Moje "akwarium"

Kakinka
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 14 grudnia 08, 21:42
Lokalizacja: Jaworzno

Moje "akwarium"

Postautor: Kakinka » 14 grudnia 08, 22:01

Witam Wszystkich serdecznie :smile:

To mój pierwszy post na forum, więc proszę nie linczujcie jeśli napisze coś nie tak :)

Wczoraj niespodziewanie dostałam od narzeczonego na urodziny bojownika w kuli. Miał zamek, kolorowy żwirek i sztuczną roślinkę. Dostałam również uzdatniacz do wody i pokarm TetraBatta dla bojowników.

Wszystko było pięknie (bo bardzo ucieszyłam się z prezentu) ale...

wieczorem usiadłam przy komputerze i zaczęłam szukać w internecie informacji na temat opieki nad ta rybką. Dowiedziałam się ze to ryba labiryntowa, powinna miec temperaturę wody 25-30 st. są strasznymi głodomorami więc trzeba uważać na dawkowanie pokarmu... oraz wiele innych...

Doczytałam również, że nie należy trzymać rybek (obojętnie jakiego gatunku, chociaż bojowniki są podobno najbardziej wytrzymałe) w kuli.
Nie wiem czy w przyszłości będę chciała mieć inne rybki (jeśli tak kiedyś umrze lub aby dokupic inne) więc nie chcę kupować innego nie kulistego akwarium. Postaram sie stworzyć jak najlepsze warunki dla mojego Kryspina :) w tym co mam, na ile jest to możliwe. Kula ma 8 litrów

dzisiaj byłam w sklepie zoologicznym i dokupiłam mu taką "skorupkę" z dziurką, i dwie dodatkowe roślinki (sztuczne) bo wyczytałam, że bojowniku lubia miec gdzie sie schować i lubią miec gęsto od roślin.
Przy wymianie wody (za tydzień??) dorzucę mu troche żwirku (czy może byc taki kwarcowy, znalazłam na allegro??)

Mam kilka pytań...

1. Podobno wymiana wody to pół starej i pól nowej??
2. czy jesli mam uzdatniacz, muszę wymieniać na wodę odstaną??
3. czy faktycznie nie moge myc tej kuli, ani żwiku woda z detergentem, nawet jeśli wszystko dokłądnie wypłuczę??
4. Jak często mam karmić Kryspina??
5. Nie mam grzałki, a wiem, że temp. wody ma byc dosyć wysoka. Postawiłam stolik z kulą, przy kaloryferze ;-) i postawiłam włączoną lampkę biurkową. czy to wystarczy?? czy lampke mam na noc wyłączać??
6. Chciałabym kupić mu jakieś robaki. Jakies nazwy?? Ile i jak często??


Nie chcę pytac obsługi w sklepie zoologicznym bo według mnie oni nic nie wiedzą...

Licze na Wasza pomoc :)

Pozdrawiam :grin:

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Moje "akwarium"

Postautor: KaZ » 14 grudnia 08, 22:11

A więc tak, rybkę należy oddać do sklepu.
Kupić odpowiednie akwarium prostokątne - nie żadna kula.
Następnie, albo najpierw zaznajomić się z tematami przyklejonymi na tym forum.

Ostro, ale NIE trzymamy rybek w kulach. Obrazek
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

curbrave
Ryba
Ryba
Posty: 336
Rejestracja: 5 sierpnia 08, 10:27
Lokalizacja: Warszawa - ursynów

Re: Moje "akwarium"

Postautor: curbrave » 14 grudnia 08, 22:14

idź proszę jutro do sklepu/zamów na allegro akwarium o pojemności 25 litrów... inaczej nie mamy o czym gadać. W kuli rybka się męczy, a nikt na tym forum nie da ci rady, jak męczyć rybkę w kuli...
Naprawdę, prostokątne akwarium prezentuje się znacznie lepiej, i możesz mu w nim zapewnić dogodne warunki życia.

Też kiedyś zostałem omamiony przez sprzedawcę w sklepie. Bojownik dożył... 7 dni.

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Moje "akwarium"

Postautor: danielek001 » 14 grudnia 08, 22:21

Bojownik prawdopodobnie pożyje ci tydzień później zdechnie nie masz grzałki ,a co gorsze filtra, do tego te sztuczne rośliny :ok: , do tego akwarium nie dojrzałe

ps Ile wydałaś na sztuczne roślinki, uzdatniacz i "skorupkę" , bo na allegro za 10 zł można kupić akwa 45 l
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

Kakinka
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 14 grudnia 08, 21:42
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Moje "akwarium"

Postautor: Kakinka » 14 grudnia 08, 22:22

Kto zatem wynalazł kule jako akwarium?? Czy kula nie nadaje się NAWET dla jednej rybki??

Pomyślę o zmianie, a czy musi byc pojemnośc 25 litrów?? jakie moż ebyc najmniejsze, prostokątne??

Co do reszty pytań??

Przed chwila mierzyłam temp w wodzie, ma 25 st. Podobno bojownik nie potrzebuje filtra. Nie wiem ile kosztował uzdatniacz, dostałam go z rybką...

I nie chodzi o pieniądze... tylko o sens...

Nie potrafie zrozumiec dlaczego kula jest zla, choc czytalam od wczoraj duzo na jej temat (za in przeciw)

Awatar użytkownika
Pac
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 9 listopada 08, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje "akwarium"

Postautor: Pac » 14 grudnia 08, 22:25

Możesz sobie ampularię wrzucić do kuli :)
Ja trzymałem bojownika w 3 litrach, jak miałem 8 lat, ale naprawdę nie warto. Ryba, co prawda, pożyła ponad 6 miesięcy, ale i tak się męczyła. ( nie była to kula, tylko prostokąt)
25l krewetkarium: RC
112l LT

216l: Channa gachua

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Moje "akwarium"

Postautor: danielek001 » 14 grudnia 08, 22:28

Co do reszty pytań??


1wymiana wody 30% co tydzień na wodę odstałą 24 h
2 Tak. Uzdatniacz wyrzuć .
3 żadnych detergentów
4 na pokarmie nie napisali ?
5 To niedobrze że nie masz grzałki termometru pewnie też nie . Oświetlenia też nie masz?
6 Wodzeń żywy raz na 2 dni

Tylko te wszystkie odpowiedzi są ci nie potrzebne bo nie masz sprzętu żeby ta ryba żyła.
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Moje "akwarium"

Postautor: KaZ » 14 grudnia 08, 22:30

Kakinka pisze:Czy kula nie nadaje się NAWET dla jednej rybki??
Dla żywych nie nadaje się.
Kakinka pisze:a czy musi byc pojemnośc 25 litrów?? jakie moż ebyc najmniejsze, prostokątne??
Najmniejsze prostakątne to 25l (40x25x25).
Kakinka pisze:Co do reszty pytań??

Podmiany wody 1x/tydzień w ilości 20-30% wody świeżej.
Uzdatniacz do śmieci, wodę odstawiamy na 24h.
Rybki karmimy 3x dziennie urozmaiconym pokarmem - znaczy nie ciągle to samo tylko kilka różnych.
Żwirek płuczemy, akwarium możesz wymyć octem i potem dobrze wypłukać.
Lampka nocna nie nadaje się jako oświetlenie, świecenie zaczynamy od 6h dziennie i wydłużamy co dzień o 0,5h aż dojdziemy do 12h - i to jest max.
Akwarium musi być wyposażone w filtr i grzałkę oraz oświetlenie, roślinki w akwarium tylko żywe, sztuczne razem z uzdatniaczem do kosza.

To na razie tyle, niech narzeczony szykuje kasę, bo troszkę rzeczy musisz dokupić :mrgreen:
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Moje "akwarium"

Postautor: danielek001 » 14 grudnia 08, 22:32

Kakinka pisze:Nie potrafie zrozumiec dlaczego kula jest zla,


Minimalna pojemność dla 1 bojownika to 25 l ,nie będę podawał ci więcej odpowiedzi "dlaczego jest zła" bo ta jedna i tak dyskwalifikuje trzymanie tej ryby w twojej kuli.
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

Crox
Ryba
Ryba
Posty: 373
Rejestracja: 1 czerwca 08, 20:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moje "akwarium"

Postautor: Crox » 14 grudnia 08, 22:33

1wymiana wody 30% co tydzień na wodę odstałą 24 h

Takie podmiany stosuje się w akwarium z filtracją, a tu takiej brak. Proponuje częstsze podmiany co 2 dni lub nawet codziennie ale tylko do czasu znalezienia bojownikowi nowego domu. Trzymanie kuli na kaloryferze nie ma sensu, bo niby jak chcesz kontrolować temperature? 24 godziny na dobe bawić się termostatem od ogrzewania? Poza tym w akwarium bez pokrywy różnica temperatur między wodą, a powietrzem ni może wynosić więcej niż 2 stopnie inaczej może dość do zapalenia błędnika.
Poszukaj rybie nowego domu.
"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieje z was, bo wszyscy jesteście tacy sami."

Kakinka
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 14 grudnia 08, 21:42
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Moje "akwarium"

Postautor: Kakinka » 14 grudnia 08, 22:36

KaZ pisze:To na razie tyle, niech narzeczony szykuje kasę, bo troszkę rzeczy musisz dokupić :mrgreen:


dzieki :) co do narzeczonego chyba masz rację :P

Oboje się zmartwilismy, bo nie nalezymy do sadystów... sprzedawca w sklepie go omamił i taki efekt... chciał dobrze :/


DOBRA

czy może ktos zatem to podsumować?? cenowo?? :D

nowe min. 25 litrów akwarium, grzałka, filtr, i zywe rośliny?? cos jeszcze??

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Moje "akwarium"

Postautor: KaZ » 14 grudnia 08, 22:39

Kakinka pisze:Oboje się zmartwilismy, bo nie nalezymy do sadystów... sprzedawca w sklepie go omamił i taki efekt... chciał dobrze :/
Dlatego jak najprędzej znajdźcie rybce nowy dom.

A tak cenowo to powinnaś się wyrobić w 400-500zł (tak na oko).
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Kakinka
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 14 grudnia 08, 21:42
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Moje "akwarium"

Postautor: Kakinka » 14 grudnia 08, 22:44

KaZ pisze:A tak cenowo to powinnaś się wyrobić w 400-500zł (tak na oko).


Ile??!! :zly: łądny interes mi facet sprawił :zly:

Awatar użytkownika
rynio
Ryba
Ryba
Posty: 309
Rejestracja: 11 maja 07, 15:27
Lokalizacja: Nowy Dwor mazowiecki

Re: Moje "akwarium"

Postautor: rynio » 14 grudnia 08, 22:45

Kakinka pisze:Kto zatem wynalazł kule jako akwarium??

Mądry człowiek który nie patrząc na potrzeby ryb chciał wcisnąć innym swoje "cudowne" mini akwarium.

W kuli męczysz bojownika tylko, ani to ładnie nie wygląda ani nie ma co poobserwować. W 25l. bojownik będzie się naturalnie zachowywał i pięknie wyglądał
Kakinka pisze:I nie chodzi o pieniądze... tylko o sens...

Więc gdzie leży problem kupienia tych 25l., grzałki, filtra i oświetlenia?

Ps. jak to pisałem to innych wiadomości nie było więc proszę moda o skasowanie mojego posta.
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 08, 22:47 przez rynio, łącznie zmieniany 1 raz.

Crox
Ryba
Ryba
Posty: 373
Rejestracja: 1 czerwca 08, 20:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moje "akwarium"

Postautor: Crox » 14 grudnia 08, 22:45

Akwarium i pokrywa jakieś 130zł, grzałka 30, filtr z 40. To wszystkie niezbędne rzeczy. Do tego dojdzie jeszcze zmiana oświetlenia jeśli chcesz mieć ładne roślinki, jakieś podłoże, może substrat lub ziemia ogrodowa i roślinki. Kaz chyba troche przesadził ;-) Ceny które podałem mogą się mniej lub bardziej zgadzać więc nie bijcie prosze ;-)
"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieje z was, bo wszyscy jesteście tacy sami."

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości