny co masz obecnie wystarczą tabletki z nawozem( sera florena w zupełności wystarczy na początek).

Dużo tańszym i lepszym nawozem pod korzenie są kulki gliniano-torfowe.
Smirnoff07 pisze:Nie chcę przebudowywać pokrywy, czy zamiana zwykłych świetlówek na inne da lepszy efekt?

Poczytaj na Forum na temat zbiorników LT (Low Tech), możesz taki zrobić u siebie, będziesz niestety musiał parę rzeczy zmienić w zbiorniku. Przede wszystkim podłoże.
Świetlówki proponuje wymianę obecnych na Philips Aquarelle + Philips Master 865.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Start akwarium 112L

Postautor: osama » 2 grudnia 08, 10:03

Smirnoff07 pisze:- Filtr AQUAEL typ FAN 2
Zmień na FZN-3 a najlepiej na jakiś kubełek.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Smirnoff07
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 1 grudnia 08, 20:50

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Smirnoff07 » 2 grudnia 08, 22:07

Czyli jak rozumiem przy takim oświetleniu zostaje mi tylko akwarium typu Low Tech, ewentualnie hodowla tylko kilku roślin mało wymagających jeżeli chodzi o światło, np. mchów? Wymiana świetlówek standardowych na polecane przez Was niewiele da o ile nie zwiększę ilości lub mocy świetlówek?
Co do filtra to pomyślę nad Fun3 chociaż ten podobno też sobie poradzi z takim zbiornikiem.
Ostatnio zmieniony 2 grudnia 08, 22:18 przez Smirnoff07, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Start akwarium 112L

Postautor: KaZ » 2 grudnia 08, 22:12

Smirnoff07 pisze:Czyli jak rozumiem ...
Bardzo dobrze rozumiesz.
Smirnoff07 pisze:Co do filtra to pomyślę nad Fun3 chociaż ten podobno też sobie poradzi z takim zbiornikiem.
Niby tak, ale lepiej zrobisz tak jak radził osama, raz, że nie tracisz miejsca w zbiorniku, dwa masz większe możliwości z mediami filracyjnymi.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Smirnoff07
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 1 grudnia 08, 20:50

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Smirnoff07 » 2 grudnia 08, 22:17

Filtry kubełkowe można kupić już po przystępnej cenie ale niestety nie mam możliwości ulokowania go poza akwarium, po prostu brak miejsca.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Jaro69 » 2 grudnia 08, 22:29

Smirnoff07 pisze:niestety nie mam możliwości ulokowania go poza akwarium, po prostu brak miejsca.

A w szafce pod zbiornikiem?

Smirnoff07
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 1 grudnia 08, 20:50

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Smirnoff07 » 2 grudnia 08, 22:42

Byłem dzisiaj w zoologicznym, sprzedawca zaoferował mi http://www.allegro.pl/item492754412_tet ... ratis.html i powiedział, że nie będę musiał wtedy czekać 3 tygodni zanim wpuszczę pierwszego mieszkańca.
Szukałem gotowego podkładu ale chciał sprzedać mi jakiś żwirek podobno z substancjami odżywczymi - 30 zł za opakowanie. Stwierdził, że stosując ziemię lub inne podkłady pod żwir, żwir przy kolejnej wymianie wody będzie do wyrzucenia bo go nie odmyję.
Tak jak pisał już ktoś wcześniej, że sprzedawcy czasami tak radzą by im interes się kręcił, tzn. jak zdechną mi ryby, padną rośliny bym przyszedł po kolejne. Mam wrażenie, że tak jest i w tym przypadku.
Trochę przeraża mnie to wszystko, miałem akwarium gdy byłem dzieckiem ale wtedy nie wydawało się to takie trudne. Mam wrażenie, że im więcej czytam tym mniej wiem. Bardzo podobają mi się Wasze akwaria ale widzę, że to "wyższa szkoła jazdy". Zanim przejąłem ten zbiornik były w nim wyłącznie sztuczne roślinki, ale nie bardzo mi się to podoba. Nie mam już pomysłu na swój zbiornik :sad:

Awatar użytkownika
Ari
Narybek
Narybek
Posty: 79
Rejestracja: 8 lutego 08, 23:53

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Ari » 2 grudnia 08, 22:43

Smirnoff07 pisze:Mam wrażenie, że tak jest i w tym przypadku
Tak dokładnie :ok:

Smirnoff07
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 1 grudnia 08, 20:50

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Smirnoff07 » 2 grudnia 08, 22:44

Niestety nie mam, żadnej szafki pod zbiornikiem, akwarium stoi na 10 cm podeście.

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Start akwarium 112L

Postautor: KaZ » 2 grudnia 08, 22:48

Smirnoff07 pisze:zaoferował mi http://www.all...
Mówimy nie zbędnej chemii w awariach. Na mieszkańców i tak minimum dwa tygodnie, chodzi tu mianowicie o bakterie nitryfikacyjne, które muszą zamieszkać w filtrze - możesz sobie zakupić taki preparat żeby je zaszczepić.
Smirnoff07 pisze:sprzedawca zaoferował
Sprzedawcy to ściemniacze mający pojęcie o du... (w znacznej większości, są wyjśtki - bardzo nieliczne).

[ Dodano: 2 Grudzień 08, 20:50 ]
Smirnoff07 pisze:Nie mam już pomysłu na swój zbiornik :sad:
Się kolego za szybko poddajesz, trochę wiary w sukces.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Start akwarium 112L

Postautor: Jaro69 » 2 grudnia 08, 22:52

Smirnoff07 pisze:powiedział, że nie będę musiał wtedy czekać 3 tygodni zanim wpuszczę pierwszego mieszkańca.

Oczywiście, bo po dwóch już możesz wpuszczać twardsze sztuki i to bez preparatów. :mrgreen:
Smirnoff07 pisze:Stwierdził, że stosując ziemię lub inne podkłady pod żwir, żwir przy kolejnej wymianie wody będzie do wyrzucenia bo go nie odmyję.

Kolejna bzdura.
Smirnoff07 pisze:Niestety nie mam, żadnej szafki pod zbiornikiem, akwarium stoi na 10 cm podeście.

A obok również nie masz miejsca? Jeśli nie, to pozostaje kaskada + wewnętrzny, który już masz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości